برنامه نویس ماهر وب تاریخ بروزرسانی : 23 شهریور 1399 | تعداد بازدید : 2126 | زمان خواندن مقاله : 10دقیقه

زبان هایی که شما را به یک برنامه نویس ماهر وب تبدیل می کند

ممکن است برای انتخاب مسیر برنامه نویس ماهر وب شدن دچار سردرگمی شده باشید و ندانید که از کجا شروع کنید. خواندن این مقاله میتواند شما را به شناخت مسیر و رسیدن به هدف، کمک دهد.

با وجودی که برخی افراد و روش‌ها مدعی آموزش سریع و کاربردی مفاهیم هستند، اما از نظر من با توجه به گستردگی و پیچیدگی مباحث وب، منطقاً هیچ راه سریع و یک روزه‌ای برای یادگیری عمیق همه مفاهیم وجود ندارد.

بنابراین باید بدانید از کجا شروع کنید؟
 از چه کتاب ها و فیلم های آموزشی استفاده کنید؟
 چه زبانی را با چه معیاری انتخاب کنید؟
پس با ما همراه باشید.

از زمان مطرح شدن اینترنت، برنامه نویسی تحت وب به یک مهارت تبدیل شد و بسیاری از مراکز و سایت‌ها، آموزش های خود را شروع کردند تا برنامه نویسی را به مهارتی قابل دستیابی و آسان تبدیل کنند. اما انتخاب زبان برنامه نویسی کمی مشکل است زیرا برخی زبان‌های برنامه نویسی اصلا نیاز برنامه نویسان را برطرف نمی کند و خروجی مناسب را نمی‌دهد. در مورد برنامه نویسی وب این مشکل کمی جدی تر می شود. برخی زبان های برنامه نویسی تمرکز اصلیشان بر روی وب است مثل جاوا اسکریپت و برخی دیگر مانند جاوا اهداف عمومی تری دارند.

اجازه دهید قبل از اینکه زبان های تبدیل شدن به یک برنامه نویس ماهر وب را معرفی کنیم آشنایی کوتاهی با توسعه وب داشته باشیم.

تاریخچه وب:

history-website-برنامه نویس ماهر وب

 Tim Berners-Lee تیم برنرزلی، بنیان گذار شبکه جهانی وب، با راه اندازی یک وب سایت در آگوست سال ۱۹۹۱، نام خود را به عنوان نخستین طراح وب در تاریخ به ثبت رساند. او در نخستین وب سایت خود از ابرمتن (Hyperlink) و پیوندی برای ایمیل استفاده کرده بود. در آغاز، سایتهای وب با کدهای ساده HTML «اچ‌ تی‌ام‌ال» نوشته می شدند و به مرور با گسترش زبان HTML و پیدایش کدهای CSS، این صفحه تکمیل تر شد و به یک وب سایت استاتیک تبدیل شد.

با گذشت زمان و پیشرفت روزافزون شبکه اینترنت، زبان های برنامه نویسی به کمک صفحات ساده HTML آمدند و باعث بروز وب سایت های تکامل یافته با چندین صفحه به صورت پویا و یا به اصطلاح تبدیل به سایت های داینامیک شدند. رفته رفته محبوبیت وب سایت ها افزایش یافت و تبدیل به یک حرفه محبوب و درآمد زا شد تا جایی که طرفداران بسیاری به سمت یادگیری و ایجاد سایت کشاند.

پس اگر بخواهیم تعریف کلی از وب داشته باشیم میتوان گفت: وب جهان‌ گستر، یا به اختصار وب (World Wide Web ) یک سامانه اطلاعاتی از پرونده‌های ابرمتنی متصل به هم است که از طریق شبکه جهانی اینترنت قابل دسترسی هستند. به کمک یک مرورگر وب می‌توان صفحات وب (که شامل متن، تصویر، ویدئو و سایر محتویات چندرسانه‌ای هستند) را مشاهده کرده و به کمک ابرپیوندها در میان آن‌ها حرکت کرد. به طور کلی به فضای آنلاین متشکل از میلیون ها، بلکه میلیاردها وب سایت اینترنتی "وب" گفته می شود.

به زبان ساده تر به مجموعه وب سایت های اینترنتی مختلف، که در سراسر دنیا و به زبان های گوناگون، وب گفته می شود که بستری از به هم پیوستن شبکه های کامپیوتری مختلف را به منظور اشتراک گذاری محتوا ایجاد کرده است. اما وب سایت، یکی از واحدهای کوچک تشکیل دهنده این رسانه جهانی است.

شما می توانید توسط html اولین صفحات اینترنتی خود را بسازید، اما به css نیز احتیاج دارید، برای اینکه بتوانید این دو را با یک دیگر ترکیب کنید و بتوانید صفحات جذاب و پویایی را داشته باشید و از این طریق بتوانید درآمد زایی کنید می توانید، آموزش html css را مشاهده کنید.

