9 کاربرد شگفت انگیز هوش مصنوعی در زندگی روزمره

تاریخ بروزرسانی : دوشنبه 23 تیر 1399

تعداد بازدید : 65

زمان خواندن مقاله : 5 دقیقه

در این مقاله با کاربرد های شگفت انگیز هوش مصنوعی آشنا خواهید شد.

9 کاربرد شگفت انگیز هوش مصنوعی در زندگی روزمره

از کاربرد های هوش مصنوعی چه می دانید؟

آیا می دانید AI چیست؟ 

بله درست حدس زدید، AI مخفف Artificial Intelligence به معنای هوش مصنوعی است.
امروزه، کل دنیای فناوری در مورد آینده هوش مصنوعی بحث می کند، واقعیت این است که در حال حاضر، AI به طور قابل توجهی تصمیمات و سبک زندگی ما را تحت تاثیر خود قرار داده است به گونه ایی که همه ما روزانه در بسیاری از موارد با آن سروکار داریم. اگر با حرف من موافق نیستید، در ادامه شما را با 9 کاربرد شگفت انگیز هوش مصنوعی در زندگی روزمره تان آشنا می کنم.


1. هوش مصنوعی در گوشی های هوشمند

اگر درست حدس بزنم اکثر شما در حال خواندن این مقاله در تلفن هوشمند خود هستید، امروزه تلفن هوشمند به ضروری ترین وسیله برای هر فرد تبدیل شده است که همه ما تقریبا تمام وقت از آن استفاده می کنیم. یکی از کاربردهای هوش مصنوعی Google Assistant (دستیار گوگل) است، یک دستیار صوتی که توسط شرکت گوگل توسعه داده شده است، که با نگه داشتن دکمه Home یا با گفتن جمله Hey Google به کمک شما می آید. 
در قدم اول، شما را با عنصر آشکاری از هوش مصنوعی آشنا کردم که اکثر ما دانش نسبی در مورد آن ها داریم، برای مثال، هنگامی که شما از یک دستیار هوشمند استفاده می کنید، خواه آن دستیار Google Assistant ،Alexa ،Siri یا Bixby باشد، کم و بیش می دانید که این دستیارها مبتنی بر هوش مصنوعی هستند با این حال، زمانی که ما در هنگام تصویربرداری، از یک ویژگی، مانند افکت حالت عمودی استفاده می کنیم، هرگز در نظر نمی گیریم که ممکن است هوش مصنوعی پشت این قضیه باشد. آیا تاکنون فکر کرده اید که چگونه تلفن ها یا آیفون های Google Pixel می توانند عکس های فوق العاده پرتره بگیرند؟ بله، پاسخ هوش مصنوعی است! 


2. رسانه های اجتماعی و هوش مصنوعی 

 
به احتمال زیاد شما با رسانه های اجتماعی مانند اینستاگرام، توییتر، اسنپ چت، فیس بوک و... آشنایی دارید، اگر از این رسانه های اجتماعی استفاده می کنید، جالب است بدانید بیشتر تصمیمات شما تحت تأثیر هوش مصنوعی قرار می گیرند، از feedهایی که در جدول زمانی خود مشاهده می کنید تا اعلان هایی که از این برنامه ها دریافت می کنید، همه چیز توسط AI تنظیم می شود. هوش مصنوعی تمام رفتارهای گذشته، جستجوهای وب، تعامل و سایر مواردی را که هنگام حضور در این وب سایت ها انجام داده اید، در حافظه خود ضبط می کند. تنها هدف هوش مصنوعی در اینجا این است که برنامه ها را برای شما چنان اعتیاد آور کند که دوباره و دوباره به آنها برگردید و من مطمئن هستم که AI در این جنگ، بر شما پیروز خواهد شد! 


3. کاربرد هوش مصنوعی در پخش موسیقی و فیلم

از دیگر کاربردهای هوش مصنوعی، سرویس‌های پخش موسیقی و فیلم است. احتمالا شما به طور روزانه از YouTube ،Netflix و یا Spotify استفاده می کنید. پس از آنکه ساعت ها در این برنامه ها وقت گذراندید پس از مدتی متوجه می شوید که AI ذائقه شما را شناخته و از آن به بعد، یک لیست پخش بر اساس سلیقه شخصی تان به شما پیشنهاد می کند که این واقعا حیرت آور است!


