صفحه اصلی / مقالات / آموزشی و علمی / آموزش آنلاین چیست؟

آموزش آنلاین چیست؟

نام مستعار نویسنده :

تاریخ انتشار : دوشنبه 30 مهر 1397

تعداد بازدید : 36

تعداد لایک ها : 0

آموزش آنلاین چیست؟

آموزش آنلاین

یکی از شاخه های نوین آموزش مجازی، آموزش آنلاین می باشد، در آموزش آنلاین از جدیدترین و به روز ترین ابزارهای ارتباطی مانند : ایمیل، وب سایت، وبلاگ و انواع نرم افزار ها … استفاده می شود تا محتوای آموزشی را در اختیار کاربران و کار آموزان خود قرار دهد.

تعامل در آموزش آنلاین به دو صورت انجام می شود: همزمان (Synchronous) ، غیر همزمان (Asynchronous) تا فرایند یادگیری و آموزش به پایان رسد.

آموزش آنلاین، نوعی یادگیری و آموزش برنامه ریزی شده ای است که معمولا در محیط های جدا صورت می گیرد. تفاوت اصلی یادگیری آنلاین و آموزش آنلاین در این است که در یادگیری آنلاین تمرکز و دقت بر روی نیازهای کار آموز برای رابطه با مدرس می باشد اما در آموزش آنلاین کار آموز و مدرس باید ارتباط دو طرفه داشته باشند.

دیدی که اکثریت مردم درباره آموزش آنلاین، آموزش از راه دور، آموزش مجازی دارند دید متفاوتی است و فکر می کنند که تمامی این واژه ها با یکدیگر تفاوت دارند اما اینطور نیست تمامی این واژه ها یک معنی دارند.


 

 

امروزه، اینترنت یک منبع مهم و با ارزش در آموزش محسوب می شود که با استفاده از کامپیوتر برای تمامی عموم در هر زمان و مکان قابل دسترسی است و با توجه به اینکه در آینده ای نچندان دور اکثر مشاغل با اینترنت رو به رو می شوند و این نیاز روز به روز افزایش می یابد تا از سیستم آموزش مجازی LMS استفاده می کنند.

یکی از متد های آموزش آنلاین، آموزش الکترونیک می باشد که نوعی سبک نوین در آموزش از راه دور محسوب می شود. در این نوع آموزش تمامی محتوی های آموزشی از جمله انیمیشن، صدا، تصویر، ویدئو، سی دی رام، دی وی دی رام، اینترنت و ….به وسیله فن آوری های مختلف مانند شبکه های تلویزیونی، انواع نرم افزار ها، شبکه های داخلی و بین المللی در اختیار کار آموزان قرار می گیرد.

 

 

 

مزایا و معایب آموزش آنلاین :

شما باید این را در نظر داشته باشید که در صورت تمایل به آموزش آنلاین با چالش هایی نیز رو به رو خواهید بود که در ادامه به برخی از این چالش ها و مشکلات اشاره خواهیم کرد:
مزایا آموزش آنلاین:
1-سرعت خوب و کارایی بالا

فرض کنید می خواهید در موسسه آموزشی ثبت نام کنید اگر شما شاغل باشید،مطمئنا با مشکلاتی رو به رو خواهید بود ب طور مثال شما باید حداقل یک هفته از زمان خود را خالی کرده و برای ثبت نام اقدام کنید همچنین برای شرکت در کلاس آموزشی نیز به وقت خالی احتیاج دارید و این شرایط شما سخت خواهد کرد،همچنین در حضور فیزیکی در کلاس اگر نکته ای را فراموش کرده باشید باید تا شروع کلاس بعدی صبر کنید یا فقط ساعات خاصی را برا یادگیری وقت بگذارید، اما در آموزش آنلاین نیازی به حضور فیزیکی شما نیست همچنین نیازی نیست در یک ساعت مشخص در حال یادگیری باشید.شما می توانید به تمام منابع در طول شبانه روز دسترسی داشته باشید، در صورت خستگی قدم بزنید یا نوشیدنی میل کنید! و بعد به یادگیری ادامه دهید.همچنین این را در نظر داشته باشید که اگر شما در کلاسی شرکت کنید مدرس مجبور است با در نظر گرفتن سطح یادگیری افراد تدریس کند و زمان زیادی از دست می رود اما آموزش آنلاین برای انواع عموم بسیار مناسب است.

به فرض مثال فردی قدرت یادگیری بالایی دارد بنابراین درس را زودتر میتواند به اتمام برساند، یا اگر فردی قدرت یادگیری ضعیفی دارد درس را دیرتر تمام میکند
2-انعطاف پذیری مناسب:

آموزش از راه دور بسیار انعطاف پذیر است، چون در هر زمان و در هرمکان تمامی افراد می توانند به کلاس های آموزشی دسترسی داشته باشند.فرض کنید، فردی به دلیل مشغله کاری که دارد نمی تواند در کلاس ها حضور فیزیکی داشته باشد یا ساعات برگزاری کلاس با ساعات کاری وی تداخل دارد، یا فردی به دلیل دور بودن از محل برگزاری کلاس نمی تواند در کلاس ها شرکت کند، یا افرادی که به دلایلی نمی توانند در دانشگاه حضور پیدا کنند و …. بنابراین آموزش مجازی می تواند انتخاب مناسبی برای عموم باشد.

