همه چیز درباره الگوریتم پنگوئن گوگل

تاریخ بروزرسانی : ﺳﻪشنبه 14 مرداد 1399

تعداد بازدید : 62

زمان خواندن مقاله : 12

یکی دیگر از الگوریتم های اصلی گوگل که در بهبود کیفیت نتایج گوگل نقش اساسی داشت الگوریتم پنگوئن است

همه چیز درباره الگوریتم پنگوئن گوگل

الگوریتم پنگوئن گوگل و بهبود سایت

آشنای با الگوریتم پنگوئن به شما کمک می کند که کاربران و ربات های گوگل را به آسانی به سایت خود هدایت کنید. اما چگونه؟؟

الگوریتم های گوگل زیاد هستند، پنگوئن یکی از الگوریتم های اصلی و مهم آن می باشد. در این مقاله سعی داریم که شما را با این الگوریتم آشنا کنیم تا به کمک الگوریتم پنگوئن رتبه سایت خود را بهبود دهید که همین امر سبب می شود سایت شما را کاربران بیشتری ببینند و ترافیک بیشتری را به سمت سایت خود هدایت کنید.

بعد از اینکه سایت خود را طبق الگوریتم پنگوئن گوگل سئو کردید و رتبه سایت شما بهبود پیدا نکرد، نگران نباشید چون حتما مانع جریمه شدن سایت خود توسط پنگوئن می شوید.

 

الگوریتم پنگوئن گوگل چیست؟

هدف الگوریتم پنگوئن

در سال 2012 ، گوگل در یکی از بروزرسانی­ های خود الگوریتمی را به نام" الگوریتم وب اسپم" را رسماً راه اندازی کرد. این الگوریتم به طور ویژه شیوه ساخت لینک و لینک های موجود در سایت را مورد هدف قرار می دهد.

هنگامی که الگوریتم webspam مجددا بروزرسانی شد، طبق صدای جیر جیر از مت کاتس (مت کاتس در آن زمان سرپرست تیم webspam گوگل بود) این الگوریتم به نام الگوریتم Penguin شناخته شد. گوگل به صورت رسمی این الگوریتم  را الگوریتم پنگوئن نام گذاری کرد اما هیچ دلیل رسمی برای انتخاب این نام وجود ندارد.

یک دیگر از دلایل انتخاب نام الگوریتم پنگوئن این بود که بتمن دی­سی به پنگوئن ها علاقه زیادی داشت و برای آن ها احترام و ارزش قائل می شد.

 

هدف اصلی گوگل از راه اندازی الگوریتم پنگوئن

قبل از طراحی و پیاده سازی الگوریتم پنگوئن، حجم بالا لینک­ یا همان پیوندها، نقش تعیین کننده ای در کسب امتیاز سایت داشتن (لینک و بک لینک موجود در سایت به کسب امتیاز کمک می کرد). در گذشته امتیازدهی به این صورت بود که ربات گوگل در صفحات سایت می خزید و محتوای آن را ایندکس می­ کرد و گوگل به لینک های موجود در سایت امتیاز می داد.

این فرایند باعث شد که برخی از سایت­ ها با محتوای بی­کیفیت و پر از لینک های خوب و بد در نتایج جستجوی گوگل به کاربران نمایش داده شود. نمایش صفحات پر از لینک در نتایج  جستجوی گوگل دور از انتظار کاربران و گوگل بود. از طرفی وجود لینک­ ها زیاد و بی ­کیفیت در یک سایت منجر به کاهش اعتماد گوگل به کل وب سایت می شد.

 گوگل برای جلوگیری از این مشکل الگوریتم پنگوئن را طراحی و پیاده سازی کرد. الگوریتمی که برای از بین بردن مشکلات لینک سازی، رتبه و کیفیت سایت ساخته شده است.

هدف الگوریتم پنگوئن گوگل کنترل بیشتر بر لینک سازی سایت ها و جلوگیری از استفاده تکنیک­ های کلاه سیاه در لینک سازی است. مسئولیت پنگوئن بررسی و تحلیل کیفیت همه لینک های موجود در سایت های گوگل می باشد.

در آغاز الگوریتم پنگوئن با صفحاتی که شامل حجم زیادی لینک بود (گاهی حتی بیشتر از محتوای اصلی) مبارزه می کرد. اما اکنون بعد از چندین بار بروزرسانی، گوگل میتواند پیوندهای طبیعی ، معتبر و مرتبط را به وب سایت هایی که به آنها اشاره داشتند شناسایی کند و به آن ها پاداش دهد. در حالی که سایت هایی که پیوندهای دستکاری شده و اسپم دارند را شناسایی کرده و تخریب می کند.

