همه چیز درباره الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل تاریخ بروزرسانی : 03 اسفند 1398 | تعداد بازدید : 168 | زمان خواندن مقاله : 15

همه چیز درباره الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل

علاقمندان به جستجو در اینترنت و جستجوگران حرفه ای و قدیمی می دانند که در گذشته برخی عباراتی که در گوگل جستجو می کردند و نتایج نمایش داده شده دور از انتظار و خواسته آن­ها بود، به طور مثال هنگام جستجو برای کلمه شیر ممکن بود شما شیر جنگل یا شیر گاو و یا شیر آب را با هم مشاهده کنید. اما اکنون گوگل به شما کمک می کند تا منظور خود را کامل و بهتر بیان کنید و بهترین نتایج را نیز به شما ارائه دهد.
گوگل اکنون چگونه می تواند منظور کاربرانش را درک کند؟ چه تغییر و تحولی در قوانین و مقررات گوگل انجام شد که امروزه گوگل در نتایج جستجوی خود جواب کاربران را به درستی  می دهد؟

مرغ مگس خوار گوگل(Google Hummingbird)

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل

الگوریتم مرغ مگس خوار در تاریخ 20 آگوست 2013 توسط گوگل ساخته و معرفی شد. علت انتخاب نام این الگوریتم بخاطر سرعت و دقت بالایی که پرنده مرغ مگس خوار دارد می باشد زیرا این الگوریتم نیز از سرعت و دقت بالایی برخوردار است. پیاده سازی این الگوریتم تغییر و تحول بزرگی در گوگل و نتایج جستجو آن داشته است.

ابتدا هر کلمه ای که در گوگل جستجو می شد موتور جست جوی گوگل صفحات وب را بررسی می کرد و برای یافتن نتایج به دنبال مقاله ای بود که کلمه وارد شده توسط کاربر در آن بیشتر وجود داشته باشد.

در نتیجه صاحبان سایت کلماتی که میزان جستجوی آن­ ها در گوگل بیشتر بود را در صفحات خود قرار می دادند. این امر سبب شد تا نتایج جستجوی گوگل نتایجی با محتوای اسپم و بی فایده باشند که نارضایتی کاربران را به دنبال داشت.

با اینکه الگوریتم پاندا گوگل با محتوا های بی فایده و اسپم مبارزه کرد ولی بازم با نارضایتی کاربرانی که به نتیجه مورد نظر خود دست پیدا نکرده بودند، مواجه شد. مرغ مگس خوار گوگل الگوریتمی بود که برای بهبود عملکرد نتایج جستجو به کمک گوگل آمده است.

 

وظیفه مرغ مگس خوار گوگل

الگوریتم مرغ مگس خوار بر روی سئو سایت تاثیر زیادی دارد. وظیفه و هدف اصلی این الگوریتم بررسی معنا و مفهوم عبارت جستجو شده توسط کاربر می باشد که این سبب شده موتور جستجو گوگل به موتور پاسخگو تبدیل شود. الگوریتم مرغ­ مگس ­خوار برای رسیدن به هدف اصلی خود دو مسئله را مورد بررسی قرار می دهد این دو مسئله عبارت اند از :

  • درک درست عبارت سرچ شده یا همان جستجوی معنایی (درک معنا ومفهوم عبارت)
  • کامل کردن گراف معنایی خود (دریافت اطلاعات از مقالات و درک بهتر مفاهیم برای ارائه اطلاعات به کاربر)

درک رفتار کاربران و جلب رضایت آن ها در مرورگر قوی گوگل، هم سبب کاهش رتبه می شود و هم افزایش امتیاز شما می شود.

الگوریتم مرغ مگس خوار با کمک گراف دانش گوگل و جستجوی معنایی (Semantic search) تلاش می کند تا نزدیکترین جواب را بیاید و به کاربرانش نمایش دهد. به مرور زمان وجود الگوریتم مرغ­ مگس خوار ضروری شد،

اما گراف دانش و جستجوی معنایی چیست و چگونه به کمک گوگل می آید؟؟

"Hummingbird" با هدف ایجاد تعامل بین گوگل و انسان  طراحی و پیاده سازی شده است؛ به این معنی که مرورگر گوگل قادر به درک مفاهیم و روابط بین کلمات کلیدی و کلمه ورودی از طرف کاربر باشد. این امر بر مفهوم و کیفیت محتوای صفحه تأکید بیشتری می کند تا بتواند بهترین و مناسب ترین جواب ها را در صفحه نتایج خود به نمایش بگذارد.