 

 

 

3-ارتباط استاد و دانشجو:

دانشجو و استاد از طریق شبکه می توانند با یکدیگر ارتباط داشته باشند، این امکان باعث می شود تا استاد در هر مکان و در هر زمانی درسی را ارائه دهد و دانشجو نیز در هر زمان و در هر مکانی می تواند درس را انتخاب نماید.
4-افزایش دسترسی به دانش:

برخی از افراد درسی را برای یادگیری انتخاب می کنند که صرفا برای اخذ مدرک نیست، یا در محل و مکان خاص یا کمتری تدریس می شود و فرد نمی تواند برای یادگیری درسی از محلی به محل دیگر یا حتی از کشوری به کشور دیگر سفر کند،آموزش اینترنتی این عمل را آسانتر می کند و با دانشجویان سرتاسر جهان این امکان را میدهد تا در دوره های آموزشی که توسط بهترین مراکز آموزشی ارائه می شود شرکت کنند همچنین،این امکان باعث می شود تا اکثر دانشجویان با دانشجویان خارجی نیز ارتباط برقرار کنند و تجربه های فرهنگی زیادی به دست آورند.
5-قدرت حرکت بیشتر دانشجویان! :

آموزش مجازی این امکان را فراهم می کند تا مشتاقان یادگیری بتوانند در هر حالتی با وجود اینترنت به امر یادگیری بپردازند.این امر باعث می شود تا امر یادگیری بسیار ساده تر شود خصوصا برای افرادی که امر کار و تحصیل را ترکیب کرده اند، همچنین افراد می توانند سر فصل های خود را در اتوبوس، پارک، باشگاه و ….بدون هیچ دغدغه ای فراگیرند.

 

 

 

دیگر مزایای آموزش آنلاین:

5-تعامل راحت دانشجو با دانشجو
6-تعامل راحت دانشجو با استاد
7-جلوگیری از اتلاف وقت در زمان رفت و آمد
8-نامحدود بودن پذیرش و ظرفیت
9- دسترسی به بهترین استادان جهان بدون دغدغه مکانی
10-افزایش سرعت و کیفیت آموزش
معایب آموزش آنلاین:

همانطور که میدانید هر اتفاقی علاوه بر داشتن مزایایی که دارد حتما معایبی نیز به همراه دارد.
آموزش آنلاین نیز ازاین همینطور است علاوه بر مزایا معایبی نیز دارد که در ادامه به برخی از معایب آن می پردازیم:
1-نداشتن تعامل بین دانشجو و استاد:

بزرگترین ایرادی برای آموزش آنلاین مطرح شده است، تعامل نداشتن حضوری دانشجو و استاد می باشد، که البته در برخی از دانشگاه ها این موضوع را تاحدودی حل کرده اند.
2-پایین بودن سرعت شبکه:

سرعت شبکه امکان دارد گاهی اوقات کم باشد اما این مشکل با خرید سرورهای بزرگ برای شهرستان ها، خطوط پر سرعت و استفاده از کافی نت های پر سرعت قابل حل است.
برخی دیگر از معایب آموزش آنلاین:
3-ناآشنایی برخی افراد با سیستم
4-تفاوت فرهنگی
5-هزینه
6-نداشتن کامپیوتر
7-کمبود هزینه و هزینه های گزاف برخی از دانشگاه ها

 
اسکای روم چیست؟

شما می توانید با اسکای روم از مزایای ارتباطات آنلاین با کمترین هزینه بهره مند شوید.این محصول کاملا بومی می باشد و حاصل تلاش متخصصان ایرانی است.این محصول بومی برای برگزاری وبینارها، مشاوره های آنلاین، وب کنفرانس ها، همایش ها،سمینارها و ….کاربرد دارد.تاکنون برقراری ارتباط ها با چند صد مخاطب امکان پذیر نبود اما با اسکای روم امکان پذیر است.

 

 

 

زیر ساخت های آموزش مجازی:

1-مدارس ،موسسه ها و دانشگاه ها تجهیزات لازم را برای دسترسی به شبکه های جهانی فراهم کنند.(رایانه . اینترنت پر سرعت)

2-سطح دسترسی عموم به رایانه و شبکه گسترش یابد.


اشتراک گذاری


توضیحاتی در مورد نویسنده این مقاله :


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

گروه مقالات


آموزشی علمی


به دنبال هر آموزشی هستید در اینجا به دنبال آن باشید .

آخرین دوره های منتشر شده
دوره جامع آموزش HTML
مهدی عباسی