شما می توانید با عضویت در انجمن پرسش و پاسخ درسمن هرگونه سوالی دارید را مطرح کنید

آموزش آنلاین چیست؟

تاریخ بروزرسانی : یکشنبه 26 خرداد 1398

تعداد بازدید : 973

گروه دوره : برنامه نویسی وب

زمان خواندن مقاله : 15دقیقه

آموزش آنلاین یکی از شاخه های نوین آموزش مجازی، آموزش آنلاین می باشد و ما میخواهیم شمارا بامفهوم این آموزش ونحوه فعالیت آن اشنا کنیم.

آموزش آنلاین چیست؟

آموزش آنلاین

درعصر جدید امروز مراکزآموزشی زیادی آموزش خود را به شیوه آموزش انلاین برای سهولت کار علاقه مندان برای  یادگیری استفاده میکنند پس یکی از شاخه های نوین آموزش مجازی، آموزش آنلاین می باشد.

آیا به این فکر کرده اید که معنی آموزش انلاین چیست ؟ آیا با یادگیری آنلاین تفاوتی دارد؟

آموزش آنلاین، یادگیری برنامه ریزی شده ای است که در آن معمولاً یادگیری و آموزش در محیط های جدا از هم صورت می گیرند. به همین دلیل آموزش آنلاین، به تکنولوژی های ارتباطی و نهادی برای طراحی و برنامه ریزی آموزش نیازمند است. یادگیری آنلاین فقط بر روی نیاز های یاد گیرنده برای رابطه با مدرس تمرکز می کند، درحالی که آموزش آنلاین باید شامل دو طرف ارتباط، یعنی مدرس و یاد گیرنده باشد.

در آموزش آنلاین از جدیدترین و به روز ترین ابزارهای ارتباطی مانند : ایمیل، وب سایت، وبلاگ و انواع نرم افزار ها و … استفاده می شود تا محتوای آموزشی را در اختیار کاربران و کار آموزان خود قرار دهد.

تعامل در آموزش آنلاین به دو صورت انجام می شود: همزمان (Synchronous) ، غیر همزمان (Asynchronous) تا فرایند یادگیری و آموزش به پایان رسد.

دیدی که اکثریت مردم درباره آموزش آنلاین، آموزش از راه دور، آموزش مجازی دارند دید متفاوتی است و فکر می کنند که تمامی این واژه ها با یکدیگر تفاوت دارند اما اینطور نیست تمامی این واژه ها یک معنی دارند.


 امروزه، اینترنت یک منبع مهم و با ارزش در آموزش محسوب می شود که با استفاده از کامپیوتر برای تمامی عموم در هر زمان و مکان قابل دسترسی است و با توجه به اینکه در آینده ای نه چندان دور اکثر مشاغل با اینترنت رو به رو می شوند ،این نیاز روز به روز افزایش می یابد تا از سیستم آموزش مجازی LMS استفاده  کنند.

آموزش الکترونیکی:

یکی از متد های آموزش آنلاین، آموزش الکترونیک می باشد که نوعی سبک نوین در آموزش از راه دور محسوب می شود.

 در واقع آموزش الکترونیکی از زیرشاخه های آموزش آنلاین است که در آن ارتباط مدرس و یادگیرنده به تکنولوژی اینترنت محدود می شود. در آموزش آنلاین ، ارتباط مدرس و یاد گیرنده می تواند از طریق ویدئو کنفرانس و یا اینترنت و شبکه های اجتماعی باشد.

در این نوع آموزش تمامی محتوی های آموزشی از جمله انیمیشن، صدا، تصویر، ویدئو، سی دی رام، دی وی دی رام، اینترنت و ….به وسیله فن آوری های مختلف مانند شبکه های تلویزیونی، انواع نرم افزار ها، شبکه های داخلی و بین المللی در اختیار

کار آموزان قرار می گیرد.

