استادی MBA
دوره مدیریت کسب کار در حوزه فناوری اطلاعات

headerImageMBA


ویژگی‌های دوره

qualityGuaranteeIcon تضمین کیفیت دوره
consultingIcon مشاوره رایگان
supportIcon پشتیبانی در طول دوره
evidenceIcon اعطای مدرک
installmentPaymentIcon پرداخت اقساطی
qualityGuaranteeIcon

دوره مدیریت حرفه ای فناوری اطلاعات از مقدماتی تا پیشرفته کامل ترین دوره آموزش مدیریت در حوزه فناوری اطلاعات است که با هدف آموزش و تربیت مدیران حرفه ای تهیه و تدوین شده است. دوره MBA درسمن به مدیران کمک می کند تا به تمامی ابزار های مدیریتی مسلط شوند و بتوانند مسائل را از تمام زوایا بررسی کنند و در نهایت بهترین تصمیم گیری را داشته باشند.

آکادمی درسمن؛ دوره مدیریت حرفه ای فناوری اطلاعات یا MBA خود را بر اساس جدید ترین متد های آموزش مدیریت در دنیا و همچنین نیاز های مدیریتی در سطح ایران و بین الملل طراحی کرده است. دوره MBA درسمن؛ دوره ای مهارت محور است و به شما کمک می کند تا علاوه بر کسب دانش روز مدیریتی بتوانید از آموزه های خود در عمل نیز استفاده کنید.

انتقال دانش و سال ها تجربه در محیط کسب و کار حرفه ای توسط اساتید تراز اول کشور یکی از اصلی ترین ویژگی های دوره مدیریت حرفه ای فناوری اطلاعات درسمن است. این دوره از صفر تا صد مباحث مدیریتی در حوزه IT را به طور کامل پوشش می دهد و شما را آماده ورود به بازارکار می کند.

هدف آکادمی درسمن از ارائه دوره های آموزشی ارتقا دانش و مهارت آموزی است. دوره MBA درسمن نیز با هدف حذف موانع و محدودیت ها برای ورود به بازارکار تهیه شده است. این دوره کاملا آنلاین است و هر کسی در هر مکانی که باشد می تواند در این دوره معتبر شرکت کند و به یک مدیر حاذق تبدیل شود.

consultingIcon

آکادمی درسمن با هدف صرفه جویی در زمان شما عزیزان امکان مشاوره تلفنی را در تمامی مراحل این دوره فراهم کرده است. شما می توانید قبل و بعد از ثبت نام و حین برگزاری دوره از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند شوید.

خبر خوش برای علاقه مندان به دوره مدیریت حرفه ای فناوری اطلاعات آکادمی درسمن این است که می توانید یک جلسه مشاوره رایگان با اساتید دوره داشته باشید و پاسخ سوال های خود را دریافت کنید.

راه های ارتباطی با تیم پشتیبانی درسمن:

 • اینستاگرام درسمن: darsmancom
 • واتساپ درسمن: 09186783533
 • شماره تلفن درسمن: 91301757-021
supportIcon

پشتیبانی دوره مدیریت حرفه ای فناوری اطلاعات آکادمی درسمن به شرح زیر است:

 1. پشتیبانی تلفنی به شما کمک می کند تا پاسخ تمامی سوال های خود را بیابید و ابهامات به وجود آمده را رفع کنید. این نوع از پشتیبانی پیش از ثبت نام، پس از ثبت نام و حین برگزاری دوره به صورت کاملا رایگان قابل استفاده است.
 2. کانال اطلاع رسانی نوع دیگر پشتیبانی برای این دوره است. تمامی شرکت کنندگان دوره مدیریت حرفه ای فناوری اطلاعات با عضویت در این کانال از تمامی رخداد های طول دوره مطلع می شوند.
 3. پشتیبانی گروه واتساپی نیز برای شرکت کنندگان دوره در نظر گرفته شده است تا با عضویت در این گروه بتوانند سوالات و ابهامات خود را مطرح کنند و پاسخ آن ها را توسط منتور های حاضر در گروه و سایر شرکت کنندگان به دست آورند.
evidenceIcon

یکی از ویژگی های این دوره که موجب تمایز آن با دوره های مشابه شده است؛ اعطای مدرک ترجمه شده توسط وزارت علوم است. مدرکی که در پایان دوره مدیریت حرفه ای فناوری اطلاعات به شما عزیزان ارائه می شود مورد تائید نهاد های دولتی و رسمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، قوه قضائیه و وزارت امور خارجه است.

این مدرک رسمی و معتبر به شما کمک می کند در داخل و خارج از کشور به آسانی شغل مورد نظر خود را پیدا کنید و استخدام شوید. این مدرک نشان از شایستگی، دانش و مهارت شما در جایگاه مدریت یک کسب و کار را نشان می دهد.

installmentPaymentIcon

به منظور حمایت از شما عزیزان و افزایش قدرت خرید شما همراهان گرامی و همچنین ارتقا دانش مدیریتی در سطح کشور و تربیت متخصصان زبده در این حوزه، آکادمی درسمن امکان خرید اقساطی را نیز فراهم کرده است.

