آموزش الکترونیکی چیست، تحولی عظیم در نظام آموزش

تاریخ بروزرسانی : پنجشنبه 25 اردیبهشت 1399

تعداد بازدید : 1207

زمان خواندن مقاله : 10دقیقه

یکی دیگر از روش های آموزشی مدرن، آموزش الکترونیکی است. اما تا چه حد با آن آشنا هستید؟ از سطوح طبقه بندی آن اطلاع دارید؟ چه شیوه های تحصیلی در حیطه یادگیری الکترونیکی وجود دارد؟ با خواند این مقاله به جواب تمامی این سوال ها برسید.

آموزش الکترونیکی چیست، تحولی عظیم در نظام آموزش

آشنایی با سیستم آموزش الکترونیکی

در این بحث میخواهیم درباره آموزش الکترونیکی صحبت کنیم و بدانیم آموزش الکترونیکی چیست؟
آیا به تازگی این آموزش پدیدار شده است؟

میدانیم آموزش الکترونیکی جزء روش آموزشی مدرن محسوب میشود. پس بهتراست قبل از آشنایی با این آموزش مقایسه ای بین آموزش سنتی و مدرن داشته باشیم. به طورکلی آموزش از سه بخش فرآیند، زمان و مکان آموزش تشکیل میشود.

 1. در روش سنتی فرآیند آموزشی به گونه ای است که یک روش و محتوای آموزشی برای همه ارائه میشود ولی در شیوه مدرن روش و محتوا برای هر آموزش اختصاصی است.

 2.  در بحث زمان، در رویکرد سنتی یک بازه زمانی برای همه یادگیرنده ها لحاظ میشود ولی در روش نوین توسط خود یادگیرنده تعیین میشود.

 3. برای مکان آموزش نیز میتوان گفت که در روش سنتی یک محل آموزشی برای همه اختصاص می یابد ولی در شیوه مدرن، آموزش گیرنده در هر مکانی که بخواهد، به مطالب آموزشی دسترسی پیدا می کند. در واقع هر جایی که باشد همان مکان میشود کلاس درس.

تاریخچه:

شاید تصور کنید آموزش الکترونیکی عمر کوتاهی دارد و به تازگی پدیدار شده ولی باید بگویم که این چنین نیست. نخستین دوره های آموزش از راه دور در قرن نوزدهم و به شکل مکتوب بود که فردی به نام اسحاق پیتمن درسال 1840، تدریس تند نویسی را با برگزاری دوره های غیر حضوری از راه پست در انگلیس شروع کرد و بسیار موفقیت آمیز بود که در آن زمان یک روش پرکاربرد به شمار رفت.

درباره تاریخچه این آموزش در ایران باید بگویم که به زمان بهره گیری از ابزارهای کمک آموزشی سمعی-بصری شامل نمایش اسلاید و فیلم های آموزشی در کلاس باز می گردد. بعد از آن، تلویزیون به امر آموزش همگانی از طریق این رسانه در سراسر کشور پرداخت. همچنین در دانشگاه ابوریحان بیرونی در سال 1350 برای نخستین بار به ارائه آموزش های از راه دور به صورت مکاتبه ای در هشت رشته تحصیلی پرداخت. در پایان دهه 70، آموزش مجازی در دستور کار دانشگاه تهران قرار گرفت و در سال 1380 نیز سایت دانشگاه مجازی دانشگاه تهران با ارائه 9 درس برای دانشجویارن روزانه راه اندازی شد. بعد از اقدام دانشگاه ها در استفاده از روش یادگیری الکترونیکی، آموزش و پرورش فعالیت هایی را در این زمینه شروع کرد و در حال حاضر نیز از آموزش الکترونیکی بهره مند هستند.

تعریف آموزش الکترونیکی:

بعد از دانستن تاریخچه نوبت به آشنایی با مفهوم آموزش الکترونیکی میرسیم. آموزش الکترونیکی یا electronic-learning که به اختصار e-learning خوانده میشود یعنی استفاده از تکنولوژی های الکترونیکی برای دسترسی به منابع و محتواهای آموزشی، به بیان ساده تر به کارگیری فناوری اطلاعات در آموزش. در کنار آموزش الکترونیکی مفاهیم دیگری نیز مطرح می‌شود که از آن جمله می‌توان به آموزش مجازی، آموزش از راه دور، آموزش آنلاین یا برخط و.....اشاره کرد.