4. تبلیغات هدفمند و پر‌بازده با استفاده از هوش مصنوعی

یکی از بزرگترین کاربردهای هوش مصنوعی در صنعت تبلیغات آنلاین است به طوری که AI نه تنها آمار کاربران را ردیابی می کند بلکه براساس آن آمار به ما تبلیغات می دهد. بی شک می توان گفت بدون استفاده از هوش مصنوعی، صنعت تبلیغات آنلاین با شکست مواجه خواهد شد زیرا در این صورت، تبلیغات به طور کاملا تصادفی به کاربران نشان داده خواهد شد، تبلیغاتی که مرتبط با خواسته های کاربران نیست!
AI در تشخیص نیازهای ما و ارائه تبلیغات بسیار موفق عمل کرده است، بنابراین از دفعات بعد که به صورت آنلاین در فضای مجازی می گردید اگر تبلیغات مورد نظر خود را دیدید یا محصول مورد نیازتان برای خرید به شما پیشنهاد شد، قطعا بدانید پشت پرده این ماجرا هم هوش مصنوعی پنهان شده است! 


5. نقش هوش مصنوعی در اتومبیل های هوشمند و هواپیماهای بدون سرنشین 

یکی از بهترین و برجسته ترین کاربردهای هوش مصنوعی در خودروهای هوشمند و هواپیماهای بدون سرنشین است. هر ساله شرکت های Amazon و Walmart در ساخت هواپیماهای بدون سرنشین، سرمایه گذاری های زیادی می کنند که این رویا خیلی زودتر از آنچه انتظار دارید به واقعیت تبدیل می شود، اگر فکر می کنید این مسئله بسیار دور از ذهن است، بدانید که از سالیان پیش، نظامیان در سرتا‌سر جهان از هواپیماهای بدون سرنشین استفاده می کرده اند. 
در صنعت خودروسازی نیز، شرکت هایی مانند Tesla بسیار پیشرفت کرده اند. اتومبیل های Tesla نمونه ای از کاربردهای هوش مصنوعی در زندگی روزمره ما است. آیا می دانید که تمام اتومبیل های تسلا به هم متصل هستند و چیزهایی که اتومبیل شما یاد می گیرد در تمام اتومبیل ها به اشتراک گذاشته می شود؟ 
در حال حاضر بیش از 500،000 اتومبیل تسلا فقط در ایالات متحده مشغول به کار هستند و اکنون که تسلا مشکلات اصلی تولید خود را حل کرده است، این تعداد به صورت تصاعدی در حال افزایش است. با اتومبیل های خود‌مختار که در جاده ها حرکت می کنند و هواپیماهای بدون سرنشین که بالای سر ما پرواز می کنند، نمی توانید تأثیر هوش مصنوعی را بر زندگی روزمره انکار کنید. 


6. استفاده از هوش مصنوعی در مسیر یابی

اما در صنعت تاکسی رانی و مسافرت چطور؟
اکثر ما هر از گاهی مسافرت می رویم و تقریباً روزانه از تاکسی‌ها استفاده می کنیم، آیا می دانید اگر از Google Maps یا Apple Maps  برای یافتن مسیر خود استفاده می کنید یا از اپلیکیشن Uber تاکسی می گیرید، در واقع شما از یکی دیگر از کاربردهای هوش مصنوعی استفاده می کنید؟ خب، اگر قبلاً آن را نمی دانستید، وقت آن است که با کاربردهای شگفت انگیز AI آشنا شوید. هم گوگل مپ و هم اپل مپ به همراه سایر سرویس های مسیریابی برای تفسیر صدها هزار لوکیشنی‌‌ که دریافت می کنند، از هوش مصنوعی کمک می گیرند. هنگامی که شما در حال تماس با Uber هستید، قیمت گذاری و انتخاب خودرویی که مطابق درخواست شما باشد، توسط AI تعیین می شود. همانطور که مشاهده می کنید، AI نقش مهمی در نحوه سفر ما از مبدا به مقصد دارد.