مفاهیم دیگر آموزش آنلاین:

آموزش آنلاین

این آموزش به عنوان یک تکنیک آموزشی شناخته شده است که می تواند شامل آموزش الکترونیکی و آموزش ترکیبی باشد، به طور کلی به ایده استفاده از ابزار های آنلاین برای آموزش اشاره دارد.

 

آموزش الکترونیکی

آموزش الکترونیکی یک شیوه نوین آموزشی می باشد که به منظور دسترسی آسان و ارزان همه به منابع و خدمات آموزشی در هر زمان و در هر مکان با استفاده از فناوری و ارتباطات (از قبیل ابزارهای الکترونیکی) انجام می پذیرد.
.همچنین این آموزش  فرصتی ایجاد کرده تا دانش آموزش و مدرس به تبادل نظر به صورت انلاین بپردازند
 

آموزش از راه دور

اگرچه آموزش ،از راه دور گفته می شود و اغلب به عنوان مترادف از اصطلاح آموزش آنلاین استفاده می شود، ابتدا به منظور جذب دانش آموزان از سراسر جهان معرفی شد. مثلا دانشگاه ها در حال ارائه دوره های آموزش از راه دور اختصاصی هستند تا زمانی که آنها شرایط ورود و صلاحیت ورود به دانشگاه را داشته باشند.از این رو برای دانشجویان اروپایی امکان پذیر شد تا به راحتی در یک کالج آمریکایی بدون نیاز به مسافرت حضور پیدا کنند.

آموزش ترکیبی

شیوه ای  است که در سطوح مختلف (دوره های تک درس، اخذ گواهینامه های علمی – فنی – تخصصی ، مدارج دانشگاهی و غیره) به دانشجویان امکان می دهد که تمام یا بخشی از دوره آموزشی را از راه دور (مثلا” در منزل خود و در شهر یا حتی کشوری دیگر) و بدون نیاز به حضور فیزیکی در کلاس درس بگذرانند و درنهایت در صورت موفقیت در آزمون های مربوطه از امتیازاتی مشابه دانشجویان حضوری بهره مند شوند.
این آموزش به کلیه افراد امکان ادامه تحصیل می دهد. حتی کسانی که برنامه کاری و یا محل سکونت، مانع از حضور آنها درکلاسهای درس دوره های حضوری می باشد.

 

ابزارهای کلاس‌های آموزشی آنلاین :

  • کامپیوتر رومیزی، لپ تاب، تبلت یا موبایل.
  • استفاده از اینترنت با سرعت مناسب و پهنای باند زیاد.
  • هدست یا اسپیکر و میکروفون جهت مکالمات صوتی با استاد.
  •  استفاده از آخرین نسخه ی مرورگرهایی نظیر گوگل کروم یا موزیلا فایرفاکس.
  • بهترین راه برای شرکت در یک کلاس آنلاین استفاده از کامپیوتر یا لپ تاب می‌باشد.

 

مزایا و معایب آموزش آنلاین

شما باید این را در نظر داشته باشید که در صورت تمایل به آموزش آنلاین با چالش هایی نیز رو به رو خواهید بود که در ادامه به برخی از این چالش ها و مشکلات اشاره خواهیم کرد:
 

مزایا آموزش آنلاین:


1) سرعت خوب و کارایی بالا:

فرض کنید می خواهید در موسسه آموزشی ثبت نام کنید اگر شما شاغل باشید،مطمئنا با مشکلاتی رو به رو خواهید بود ب طور مثال شما باید حداقل یک هفته از زمان خود را خالی کرده و برای ثبت نام اقدام کنید همچنین برای شرکت در کلاس آموزشی نیز به وقت خالی احتیاج دارید و این شرایط شما را سخت خواهد کرد،همچنین در حضور فیزیکی در کلاس اگر نکته ای را فراموش کرده باشید باید تا شروع کلاس بعدی صبر کنید یا فقط ساعات خاصی را برای یادگیری وقت بگذارید، اما در آموزش آنلاین نیازی به حضور فیزیکی شما نیست همچنین نیازی نیست در یک ساعت مشخص در حال یادگیری باشید.شما می توانید به تمام منابع در طول شبانه روز دسترسی داشته باشید، در صورت خستگی قدم بزنید یا نوشیدنی میل کنید! و بعد به یادگیری ادامه دهید.همچنین این را در نظر داشته باشید که اگر شما در کلاسی شرکت کنید مدرس مجبور است با در نظر گرفتن سطح یادگیری افراد تدریس کند و زمان زیادی از دست می رود اما آموزش آنلاین برای انواع عموم بسیار مناسب است.به فرض مثال فردی قدرت یادگیری بالایی دارد بنابراین درس را زودتر میتواند به اتمام برساند، یا اگر فردی قدرت یادگیری ضعیفی دارد درس را دیرتر تمام میکند.

