شما می توانید با عضویت در انجمن پرسش و پاسخ درسمن هرگونه سوالی دارید را مطرح کنید

زبان هایی که شما را به یک برنامه نویس ماهر وب تبدیل می کند

تاریخ بروزرسانی : جمعه 24 آبان 1398

تعداد بازدید : 1096

گروه دوره : برنامه نویسی وب

زمان خواندن مقاله : 10دقیقه

اگر میخواهید وارد دنیای برنامه نویسان تحت وب شوید اول راه هستید و نمیدانید چه زبانی انتخاب کنید این مقاله را مطالعه کنید.

زبان هایی که شما را به یک برنامه نویس ماهر وب تبدیل می کند

آشنایی زبان های برنامه نویسی تحت وب

ممکن است یک برنامه نویس، مسیری را انتخاب کند و در آن دچار سردرگمی شود که از کجا شروع کند؟
خواندن این مقاله میتواند کمکی به شناخت مسیر و رسیدن به هدف برنامه نویس باشد.
با وجودی که برخی افراد و روش‌ها مدعی آموزش سریع و کاربردی مفاهیم هستند، اما از نظر من با توجه به گستردگی و پیچیدگی مباحث وب، منطقاً هیچ راه سریع و یک روزه‌ای برای یادگیری عمیق همه مفاهیم وجود ندارد.
بنابراین نیاز است که یک برنامه نویس بداند ازکجا شروع کند یا از چه کتاب ها وفیلم های آموزشی استفاده کند، چه زبانی را با چه معیارهایی انتخاب کند؟
پس برای دانستن و رسیدن سریع به هدف با ما همراه باشید.
از زمان مطرح شدن اینترنت، برنامه نویسی تحت وب به یک مهارت تبدیل شد و بسیاری از مراکز و سایت‌های آموزشی شروع به آموزش دادن این مهارت کردند و برنامه نویسی را به مهارتی قابل دستیابی و آسان تبدیل کردند. انتخاب زبان برنامه نویسی کمی مشکل است زیرا برخی زبان‌های برنامه نویسی اصلا نیاز برنامه نویسان را برطرف نمی کند و خروجی مناسب را نمی‌دهد.در  مورد برنامه نویسی وب این مشکل کمی جدی تر می شود. برخی زبان های برنامه نویسی تمرکز اصلیشان بر روی وب است مثل جاوا اسکریپت و برخی دیگر مانند جاوا اهداف عمومی تری دارند.
اجازه دهید قبل از اینکه به معرفی زبان های برنامه نویسی تحت وب بپردازیم به معرفی مختصری از  توسعه وب بپردازیم.

تاریخچه وب:

history-website-برنامه نویسی پایتون تحت وب

 Tim Berners-Lee تیم برنرز لی، بنیان گذار شبکه جهانی وب، با راه اندازی یک وب سایت در آگوست سال ۱۹۹۱، نام خود را به عنوان نخستین طراح وب در تاریخ به ثبت رساند. او در نخستین وب سایت خود از ابرمتن (Hyperlink) و پیوندی برای ایمیل استفاده کرده بود. در آغاز، سایتهای وب با کدهای ساده HTML«اچ‌ تی‌ام‌ال» نوشته می شدند و به مرور با گسترش زبان HTML و پیدایش کدهای CSS ، این صفحه تکمیل تر شد و به یک وب سایت استاتیک تبدیل شد.