انواع وب سایت

Types-websites-برنامه نویس ماهر وب

قبل از برنامه نویس ماهر وب شدن، دانستن چند نکته ضروری و لازم است. اولین نکته آشنایی با انواع وب سایت هاست که به طور کلی به دو دسته ایستا و پویا تقسیم میشود که در ادامه برایتان توضیح میدهیم.
 
 1. وب سایت های استاتیک یا ایستا:

این نوع صفحات، صفحاتی هستند که شامل کدهای Html بوده که با پسوند های Htm و Html ذخیره میشود.محتویات این نوع از صفحات(متن، تصویر، لینک ها،...) و شکل ظاهری آنها همواره یکسان خواهد بود، صرف نظر از این که چه کسی، در چه زمانی و یا چگونه صفحه را مشاهده خواهد کرد. بنابراین میتوان گفت، محتویات این قبیل از صفحات قبل از اینکه درخواستی ایجاد گردد، توسط مدیریت سایت ایجاد و مشخص شده اند.
 
 1. وب سایت های داینامیک یا پویا:

این وب سایت ها در مقابل وب سایت های ایستا قرار دارد و کار با این نوع سایت ها به مراتب آسان تر می باشد در این نوع سایت، یک بار کد نویسی انجام می شود سپس مطالب به آسانی منتشر می شود. وب سایت های پویا از طریق یک نرم افزار مدیریت محتوا کنترل می شود و اطلاعات سایت را در هر زمان و مکان می توان تغییر داد.

لایه های برنامه نویسی

نکته بعدی آشنایی با لایه های برنامه نویسی است که باز به دو دسته کلی بَکِ اند و فرانتِ اند تقسیم میشوند. در واقع برنامه نویسی در دو لایه انجام می شود لایه Front-End یا سمت کاربر، که برنامه های مربوط به بخش رابط کاربری می باشد و لایه Back-End یا سمت سرور، که برنامه های پشت صحنه ی وب سایت است و کاربر آن را نمی بیند ولی نتیجه ی اجرای کد های بخش سرور برای کاربر نمایش داده می شود.

انواع زبان های برنامه نویسی:

 زبان های برنامه نویسی به دو دسته اصلی زبان های سمت کاربر و زبان های سمت سرور تقسیم بندی میشوند که در ادامه به معرفی آنها میپردازیم.

زبان های سمت کاربر:

User-side-languages-برنامه نویس ماهر وب

طراحان صفحات وب بیشتر بر روی این بخش تمرکز دارند در واقع در این بخش کارهای طراحی صفحات وب صورت می گیرد که می توانید از زبان های زیر استفاده کنید:
 
 1. HTML، اولین زبان برنامه نویسی تحت وب
   

HTML یک زبان نشانه گذاری می باشد و برای ایجاد ساختار و قالب صفحات وب مورد استفاده قرار می گیرد، زبان HTML جزء جدا نشدنی برنامه نویسی وب می باشد اگر شما با هر زبانی سایتی را طراحی کنید باید برای ایجاد ساختار اولیه سایت از زبان HTML استفاده کنید و سایر بخش ها را با هر زبانی برنامه نویسی نمایید. اگر میخواهید با تگ های این زبان آشنا شوید میتوانید به مقاله تگ های html مراجعه کنید.

 

 1. CSS، زبان استایل دهی

زبان CSS یکی دیگر از زبان های نشانه گذاری تحت وب است و این امکان را به کاربر می دهد تا در صفحه وب طراحی شده، شکل و ابعاد هر کدام از اجزای سایت را مشخص کند در واقع CSS برای تکمیل رابط کاربری و رفع نقص های زبان HTML ارائه شد.

 

 1. Java script

دو زبان CSS و HTML صرفاً برای طراحی ساختار سایت مورد استفاده قرار می گیرند گاهی برای انجام برخی از امور از قبیل: برقراری ارتباط با سرور نیاز به برنامه نویسی می‌باشد که این دو زبان توانایی کافی را نداشتند و برای حل این مشکل زبان Livescript که بعد ها به جاوا اسکریپت تغییر نام داد ایجاد شد به کمک این زبان می توان روی بخش های مختلف سایت کنترل داشت.

 

 1. JQuery

JQuery یکی از مهم ترین کتابخانه های جاوا اسکریپت است که در آن برخی از مباحث کد نویسی شده و آماده هستند و برای انجام برخی کارها در وب سایت، به جای نوشتن حجم عظیمی از کدهای جاوا اسکریپت با رعایت قواعد و قوانین JQuery می‌توان از کد های آن که حجم کمتری دارند استفاده کرد JQuery شامل لیست کاملی از توابع مربوط به کارهای گرافیکی می باشد که در طراحی ظاهری سایت کاربرد دارد.