2)انعطاف پذیری مناسب:

آموزش از راه دور بسیار انعطاف پذیر است، چون در هر زمان و در هرمکان تمامی افراد می توانند به کلاس های آموزشی دسترسی داشته باشند.

 3) ارتباط استاد و دانشجو:

دانشجو و استاد از طریق شبکه می توانند با یکدیگر ارتباط داشته باشند، این امکان باعث می شود تا استاد در هر مکان و در هر زمانی درسی را ارائه دهد و دانشجو نیز در هر زمان و در هر مکانی می تواند درس را انتخاب نماید.

4) افزایش دسترسی به دانش:

برخی از افراد درسی را برای یادگیری انتخاب می کنند که صرفا برای اخذ مدرک نیست، یا در محل و مکان خاص یا کمتری تدریس می شود و فرد نمی تواند برای یادگیری درسی از محلی به محل دیگر یا حتی از کشوری به کشور دیگر سفر کند،آموزش اینترنتی این عمل را آسانتر می کند و به دانشجویان سرتاسر جهان این امکان را میدهد تا در دوره های آموزشی که توسط بهترین مراکز آموزشی ارائه می شود شرکت کنند همچنین،این امکان باعث می شود تا اکثر دانشجویان با دانشجویان خارجی نیز ارتباط برقرار کنند و تجربه های فرهنگی زیادی به دست آورند.


5) قدرت حرکت بیشتر دانشجویان :

آموزش مجازی این امکان را فراهم می کند تا مشتاقان یادگیری بتوانند در هر حالتی با وجود اینترنت به امر یادگیری بپردازند.این امر باعث می شود تا امر یادگیری بسیار ساده تر شود خصوصا برای افرادی که امر کار و تحصیل را ترکیب کرده اند، همچنین افراد می توانند سر فصل های خود را در اتوبوس، پارک، باشگاه و ….بدون هیچ دغدغه ای فراگیرند.

6) بدون حد و مرزبودن آموزش online:

علاوه بر محدودیت های مکان، زمان نیز از مسائل اصلی است که یادگیرندگان و معلمان هر دو در یادگیری باید با آن روبرو می شوند. در مورد یادگیری چهره به چهره و حضوری، مکان لازم برای حضور گروهی از دانش آموزان محدود است، و زمان نیز، شرکت کننده ها را محدود به کسانی می کند که می توانند در یک زمان خاص شرکت کنند . در صورتی که استفاده از یادگیری الکترونیکی این مشکل را برطرف کرده است تا هرکس که به دوره ای علاقه مند باشد در آن شرکت کند. بدون نیاز به سازماندهی زمانی و مکانی محیط آموزشی را فراهم می آورد که هر کس که به یک دوره ای علاقه مند باشد می تواند در آن شرکت کند.

 7) مقرون به صرفه بودن آموزش آنلاین:

با این که ممکن است برای گرفتن نسخه های به روز شده کتاب های دانشگاه و یا مدرسه هزینه زیادی صرف کنید. اما در آموزش آنلاین این مورد وجود ندارد که کتاب های درسی پس از یک دوره زمانی مشخص از بین بروند و نیاز باشد که شما ویرایش های جدید کتاب را تهیه کنید.

