صفحه اصلی / مقالات / آموزشی / تاریخچه پیدایش زبان HTML

تاریخچه پیدایش زبان HTML

نام مستعار نویسنده :

تاریخ انتشار : ﺳﻪشنبه 17 مهر 1397

تعداد بازدید : 673

تعداد لایک ها : 0

تاریخچه پیدایش زبان HTML

پیدایش زبان برنامه نویسی HTML

Hyper Text Markup Language (زبان نشانه گذاری ابر متن) است و به عنوان یک زبان برنامه نویسی شناخته نمیشود. این زبان شامل یکسری دستوراتی است که به آن تگ میگویند. این تگ ها در واقع صفحات وبی را که روی اینترنت منتشر میشوند را به مرورگرها معرفی میکند.این زبان برای طراحی صفحات وب مورد استفاده قرار میگیرد و مکمل زبان های برنامه نویسی از قبیل PHP,ASP.NET است.
 چرا زبان Html  بوجود آمد؟

 

 

 

زبان HTML برای تبادل اطلاعات بصورت رمزنگاری شده در دنیای اینترنت استفاده میشود. جالب است بدانید که در گذشته اولین بار این زبان در آزمایشگاه فیزیک در دانشگاه Switzerland Geneva

توسط تیم برنرز- لی بوجود آمد. ایده این تفکر از آنجایی نشئت گرفت که تمامی دانشمندان فیزیک در این آزمایشگاه جمع میشدند تا با یکدیگر به تبادل اطلاعات می پرداختند. در این میان شخصی به نام «تیم برنرز- لی» تصمیم گرفت که راه حلی را ارائه دهد تا بتوانند از ایده های  تمامی فیزیکدانان  در سراسر دنیا استفاده کنند بدون اینکه نیازی به حضور فیزیکی آنها در آزمایشگاه  باشد. ایده این شخص باعث تحولی در دنیای اینترنت و پیدایش زبان HTML ، پروتکل امنیتی مانند HTTP و بوجود آمدن آدرس های اینترنتی یا URL شد.
دلایل استفاه از HTML

برای اینکه بتوانیم مطالبی که روی صفحه وب خود قرار میدهیم را بصورت سازماندهی شده و شکیل و خوانا نمایش دهیم که خواننده از وب سایت ما استقبال کند باید از تگ های HTML استفاده کنیم. برای مثال یک فایل Word را در نظر بگیرید که در آن نوشته های خود را تایپ کرده ایم حالا برای نمایش زیباتر و خواناتر نوشته های خود باید قوانین نوشتاری را اعمال کنیم. تصور کنید برنامه Word را باز می کنیم و شروع می کنیم به تایپ کردن و حالا بخش هایی که مهم هستند را   Boldمی کنیم یا رنگ آن را تغییر می دهیم و یا هر تغییری که می دهیم و این فایل را برای فردی ارسال می کنیم.

حال اگر طرف مقابل نرم افزار Word را در اختیار داشته باشد دقیقا همان چیزی که ما ارسال کردیم را مشاهده می کند و کاملا متن را متوجه می شود مثلا متوجه می شود این بخش از متن Bold شده یا هر تغییری را متوجه می شود. اما اگر طرف مقابل نرم افزار Word را نداشته باشد به هیچ وجه متن را به صراحت متوجه نمی شود. در آن زمان تلاش بر این بود که وقتی یک داده ی متنی را از مبدا میفرستیم، در مقصد نیز به همان شکل اولیه دریافت شود درحالیکه در بین راه قابل رویت نباشد.

به همین دلیل با یکسری علامت ها به توافق رسیدند که داخل متن از آنها استفاده می کردند. برای مثال اگر در هر دو طرف یک کلمه ای علامت Star (*) میگذاشتند یعنی آن کلمه Bold شده است.

کار به جایی رسید که این علامت ها کافی نبودند و محدود بودند، از طرفی علامت گذاری کار سختی بود، مشکل دیگه ای هم وجود داشت و آن پردازش این علامت ها در مقصد بود. در نتیجه علامت ها را اسم دار کردند.
نمونه ای از تگ  html

 

 

 

مثلا اگر می خواستند کلمه ای را Bold کنند دو طرف کلمه را B میگذاشتند. باز هم مشکلی که پیش آمد این بود که به طور مثال در کلمه Boy Book معلوم نیست کدام B علامت و کدام مخصوص خود کلمه است.

بنابراین از آن زمان به بعد علامت ها را به این صورت </B>درسمن<B>داخل علامتهای کوچکتری ،بزرگتری قرار میدهند. این علامت ها در HTML به عنوان تگ شناخته میشوند .

علامت / در تگ دوم<strong> </strong>برای اینکه بفهمند کدام تگ پایانی است مورد استفاده قرار گرفت.

به طور کلی زبان HTML از یک سری تگ هاتشکیل شده است، که کمک میدهند اجزای صفحه سایت خود را طراحی کنیم. امروزه همه ی سایت های موجود، در سورس کد خود تگ HTML دارند. اصلا نمی توان سایتی را پیدا کرد که HTML نداشته باشد.

مشکل بعدی پردازش متن در سمت مقصد(Client) بود که شرکت هایی مانند مایکروسافت آن را برطرف کردند. این شرکت ها مرورگر را نوشتند که وظیفه اش فقط پردازش تگ ها و تبدیل آن ها به شکل واقعی آن ها است. یعنی مرورگر متن درسمن را به درسمن تبدیل می کند.

پس برای یاد گیری این زبان کافی است تگ های آن را فرا گرفت و ساختار آن را بلد بود. این زبان به هیچ کامپایلری احتیاج ندارد و فقط توسط یک مرورگر اجرا می شود. می توان به راحتی تگ ها را در نرم افزار NotePad نوشت و اجرا کرد.

چرا باید HTML را فراگرفت؟

  • الفبای یادگیری طراحی وب: افرادی که علاقه دارند در زمینه طراحی وب سایت فعالیت کنند بهتر است که از زبان HTML شروع کنند زیرا این زبان پایه و اساس طراحی وب است.
  • یادگیری سریع و آسان: این زبان را نسبت به زبان های دیگر براحتی می توان در کمتر از دو هفته فراگرفت و از آن استفاده کرد.
  •  


اشتراک گذاری


توضیحاتی در مورد نویسنده این مقاله :

نظرات


حمیدرضا

سلام بابت مقاله ممنون

برای پاسخ باید وارد شوید

مرتضی
خواهش میکنم لطف دارین

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

گروه مقالات


آموزشی علمی


به دنبال هر آموزشی هستید در اینجا به دنبال آن باشید .

آخرین دوره های منتشر شده
دوره جامع آموزش HTML
مهدی عباسی