با گذشت زمان و پیشرفت روزافزون شبکه اینترنت، زبان های برنامه نویسی به کمک صفحات ساده HTML آمدند و باعث بروز وب سایت های تکامل یافته با چندین صفحه به صورت پویا و یا به اصطلاح تبدیل به سایت های داینامیک شدند. رفته رفته محبوبیت وب سایت ها افزایش یافت و تبدیل به یک حرفه محبوب و درآمد زا شد ، طرفداران بسیاری به یادگیری و ایجاد سایتها پرداختند.
پس اگر بخواهیم تعریف کلی از وب داشته باشیم میتوان گفت: وب جهان‌ گستر، یا به اختصار وب (World Wide Web ) یک سامانه اطلاعاتی از پرونده‌های ابرمتنی متصل به هم است که از طریق شبکه جهانی اینترنت قابل دسترسی هستند. به کمک یک مرورگر وب می‌توان صفحات وب (که شامل متن، تصویر، ویدئو و سایر محتویات چندرسانه‌ای هستند) را مشاهده کرده و به کمک ابرپیوندها در میان آن‌ها حرکت کرد. به طور کلی به فضای آنلاین متشکل از میلیون ها، بلکه میلیاردها وب سایت اینترنتی  "وب" گفته می شود. در حقیقت، به مجموعه وب سایت های اینترنتی مختلف، که در سراسر دنیا و به زبان های گوناگون هستند، وب گفته می شود. وب بستری از به هم پیوستن شبکه های کامپیوتری مختلف به منظور به اشتراک گذاری محتوا می باشد، اما وب سایت، یکی از واحدهای کوچک تشکیل دهنده این رسانه جهانی است.

انواع وب سایت

Types-websites-برنامه نویسی پایتون تحت وب

قبل از آشنایی با زبان های برنامه نویسی تحت وب دانستن چند نکته ضروری و لازم است.
اولین نکته آشنایی با انواع وب سایت هاست که به طور کلی به دو دسته ایستا و پویا تقسیم میشود که در ادامه برایتان توضیح میدهیم.
1.وب سایت های استاتیک یا ایستا: این نوع صفحات، صفحاتی هستند که شامل کدهای Html بوده که با پسوند های Htm  و Html ذخیره میشود.محتویات این نوع از صفحات(متن، تصویر، لینک ها،...) و شکل ظاهری آنها همواره یکسان خواهد بود، صرف نظر از این که چه کسی، در چه زمانی  و یا چگونه صفحه را مشاهده خواهد کرد.
بنابراین میتوان گفت، محتویات این قبیل ازصفحات قبل از اینکه درخواستی ایجاد گردد، توسط مدیریت سایت ایجاد و مشخص شده اند.
2.وب سایت های داینامیک یا پویا: این وب سایت ها در مقابل وب سایت های ایستا قرار دارد و کار با این نوع سایت ها به مراتب آسان تر می باشد در این نوع سایت، یک بار کد نویسی انجام می شود سپس مطالب به آسانی منتشر می شود. وب سایت های پویا از طریق یک نرم افزار مدیریت محتوا کنترل می شود و اطلاعات سایت را در هر زمان و مکان می توان تغییر داد.

لایه های برنامه نویسی

نکته بعدی آشنایی با لایه های برنامه نویسی است که باز به دو دسته کلی بَکِ اند و فرانتِ اند تقسیم میشوند.
در واقع برنامه نویسی در دو لایه انجام می شود لایه Front-End یا سمت کاربر، که برنامه های مربوط به بخش رابط کاربری می باشد و لایه Back-End یا سمت سرور، که برنامه های پشت صحنه ی وب سایت است و کاربر آن را نمی بیند ولی نتیجه ی اجرای کد های بخش سرور برای کاربر نمایش داده می شود.

انواع زبان های برنامه نویسی:

 زبان های برنامه نویسی به دو دسته اصلی زبان های سمت کاربر و زبان های سمت سرور تقسیم بندی میشوند که در ادامه به معرفی آنها میپردازیم.
زبان های سمت کاربر:

User-side-languages-برنامه نویسی پایتون تحت وب

طراحان صفحات وب بیشتر بر روی این بخش تمرکز دارند در واقع در این بخش کارهای طراحی صفحات وب صورت می گیرد که می توانید از زبان های زیر استفاده کنید:
1.HTML، اولین زبان برنامه نویسی تحت وب
 
HTML  یک زبان نشانه گذاری می باشد و برای ایجاد ساختار و قالب صفحات وب مورد استفاده قرار می گیرد، زبان HTML جزء جدا نشدنی برنامه نویسی وب می باشد اگر شما با هر زبانی سایتی را طراحی کنید باید برای ایجاد ساختار اولیه سایت از زبان HTML استفاده کنید و سایر بخش ها را با هر زبانی برنامه نویسی نمایید.
اگر میخواهید با تگ های این زبان آشنا شوید میتوانید به مقاله تگ های html مراجعه کنید.

