توابع و رویدادها در زبان جاوا اسکریپت


توابع و رویدادها در زبان جاوا اسکریپت
برای خرید این درس نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

توابع و رویدادها در زبان جاوا اسکریپت

معرفی انواع تابع در زبان جاوا اسکریپت

توابع تکه کدهای هستند که یک عمل را انجام می‌دهند. توابع به ما کمک می‌دهند تا بتوانیم به صورت پیمانه‌ای برنامه نویسی کنیم و برنامه را به تکه‌های کوچک تقسیم کنیم تا هم خطایابی آسان شود و هم در صورت نیاز آنها را تکرار کنیم.
توابع به چهار دسته تقسیم می‌شوند:
  • توابع بدون ورودی و بدون خروجی
  • توابع بدون ورودی و با خروجی
  • توابع با ورودی و بدون خروجی
  • توابع با ورودی و با خروجی
یک تابع می‌تواند چندین ورودی داشته باشد اما نمی‌تواند بیش از یک خروجی داشته باشد. خروجی تابع در واقع حاصل اجرا شدن تابع است.
اگر در هنگام تعریف تابع به آن یک نام بدهیم، در همه جای برنامه از طریق نامش قابل استفاده است و اگر این کار را انجام ندهیم، تنها می‌توانیم در لحظه تعریف از آن استفاده کنیم.
برای تعریف تابع از کلمه کلیدی function استفاده می‌کنیم و اگر تابع نام و مقدار ورودی دارد در مقابل آن می‌نویسیم. ساختار کلی تابع به شکل زیر می‌باشد.
function نام تابع (مقادیر ورودی)
{
}
اگر تابع خروجی داشته باشد، می‌توانیم به کمک دستور return آنرا دریافت کنیم. به عنوان مثال می‌خواهیم تابعی تعریف کنیم که مقدار ورودی نداشته و کلمه darsman.com را به عنوان خروجی بازمی‌گرداند.
function FUN1()
{
return "darsman.com";
}
توابع تا زمانی که فراخانی نشوند، اجرا نمی‌شوند. برای فراخانی توابع کافیست که نام آنها را به علاوه () بنویسیم. اگر بخواهیم که مقدار خروجی تابع را ببینیم، باید مقدار فراخانی شده را در خروجی نمایش دهیم.
function FUN1()
{
return "darsman.com";
}
alert(FUN1());

برای این که مقدارها را دریافت کنیم باید درون () تابع متغیر تعریف کنیم اما این متغیرها نیازی به تعریف نوع داده نداشته و تنها نوشتن نام متغیر کافیست.
این نکته قابل توجه است که اگر در هنگام فراخانی تابع علامت () را نگذاریم، به جای خروجی تابع، کد درون تابع بازمی‌گردد.
حال می‌خواهیم تابعی تعریف کنیم که یک رشته را به عنوان ورودی دریافت کرده و کلمه Hello را قبل آن قرار دهد و رشته حاصل شده را بازگرداند.
function FUN1(name)
{
return "Hello "+name;
}
alert(FUN1("Mehdi"));
ممکن است در برنامه پیش بیاید که ما نیاز داشته باشیم دو مقدار ورودی به تابع بدهیم. برای مثال تابعی می‌نویسیم که علاوه نام، سن را گرفته و کلمه Hello را قبل از هر دو آنها قرار دهد و رشته حاصل شده را بازگرداند.
function FUN1(name,age)
{
return "Hello "+name+" "+age;
}
alert(FUN1("Mehdi",38));
 


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.


مشخصات دوره


مدرس دوره : مهدی عباسی
تعداد جلسات 17 جلسه
مدت زمان 470 دقیقه
حجم دوره 1/21 گیگابایت
سطح مهارت مقدماتی تا متوسط
وضعیت دوره پایان یافته
: میانگین امتیاز

رایگان
برای دسترسی به این دوره وارد یا عضو شوید.
مهدی عباسی
مهدی عباسی

درباره مدرس :

مدیر‌ عامل‌ شرکت آریا‌ نرم‌‌ افزار دارنده مدرک کارشناسی‌ ارشد مهندسی کامپیوتر 12‌ سال سابقه تدریس دروس کامپیوتر را در دانشگاههای دولتی، آزاد، پیام‌نور ملایر، شهیدشمسی‌پور تهران و تدریس برنامه‌نویسی در ... ر انیستیتو ایزایران، مجتمع فنی و موسسه راه‌آینده تهران دارا میباشد و تا به حال راهنمایی انجمنهای علمی دانشگاه و صدها پروژه دانشجویی را برعهده داشته است. تخصص اصلی: با داشتن گواهی‌نامه‌های معتبر تدریس از انیستیتو‌ ایزایران، راه آینده‌تهران و سازمان‌فنی‌حرفه‌ای، تدریس و آموزش‌ دروس کامپیوتر، ‌برنامه‌نویسی کامپیوتر و کلاسهای کنکور کارشناسی و کارشناسی‌ارشد میباشد.همچنین تجربه داوری و نظارت مسابقات برنامه‌نویسی کشوری‌ACM را در سالهای متعدد داشته و تیم مورد رهبری ایشان در 3سال متوالی مقام اول مسابقات کشوری را از آن خود کرده است.ایشان مقالاتی در زمینه شبکه‌های کامپیوتری، تکنیک‌های وزارت دفاع و ... به ثبت رسانده و مشاور و کارشناس در طراحی و برنامه نویسی بیش از 50‌برنامه کاربردی تحت وب و ویندوز و موبایل میباشد. افتخارات دیگر:کسب مقام دوم ایده‌های برتر در مسابقات استارت‌آپ و بکند کشوری را نام برد.بیشتر بدانید