پس میتوان گفت آموزش الکترونیکی روش جدیدی از آموزش است که محدودیت‌های کلاس‌های آموزشی سنتی را زیر پا گذاشته و نیاز به حضور فیزیکی اساتید و دانشجویان را، از بین برده است و راهکارهای جدیدی برای در نظر گرفتن تکالیف و برگزاری آزمون ارائه کرده است. در این روش آموزشی از ابزارهایی چون نرم‌افزار، اینترنت، فضای مجازی و یا ترکیبی از این ها استفاده می‌شود.

سطوح آموزش الکترونیکی:

آموزش الکترونیکی به طور کلی در 4 گروه عمده طبقه بندی میشود که سطوح متفاوت آموزش را از ابتدایی ترین سطح تا پیشرفته تضمین می کند.
 • پایگاه های دانش
 • حمایت فنی online
 • آموزش نامتقارن
 • آموزش همزمان

انواع یادگیری ها:

 • یادگیری کلامی: که افراد از طریق هجاها و حروفی که در کنار یکدیگر قرار می گیرند می تواند از این یادگیری بهره برند.مثلا اگر فردی می خواهد زبان اسپانیایی را فرا گیرد ابتدا از هجاهای این زبان شروع میکند.
 • یادگیری حرکتی: همانطور که از نامش پیداست این یادگیری با حرکت و مهارت های حرکتی به وقوع می پیوندد.
 •  یاد گیری مشاهده ای: در یادگیری مشاهده ای افراد می توانند با مشاهده مطالب آموزش ببینند.

به فرض مثال، فردی که توانایی شنیدن ندارد، میتواند با مشاهده مطالب، آموزش ببیند.

مزایای آموزش الکترونیکی:

 • ارزان بودن آموزش
 • تکرارپذیر بودن درس
 • به‌روز بودن محتوا
 • سهولت دسترسی به کلاس‌ها
 • برگزاری کلاس‌ها در تمامی ساعات شبانه روز و ایام هفته
 • تنوع دوره‌ها و موضوعات آموزشی به فراخور شرایط و استعدادهای یادگیرنده

 

معایب آموزش الکترونیکی:

 • بی‌اعتنایی به مقوله فرهنگ و اختلافات فرهنگی
 • عدم امکان انتقال احساسات و واکنش‌ها به صورت چهره به چهره
 • مسائل حق انتشار و حق مالکیت در محیط مجازی
 • بی‌تفاوتی نسبت به جنسیت یادگیرنده
 • دست کم گرفته شدن ارتباطات فرد به فرد
 • ناممکن بودن انجام کار عملی یا فعالیت‌های آزمایشگاهی در برخی رشته‌ها
 • انزوای اجتماعی
خب دوستان امیدوارم توانسته باشیم شما را با این مفهوم آشنا کنیم. در پایان، گفتن این مطلب جالب است که شیوه های تحصیلی در حیطه یادگیری الکترونیکی را بدانید که عبارت است از :
  1. شیوه آموزشی – پژوهشی
دوره ای آموزشی که محتوای آن مشتمل بر واحدهای درسی و پایان نامه است.
 
  1. شیوه آموزشی
دوره ای آموزشی که دانشجو با گذراندن واحدهای درسی و بدون نیاز به گذراندن پایان نامه یادگیری انجام می شود.
 
  1. شیوه پژوهشی
دوره ای با محوریت پژوهش که دستاورد آن ارائه فناوری جدید، ارائه نظریه و ایده جدید، تولید دانش فنی، ثبت اختراع، .. میباشد و مشتمل بر اخذ واحدهای درسی محدود و التزام به ارائه پایان نامه است.

 


اشتراک گذاری

توضیحاتی در مورد نویسنده این مقاله :
مرضیه فتاحی مرضیه فتاحی

کارشناس کامپیوتر گرایش نرم افزار..... نویسندگی،تجربه ای انفرادی است یعنی به اشتراک گذاری.... این بخشی از ذات انسان است که بخواهد مسائل را به اشتراک بگذارد ازجمله:افکار،ایده ها،عقاید


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.