برای کسب اطلاعات درباره خرید اقساطی این دوره می توانید از راه های زیر اقدام کنید:

 • اینستاگرام درسمن: darsmancom
 • واتساپ درسمن: 09186783533
 • شماره تلفن درسمن: 91301757-021

مسیر گذراندن دوره

infographi-MBA

سرفصل دوره

ترم اول (مدیریت منابع انسانی و کارکنان)

ترم دوم (مدیریت استراتژیک)

ترم سوم (مدیریت مالی و سرمایه گذاری و انتخاب سبد سرمایه گذاری)

ترم چهارم (بازاریابی اینترنتی و شبکه های اجتماعی (دیجیتال مارکتینگ))

ترم پنجم (مدیریت ارتباط با مشتری (CRM))

ترم ششم (مباحث حقوقی، بیمه و مالیات)

ترم هفتم (فنون مذاکره موفق)

ترم هشتم (تجارت الکترونیک)

ترم نهم (مدیریت تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات)

ترم دهم (تجزیه و تحلیل، طراحی سیستم های اطلاعاتی)

ترم یازدهم (تدوین بیزینس پلن)

مدرسین دوره

دکتر سید حمیدرضا عظیمی

دکتر سید حمیدرضا عظیمی

دکتر حمید محمدی پور

دکتر حمید محمدی پور

دکتر اسماعیل ابراهیمی

دکتر اسماعیل ابراهیمی

دکتر فرزانه رزاقی

دکتر فرزانه رزاقی

مهندس محمد بادبرین

مهندس محمد بادبرین

نمونه مدرک درسمن

اعطای مدرک

تخصص، تجربه و مهارتی که در طول دوره به دست می آورید، نشان دهنده دانش، تبحر و اثبات توانمندی شما در مدیریت یک کسب و کار است. اما مدرک اصلی که توسط آکادمی درسمن به شما ارائه می شود مدرکی است که نشان دهنده تخصص و مهارت شماست که به وسیله آن می توانید در آزمون استخدامی شرکت ها موفق شده و در پروژه های بزرگ و حرفه ای مشغول به کار شوید. این مدرک دو زبانه؛ مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، قوه قضائیه و وزارت امور خارجه است و به شما این امکان را می دهد در داخل و خارج از کشور به مدیریت کسب و کار های کوچک و بزرگ بپردازید.

certificate
certificate

سوالات متداول

1. آیا با گذراندن این دوره وارد بازار کار می شویم؟

هر ساله تعداد بسیار زیادی از دانشجویان سراسر کشور فارغ التحصیل می شوند، اما چند درصد از این افراد آمادگی لازم برای ورود به بازار کار حرفه ای را دارند؟ سوالی که اینجا مطرح می شود این است که بازارکار به چه افرادی نیاز دارد؟ این افراد چه ویژگی و مهارت هایی باید داشته باشند تا بتوانند به عنوان یک متخصص مشغول به کار شوند؟ در این دوره ما به شما می گوییم که حوزه مدیریت چه نیاز ها و چالش هایی دارد و شما را متناسب با نیاز بازارکار آموزش می دهیم تا به عنوان یک مدیر مجرب مشغول به کار شوید و یک کسب و کار را به سود دهی برسانید.

اگر آموزشی که می بینید از اصل نیاز بازارکار دور باشد؛ نه تنها سودی برای شما نداشته بلکه زمان با ارزش و همچنین سرمایه مالی شما را هدر داده است و هیچ دست آوردی نیز برای شما نداشته است. آموزش غیر اصولی بزرگ ترین ضربه را به افراد می زند؛ چرا که شما را از رسیدن به جایگاه شغلی مناسب دور می کند و چه بسا شما را از آن حوزه زده کند.

مدیریت در ایران به شدت دچار ضعف است و تعداد مدیران با دانش و تجربه کافی نیز بسیار کم است، چرا که اکثر افرادی که به این حوزه ورود می کنند مسیر جامع و کاملی را نگذرانده اند و از آموزش های اصولی نیز استفاده نکرده اند.

آکادمی درسمن با توجه به نیاز های بازار کار مدیریت اقدام به تهیه دوره بزرگ مدیریت حرفه ای فناوری اطلاعات کرد تا بتواند مدیران شایسته را آموزش دهد و آن ها را روانه بازارکار کند. تمامی سرفصل های این دوره متناسب با نیاز بازارکار تهیه شده است. مدران این دوره نیز اساتید شناخته شده ای هستند که سال ها تجربه و دانش خود را به شما آموزش می دهند و مسیر موفقیت در مدیریت را برای شما هموار می کنند.


2. این دوره به چه صورت برگزار می شود؟

دوره مدیریت حرفه ای فناوری اطلاعات دوره ای کاملا آنلاین است. آموزش در این دوره به صورت کاملا تعاملی پیش می رود مدت زمان برگزاری این دوره 7 ماه و به طور کلی 150 ساعت به طول می انجامد. در طول هر هفته جلسات آنلاینی برای تدریس دوره تشکیل می شود که می توانید همزمان با آموزش ها سوال های خود را نیز مطرح کنید و اشکالات و ابهامات خود را بر طرف کنید.

شایان به ذکر است تمامی جلسات دوره ضبط می شود و در اختیار شما عزیزان قرار می گیرد. از آنجایی که بسیاری از افراد در برخورد با اولین سوال یا مشکل و پیدا نکردن راه حل به طور کلی دلسرد می شوند؛ انواع پشتیبانی را نیز برای شما عزیزان در نظر گرفته ایم تا بتوانید در سریع ترین زمان ممکن به پاسخ سوالات خود دست پیدا کنید.