 

 


معایب آموزش آنلاین:

همانطور که میدانید هر اتفاقی علاوه بر داشتن مزایا  حتما معایبی را نیز به همراه دارد.
آموزش آنلاین نیزهمینگونه است علاوه بر مزایا معایبی نیز دارد که در ادامه  به آن می پردازیم:


1) نداشتن تعامل بین دانشجو و استاد:

بزرگترین ایرادی که برای آموزش آنلاین مطرح شده است، تعامل نداشتن حضوری دانشجو و استاد می باشد، که البته در برخی از دانشگاه ها این موضوع را تاحدودی حل کرده اند.


2) پایین بودن سرعت شبکه:

سرعت شبکه امکان دارد گاهی اوقات کم باشد اما این مشکل با خرید سرورهای بزرگ برای شهرستان ها، خطوط پر سرعت و استفاده از کافی نت های پر سرعت قابل حل است.

3) منزوی شدن افراد:

اگر چه یادگیری الکترونیکی، سهولت، به راحتی توانسته امکان دسترسی از راه دور به یک کلاس درس را در هر زمانی برای دانش آموز فراهم  کند، اما ممکن است آن  را دچار نوعی  انزوا کند.  به این دلیل که یادگیری آنلاین  یک فعالیت انفرادی است که ممکن است یادگیرنده احساس کند که کاملا به تنهایی عمل می کند. با پیشرفت تکنولوژی و روش های آموزش online ، دانش آموزان اکنون می توانند با استفاده از ابزارهایی مانند کنفرانس های ویدئویی، رسانه های اجتماعی و انجمن های گفتگو با استادان و دیگر دانش آموزان در فعالیت های مختلف مشارکت کنند و تعامل داشته باشند.

4) آسیب های مربوط به سلامت:

یادگیری الکترونیکی نیاز به استفاده از رایانه و دستگاه های دیگر دارد؛ این به این معنی است که روی چشم ها، شکل گیری حالت های بد نشستن و دیگر مشکلات فیزیکی ممکن است بر یادگیرنده تاثیر بگذارد.

5) میزان دسترسی:

تفاوت در میزان دسترسی افراد به کلاس یکی دیگر از مشکلات آموزش آنلاین است. افرادی که از اینترنت پرسرعت برخوردار نیستند و یا سخت افزارهای مناسبی ندارند ممکن است با مشکل مواجه شوند.

6) آشنایی با فناوری اطلاعات:

یکی از بزرگترین چالش‌هایی که در رابطه با شرکت در کلاس‌های آنلاین وجود دارد این است که عده ای ‌از دانش آموزان به دلیل آشنایی کمی‌ که با فناوری اطلاعات دارند در این کلاس‌ها شرکت نمیکنند و فکر میکنند استفاده از این کلاس‌ها تنها برای افرادی مناسب است که با فناوری آشنا هستند.

 

 

اسکای روم چیست؟

شما می توانید با اسکای روم از مزایای ارتباطات آنلاین با کمترین هزینه بهره مند شوید.این محصول کاملا بومی می باشد و حاصل تلاش متخصصان ایرانی است.این محصول بومی برای برگزاری وبینارها، مشاوره های آنلاین، وب کنفرانس ها، همایش ها،سمینارها و ….کاربرد دارد.تاکنون برقراری ارتباط ها با چند صد مخاطب امکان پذیر نبود اما با اسکای روم امکان پذیر است.


اشتراک گذاری

کلمات کلیدی :
آموزش آنلاین

توضیحاتی در مورد نویسنده این مقاله :
مرضیه فتاحی مرضیه فتاحی

کارشناس کامپیوتر گرایش نرم افزار..... نویسندگی،تجربه ای انفرادی است یعنی به اشتراک گذاری.... این بخشی از ذات انسان است که بخواهد مسائل را به اشتراک بگذارد ازجمله:افکار،ایده ها،عقاید


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

گروه مقالات


آموزشی
33
علمی
25
تحقیقاتی
30
به مقاله امتیاز دهید.
لطفا برای امتیازدهی وارد شوید.

میانگین امتیاز: 0


به دنبال هر آموزشی هستید در اینجا به دنبال آن باشید .