بلاک چین تاریخ بروزرسانی : 22 آبان 1398 | تعداد بازدید : 823 | زمان خواندن مقاله : 15 دقیقه

آشنایی با تکنولوژی بلاک چین

تا به امروز تکنولوژی های زیادی برای راحت تر کردن زندگی کاربران به وجود آمده است که یکی از جدیدترین آنها تکنولوژی به نام بلاک چین است.
آیا میدانید بلاک چین چیست؟
موارد استفاده از این تکنولوژی را چه طور؟
چرا این تکنولوژی به سرعت پیشرفت کرد و مورد استفاده قرار گرفت؟
برای رسیدن به این سوال ها ابتدا باید شما را باانواع انقلاب های صنعتی که وجود دارد آشنا کنیم و بعد ازآن به جواب تمامی این سوال ها میرسیم. پس با ما همراه شوید تا شما را با بلاک چین آشنا کنیم.
 

انواع انقلاب های صنعتی:

 1. انقلاب صنعتی اول(مکانیکی-ساخت ماشین ها):

این انقلاب، به انقلاب مکانیکی نیز معروف است زیرا در این انقلاب ماشین ها ساخته شدند
 1. انقلاب صنعتی دوم(الکتریکی-ماشین بهره وری):

از این انقلاب به عنوان انقلاب الکتریکی هم یاد میکنند؛ زیرا با استفاده انسان از ماشین بهره وری بالا رفت.
 1. انقلاب صنعتی سوم(دیجیتال-دستاورد تجارت الکترونیکی):

به این انقلاب، انقلاب دیجیتال نیز میگویند که دستاورد آن تجارت الکترونیکی بود. بحث هایی که دراین انقلاب مطرح بود شامل بحث b2b و c2c
 • B2b: یعنی بیزینس هایی که  با مردم کار میکنند مثل دیجی کالا
 • C2c: یعنی کاستومرها باهم کار میکنند مثل دیوار و....
 1. انقلاب صنعتی چهارم(انسان ،ماشین ،همزیستی):

در این انقلاب ماشین و انسان با یکدیگر همزیستی دارند. یکی از بحث های مطرح شده در این انقلاب بحث m2m یا ماشین تو ماشین ،یعنی ماشین ها باهم کار میکنند و برای ما پول به دست می آورند مثل سیستم های ماینینگ. یکی از ارکان انقلاب صنعتی چهارم فناوری بلاک چین است که با هدف جلوگیری از کلاهبرداری در معاملات ساخته و اختراع شد. این فناوری در حقیقت یک پایگاه داده توزیع شده می باشد که هر شخصی می تواند در آن معاملات انجام شده را بررسی نماید !

 

 1. انقلاب صنعتی پنجم(همکاری ماشین ها یا ربات ها با یکدیگر)

پیش بینی میشود که ما این انقلاب را از سال 2040 یا 2050  به بعد مشاهده میکنیم.
 

بلاک چین چیست؟ چه داده هایی روی آن ذخیره میشود؟

اکنون میخواهیم یک دید کلی درباره بلاک چین به شما ارائه دهیم. بلاک چین یک دفتر کد دیجیتال است که اطلاعات مربوط به تراکنش ها میتواند روی آن ذخیره شود که روی مجموعه ای از کامپیوترها در سراسر دنیا قرار دارد و وقتی اطلاعاتی روی آن ثبت شود غیر قابل تغییر است.

بلاک چین یکی از انواع دفاتر توزیع شده است که از آن میتوان برای انتقال هر نوع ارزشی مثل پول، سهام، سند خانه و یا اجرای قرارداد و موارد دیگر استفاده کرد.