 

گراف دانش گوگل

کاربران سوالات یا مشکلاتی را که در ذهن دارد در گوگل جستجو می کند، آن ها انتظار دارند گوگل درخواست آن ها را درک کرده و پاسخ درست و مورد انتظار را به او دهد. گوگل پیش از طراحی الگوریتم مرغ ­مگس ­خوار برای درک خواسته شما گوگل از گراف دانش استفاده می کرد که درک ارتباط معنایی در گوگل  توسط الگوریتم های پیچیده ای انجام می شود.

کار گراف دانش درک ارتباط معنای صفحات موجود در دنیای اینترنت می باشد و همچنین این گراف محتوای صفحات را براساس تحلیل معنایی جمع بندی می کند و برای یافتن بهترین پاسخ کاربر در اختیار گراف معنایی(جستجوی معنایی) قرار می گیرد تا بهترین نتایج به کاربر نمایش داده شود.

گراف دانش شامل مجموعه ای از اطلاعات و ارتباطات ارتباط بین محتوا و عنواین از یک صفحه است که بصورت گراف جمع آوری شده است.

به مرور زمان گزینه ها و متن هایی که در زیر آدرس سایت شما در صفحه نتایج قرار می گیرد بر اساس همان گراف دانش گوگل می باشد.(و نمایش همین موارد خود به تنهایی نشانه اجرای الگوریتم مرغ مگس خوار در سایت شما می باشد)

به بیان ساده تر وقتی شما سن یک بازیگر یا نمونه کار های آن را جستجو می کنید و اکثر شما یک سایت را باز می کنید و به مرور زمان در زیر آدرس سایت مورد نظر سن بازیگر و آثار آن را به صورت خلاصه مشاهده خواهید کرد. این رفتار خود کاربران است که دانش گوگل را کامل می کند.

گراف دانش در جستجو و بررسی صفحات یک منبع کمک کننده است اما برای یافتن صفحه مورد نظر کاربر از بین همه صفحات گوگل باید جستجوی معنای باشد نه جستجو برای یک کلمه کلید.

 

جستجوی معنایی

جستجوی معنایی چیزی فراتر از یک جستجوی ساده کلمه به کلمه است. در جستجوی معنایی تمرکز تنها بر روی کلماتی نیست که شما در گوگل جستجو می‌کنید، بلکه تمرکز روی معنا و مفهوم کلماتی که کاربر وارد می کند و مفهوم محتوای صفحات است.

گوگل دیگر با یک عبارت وارد شده فقط به دنبال تک تک کلمات نمی باشد بلکه ابتدا ارتباط بین عبارت سرچ شده را بررسی می کند سپس از گراف دانش کمک می گیرد و سایت های را که با خواسته کاربر ارتباط معنایی نزدیکتری دارد را به نمایش می گذارد.

استفاده متنوع از کلمات کلیدی به این صورت که در کنار کلمه کلیدی برای هر کلمه چند مترادف و هم خانواده نیز پیدا کنید و از همه آن ها به صورت پراکنده در مقاله خود استفاده کنید. این کار در کاهش رتبه و دیده شدن سایت به شما کمک می کند.(مفهوم گرایی درمقاله نویسی)

ورود و ماندن کاربران در سایت سبب می شود که؛ گوگل طبق الگوریتم های هوش مصنوعی، ارتباطی بین عبارت سرچ شده و صفحه باز شده برای کاربر را در یاد داشته باشد که در صورت جستجوی دوباره همان صفحه را برای دیگر کاربران نمایش دهد. همچنین خروج سریع کاربران از صفحه سایت به معنی مفید نبود لینک می باشد و این هم سبب امتیاز منفی و هم سبب عدم نمایش دوباره آن می شود.

 

Hummingbird بر بهینه سازی موتور جستجو تاثیر دارد (تاثیر مرغ مگس خوار بر سئو)

با افزودن "Hummingbird" نحوی بهینه سازی موتور جستجوی گوگل تغییر یافت. توسعه دهندگان وب و نویسندگان علاقمند شدند که به جای استفاده از یک کلمه کلیدی اجباری در هنگام نوشتن محتوا برای سایت، از زبان طبیعی استفاده کنند.

همچنین به سئو کار ها توصیه شد كه از ویژگی ­های فنی وب سایت (همان استاندارد های گوگل برای صفحات سایت) مانند پیوند صفحه ، عناصر درون صفحه شامل برچسب عنوان ، آدرس URL، برچسب­های HTML و همچنین نوشتن مطالب با كیفیت بالا و بدون كپی پیروی و استفاده كنند.