2.CSS، زبان استایل دهی

زبان CSS یکی دیگر از زبان های نشانه گذاری تحت وب است و این امکان را به کاربر می دهد تا در صفحه وب طراحی شده، شکل و ابعاد هر کدام از اجزای سایت را مشخص کند در واقع CSS برای تکمیل رابط کاربری و رفع نقص های زبان  HTML ارائه شد.

3.Java script

دو زبان CSS و HTML صرفاً برای طراحی ساختار سایت مورد استفاده قرار می گیرند گاهی برای انجام برخی از امور از قبیل: برقراری ارتباط  با سرور نیاز به برنامه نویسی می‌باشد که این دو زبان توانایی کافی را نداشتند و برای حل این مشکل زبان Livescript  که  بعد ها به جاوا اسکریپت تغییر نام داد ایجاد شد به کمک این زبان می توان روی بخش های مختلف سایت کنترل داشت.

4.JQuery

JQuery  یکی از مهم ترین کتابخانه های جاوا اسکریپت است که در آن برخی از مباحث کد نویسی شده و آماده هستند و برای انجام برخی کارها در وب سایت، به جای نوشتن حجم عظیمی از کدهای جاوا اسکریپت با رعایت قواعد و قوانین JQuery می‌توان از کد های آن که حجم کمتری دارند استفاده کرد JQuery شامل لیست کاملی از توابع مربوط به کارهای گرافیکی می باشد که در طراحی ظاهری سایت کاربرد دارد.
زبان های سمت سرور
برنامه نویسی وب به طور کامل بر روی این بخش تمرکز دارد برخلاف حوزه برنامه نویسی سمت کاربر که به ظاهر سایت توجه دارد این حوزه بر روی عملیات ارتباط با سرویس دهنده، بانک های اطلاعاتی یا داده ها کار می کند که میتوانید از زبان های زیر استفاده کنید:
 
1.زبانPHP

این زبان فراگیر ترین زبان در حوزه برنامه نویسی وب می باشد و بیش از 70% سایت ها با این زبان پیاده سازی شده اند. کدهایی که با این زبان نوشته میشود بر روی سرور اجرا شده و به کاربر نمایش داده میشود PHP یک زبان Open source است که از بانک اطلاعاتی My SQL و سرویس Apache استفاده می کندPHP  بالاترین محبوبیت را در بین زبان های برنامه نویسی وب در سمت سرور دارد.

2.ASP.NET

توسعه یافته زبان ASP توسط شرکت مایکروسافت است که در چارچوب نرم افزار .NET ارائه شده است.
 برای برنامه نویسی با ASP.NET  وب باید با یکی از زبان های VB.NET و یا C#.NET و دستورات خود ASP.NET آشنایی داشته باشید. وب سایت های طراحی شده با این زبان در محیط Visual studio پیاده سازی میشود که همه‌ی ابزارهای طراحی رابط  کاربری و کدنویسی آن در دسترس است.
 
3.برنامه نویسی تحت وب با استفاده از زبان پایتون  با فریم ورک جنگو

یکی دیگر از کاربرد پایتون در وب است و کاربر با این زبان  می تواند پلتفرم های مختلف ویندوز ، وب  و برنامه های مختلفی را طراحی کرده و ارائه دهد.
در برنامه نویسی پایتون تحت وب به تنهایی امکان برنامه نویسی وب وجود ندارد ولی با استفاده از کتابخانه  پر کاربرد جنگو می توان برنامه های وب را پیاده سازی کرد.
اگرمیخواهید دلیل محبوبیت این فریم ورک را بدانید متوانید به مقاله جنگو در پایتون ما سر بزنید و اطلاعات بیشتری  درباره آن کسب کنید.
 
