شما می توانید با عضویت در انجمن پرسش و پاسخ درسمن هرگونه سوالی دارید را مطرح کنید


مفاهیم اولیه طراحی سایت


مفاهیم اولیه طراحی سایت
برای دانلود و دیدن آنلاین این درس نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

انواع وب سایت:

تمام وب سایت هایی که در جهان دیده می شود یا ایستا هستند و یا پویا. وب سایت های ایستا وب سایت های یک طرفه هستنت یعنی مدیر گروه اطلاعاتی را بارگذاری کرده و کاربران فقط قابلیت بازدید از آن اطلاعات را دارند اما در وب سایت های پویا علاوه بر این که مدیر گروه می تواند اطلاعاتی را برای کاربران ارسال کنند، کاربران نیز می توانند اطلاعاتی را به سوی سرور یا مدیر گروه ارسال کنند و این یعنی یک رسانه دو طرفه. امروزه تقریبا وب سایت های تمام ایستا از بین رفته اند.

تفاوت BackEnd و FrontEnd:

ما برای داشتن یک وب سایت ایستا به یک سری زبان های برنامه نویسی سمت کلاینت مانند Html، css و java script نیاز داریم. هر کدی که با این زبان ها یعنی زبان های سمت کلاینت نوشته شود برای اجرا شدن از CPU کاربر استفاده می کند و اگر کاربر سایت شما را باز کند می تواند کد های شما را روئیت و کپی کند، این قابلیت از این نظر که کاربر تمامی کد های شما را می بیند بد است، اما باید در نظر داشت سرعت سایت شما به دلیل اجرا شدن در خانه کاربر و استفاده از CPU کاربر بسیار بالاست.شاید این سؤال پیش بیاید که برای داشتن وب سایت های پویا به چه زبان هایی نیاز داریم؟ ما برای داشتن یک وب سایت پویا به همان زبان های Html، css و java script نیاز داریم ولی در کنار این زبان ها به یک زبان برنامه نویسی سمت سرور یعنی یکی از زبان های php یا asp.net نیاز داریم.

اگر کاربر سایت شمارا باز کند تمام کد های Html، css و java script شما برای کاربر ارسال میشود، اما کدهای php یا asp.net شما سمت سرور می ماند و اگر کاربر درخواستی داشته باشد که شما آن را در کد های php یا asp.net سایت خود نوشته باشید، درخواست کاربر به کامپیوتر سرور ارسال شده و در CPU سرور اجرا می شود و فقط پاسخ را به کاربر نشان می دهد، این یعنی تمامیه کد های سمت سرور شما از دید کاربر محفوظ است.

کسی که با کد های سمت کلاینت یعنی Html، css و java script کارمیکند FrontEnd کار است و به عنوان طراح وب سایت شناخته میشود، اما کسی که با کد های سمت سرور یعنی php یا asp.net کارمیکند BackEnd کار است و به عنوان برنامه نویس وب سایت شناخته میشود. اما نباید این نکته را فراموش کرد، کسی که BackEnd کار است باید تعداد زیادی از کد های سمت کلاینت را بلد باشد، حتی اگر به صورت حرفه ای با آنها کار نکند.

کاربرد زبان ها:

اگر یک وب سایت را به یک ساختمان تشبیه کنیم، ساختار اصلی شامل(پایه ساختمان، دیوار ها، لوله کشی ها، پنجره ها، درب های ورودی و …) را باید به Html سپرد. اما این ساختمان قابل سکونت نیست زیرا هنوز زیبای ندارد و تمام کار های زیبایی شامل (رنگ کردن و نقاشی، کاشی و سرامیک کردن، کچ کردن دیوار ها، نور پردازی و …)را css انجام می دهد. نکته مهم این است که کد های css به تنهایی هیچ ارزشی ندارد و مانند همان رنگ و کچی است که تا زمانی که بر روی ساختمان یا همان Html ننشیند کارایی ندارد.اما وظیفه java script هوشمند سازی و خودکار سازی بعضی از این بخش هاس یعنی کار هایی مانند (ریموتی کردن درب ها، نور پردازی با کنترل یا اینکه با تاریک شدن هوا روشن شوند و …).در یک دوران java script بسیار ضعیف شد زیرا کد های آن سمت کلاینت بود و همه ی کاربران به آن دسترسی داشتند و می توانستند به را حتی کد هایی که به سختی نوشته شده بود را کپی و در جای دیگر استفاده کنند. برای مثال اگر شما صد خط کد java script مینوشتید و یک ساعت دیجیتال در گوشه سایت خود قرار می دادید، این کد ها به سرعت به دست افراد دیگر می رسید و حاصل تلاش شما به راحتی انتشار می یافت. اما با وارد شدن تکنولوژی های ای‌جکس و ای‌سان به java script و کاربرد های جدید از این زبان دوباره به اوج بازگشت.