زبان های سمت سرور

برنامه نویسی وب به طور کامل بر روی این بخش تمرکز دارد برخلاف حوزه برنامه نویسی سمت کاربر که به ظاهر سایت توجه دارد این حوزه بر روی عملیات ارتباط با سرویس دهنده، بانک های اطلاعاتی یا داده ها کار می کند که میتوانید از زبان های زیر استفاده کنید:
 
 • زبان پایتون

شما با استفاده از زبان برنامه نویسی پایتون تمامی کار های مربوط در سمت سرور را انجام بدهید، شاید از خود بپرسید مگر با پایتون هم می شود؟
بله پایتون دارای کتابخانه ها و فریم ورک های مختلفی می باشد که این کتابخانه ها از قدرت بالایی برخوردار می باشند و می توانند تمامی نیاز های شما عزیزان را برطرف کنند. پایتون امروزه طرفداران بسیار زیادی را به خود جذب نموده است و روز به روز به طرفداران آن افزوده خواهد شد و چرخه پیشرفت آن، همچنان در حال رشد می باشد، به همین دلیل سعی کردیم تا یک دوره کامل و جامع را برای شما عزیزان تهیه کنیم آن هم به صورت رایگان!  پس فرصت را از دست ندهید و همین الان آموزش پایتون را در سایت درسمن مشاهده کنید.
 • زبانPHP

این زبان فراگیر ترین زبان در حوزه برنامه نویسی وب می باشد و بیش از 70% سایت ها با این زبان پیاده سازی شده اند. کدهایی که با این زبان نوشته میشود بر روی سرور اجرا شده و به کاربر نمایش داده میشود PHP یک زبان Open source است که از بانک اطلاعاتی My SQL و سرویس Apache استفاده می کندPHP بالاترین محبوبیت را در بین زبان های برنامه نویسی وب در سمت سرور دارد.

 

 • ASP.NET

توسعه یافته زبان ASP توسط شرکت مایکروسافت است که در چارچوب نرم افزار .NET ارائه شده است. برای برنامه نویسی با ASP.NET وب باید با یکی از زبان های VB.NET و یا C#.NET و دستورات خود ASP.NET آشنایی داشته باشید. وب سایت های طراحی شده با این زبان در محیط Visual studio پیاده سازی میشود که همه‌ی ابزارهای طراحی رابط کاربری و کدنویسی آن در دسترس است.
اگر شما هم دوست دارید با استفاده از زبان سی شارپ بتوانید در سمت سرور کار کنید و متخصص بشوید می توانید آموزش asp.net mvc را مشاهده کنید.
 
 
 • روبی

زبان Ruby در سال 2006 در قالب یک زبان فشرده، سطح بالا، مختصر و بر پایه فریم ورک Ruby on rail منتشر شد که الگوهای طراحی برنامه های این زبان براساس MVC می باشد.
 
 • جاوا

اشتباه نکنید! زبان جاوا و جاوا اسکریپت دو زبان کاملا مجزا هستند. زبان جاوا قابلیت پیاده سازی بر روی تمامی پلتفرم های استاندارد را دارد. زبان برنامه نویسی تحت سرور جاوا به سه دسته ی جاوا برای اپلیکیشن های موبایل، نگارش سازمانی جاوا و نگارش استاندارد جاوا تقسیم می شود.

نتیجه گیری:

برای یادگیری برنامه نویسی وب باید حتما زبان های برنامه نویسی سمت کاربر را یاد بگیرید تا بتوانید ظاهری زیبا برای سایت خود داشته باشید.اگر میخواهید فقط طراح ظاهر سایت باشید یادگیری زبان های سمت کاربر برای شما کافی است. اما برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس ماهر وب شما باید علاوه بر ظاهر سایت، مدیریت سایت هم برعهده گیرید که باید یکی از زبان های سمت سرور را انتخاب کنید.
 

پیشنهاد ما برای انتخاب:

 • یادگیری زبان سی شارپ یا php و یادگیری MVC آنهاست.
 • اگر میخواهید با پایتون برنامه نویسی کنید توصیه میکنم حتما در این زبان حرفه ای شوید گرچه کدهای زبان پایتون کوتاه است ولی اگر فردی مبتدی باشید و می خواهید در حیطه وب کار کنید این زبان ممکن است برایتان سخت باشد پس در این زبان محبوب حرفه ای شوید و با فریم ورک دوست داشتنی جنگو وارد برنامه نویسی وب شوید.
 • درباره زبان های برنامه نویسی دیگر تصمیم با خود شماست.
 

کلام آخر:

سایت درسمن با هدف یادگیری زبان های برنامه نویسی به صورت کاربردی و استفاده از این آموزش، درحیطه کاری میباشد به همین منظور دوره های آموزشی با کیفیت و رایگان را در اختیار شما عزیزان قرار داده است. برای استفاده از دوره های آموزشی روی گزینه های زیر کلیک کنید تا به هدف خود در دنیای برنامه نویسان برسید تابتوانید از رقیبان خود پیشی بگیرید.

کلمات کلیدی :
html

توضیحاتی در مورد نویسنده این مقاله :
مرضیه فتاحی مرضیه فتاحی

کارشناس کامپیوتر گرایش نرم افزار..... نویسندگی،تجربه ای انفرادی است یعنی به اشتراک گذاری.... این بخشی از ذات انسان است که بخواهد مسائل را به اشتراک بگذارد ازجمله:افکار،ایده ها،عقاید


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.