3. پرسش و پاسخ و پشتیبانی به چه صورت است؟

خروجی های دوره مدیریت حرفه ای فناوری اطلاعات برای ما اهمیت بسیار بالایی دارد. به همین علت با بهترین اساتید و پشتیبانان همکاری کرده ایم تا شما را به یک مدیر تمام عیار تبدیل کنیم، به نحوی که پس از گذراندن دوره کاملا آماده ورود به بازارکار باشید. به همین منظور پشتیبانی تلفنی، کانال اطلاع رسانی و گروه رفع اشکال با حضورمنتور را برای شما عزیزان در نظر گرفته ایم.

پشتیبانان تلفنی در تمام مراحل دوره در کنار شما هستند. شما می توانید پیش از ثبت نام در دوره، بعد از ثبت نام و همچنین حین برگزاری دوره از این نوع پشتیبانی استفاده کنید. در هر لحظه ای که سوالی برای شما پیش بیاید می تواند با درسمن تماس بگیرید و سوالات و درخواست های خود را مطرح کنید.

گروه های اطلاع رسانی نیز با هدف اطلاع رسانی از تمام رخداد های طول برگزاری دوره ایجاد شده است که با عضویت در آن ها می توانید اطلاعات لازم را دریافت کنید.

نوع دیگر پشتیبانی نیز عضویت در گروه است. در تمامی گروه های دوره MBA درسمن منتور های حضور دارند که می توانید سوالات خود را از آن ها بپرسید و پاسخ آن ها را دریافت کنید. علاوه بر این می توانید با سایر شرکت کنندگان دوره نیز تعامل داشته باشید و سوالات خود را از این افراد نیز بپرسید.


4. شرایط پرداخت قسطی به چه صورت است؟

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از راه های زیر اقدام کنید:

 • اینستاگرام درسمن: darsmancom
 • واتساپ درسمن: 09186783533
 • شماره تلفن درسمن: 91301757-021


5. مخاطبین دوره مدیریت اطلاعات و فناوری چه کسانی هستند؟
 1. افرادی که قصد دارند وارد حوزه مدیریت شوند اما نمی دانند مسیر تبدیل شدن به یک مدیر حرفه ای از کجا شروع شده و به کجا ختم می شود.
 2. افرادی که قصد دارند کسب و کار خود را راه اندازی کنند و می خواهند با توجه به اصول صحیح مدیریتی و استفاده از تجارب چندین و چند ساله اساتید دوره آن مجموعه را به سود دهی برسانند.
 3. افرادی که علاقه مند هستند کسب و کار خود یا کسب و کار دیگری را به موفقیت برسانند اما دانش و تجربه لازم را ندارند.
 4. افرادی که به دنبال جدید ترین متد های مدیریتی هستند و می خواهند کسب و کاری که مدیریت آن را بر عهده دارند مطابق با آخرین متد های مدیریتی اداره شود و به سود دهی برسد.
 5. افرادی که می خواهند به سرعت از رقبای خود پیشی بگیرند و برند خود را ارتقا دهند.
 6. افرادی که قصد تحصیل در رشته های مدیریتی را دارند یا هم اکنون دانشجوی این رشته ها هستند و می خواهند در کنار دانش آکادمیک، تجربه عملی نیز به دست بیاورند و با آمادگی کامل وارد بازار کار شوند.
 7. افرادی که قصد مهاجرت دارند و می خواهند در کنار دانش عملی و و مهارتی که به دست می آورند؛ مدرک معتبری نیز مبنی بر گذراندن دوره MBA داشته باشند.
 8. افرادی که می خواهند پس از مهاجرت نیز جایگاه شغلی عالی و رو به رشدی داشته باشند و از درآمد های بالا بهره مند شوند
 9. افرادی که قصد دارند آینده کاری و مالی خود را بسازند و به موفقیت و همچنین جایگاه شغلی و اجتماعی بالا برسند.

6. برای شرکت در این دوره چه پیش نیاز هایی لازم است؟

دوره مدیریت اطلاعات و فناوری با این دیدگاه تهیه و تدوین شده است که شرکت کنندگان هیچ دانش و اطلاعتی درباره این حوزه ندارند. به همین جهت آموزش این دوره از صفر تا صد مباحث MBA یا مدیریت اطلاعات و فناوری را پوشش می دهد تا شما عزیزان بتوانید پایه های دانش مدیریتی خود را اساسی بنا کنید. برای شرکت در این دوره کافی است علاقه مند به حوزه مدریت باشید و بخواهید به عامل موفقیت یک کسب و کار تبدیل شوید.


7. ارزیابی و ارائه مدرک در این دوره به چه صورت می باشد؟

در پایان دوره بزرگ مدیریت اطلاعات و فناوری درسمن؛ مدرک معتبری به شما اهدا خواهد شد این مدرک به صورت دو زبانه است. این مدرک نشان دهنده مهارت، دانش و تخصص شما است و همچنین دلیلی برای اثبات آمادگی شما برای ورود به بازار ایران و بین الملل است. این مدرک مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، قوه قضائیه و وزارت امورخارجه است. این گواهی به صورت فیزیکی است و برای همه شرکت کنندگان صادر می شود. این مدرک به شما کمک می کند تا در شرکت ها، استارت آپ ها و ارگان های خصوصی و دولتی استخدام شوید.


8. تا چه مدت به منابع دسترسی داریم؟

دوره MBA یا مدیریت فناوری و اطلاعات درسمن 7 ماه به طول می انجامد. دوره به صورت کاملا آنلاین برگزار می شود. تمامی جلسات دوره ضبط شده و در اختیار شما قرار می گیرد.


