آموزش جاوا اسکریپت، شروعی ساده، پایانی قدرتمندمشخصات دوره


مدرس دوره : مهدی عباسی
تعداد جلسات 31 جلسه
مدت زمان 763 دقیقه
حجم دوره 2/38 گیگابایت
سطح مهارت مقدماتی تا متوسط
وضعیت دوره درحال برگزاری
تعداد دانشجویان ?
: میانگین امتیاز

590,000تومان 30% تخفیف 413,000تومان
برای دسترسی به این دوره وارد یا عضو شوید.

آموزش جاوا اسکریپت مقدماتی تا پیشرفته

شروع آموزش جاوا اسکریپت با سایت درسمن

سلام دوستان. به نظر شما آموزش جاوا اسکریپت تا چه حد مهم است؟ با ما همراه شوید تا بعد از آشنایی با این زبان، به اهمیت یادگیری آن پی ببریم.

در سال‌های اول پیدایش صفحات وب توسط تیم برنزلی، وبسایت‌ها فقط از تگ‌های html پشتیبانی می‌کردند و بعدها با اضافه شدن Css رنگ و لعابی به سایت‌ها اضافه شد. 

html و Css جزء زبان‌های برنامه‌نویسی نبودند و به همین دلیل قابلیت برخی عملیات محاسباتی و.... را نداشتند و از طرفی زبان‌های برنامه‌نویسی همه سمت سرور پردازش می‌شدند. چون صفحات گوگل هم جذابیت زیادی برای کاربران نداشت بالاخره مردی ازآشنایی با Brendan Eich دیار پیتسبرگ شهری در ایالت پنسیلوانیا از کشور ایالات متحده آمریکا به نام آقای برندان آیک دست به کار شد و در ماه مه سال 1995 در کمپانی ارتباطات NetScape زبانی با نام Mocha عرضه کرد. سپس در سپتامبر همان سال به LiveScript تغییر نام داد و در سال 1995 نام جاوا اسکریپت برای این زبان انتخاب شد.

در نهایت جاوا اسکریپت در سال 1996 به سازمان جهانی ECMA ارسال شد تا به‌صورت استاندارد شده درآید و اولین نسخه استاندارد این زبان در ژوئن 1997 و با استاندارد ECMA-262 عرضه شد.

هدف Brendan Eich، ایجاد یک زبان اسکریپتی با قابلیت‌های برنامه‌نویسی بود تا صفحات وبسایت‌ها از قبل جذاب‌تر شوند.

 

جاوا اسکریپت چیست؟

جاوا اسکریپت چیست

Javascript یا Js، یک زبان سطح بالا، داینامیک، شی گرا و تفسیری است که توسط اکثر مرورگرها از قبیل: گوگل کروم، فایر فاکس، سافاری و ... پشتیبانی می‌شود. نکته جالب اینجاست که جاوا اسکریپت فقط یک زبان ساده سمت کلاینت نیست و شما می‌توانید با استفاده از کتابخانه‌ها و فریمورک‌های جدید این زبان به طراحی بازی و .... بپردازید.

 

 

 

آیا جی کوئری یک زبان جدا از جاوا اسکریپت است؟

اکنون می‌خواهیم درباره‌ی مفهومی به نام جی‌کوئری یا jQuery صحبت کنیم که زیاد در کنار جاوا اسکریپت اسم آن شنیده میشود.

جی‌کوئری به زبان خیلی ساده یک کتابخانه‌ (مجموعه‌ای از کدها) است که با جاوا اسکریپت نوشته شده و وظیفه‌ی اصلی آن راحتفرق جی کوئری و جاوا اسکریپت‌ کردن انجام کارهایی است که پیاده‌سازی آن با جاوا اسکریپت سخت است.

برای مثال اگر شما کاری را با جاوا اکسریپت با ۱۰ خط کد انجام میدهید، همان کار را با جی کوئری میتوانید با ۲ خط کد انجام دهید. در واقع جی‌کوئری وظیفه‌ی ساده‌سازی و لذت‌بخش کردن کار با جاوا اسکریپت را بر عهده دارد.

