هر آنچه که باید یک برنامه‌نویس بداند...

آموزش برنامه‌نویسی برای تازه‌کارهاآموزش برنامه‌نویسی

آموزش برنامه نویسی یکی از پرچالش ترین مبحث های روز است. ما سعی کرده ایم تا یک دید کلی از برنامه نویسی را خدمت شما ارائه دهیم از قبیل اینکه: برنامه نویسی چیست و برنامه نویس کیست، چرا باید برنامه نویسی یاد بگیریم، بهترین زبان برای شروع کار چیست و در ادامه به بیان شاخه های برنامه نویسی و اینکه برای کار به چه سیستمی نیازمند هستید پرداخته ایم و در پایان نیز به یکسری از سوالات رایجی که در این زمینه وجود دارد، پاسخ داده ایم.برنامه‌نویسی چیه؟

معمولاً زمانی که اسم برنامه‌نویسی به زبان می‌آید تصورات جالبی در ذهن مخاطبین شکل می‌گیرد!! ممکن است عده‌ای به یاد فیلم‌های سینمایی بیفتند و هک سیستم‌های بانکی و موشکی و… را به خاطر بیاورند یا شاید هم یک اتاق تاریک و یک شخصی که در صفحه‌ای مشکی‌ِ یک کامپیوتر خفن در حال نوشتن کدهای سبز و آبی است! اما در دنیای واقعی برنامه‌نویسان الزاماً اینگونه نیستند!
برنامه‌نویس‌ها هم با یک کامپیوتر معمولی در روز و در روشنایی کار می‌کنند! گاهی مانند کارمندان حقوق وزرات کاری می‌گیرند و به سیستم‌های اطلاعاتی و موشکی هم دسترسی ندارند!!!
اگر بخواهیم از این شوخی‌ها بگذریم و مطلب را جدی‌ و علمی‌تر بیان کنیم:
برنامه نویسی عبارت است از نوشتن دستوراتی که یک سیستم -مثل کامپیوتر- آن‌ها را متوجه شده و دستورات ما را یکی پس از دیگری اجرا می کند. حال، یک زبان برنامه نویسی لغات، دستورات و قوانینی را در اختیار ما به عنوان یک برنامه نویس قرار می‌دهد که از آن طریق می‌توانیم با کامپیوترها و سیستم‌های کامپیوتری صحبت کنیم.
پس به طور کلی میتوان برنامه‌نویسی را علم حل مسئله به کمک کامپیوتر تعریف کرد.چرا باید برنامه‌نویسی یاد بگیریم؟

  1. تغییر دید مثبت ، افزایش درک بهتر از محیط ، مغز و ذهن فعال و خلاق
  2. داشتن آینده‌ای روشن و خوب
  3. یافتن راه‌حل برای هر مسئله‌ای
  4. تبدیل شدن به یک تولید‌کننده و مشکل‌گشا
  5. از همه مهم‌تر اجرایی کردن ایده‌های خود


برنامه‌نویس کیست؟
به چه کسی برنامه‌نویس می‌گویند؟

برنامه‌نویس شخصی است که سعی می‌کند برای مسئله‌ها بهترین پاسخ‌ها را پیدا کند و آنها را به کمک زبان‌های برنامه‌نویسی به کامپیوتر منتقل کند. بدین صورت کامپیوتر اطلاعات دریافتی را پردازش می‌کند و خروجی کار را نمایش می دهد. پس شخص برنامه‌نویس باید به فرآیند حل مسئله، تحلیل داده‌ها، عیب‌یابی و… مسلط باشد.