9. برای ثبت نام در دوره چه راه هایی وجود دارد؟

شما می توانید جهت ثبت نام در دوره از راه های زیر اقدام کنید:

 • ثبت نام از طریق سایت آکادمی آنلاین درسمن Darsman.com
 • ثبت نام از طریق دایرکت اینستاگرام darsmancom
 • ثبت نام از طریق واتساپ درسمن: 09186783533
 • ثبت نام از طریق شماره تلفن درسمن: 91301757-021


درخواست مشاوره

برای مشاوره با تیم پشتیبانی درسمن تماس بگیرید.

یا درخواست خود را ثبت کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند.

مدیریت حرفه ای فناوری اطلاعات از مقدماتی تا پیشرفته

موفقیت در کسب و کار ها به عوامل متعددی بستگی دارد که یکی از مهم ترین این عوامل؛ مدیریت آن کسب و کار است و این عامل منوط به آن است که فرد داوطلب مدیریت؛ آمادگی های لازم از هر نظر داشته باشد، مثلا گذراندن دوره MBA که یکی از واجباتی است که موجب حرفه ای شدن و زبده شدن مدیران می شود و هر کسی که متقاضی سمت مدیریت است یا علاقه دارد که کسب و کار خودش را راه بیندازد؛ باید این دوره را بگذراند.

شاید تصور اولیه شما از شنیدن واژه مدیر فردی باشد که تنها وظیفه اش دستور دادن به دیگران است و خودش هیچ کاری انجام نمی دهد. اما این تصویر چقدر به واقعیت نزدیک است؟ پیشرفت یک کسب و کار به افرادی که در سمت های مدیریتی آن مجموعه فعایت دارند؛ وابسته است. این افراد نقش رهبری یک کسب و کار را بر عهده دارند و موظف هستند تا تمامی پرسنل را در جهت رسیدن به اهداف مجموعه و سود دهی هدایت کنند.

اگر چه مدیران در هر مجموعه ای با توجه نوع فعالیت آن مجموعه مسئولیت های متفاوتی را بر عهده دارند؛ اما به طور کلی می توان گفت؛ همه این افراد در سمت مدیریتی مسئولیت های یکسانی را بر عهده دارند. اما چه عاملی باعث ایجاد تفاوت بین مدیران می شود؟ پاسخ این سوال خیلی پیچیده نیست و تنها دو عامل است که باعث وجه تمایز بین مدیران در هر سطحی می شود و آن دانش و تجربه است.

برای کسب دانش مدیریتی دو راه وجود دارد. راه اول که بسیار هم طولانی و پر فراز و نشیب است، رفتن به دانشگاه و تحصیلات آکادمیک است که سال های سال به طول می انجامد و در پایان نیز عملا نتوانسته اید هیچ تجربه ای به دست آورید و آماده بازار کار شوید، پس مجبور هستید پس از اتمام تحصیل خود به سراغ دوره های MBA بروید. راه دوم نیز شرکت در یک دوره MBA تمام عیار است که تمامی مباحث لازم را در مدت زمان کوتاه به شما می آموزد و به شما اجازه می دهد تا با انجام پروژه های مختلف تجربه کسب و کنید و آماده ورود به بازار کار شوید.

قطعا متوجه این مسئله شده اید که برای رسیدن به مقصد و تبدیل شدن به یک مدیر حرفه ای و خبره از هر کدام از این روش ها اقدام کنید؛ در نهایت باید یک دوره MBA کامل و جامع ببینید تا بتوانید به هدف خود برسید. در ادامه هر آنچه را که باید درباره MBA بدانید؛ به شما خواهیم گفت تا با دانش کامل به این حوزه وارد شوید.

آشنایی با MBA

MBA مخفف Master of Business Administration و به معنای کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی است. در اصل این مدرک عمومی معادل با مدرک کارشناسی ارشد است که نشان دهنده مهارت های مدیریتی و فنی است. دارندگان مدرک MBA از سمت کارفرمایان مورد توجه بسیاری قرار می گیرند؛ چرا که این افراد می توانند شیوه های یک تجارت را مشخص کنند و آن کسب و کار را به سمت موفقیت سوق دهند و بهترین گزینه برای سمت های مدیریتی هستند. شرکت در یک دوره MBA محدود به مدیران کسب و کار ها نیست و حتی افرادی که می خواهند کسب و کار خود را راه اندازی کنند نیز باید در این دوره ها شرکت کنند.

مزایایی که باعث جذابیت صد چندان این رشته شده است این است که فرد دارنده مدرک MBA می تواند حقوق بیشتری دریافت کند، به یکی از افراد مشهور حرفه خود تبدیل شود و دایره ارتباطات تجاری خود را به میزان قابل توجهی گسترش دهد. پس از آن که آموزش MBA را با موفقیت به پایان رسانید؛ به یک رهبر کاردان تبدیل شده اید که می تواند فعالیت های مدیریتی را چه برای کسب و کار خود و چه برای سایر سازمان ها؛ به بهترین نحو اجرا کند.

به طور کلی یک دوره MBA با هدف کمک به افرادی ارائه شده است که می خواهند کسب و کار خود را راه اندازی کنند یا مدیریت و راهبری یک کسب و کار را به عهده بگیرند و آن را موفقیت برسانند. البته شرکت در این دوره ها مختص این افراد نیست و جامعه گسترده ای می توانند ثبت نام کنند. در ادامه افرادی را که ملزم به شرکت در دوره MBA هستند؛ معرفی خواهیم کرد.