به همین دلیل، خیلی از افرادی که به تازگی وارد دنیای برنامه‌نویسی میشوند، فکر میکنند که جی‌کوئری یک زبان برنامه‌نویسی جداست. ولی هرگز به این صورت نیست. جی کوئری بصورت کامل با جاوا اسکریپت نوشته شده است و تمام قدرت خودش را از جاوا اسکریپت میگیرد و فقط کار را برای ما ساده‌تر و جذاب‌تر میکند. شعار اصلی این زبان: «کمتر بنویس، بیشتر انجام بده»
 

توانایی‌های خارق‌العاده جاوا اسکریپت:

توانایی‌ها و قابلیت‌های این زبان بسیار متنوع بوده و به همین دلیل خیلی از افراد به سمت آموزش جاوا اسکریپت روی می‌آورند. حالا به برخی از قابلیت‌های جذاب و شگفت‌انگیز این زبان اشاره می کنیم که فقط به موارد زیر خلاصه نمی‌شود:

 • امکان تغییر رنگ‌ها، رنگ پس‌زمینه و موقعیت قرارگیری المان‌های استفاده شده در طراحی وبسایت‌هاتوانایی جاوا اسکریپت در مسائل ریاضی

 • تغییر در مشخصه‌های المان‌ها و CSS آنها

 • متحرک‌سازی، انیمیشن و پویانمایی

 • تعامل با کاربر از طریق المان‌های ورودی 

 • عکس‌العمل نشان دادن به واکنش‌های کاربران نظیر: تغییر عکس‌ها با حرکت موس روی آنها

 • نمایش اخطار و یا پیام به کاربران

 • انجام محاسبات ریاضی

 • ساخت و تولید کد HTML بصورت پویا و برحسب شرایط مورد نیاز

 • منوهای جالب همراه با انیمیشن و.....

جاوا اسکریپت و کاربردهای شگفت‌انگیزش:

محبوبیت جاوا اسکریپت بر هیچ کسی پوشیده نیست چرا که با آن میتوان به سایت روح بخشید و با کاربران تعامل داشت. یعنی می‌توان فایل‌های انیمیشنی، صوتی و تصویری را روی سایت به نمایش گذاشت؛ حتی میتوان روی سایت‌ تایمر گذاشت یا اینکه رنگ‌ها را با حرکت موس تغییر داد و خیلی از کارهای دیگر که باعث جذابیت بیشتر صفحات وب می‌شوند. اما این تمام چیزی نیست که جاوا اسکریپت در اختیار ما قرار میدهد. به طور کلی میتوان کاربردهای این زبان را به چهار دسته تقسیم کرد:

 • برنامه نویسی فرانت-اند

 • برنامه نویسی بک-اند

 • برنامه‌نویسی نرم‌افزارهای موبایل

 • برنامه‌نویسی نرم‌افزارهای دسکتاپ

نحو یا سینتکس در جاوا اسکریپت

یک باور اشتباه بین جاوا اسکریپت و جاوا:

اگر جایی شنیدید که می‌گویند جاوا اسکریپت کوچیک شده جاواست یا اینکه جاوا اسکریپت از جاوا گرفته شده و یکی از نوادگان Java محسوب می‌شود، به سرعت محل را ترک کنید. این مطلب نه تنها درست نیست بلکه کاملا اشتباه است، چون تفاوت آنها از زمین تا آسمان است.

Java یک زبان برنامه‌نویسی شیء‌گرا است که با استفاده از یک مفسر، قابلیت اجرا شدن بر روی چندین سیستم عامل را دارد و توسط شرکت Sun Microsystems طراحی و پیاده‌سازی شد. هدف اصلی جاوا، برنامه‌نویسی با قابلیت تولید نرم‌افزار بر روی پلتفرم‌های مختلف بود، اما جاوا اسکریپت یک زبان برنامه‌نویسی به حساب نمی‌آید بلکه یک زبان اسکریپت‌نویسی است که بیشتر شبیه به زبان‌های برنامه‌نویسی سمت کلاینت عمل می کند. 

به طور کلی تفاوت‌های Java و JavaScript عبارت است از:

 1. Java یک زبان برنامه‌نویسی شیء‌گرا است در حالیکه JavaScript یک زبان اسکریپت‌نویسی شیء‌گرا است.

 2. برنامه‌های نوشته شده با Java بایستی کامپایل شوند در صورتیکه کدهای JavaScript فقط یک متن ساده هستند و نیازی به کامپایل ندارند.