برای انتقال، فرستنده یک پیغام دیجیتال را به نام تراکنش ارسال میکند و این پیام در کل شبکه پخش میشود، مجموعه ای از تراکنش های جدید داخل یک بازه زمانی در جایی به نام بلاک ذخیره میشوند و این بلاک ها مانند زنجیره ای به هم متصل اند. تمام این زنجیره به جای اینکه یک جا ذخیره شود در کامپیوتر سرویس دهنده در سراسر دنیا ذخیره میشود و همه آخرین نسخه بلاک چین را دارند و این موضوع تخلف و اشتباه را به کمترین حد خودش میرساند که معروف ترین محصول بلاک چین ارزهای رمزنگاری شده هستند.

برای مثال اگر علی بخواهد مقداری پول برای زهرا بفرستد یک پیغام را به کل شبکه ارسال میکند این پیغام شامل آدرس خودش، آدرس زهرا، مقداری پول و یک امضاء دیجیتال که با یک کلید مخصوص علی تولید شده و وقتی صحت تراکنش ها توسط همه شبکه تایید شد پول فرستاده میشود و تراکنش داخل یک بلاک چین اضافه میشود بدون هیچ واسطه، تاخیر و یا هزینه اضافی.

پس بلاک چین میتواند اطلاعات هر نوع دارایی را ذخیره کند. علاوه بر این هرجایی که زنجیره ای از رویدادها مهم باشد میتواند استفاده شود مثلا میتوانید با آن کشور تولید کننده اجناس ارزشمند را پیدا کنید و مطمئن شوید محصولی که خریداری کرده اید تقلبی نیست و یا از محل تولید و عرضه مواد غذایی با خبر شوید.

بلاک چین همچنین دارای بخشی است که میشود روی آن کد برنامه نویسی اجرا کرد که در صورت برقراری یک سری شرایط به صورت یک قرارداد اجرا شود. میشود یک سری کارهای روتین را به صورت اتوماتیک اجرا کرد مثلا چک کردن محصول پستی و اطمینان از رسیدن محصول به مقصد قبل از پرداخت هزینه.

 

بیشتر بخوانید: آیا من یک برنامه نویس فول استک هستم؟ برای دانستن این موضوع کافی است این مقاله را بخوانید.

 

انواع بلاک چین

بلاک چین ها به طور کلی به دو دسته عمومی و خصوصی تقسیم می‌شوند.
 
 • بلاک چین عمومی:

 به بلاک چینی گفته می‌شود که دسترسی به شبکه آن برای عموم آزاد است و همه می‌توانند یکی از اعضای آن شوند. مثل بلاک چین بیت کوین، اتریوم و سایر ارزهای دیجیتالی.

 
 • بلاک چین خصوصی:

برخی از سرویس دهنده ها که گره های شبکه هستند، به سایر اعضا اعتبار می‌بخشند و شبکه در دسترس عموم قرار ندارد و سایر گره‌ها باید مورد بررسی، شناسایی و ثبت نام قرار گیرند. مثل بلاک چین های شرکتی که از طریق آن پرداخت حقوق کارمندان و امور مربوط به آنها انجام می‌شود.
 

ساختار یک بلاک:

بعد از آشنایی با ساختار کلی بلاک چین و همچنین انواع آن لازم است که درباره ساختار یک بلاک بدانید. ساختار یک بلاک عبارت است از:
 1. داده

داده های ذخیره شده به نوع بلاک چین بستگی دارد برای مثال بلاک چین بیت کوین جزئیاتی را درباره تراکنش، ذخیره میکند از جمله: مشخصات فرستنده، گیرنده و میزان سکه های مبادله شده.

 1.  بلاک هش

هربلاک همان طور که گفتیم یک هش دارد که برای بلاک مثل اثر انگشت برای انسان است که هویت بلاک و کل محتویات آن را تعیین میکند و منحصر به فرد است. وقتی یک بلاک به وجود می آید هش آن بلاک محاسبه میشود که هر گونه تغییر در بلاک هش را نیز تغییر میدهد. به عبارت دیگر یک سری فعالیت ها در بلاک باعث میشود که هش تغییر کند که ابزار کاربری و مفیدی برای تشخیص تغییرات در بلاک است که اگر اثر انگشت بلاک تغییر کند دیگر آن بلاک سابق نیست.
 1.  بلاک هش قبلی

عنصر سومی که در یک بلاک ذخیره میشود هش بلاک قبلی است که در ایجاد زنجیره ای از بلاک ها مؤثر است و همین تکنیک باعث میشود که بلاک چین تا حد زیادی امن شود.
 