7. صنعت بانکداری و دارایی با استفاده از هوش مصنوعی


صنعت بانکداری و دارایی نقش عمده ای در زندگی ما دارد، منظور من این است که دنیا با پول کار می کند و بانک ها اساساً نقش قابل توجهی در این مسیر دارند. آیا می دانید صنعت بانکداری و دارایی برای مواردی مانند خدمات به مشتری، جلوگیری از کلاهبرداری، سرمایه گذاری و ... به شدت به هوش مصنوعی اعتماد دارد؟ در ادامه شما را با کاربردهای هوش مصنوعی در این صنعت آشنا می کنم.
یک مثال ساده، ایمیل های خودکار است که در هر زمان که معامله انجام دهید از طرف بانک ها دریافت می کنید. خب، این هوش مصنوعی است که از حساب شما مراقبت می کند و سعی دارد به طور مداوم برای جلوگیری از هرگونه تقلب، به شما هشدار دهد. هوش مصنوعی همچنین قابلیت این را دارد تا نمونه های بزرگی از داده های کلاهبرداری را جستجو کند و الگویی را پیدا کند تا بتواند از تکرار چنین اتفاقاتی جلوگیری کند. همچنین، هنگامی که با قسمت خدمات به مشتریان بانک صحبت می کنید، احتمال دارد که با یک ربات AI صحبت کنید. حتی سرمایه گذاران بزرگ صنعت مالی نیز از هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل داده ها استفاده می کنند تا بهترین راه ها را برای سرمایه گذاری پول پیدا کنند تا با کمترین ریسک بتوانند بیشترین سود را بدست آورند. اما این همه چیز نیست، تصور می شود که AI نقش بزرگتری را در این صنعت بازی می کند زیرا بانک های بزرگ در سراسر جهان، میلیارد ها دلار در فناوری هوش مصنوعی سرمایه گذاری می کنند. 


8. کاربردهای هوش مصنوعی در صفحه کلیدهای هوشمند

یکی دیگر از کاربردهای هوش مصنوعی در صفحه کلیدهای هوشمند است که به کاربران این امکان را می دهد که بتوانند راحتتر و سریعتر تایپ کنند. همچنین هوش مصنوعی نقش مهمی در پیش بینی کلمات، درست کردن غلط های تایپی و... دارد.


9. نقش اساسی هوش مصنوعی در بهداشت و درمان

استفاده از هوش مصنوعی در مراقبت های بهداشتی یکی دیگر از کاربردهای هوش مصنوعی در دنیای امروز است. با اختراع دستگاه های مجهز به تکنولوژی هوش مصنوعی، تشخیص بیماری بسیار ساده تر شده است، همچنین این امر نقش بسزایی در نحوه مدیریت و ساده تر شدن فرآیند های درمانی داشته است. در نتیجه، بیمارستان ها و مراکز بهداشتی و درمانی همگی از فناوری های مجهز به هوش مصنوعی استفاده می کنند تا همه چیز را از تحقیقات گرفته تا تشخیص بیماری ها تسهیل کنند. 
همانطور که دیدید روزانه زندگی ما تحت تأثیر هوش مصنوعی قرار می گیرد و ما ندانسته بارها و بارها از کاربردهای هوش مصنوعی استفاده می کنیم. اگر شما نیز کاربردهای دیگری از AI می شناسید لطفا با من در میان بگذارید. از همراهی شما کمال تشکر را دارم و منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستم.

 


اشتراک گذاری

کلمات کلیدی :
گوشی های هوشمند

توضیحاتی در مورد نویسنده این مقاله :
فاطمه گلشنی پایدار فاطمه گلشنی پایدار

فاطمه گلشنی هستم طراح و برنامه نویس .net، مسلط به ‌زبان‌ انگلیسی دارای مدرک لیسانس مهندسی برق قدرت.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

گروه مقالات


آموزشی
46
علمی
22
تحقیقاتی
37
به مقاله امتیاز دهید.
لطفا برای امتیازدهی وارد شوید.
: میانگین امتیاز دوره


به دنبال هر آموزشی هستید در اینجا به دنبال آن باشید .