سوالی که این روز ها درباره شرکت در دوره های آموزش MBA پرسیده می شود این است که آیا داشتن مدرک MBA برای ورود به بازارکار و موفقیت در آن کافی است یا خیر؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که اگر سابقه مدیران در شرکت ها و کمپانی های بزرگ را بررسی کنید؛ متوجه می شوید که اکثر این افراد دارای مدرک MBA هستند.

البته داشتن یک مدرک برای رسیدن به مدیریت کمپانی هایی چون Walmart و Meta کافی است و باید خلاقیت و تلاش و ابتکار را نیز چاشنی دانش خود کنید. شرکت در یک دوره MBA و داشتن مدرک این دوره مانند یک بلیط طلایی عمل می کند و می تواند شانس مضاعفی را برای جلب نظر کارفرمایان و استخدام در شرکت های بزرگ به شما بدهد. قطعا کسب این مدرک مناسب افرادی است که اهداف شغلی بلند پروازانه ای دارند.

مدرسان به نام MBA در سراسر دنیا معتقد هستند که داشتن مدرک MBA از یک آموزشگاه معتبر می تواند به افراد کمک کند تا وارد بزرگ ترین کسب و کار های دنیا شوند. این متخصصان معتقد هستند که شرکت در یک دوره MBA آنقدر ارزش بالایی دارد که حتی اگر لازم باشد باید به فکر نقل مکان باشید تا بتوانید به اهداف خود دست پیدا کنید و بتوانید مهارت های خود را ارتقا دهید.

تاریخچه ظهور MBA

علاقه به دانش صحیح مدیریتی از قرن ها پیش وجود داشته و همین علاقه سبب شد تا دوره های MBA در سراسر دنیا برگزار شود. سابقه برگزاری اولین دوره MBA به قرن 19 بر می گردد. جوزف وارتون در سال 1881 اقدام به تاسیس مدسه تجارت وارتون در دانشگاه پنسیلوانیا کرد. جوزف وارتون یکی از کارآفرینان و صنعتگران به نام آن زمان بود که مدرسه تجارت خود را با هدف آموزش و تربیت متخصصانی برای آینده اقتصادی ایالات متحده تاسیس کرد.

فارغ التحصیلان دوره MBA این مدرسه در نهایت به عنوان ستون های اقتصادی آمریکا مشغول به کار می شدند. نزدیک به یک قرن بعد یعنی در سال 1975 مدرسه تجارت وارتون پذیرای بیش از 230 شرکت کننده بود و آن ها را در شعبات سانفرانسیسکو و فیلادلفیا آموزش می داد. حدود 2 دهه بعد یعنی در سال 1900 مدرسه کسب و کار تاک در کالج دارتموث تاسیس شد. مدرسه کسب و کار تاک اولین مدرسه تجارتی بود که اقدام به ارائه مدارک تخصصی در تجارت، کارشناسی ارشد علوم بازرگانی و MBA کرد.

8 سال بعد در سال 1908؛ دانشگاه مدیریت بازرگانی هاروارد اولین دوره MBA خود را ارائه داد. این برنامه با حضور 15 عضو هیئت علمی، 47 دانشجوی برتر و 33 دانشجوی عادی برگزار شد. این دوره آنقدر کامل و حرفه ای تدوین شده بود که توانست در مدت زمان کم علاقه مندان بسیاری را جذب کند. برنامه مدیریت کسب و کار هاروارد در سال اول برگزاری توانست 80 نفر را آموزش دهد و سال به سال بر تعداد دانشجویان خود بیافزاید، به نحوی که در سال 1920 تعداد افراد شرکت کننده به 300 نفر و در سال 1930 به 1070 نفر رسید.

برنامه درسی MBA هاروارد در سال اول برگزاری بر اساس مدیریت علمی فردریک وینسلو تیلور بود. اگر علاقه مند به آشنایی با این مکتب مدیریتی هستید باید بدانید که فردریک وینسلو تیلور را موسس مکتب تیلوریسم و پدر مدیریت علمی می دانند. وی در سال 1911 کتاب خود را تحت عنوان مدیریت علمی منتشر کرد. یکی از مهم ترین نکاتی که تیلور در این کتاب ذکر کرده این است که هدف اصلی مدیریت، به حداکثر رساندن منافع منافع کارفرما و کارمندان است.

در مکتب تیلوریسم افراد معتقد هستند که انسان یکی از عناصر مادی و فیزیکی سازمان به حساب می آید و برای آن که بتوان این عنصر فیزیکی را به حرکت درآورد باید از محرک هایی نظیر مساعد نمودن محل کار و به اندازه بودن زمان کاری استفاده کرد. از دیدگاه تیلور سازمان ها؛ سیستم های بسته ای هستند که با محیط پیرامون خود هیچ ارتباطی ندارند.

از آنجایی که روز به روز افراد بیشتری علاقه مند به شرکت در دوره MBA می شدند، به تعداد موسسات و مدارس کسب و کار نیز افزوده شد و می توان گفت امروزه تمام کشور های دنیا آموزش های مدیریت کسب و کار را ارائه می دهند.

گرایش های MBA

اغلب افرادی که قصد دارند در دوره های MBA شرکت کنند این سوال را می پرسند که MBA چه گرایش هایی دارد و کدام گرایش از بقیه بهتر است؟ در پاسخ این افراد باید بگوییم که تمامی گرایش های MBA از اهمیت بالایی برخوردار هستند و نمی توان صد در صدی مشخص کرد که کدام یک به دیگری برتری دارد. البته این نکته را نیز باید عارض شویم که گرایش فناوری اطلاعات MBA که گرایشی نو ظهور است و نسبت به سایر گرایش ها طرفداران بیشتری دارد که علت آن را نیز در ادامه خواهیم گفت. در ادامه به معرفی گرایش های مدیریت کسب و کار می پردازیم تا بتوانید گرایش مناسب خود را پیدا کنید.