مثال:

برای درک بهتر شما عزیزان مثالی از ساختار یک بلاک را برایتان توضیح میدهیم تا اطلاعاتان در این زمینه بالا برود.
 

example-بلاک چین

در تصویر بالا ما زنجیره ای از سه بلاک داریم و همان طور که ملاحظه میکنید و قبلا گفتیم هر بلاک دارای یک هش و هش بلاک قبلی است. از این رو بلاک شماره 3 به بلاک شماره 2 و بلاک شماره 2 به بلاک شماره 1 مربوط است و بلاک شماره 1 خاص تر است و چون بلاکی قبل از آن وجود ندارد اسم آن را بلاک اولیه میگذاریم.

اگر بلاک 2 تغییر کند هش آن نیز تغییر میکند و هیچ کدام از بلاک های بعدی معتبر نیستند؛ چون هشی که از بلاک قبل به دست آنها میرسد معتبر نیست از این رو اگر بلاکی کوچکترین تغییری کند تمامی بلاک های بعدی آن نامعتبر میشوند اما برای جلوگیری از این اتفاق فقط استفاده از هش کافی نیست.

 

آیا میشود به بلاک چین اعتماد کرد؟ امنیت آن چگونه است؟

در مثال بالا گفتیم که فقط استفاده از هش برای جلوگیری از تغییرات یک بلاک کافی نیست اما چرا؟
امروزه کامپیوترها خیلی سریع هستند و میتوانند در هر ثانیه صدها هزار هش را محاسبه کنند بنابراین امکان تغییر یک بلاک و محاسبه هش تمام بلاک های زنجیره برای معتبر شدن مجدد تعداد یک بلاک چین، وجود دارد پس برای جلوگیری از این مشکل بلاک چین از سیستم اثبات انجام کار استفاده میکند که با وجود این سیستم تغییر بلاک ها با سرعت کمتری شکل میگیرد.

برای مثال در بیت کوین محاسبات لازم برای انجام اثبات کار به 10 دقیقه طول میکشد که این مکانیزم دستکاری بلاک ها را خیلی سخت و تاحد زیادی غیر ممکن میکند چون اگر یک بلاک دستکاری شود لازم است که فعالیت زمانبر اثبات انجام کار برای تمام بلاک های بعد از آن مجددا انجام شود.

به همین دلیل امنیت بلاک چین به این بستگی دارد که تا چه حد از هش کردن و مکانیزم اثبات انجام کار خوب استفاده شود. یک عامل مهم دیگری که در امنیت بلاک چین نقش دارد، این است که شبکه بلاک چین توزیع شده است یعنی به جای استفاده از نهادی متمرکز برای کنترل کل زنجیره از یک شبکه همتا به همتا(p2p network) استفاده میشود که همه میتوانند به آن ملحق شوند. وقتی یک نفر به یک شبکه اضافه میشود یک کپی کامل از بلاک چین در اختیار آن قرار میگیرد که این گره یا node میتواند با استفاده از این کپی صحت اطلاعات در یافت شده را تایید کند.

 

حالا این سوال پیش می آید که با تولید یک بلاک جدید چه اتفاقی می افتد؟

بلاک های جدید به nodeهای حاضر در شبکه فرستاده میشوند سپس هر node برای اطمینان از عدم دستکاری، صحت بلاک را بررسی میکند و بعد از بررسی، هر node بلاک بررسی شده را به بلاک چین خودش اضافه میکند و سپس همه ی nodeها روی این شبکه یک توافق را شکل میدهند که کدام بلاک ها معتبرتر هستند و کدام یک از آنها دستکاری شده اند. بلاک هایی که دستکاری شده باشند با توافق همه رد میشوند.