بوت‌استراپ چیست؟

بوت‌استراپ یک سری کلاس ها و کدهای آماده css و java script است که برای زیبا سازی سایت استفاده میشود. شرکت تویتر پس از مشاهده علاقه زیاد طراحان سایت برای زیبا کردن سایت و شکل دکمه ها، منو ها و … شروع به نوشتن یک سری کد های آماده css و java script کرد که همان بوت‌استراپ است و امروزه محبوبیت زیادی بین طراحان سلیت دارد.

وردپرس چیست؟

ورد پرس یک سایت کامل و آماده است که تمامیه کد ها چه سمت سرور و چه سمت کلاینت در اختیار شما قرا داده شده اند ولی هنوز هیچ یک از قسمت های آن فعال نیست، و شما با فعال کردن هر یک از این قسمت ها، آپشن های سایت خود را بیشتر میکنید.

سئو چیست؟

سئو بهینه سازی سایت برای موتور جستجو گر است. یعنی سایت ما از نظر گوگل یک سایت دوستداشتنی باشد و در جستجو کاربر پیشنهاد شود و در رتبه های بالا قرار بگیرد. ما با رعایت کردن بعضی قواعد در Html و css می توانیم تاثیر بسیار زیادی بر سئوی سایت خود بگزاریم و کاری کنیم که سایت ما از نظر گوگل بالا بیاید. برای مثال ما باید بر روی تمام صفحات وب سایتمان تیتر داشته باشیم یا این که از تمامیه کد هایی که نوشته ایم استفاده کنیم و یا محتوای خوب زیاد داشته باشیم یا اینکه آپدیت باشیم و اگر ایت قواعد را رعایت نکنیم از نظر موتور های جستجو گر یک ضعف است و سایت مارا پایین می آورد.
مدرس :‌ مهندس مهدی عباسی


برچسب ها :

یادگیری مفاهیم اولیه طراحی سایت

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.
13 جلسه برای دوره آموزش جامع HTML

دوره آموزش جامع HTML


تعداد جلسات 13 جلسه
مدت زمان 408 دقیقه
سطح مهارت مقدماتی تا پیشرفته
زبان فارسی
دانشجو 118 دانشجو
گواهی نامه ندارد
قیمت دوره : 0 تومان
رایگان
مهدی عباسی
مهدی عباسی

درباره مدرس :

مدیر‌ عامل‌ شرکت آریا‌ نرم‌‌ افزار دارنده مدرک کارشناسی‌ ارشد مهندسی کامپیوتر 12‌ سال سابقه تدریس دروس کامپیوتر را در دانشگاههای دولتی، آزاد، پیام‌نور ملایر، شهیدشمسی‌پور تهران و تدریس برنامه‌نویسی در انیستیتو ایزایران، مجتمع فنی و موسسه راه‌آینده تهران دارا میباشد و تا به حال راهنمایی انجمنهای علمی دانشگاه و صدها پروژه دانشجویی را برعهده داشته است. تخصص اصلی: با داشتن گواهی‌نامه‌های معتبر تدریس از انیستیتو‌ ایزایران، راه آینده‌تهران و سازمان‌فنی‌حرفه‌ای، تدریس و آموزش‌ دروس کامپیوتر، ‌برنامه‌نویسی کامپیوتر و کلاسهای کنکور کارشناسی و کارشناسی‌ارشد میباشد.همچنین تجربه داوری و نظارت مسابقات برنامه‌نویسی کشوری‌ACM را در سالهای متعدد داشته و تیم مورد رهبری ایشان در 3سال متوالی مقام اول مسابقات کشوری را از آن خود کرده است.ایشان مقالاتی در زمینه شبکه‌های کامپیوتری، تکنیک‌های وزارت دفاع و ... به ثبت رسانده و مشاور و کارشناس در طراحی و برنامه نویسی بیش از 50‌برنامه کاربردی تحت وب و ویندوز و موبایل میباشد. افتخارات دیگر:کسب مقام دوم ایده‌های برتر در مسابقات استارت‌آپ و بکند کشوری را نام برد.