مدیریت تکنولورژی اطلاعات و ارتباطات

گرایش فناوری اطلاعات محبوب ترین گرایش MBA هست. علت این محبوبیت از آنجایی می آید که تکنولوژی روز به روز در حال پیشرفت است و می توان گفت دنیا به تصرف تکنولوژی در آمده است. در حال حاضر صنعت کامپیوتر و IT و صنایع مرتبط با آن ها به مهم ترین صنایع دنیا تبدیل شده و مدیریت در این حوزه یکی از حساس ترین مسئولیت های است که به افراد محول می شود.

افرادی که علاقه مند به فعالیت و مدیریت کسب و کار های حوزه IT هستند باید این گرایش را ادامه دهند تا بتوانند تمامی پروژه ها و گروه های فعال یک شرکت IT را مدیریت کنند. مدیرانی که در یک دوره MBA؛ این گرایش را دنبال می کنند توانمندی بیشتری نسبت به سایر بخش ها دارند و می توانند در سایر بخش های مدیریتی نیز مشغول شوند.

آنچه کاربران دوره MBA با گرایش فناوری اطلاعات می آموزند با مفاهیم سازمانی و مدیریتی سیستم ها اطلاعاتی و فناوری اطلاعات آشنا می شوند. همانطور که متوجه شدید این گرایش از دو بخش سیستم های اطلاعاتی و فناوری اطلاعات تشکیل شده است. سیستم های اطلاعاتی داده ها و فناوری ها، فرآیند های یک کسب و کار و تعامل با کاربران را در یک اکوسیستم پوشش می دهد.

بخش فناوری اطلاعات نیز موظف است تمامی مراحل مورد استفاده در سیستم های اطلاعاتی را پیاده سازی کند. مراحل سیستم های اطلاعاتی شامل طراحی، پیاده سازی، توسعه و پشتیبانی و مدیریت است. توانمندی هایی که شرکت کنندگان این گرایش از دوره MBA در پایان دوره به دست می آورند؛ عبارت است از پیاده سازی انواع پروژه های فناوری اطلاعات در سطوح مختلف، ایجاد و مدیریت مدل های کسب و کار مبتنی بر فناوری اطلاعات و همچنین تولید داده و اطلاعات با کیفیت و سرعت بالا، ارزش آفرینی از اطلاعات و داد ها و استفاده از آن ها در سطوح مختلف مدیریتی می شود.

مدیریت استراتژیک

گرایش استراتژی نیز یکی دیگر از گرایش های دوره ها MBA است. افرادی که این گرایش را آموزش می بینند می توانند در سازمان های مختلف مشغول به کار شوند. دانشجویان این گرایش می آموزند که چگونه در پروژه ها مدیریت استراتژیک داشته باشند تا بتوانند به نتیجه دلخواه برسند. هدف از ارائه این گرایش آموزش مفاهیم مدیریت استراتژیک در کسب و کار ها است.

افرادی که در یک دوره MBA به سراغ این گرایش می روند باید علل پایداری، موفقیت و شکست را در یک سازمان مشخص کنند و با توجه به این موارد استراتژی های آینده را بچینند تا بتوانند به اهداف خود دست پیدا کنند. شرکت کنندگان در این گرایش می آموزند مزیت رقابتی سازمان های مختلف را بررسی کنند و علل موفقیت و پایداری آن ها را استخراج کنند.

مدیریت منابع انسانی و کارکنان

منابع انسانی یکی دیگر از گرایش های دوره MBA است که وظیفه شناخت شناخت انسان و رفتار های انسانی را دارد؛ چرا که مدیران منابع انسانی ارتباط مستقیمی با تمام افراد سازمان دارند و در اصل عاملی برای ادامه حیات سازمان به حساب می آیند. مدیر منابع انسانی موظف است از تمامی افراد حاضر در مجموعه در راستای محقق سازی اهداف آن مجموعه استفاده کند.

هدف از گذارندن دوره MBA رهبری فردی و جمعی نیرو های انسانی در یک مجموعه است. این گرایش برای افرادی مناسب است که علاقه مند به برقراری ارتباط با سایر افراد هستند و صبر و تحمل بالایی دارند. علاقه مندان به این گرایش باید درباره روابط اجتماعی و روانشناسی مطالعه داشته باشند.

مدیریت مالی

مدیریت مالی یکی از حساس ترین گرایش های دوره MBA است. کنترل و مدیریت تمام امور مالی و امور حسابداری، مدیریت سرمایه؛ سود و زیان، بانکداری، امور مالی در حوزه بین الملل همگی در این گرایش گنجانده شده است. افرادی که گرایش مدیریت مالی را می گذرانند؛ بهترین گزینه برای استخدام در بانک ها و موسسات مالی و حسابداری هستند. همچنین برای این افراد امکان فعالیت در زمینه های تجارت و بازرگانی، بورس، سرمایه گذاری داخلی و بین المللی وجود دارد.