رعایت استاندارد های گوگل سبب خوانایی محتوا سایت توسط ربات های گوگل می شود که این کار رضایت گوگل را به دنبال دارد، زیرا در رسیدن گوگل به معنا و مفهوم محتوا سرعت می بخشد. برداشت درست و کامل ربات­های گوگل از صفحات سایت امتیاز دهی دقیق و درست را به همراه دارد.

محتوای خوانا و باکیفیت و نزدیک به زبان محاوره باعث می شود در جستجوی صوتی نیز موفق شوید.

در حالی که کلمات کلیدی در جستجو و یافتن جواب همچنان اهمیت دارد ، مرغ­ مگس­ خوار قدرت بیشتری به کلمات کلیدی طولانی و با ارزش اضافه می ­کند. زیرا هر کلمه در عبارت جستجو شده مانند یک کلمه راهنما است که کاربران را به صفحه مورد نظرشان نزدیک تر می کند.(به طور مثال برای یافتن آدرس بیان نام استان به تنهایی سبب می شود دایره جستجو بزرگ شود که ممکن است به جواب دست پیدا نکنید یا زمان زیادی لازم باشد تا هدف را پیدا کنید. ولی اگر نام استان، شهرستان، منطقه، خیابان و پلاک را وارد کنید فوری به مقصد مورد نظر خواهید رسید.)

 در نتیجه با رعایت همه موارد بالا می توانید با کمک الگوریتم مرغ مگس خوار رتبه خود را به صورت غیر مستقیم بهبود دهید.

 

بروزرسانی های الگوریتم مرغ مگس خوار

الگوریتم مرغ مگس خوار برای انجام فعالیت های خود از هوش مصنوعی استفاده می کند. وجود هوش مصنوعی در مرغ مگس خوار گوگل سبب زنده بودن و بروزرسانی پیوسته این الگوریتم می باشد.

بروزرسانی این الگوریتم باعث می شود پیشرفت چشم گیری در سیستم جستجو گوگل صورت پذیرد. پیشرفت مرغ مگس خوار گوگل در بخش­ های مختلف، گوگل را از یک موتور جستجو به یک ماشین پاسخگو تبدیل کرد. همین امر سبب شد موارد زیر جز محور اصلی آپدیت مرغ مگس خوار گوگل باشد:

  • جستجوی محاوره (قابلیت پردازش زبان طبیعی هم به ارزیابی جستجوی معنایی و هم به ارزیابی جستجوی محاوره کمک می کند)
  • جستجوی محلی (جستجوی معنایی در پیشرفت کیفیت جستجوی محلی نقش اساسی دارد زیرا موقعیت ها و تک تک کلمات در عبارت بررسی می شد.)
  • جستجوی انسانی (قابلیت پردازش مترادف و موضوعات برای رسیدن به مضمون کاربر و محتوا؛ یعنی در درک انتظار کاربر مانند یک انسان باشد.)
  • جستجوی صوتی (ابزار بررسی زبان محاوره و درک هدف انسان بر پایه موقعیت مکانی سبب ارتقاع کیفیت جستجوی صوتی شود )

در نتیجه

گوگل با کمک قوانین و مقرراتی که وجود دارد می ­تواند هدف و منظور کاربران را درک کرده و آن ها را به نتیجه دلخواهشان برسانند. همچنین الگوریتم مرغ مگس خوار با دستیابی به معنا و مفهوم محتوای سایت و کوئری ها در موفقیت بخش های دیگر نقش بسیار زیادی داشت.

با توجه به موارد ذکر شده در بالا متوجه شدید که در بخش های مهم این الگوریتم از الگوریتم هوش­ مصنوعی استفاده شده است که این امر در پیشرفت سریع مرغ مگس خوار گوگل نقش بسیار زیادی دارد. پیشرفت این الگوریتم، موتور جستجوی گوگل را به موتور پاسخگوی قوی تبدیل می کند.

به خاطر داشته باشید که تاثیر الگوریتم مرغ مگس خوار در رتبه گوگل بیشتر از الگوریتم پاندا و پنگوئن نباشد، کمتر نیز نبوده است. این بخاطر تاثیر غیر مستقیم این الگوریتم بر رتبه بندی صفحات می باشد.


کلمات کلیدی :
سئو seo

توضیحاتی در مورد نویسنده این مقاله :
فائزه نادعلی فائزه نادعلی

تحصیلات در رشته کامپیوتر


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.