4.روبی
 
زبان Ruby در سال 2006 در قالب یک زبان فشرده، سطح بالا، مختصر و بر پایه فریم ورک Ruby on rail منتشر شد که الگوهای طراحی برنامه های این زبان براساس MVC می باشد.
 
6.جاوا
 
اشتباه نکنید! زبان جاوا و جاوا اسکریپت دو زبان کاملا مجزا هستند. زبان جاوا قابلیت پیاده سازی بر روی تمامی پلتفرم های استاندارد را دارد. زبان برنامه نویسی تحت سرور جاوا به سه دسته ی جاوا برای اپلیکیشن های موبایل، نگارش سازمانی جاوا و نگارش استاندارد جاوا تقسیم می شود.
نتیجه گیری:
برای یادگیری برنامه نویسی وب باید حتما زبان های برنامه نویسی سمت کاربر را یاد بگیرید تا بتوانید ظاهری زیبا برای سایت خود داشته باشید.اگر میخواهید فقط طراح ظاهر سایت باشید یادگیری زبان های سمت کاربر برای شما کافی است ولی اگر تمایل دارید علاوه بر ظاهر سایت، مدیریت سایت خود را برعهده گیرید باید یکی از زبان های سمت سرور را یاد بگیرید.
شما میتوانید با یادگیری زبان سی شارپ یا php و یادگیری MVC آنها یک طراح وب ماهر شوید.
اگر میخواهید با پایتون برنامه نویسی  کنید توصیه میکنم حتما در این زبان حرفه ای شوید گرچه کدهای زبان پایتون کوتاه است ولی اگر فردی مبتدی باشید و می خواهید در حیطه وب کار کنید این زبان ممکن است برایتان سخت باشد پس در این زبان محبوب حرفه ای شوید و با فریم ورک دوست داشتنی جنگو وارد برنامه نویسی وب شوید.
درباره زبان های برنامه نویسی دیگر نیز میتوان گفت این زبان ها عمومیت دارند هر زبانی در یک برنامه کاربرد ویژه ای دارد مانند زبان جاوا.
کاربرد زبان جاوا در علم برنامه نویسی موبایل طرفداران بیشماری دارد گرچه میتوانید از این زبان در حیطه وب استفاده کنید اما اکثرا این زبان را برای ساخت اپلیکیشن های خود استفاده میکنند.
 به شما عزیزان پیشنهاد میکنیم اگرمیخواهید بدانید چه زبانی برای ساخت اپلیکیشن های مورد نظرتان را انتخاب کنید به مقاله معرفی انواع زبان های برنامه نویسی موبایل ما مراجعه کنید.
 
کلام آخر:
سایت درسمن با هدف یادگیری زبان های برنامه نویسی به صورت کاربردی و استفاده از این آموزش، درحیطه کاری میباشد به همین منظور دوره های آموزشی با کیفیت و رایگان  را در اختیار شما عزیزان قرار داده است.
برای استفاده از دوره های آموزشی روی گزینه های زیر کلیک کنید تا به هدف خود در دنیای برنامه نویسان برسید تابتوانید از رقیبانتان پیشی بگیرید.
 


اشتراک گذاری


توضیحاتی در مورد نویسنده این مقاله :
مرضیه فتاحی مرضیه فتاحی

کارشناس کامپیوتر گرایش نرم افزار..... نویسندگی،تجربه ای انفرادی است یعنی به اشتراک گذاری.... این بخشی از ذات انسان است که بخواهد مسائل را به اشتراک بگذارد ازجمله:افکار،ایده ها،عقاید


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

گروه مقالات


آموزشی
33
علمی
25
تحقیقاتی
30
به مقاله امتیاز دهید.
لطفا برای امتیازدهی وارد شوید.

میانگین امتیاز: 0


به دنبال هر آموزشی هستید در اینجا به دنبال آن باشید .