مدیر مالی یک کسب و کار باید سرمایه و اعتبار یک مجموعه را به درستی مدیریت کند و در کنار مسائل داخلی بتواند مسائل خارج از سازمانی را حتی در سطح بین الملل را نیز مدیریت کند. برای موفقیت در این گرایش نیاز است تا مسائل مربوط به امور اقتصادی، مالی و حسابداری را به طور کامل بلد باشید. ریاضیات قوی نیز در این راستا می تواند یاری رسان شما باشد.

مدیریت بازاریابی

یکی دیگر از گرایش های محبوب در دوره MBA، گرایش بازاریابی است. این گرایش نیز مانند گرایش های قبلی طرفداران خود را دارد کسب و کار ها چه آنلاین باشند چه آفلاین در هر صورت به یک مدیر بازاریاب قوی نیاز دارند. رقابت در دنیای تجارت نیز باعث شده تا افراد بسیاری علاقه مند به این گرایش شوند و بخواهند در این حوزه فعالیت کنند.

این گرایش از دوره MBA به شما کمک می کند تا با استراتژی بازاریابی آشنا شوید و بتوانید با شناخت بازار هدف استراتژی خاص خود را بچینید. در یک کسب و کار تعیین قیمت کالا یا هزینه دریافتی بابت خدمات ارائه شده بر عهده این مدیران است. علاوه بر این موارد شناخت رفتار مشتری و عواملی که بر دیدگاه یا نظر او تاثیر گذار هست نیز بر عهده مدیران بازاریابی است. برای فعالیت در این حوزه نیاز است تا فردی برون گرا باشید و بتوانید دامنه ارتباطات خود را دائما گسترش دهید. البته الزام این شرط هنگامی رخ می دهد که مستقیما با دیگران در ارتباط باشید.

مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)

CRM یا همان مدیریت ارتباط با مشتری یکی دیگر از گرایش های دوره MBA است که به آن می پردازیم. این گرایش همانطور که از نامش پیدا است به مدیریت ارتباط با مشتری می پردازد و نحوه پاسخگویی به مشتریان را مدیریت می کند تا مطمئن شود که این امر به درستی انجام می شود و نیاز مشتری بر طرف شده است.

مدیران ارتباط با مشتری استراتژی ارتباط و تعامل با مشتری را مشخص می کنند. در اصل مدیران این گرایش؛ کسب و کار را از دید مشتری نگاه می کنند تا بتوانند بهترین تجربه را برای آن ها به وجود آورد. مهم ترین مزیت نگاه از دید مشتری این است که می توانید کم و کاستی های کسب و کار خود را از دید مشتری پیدا کنید و به بر طرف کردن آن ها بپردازید.

شرکت در دوره MBA مناسب چه افرادی است؟

مخاطبان دوره MBA جامعه گسترده ای از افراد را تشکیل می دهد که هر کدام با هدف خاصی وارد این دوره ها می شوند. پیش از آن که با مخاطبان دوره MBA آشنا شوید؛ لازم است از خود بپرسید که دوست دارید 5 سال آینده در چه جایگاهی باشید؟ دوست دارید چه میزان درآمد داشته باشید؟ پاسخ این سوال ها می تواند به تصمیم گیری درباره شرکت در یک دوره MBA شما را یاری کند.

شرکت در دوره MBA مناسب افرادی است که قصد دارند آینده کاری و زندگی خود را بسازند. یک دوره MBA به شما کمک می کند تا جدا از رشته تحصیلی خود بتوانید موقعیت شغلی فوق العاده ای را به دست آورید و در سمت مدیریت به یک کسب و کار کمک کنید. فرقی نمی کند کسب و کار خودتان باشد یا فرد دیگری؛ با گذراندن این دوره می توانید عامل موفقیت آن کسب و کار شوید.

مهم ترین مزیت شرکت در دوره MBA این است که بازار کاری که برای فارغ التحصیلان این دوره وجود دارد؛ هیچ محدودیتی ندارد و می توانید به عنوان مدیر به تمامی کسب و کار ها در سراسر دنیا بپیوندید و فعالیت های حیاتی چون برنامه ریزی، تدوین و اجرا استراتژی، تصمیم گیری در تمامی مراحل، استراتژی بازاریابی و فروش را انجام دهید.

دوره های مدیریت مناسب ترین گزینه برای افرادی است که قصد مهاجرت دارند و نمی خواهند هیچگاه بیکار شوند. از نظر کارفرمایان افرادی که در این دوره ها شرکت کرده باشند مناسب ترین گزینه برای سمت های مدیریتی هستند، چرا که این افراد با تمام زوایای مسئولیتی این جایگاه آشنا هستند و می توانند هوشمندانه تر از دیگران به مدیریت و راهبری یک مجموعه بپردازند.

خیلی از افراد نیز در حال حاضر نیز مشغول به کار هستند؛ اما قصد دارند موقعیت شغلی خود را ارتقا دهند و به کسب مهارت های مدیریتی بپردازند. بهترین گزینه برای این افراد شرکت در دوره MBA است. تنها دوره ای که می تواند این افراد را نیز به خواسته هایشان برساند و آن ها را رشد دهد؛ شرکت در این دوره است.

در دنیای تجارت و کسب و کار؛ رقابت حرف اول را می زند. برای آن که یک کسب و کار بتواند در یک رقابت پیروز شود به استراتژی نیاز دارد که تهیه و تدوین این استراتژی به دست یک مدیر با تجربه ای که دانش کافی دارد؛ اتفاق می افتد. مهارت های مدیریتی این افراد در تمامی بخش های یک کسب و کار راهگشا است و می تواند آن مجموعه را به سودآوری برساند. تمامی اطلاعات و دانش مورد نیاز برای مدیریت با شرکت در دوره های مدیریتی اتفاق می افتد.

