مروری بر سی شارپ مقدماتی - سی شارپ و انواع داده


مروری بر سی شارپ مقدماتی - سی شارپ و انواع داده
برای خرید این درس نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

مروری بر سی شارپ مقدماتی - سی شارپ و انواع داده

زبان برنامه نویسی سی شارپ یک زبان کاملا شئ گرا و حساس به حروف کوچک و بزرگ است. این زبان توسط شرکت مایکروسافت تولید و عرضه شده است که بهترین برنامه ‌ای که می توان با آن برنامه نویسی سی شارپ را انجام داد، نرم افزاد ویژوال استادیو (Visual Studio) است که این نرم افزار نیز محصولی از شرکت مایکروسافت است و یکی از مهم ترین ویژگی های آن .NET Framework است که ویژگی به ما کمک که بتوانیم از تمامی متدها و کلاس های آمده زبان سی شارپ استفاده کنیم.

برای ایجاده پروژه جدید در نرم افزار، از منوی File گزینه New و سپس گزینه Project را انتخاب می کنیم.

حال در پنجره باز شده از قسمت چپ یعنی بخش  Insetalled نوع پروژه خود را بر روی Web قرار دهید، خواهید دید که در قسمت وسط گزینه ای به نام ASP.NET Web Application وجود دارد و در بالای آن یک گزینه با عنوان .NET Framework وجود دارد که با کلیک کردن بر روی آن می توانید ورژن .NET Framework خود را تنظیم کنید.

اما به دلیل اینکه ما قصد داریم که در اوایل آموزش، مفاهیم پایه را به شما آموزش دهیم پس وارد این بخش نمی شویم و به جایه آن از بخش Insetalled بر روی گزینه Visual C# کلیک کرده از قسمت وسط گزینه Console Application را انتخواب می کنیم. این نوع پروژه فقط قابلیت کد نویسی را به ما می دهد و در این نوع پروژه هیچ ابزاری در اختیار ما قرار ندارد. این نوع پروژه به دلیل محدودیت و نداشتن ابزار می تواند به یادگیری شما کمک کند و مانع وابستگی شما به ابزار ها شود.

 سپس بر روی گزینه Browse کلیک کنید و محل ذخیره سازی پروژه را معین کنید و در کادر بالایی نیز می توانید نام پروژه را معین کنید. پس از طی کردن این مراحل بر روی گزینه OK کلیک کنید تا پروژه شما ساخته شود.

اولین و مهم ترین پنجره ای که ما با آن سر و کار داریم، پنجری Solution Explorer است که در سمت راست شما قرار دارد. اگر بر روی آن کلیک کنید پنجره ای باز می شود که حاوی اطلاعات پروژه شماست. در این پنجره گزینه ای به نام Program.cs وجود دارد که ما همه کد های خود را در این بخش می نویسیم.

پنجره بزرگی که در سمت چپ شما قرار دار و کد هایی نیز در آن نوشته شده است، همان فایل Program.cs است که ما همه کد های خود را درون تابع ای به نام Main و درون آکولاد باز و بسته آن می نویسیم.

 

انواع داده در زبان سی شارپ

برای تعریف متغیر ها در زبان سی شارپ، ابتدا نوع داده را مشخص کرده و با دادن یک فاصله نام مغیر خود را معین می کنیم. نوع داده int برای اعداد صحیح، نوع داده float برای اعداد اعشاری، نوع داده double نیز برای اعداد اعشاری، نوع داده char برای کارکتر ها، نوه داده string برای رشته ها و نوع داده bool برای داده های منطقی استفاده می شود.


static void Main(string[] args)
    {
      int x;
      float y;
      double d;
      char c;
      string s;
      bool b;
    }

برای پر کردن این متغیر ها می توانیم در همان لحظه تعریف در مقابل نام متغیر علامت مساوی قرار داده و در مقابل علامت مقدار مورد نظر را بنویسیم و یا بعدا نام متغیر را نوشته و علامت مساوی را در مقابل آن قرار داده و آنگاه مقدار مورد نظر را در مقابل آن بنویسیم.


static void Main(string[] args)
    {
      int x;
      float y;
      double d;
      char c;
      string s;
      bool b;

      x = 190;
      y = 23.456f;
      d = 34.56789;
      c = '#';
      s = "ali";
      b = true;
    }

 


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

مشخصات دوره


مدرس دوره : مهدی عباسی
تعداد جلسات 7 جلسه
مدت زمان 100 دقیقه
حجم دوره 313 مگابایت
سطح مهارت پیشرفته
وضعیت دوره به زودی
: میانگین امتیاز دوره

رایگان
برای دسترسی به این دوره وارد یا عضو شوید.
مهدی عباسی
مهدی عباسی

درباره مدرس :

مدیر‌ عامل‌ شرکت آریا‌ نرم‌‌ افزار دارنده مدرک کارشناسی‌ ارشد مهندسی کامپیوتر 12‌ سال سابقه تدریس دروس کامپیوتر را در دانشگاههای دولتی، آزاد، پیام‌نور ملایر، شهیدشمسی‌پور تهران و تدریس برنامه‌نویسی در انیستیتو ایزایران، مجتمع فنی و موسسه راه‌آینده تهران دارا میباشد و تا به حال راهنمایی انجمنهای علمی دانشگاه و صدها پروژه دانشجویی را برعهده داشته است. تخصص اصلی: با داشتن گواهی‌نامه‌های معتبر تدریس از انیستیتو‌ ایزایران، راه آینده‌تهران و سازمان‌فنی‌حرفه‌ای، تدریس و آموزش‌ دروس کامپیوتر، ‌برنامه‌نویسی کامپیوتر و کلاسهای کنکور کارشناسی و کارشناسی‌ارشد میباشد.همچنین تجربه داوری و نظارت مسابقات برنامه‌نویسی کشوری‌ACM را در سالهای متعدد داشته و تیم مورد رهبری ایشان در 3سال متوالی مقام اول مسابقات کشوری را از آن خود کرده است.ایشان مقالاتی در زمینه شبکه‌های کامپیوتری، تکنیک‌های وزارت دفاع و ... به ثبت رسانده و مشاور و کارشناس در طراحی و برنامه نویسی بیش از 50‌برنامه کاربردی تحت وب و ویندوز و موبایل میباشد. افتخارات دیگر:کسب مقام دوم ایده‌های برتر در مسابقات استارت‌آپ و بکند کشوری را نام برد.