اطلاعات در بلاک چین نه تغییر میکند و نه حذف میشود

 اگر کسی بخواهد یک بلاک را روی بلاک چین تغییر دهد باید تمام بلاک های دیگر را با فرآیند زمانبر اثبات انجام کار تغییر دهد و کنترل بیش از 50% شبکه همتا را دردست گیرد چون فقط در این زمان است که بلاک هک شده مورد تایید قرار میگرد. پس میتوان گفت تغییرهای این چنینی غیر ممکن است چون بلاک چین مدام در حال تغییر و تحول است. از جمله این تغییرات میتوان به توسعه قراردادهای هوشمند اشاره کرد.

اگر بخواهم به زبان ساده آن را برای شما بیان کنم این قراردادها برنامه های ساده ای هستند که روی بلاک چین ذخیره شده و میتوانند طبق شرایطی خاص برای تبادل خودکار کوین ها مورد استفاده قرار گیرد.

پس در یک جمله میتوان گفت: اگر اطلاعاتی ثبت شود دیگر تمام است؛ اولا همه ی اعضا می‌توانند آن را ببینند، دوما قابل حذف و تغییر نمی‌باشد، سوما از امنیت فوق العاده بالایی برخوردار است.
 

کاربرد بلاک چین در دنیای واقعی:

 

کاربرد بلاک چین در پرداخت های بین المللی

انتقالات بین المللی یک تجارت چند تریلیون دلاری است که بانک ها مجبورند در آن به صورت روزانه پرداخت های بین المللی را انجام دهند که با استفاده از فناوری بلاک چین بانک ها قادر خواهند بود به صورت یکپارچه با هم کار کنند. این بدان معنی خواهد بود که هیچ واسط و سازمان ثالثی بین دو بانک نخواهد بود. انجام تراکنش ها دیگر چند روز طول نمی کشد و هزینه زیادی پرداخت نخواهد شد. بلاک چین ریپل دقیقا برای همین منظور طراحی شده است و در حال حاضر بیش از 100 بانک مختلف در پروتکل خود، آن را آزمایش می کنند.
 

کاربرد بلاک چین در انتخابات

تا به حال چند بار در مورد تقلب های انتخاباتی در سراسر دنیا شنیده اید؟ مثلا این ادعا که شبکه مرکزی انتخابات ایالات متحده هک شده است. متاسفانه این اتفاقی است که رخ می دهد. اما فناوری بلاک چین می تواند این مشکل را حل کند.
 

کاربرد بلاک چین بیمه

صنعت بیمه تقریبا شامل تمام چیزهای موجود در سیاره زمین می شود. هر چیزی مثل خانه، ماشین، زمین زراعی یا باغ، دام، سلامت، سفر یا هر چیز با ارزش دیگر را می‌توان بیمه کرد. مشکل اینجاست که این صنعت توسط شخص یا شرکت های ثالث انجام می شود. بدین معنی که انجام آن بسیار گران قیمت است و زمانی که فرد ادعای خسارت خود را از بیمه دارد، روند بسیار طولانی و آهسته خواهد بود. با این حال پروتکل بلاک چین اجازه می دهد که فرد بدون نیاز به دخالت شخص ثالث، بیمه شود.
 

از اینکه مطلب ما را مطالعه کردید ممنونیم امیدواریم توانسته باشیم تا این تکنولوژی را با زبانی ساده برایتان گفته باشیم.


کلمات کلیدی :
بلاک چین چیست

توضیحاتی در مورد نویسنده این مقاله :
مرضیه فتاحی مرضیه فتاحی

کارشناس کامپیوتر گرایش نرم افزار..... نویسندگی،تجربه ای انفرادی است یعنی به اشتراک گذاری.... این بخشی از ذات انسان است که بخواهد مسائل را به اشتراک بگذارد ازجمله:افکار،ایده ها،عقاید


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.