بازارکار MBA در ایران و سایر کشور ها

رشته MBA در ایران سابقه 20 ساله دارد و در طی این سال ها دستخوش تغییرات بسیاری بوده است. متوسط درآمد مدیرانی که در مدرک MBA دارند مبلغی بین 10 تا 15 میلیون تومان است. البته با افزایش سابقه کار در آمد این افراد نیز بالاتر می رود. با آن که این رشته در ایران مورد کم توجهی قرار گرفته است اما کشور های اروپایی و آمریکایی قدر این افراد را به خوبی می دانند.

فرصت های شغلی برای این افراد در اروپا و آمریکا فراوان است و می توانند به سادگی مهاجرت کنند و درآمد دلاری داشته باشند. فارغ التحصیلان MBA در آمریکا بالاترین درآمد را نسبت به سایر مشاغل دارند. نرخ اشتغال این افراد در آمریکا بیش از 95 درصد است. تجارت و رقابت در سراسر دنیا از اهمیت بالایی برخوردار است و شاه کلید موفقیت در این رقابت در دست مدیران است. تحصیل در یک دوره MBA در اصل سرمایه گذاری روی خودتان است و با داشتن مدرک MBA می توانید درآمد خود را افزایش دهید و به هیچ عنوان بیکاری را تجربه نکنید.

با شرکت در یک دوره MBA می توانید مهارت های تحلیلی و مدیریتی که یک کسب و کار نیاز دارد را به دست آورید و توانایی های بالقوه خود را آزاد کنید و آن ها را پروش دهید. 90% از فارغ التحصیلان دوره های MBA معتقد هستند که گذارندن این دوره ها باعث افزایش درآمد و ارتقا جایگاه شغلی آن ها شده است.

دوره MBA درسمن، سکوی پرتاب

امروزه فعالیت حرفه ای در تمام حوزه ها نیازمند دانش مدیریتی و همچنین استفاده از ابزار ها و روش های نوین مدیریتی است. در دنیای تجارت امروز استفاده از شیوه های سنتی مدیریت دیگر پاسخگو نیست چرا که شیوه های سنتی فاصله زیادی با دانش امروزی مدیریت دارند و این عامل در حوزه فناوری اطلاعات بیش از دیگر حوزه ها صادق است، چرا که این حوزه نسبت به سایر حوزه ها جدید تر است و مدیریت آن نیز نیازمند کسب دانش و تخصص است.

آکادی درسمن با توجه به سال ها فعالیت در حوزه برنامه نویسی و شناخت کامل و تسلط به حوزه فناوری اطلاعات تصمیم گرفت دوره ای فوق حرفه ای و پیشرفته را برای آموزش و تربیت مدیران حوزه فناوری اطلاعات تهیه و تدوین کند تا خلا هایی که در مدیریت این حوزه وجود دارد را برطرف کند.

دوره MBA درسمن با توجه به نیاز های اساسی که در حوزه مدیریت فناوری اطلاعات وجود داشته است تدوین شده است تا افراد علاقه مند به این حوزه بتوانند تمامی مفاهیم کاربردی مدیریت IT را همگام با دانش روز دنیا بیاموزند. این دوره کاربردی شامل 150 ساعت آموزش است که متناسب با نیاز های بازارکار تهیه شده است و صفر تا صد مباحث مدیریتی در حوزه فناوری اطلاعات را زیر نظر اساتید به نام کشوری خواهید آموخت. دوره MBA درسمن 7 ماه به طول می انجامد که در این مدت علاوه بر آموزش های حرفه ای می توانید از خدمات مشاوره و کوچینگ نیز بهره مند شوید.

یکی از ویژگی های قابل توجه این دوره ارائه مدرک توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. مدرک ارائه شده به شرکت کنندگان دوره دارای ترجمه رسمی است که به تایید قوه قضائیه وهمچنین تاییدیه بین المللی وزارت امور خارجه رسیده است که این ها نشان از اعتبار بالای این دوره و مدرکی است که ارائه می شود. تاییدیه توسط این ارگان ها به شما کمک می کند تا بتوانید شغل رویایی خود را در سراسر دنیا به آسانی به دست آورید آینده مالی و کاری خود را بسازید.

دوره MBA درسمن به صورت آنلاین برگزار می شود و این امکان را برای تمام همراهان عزیز درسمن در سراسر دنیا فراهم کرده است تا بتوانند در این دوره شرکت کنند. البته در کنار این جلسات آنلاین؛ بنا به درخواست شرکت کنندگان جلسات حضوری نیز برای رفع اشکال برگزار می شود، چرا که درسمن قصد دارد حرفه ای ترین و مجرب ترین مدیران فناوری اطلاعات را تربیت کند تا بتوانند از پس تمامی چالش های این حوزه بر بیایند. امیدواریم این دوره راهگشای شما عزیزان برای ورود به بازارکار باشد. اگر سوال یا ابهامی درباره دوره MBA درسمن دارید؛ می توانید آن را در قسمت کامنت ها به اشتراک بگذارید تا به سوال شما عزیزان پاسخ دهیم.

نظرات کاربران

نظر بدهید

نظر شما در تصمیم دیگران اثرگذار است. لطفا برای ما و همراهان درسمن نظر خود را بنویسید.

نظر شما در تصمیم دیگران اثرگذار است.

لطفا برای همراهان درسمن و بهتر شدن دوره نظر خود را بنویسید.

برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.