 3. در آخر، هر کدام از این زبان‌ها نیاز به پلاگین‌ها و نیازمندی‌های متفاوتی برای اجرا شدن دارند.

تقاوت بین جاوا وجاوا اسکریپت

نقاط قدرت و ضعف جاوا اسکریپت:

هیچ زبانی از این قاده مستثنی نیست؛ یعنی همه زبان‌ها علاوه بر توانایی‌های قدرتمندی خود یکسری نقاط ضعف هم دارند که در ادامه درباره قدرت و ضعف‌های جاوا اسکریپت صحبت خواهیم کرد:

نقاط قدرت:نقاط قوت جاوا اسکریپت

 • احتیاج نداشتن به کامپایلر برای پردازش و اجرا

 • قابل اجرا بر روی پلتفرم‌های مختلف و مرورگرها به صورت کراس‌پلتفرم

 • سبکتر و سریع‌تر نسبت به زبان‌های برنامه‌نویسی دیگر 

 • در اختیار قرار دادن فریمورک‌ها،کتابخانه‌ها و ......

 • نشان دادن عکس‌العمل در جواب عمل کاربران

نقاط ضعف 

نقاط ضعف جاوا اسکریپتدشواری در تشخیص دلیل خطا دادن و مشکل در دیباگ کردن

محدودیت در اجرای اسکریپت‌های جاوا اسکریپت با ایجاد محدودیت‌هایی جهت حفظ امنیت

اجرا نشدن بر روی مرورگرهای قدیمی

می‌تواند برای اجرای کدهای مخرب در کامپیوتر کاربران استفاده شود.

 

نحوه کار جاوا اسکریپت:

مرورگرهای مختلف برای اجرا کدهای جاوا اسکریپت از موتورهای مختلفی استفاده میکنند که به موتورهای پردازشی معروف هستند. مثلا موتور V8 برای مرورگرهای اپرا و کروم یا اینکه موتور SpiderMonkey برای فایرفاکس، موتورهای Nitro و SquirrelFish برای مرورگر سافاری و..........

این موتورها کدهای جاوا اسکریپت را ترجمه، سپس اسکریپت‌ها را به زبان ماشین کامپایل کرده و در نهایت کدها اجرا میشوند. البته این موضوع به این معنی نیست که زبان جاوا اسکریپت تنها بر روی مرورگرهای وب اجرا می‌شود. این زبان برنامه‌نویسی تقریبا بر روی تمام پلتفرم‌ها با استفاده از JavaScript Virtual Machine قابل اجرا است.

حتما باید به آموزش جاوا اسکریپت بپردازیم؟

بله، برای اینکه وارد دنیای برنامه‌نویسی وب شوید، لازم است که حتما به آموزش جاوا اسکریپت روی بیاورید و اگر خود را یک برنامه‌نویس Front-end میدانید باید خیلی عمیق‌تر و بهتر با این زبان کار کنید. خلاصه که جاوا اسکریپت یکی از تکنولوژی‌های ضروری توسعه وب سایت محسوب میشود؛ یه جورایی مثل HTML لازمه ی طراحی صفحات وب است. 

آیا آموزش جاوا اسکریپت سخت است؟

شاید کمی اغراق به نظر آید اما یادگیری این زبان با سایت درسمن اصلا سخت نیست. به شما عزیزان تبریک می گوییم که تصمیم به یادگیری این زبان را گرفته‌اید و به ما افتخار میدهید تا شما را به یک متخصص جاوا اسکریپت تمام عیار تبدیل کنیم. ما قصد داریم تا شما را در این مسیر همراهی کنیم. هدف سایت درسمن از برگزاری این دوره جامع و کامل این است که شما عزیزان را به یک متخصص حرفه ای و کار بلد جاوا اسکریپت تبدیل کنیم.

آیا آموزش جاوا اسکریپت سخت است؟

 


برچسب ها :

آموزش جاوا اسکریپت مهندس عباسی
دوره های پیشنهادی
آموزش جاوا مقدماتی تا متوسط، کاملا رایگان
4.40
2566
742

رایگان

جزئیات دوره