 

چگونه توسط الگوریتم پنگوئن جریمه نشویم

کامل ترین و بهترین جواب به این سوال که چگونه توسط الگوریتم پنگوئن گوگل جریمه نشویم را می توان در عبارت زیر بیان کرد:

«مدیران و صاحبان سایت، همه قوانین و مقررات مربوط به لینک و لینک سازی را برای صفحات سایت خود بشناسید و رعایت کنید»

برخی از آن ها در زیر ذکر شده است:

  • شما می توانید با استفاده از مشخصه آدرس در کد html مشخص کنید که خزنده های گوگل کدام پیوندها را برای رتبه بندی سایت شما مورد بررسی قرار دهد و کدام یک را در نظر نگیرد.( ابتدا همه تلاش خود را کنید که همه لینک ها و بک لینک های مضر را از سایت خود دور کنید و از صاحبان سایت های که از آن­ها بک لینک با اسپم دریافت کرده اید بخواهید لینک شما را از سایتشان حذف کنند. اگر موفق نشدید از این راه حل استفاده کنید)
  • شما نمی توانید با تغییر در مسیر 301 یا 302 (تغیر در آدرس با www به بدون www) تاثیر منفی که از لینک ها توسط پنگوئن دریافت کرده اید را از بین ببرید.
  • کیفیت و میزان اسپم همه لینک ها و بک لینک ها را بررسی کنید.(سایت و صفحات با اسپم بالا را از دسترس ربات گوگل خارج کرده تا تاثیر منفی بر رتبه سایت شما نداشته باشد)
  • توجه داشته باشید که لینک هایی که از سایت های دیگر در سایت خود قرار می دهید با محتوا مرتبط باشد و هدف هر دو سایت به هم نزدیک باشد.(مرتبط بودن زمینه های فعالیت دو سایت باعث افزایش رتبه می شود )
  • گرفتن بک لینک از سایت های اسپم، مزرعه لینک و سایت هایی که کار اصلی آن ها فروش بک لینک است سبب کسر امتیاز و تاثیر منفی می شود. همچنین درج لینک های تبلیغاتی زیاد و بی ­ارزش نیز تاثیر منفی بر رتبه بندی گوگل دارد.

با توجه به فعالیت ­های آخرین ورژن این الگوریتم برای لینک ها و طبق دستورالعمل های کیفیت لینک در گوگل می توان گفت سایت هایی با ویژگی زیر جز وب سایت های اسپم به شمار می آیند:

  • پیوندهای غیر طبیعی: برای مثال ، این بک لینک ها می توانند با خرید لینک یا اجاره لینک از مزارع پیوند ایجاد شوند.
  • پیوند مصنوعی: اگر پیوندهای کلیدی در یک وب سایت تنظیم شده باشد.
  • رشد سریع لینک: اگر یک وب سایت به سرعت لینک زیادی از ورودی  دریافت کند ، Google ممکن است آن را به عنوان وب اسپم پرچم گذاری کند.

 

خاموش کردن خشم پنگوئن

هنگامی که متوجه شدید که وب سایت شما تحت تاثیر الگوریتم پنگوئن قرار گرفته است  باید سریعاً شروع به تجزیه و تحلیل ساختار لینک­ هایتان کنید. پیوندهای دریافتی از مزارع لینک و محل­ های بد، منجر به کاهش ارزش سایت شما می شود. یک علامت بسیار مهم که نشان می دهد فیلتر پنگوئن فعال شده است ارسال هشدار گوگل "پیوندهای غیر طبیعی" از طریق کنسول جستجوی Google به وب مسترها می باشد.

در این حالت ، تلاش های افراد در گذشته برای ایجاد پیوند باید مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد تا پیامدهای Google Penguin برای وب سایت های آسیب دیده به حداقل برسد.

اما زمانی که پنگوئن را خشمگین کردید و جریمه شدید می توانید برای بهبود وضعیت سایت تلاش کنید.(برای اجرای قوانین گوگل هیچ وقت دیر نیست) اما انتظار نداشته باشید که رتبه سایت شما به قبل از جریمه شدن توسط پنگوئن گوگل بازگردد، انتظار بهبودی سریع نیز نداشته باشید. خیلی از صاحبان سایت تصور می کنند که پس از رعایت قوانین الگوریتم پنگوئن می توانند بلافاصله در صفحه نتایج گوگل رتبه داشته باشند.

در مرحله اول ، رتبه ای که قبلا کسب کرده بودید رتبه غیرطبعی بوده است و بخاطر وجود لینک های غیرطبیعی موجود در سایت بوده است. بنابراین بعد از حذف آن لینک ها نمی توانید انتظار داشته باشید که رتبه سایت مانند گذشته باشد.

دوم ، از آنجا که بسیاری از دارندگان سایت در ارزیابی کیفیت پیوند مشکل دارند، ممکن است برخی پیوندهای باکیفیت در این فرآیند به ناچار ناپدید شوند.

نکته لازم به ذکر این است که جریمه شدن یک سایت توسط یک شخص انجام می شود ولی فرایندی که سبب کاهش رتبه می شود طی اجرای الگوریتم است و شخصی در آن دخالت ندارد.

 

آخرین ورژن پنگون

در ژانویه 2012 ، اولین و سنگین ترین بروزرسانی الگوریتم پنگوئن منتشر شد، بعد از آن چندین بار بروزرسانی شد. هدف اصلی از بروزرسانی پنگوئن گوگل، مبارزه علیه وب سایت های اسپم برای بهینه سازی نتایج جستجو گوگل برای کاربران می باشد. این روند بروزرسانی سبب پیشرفت و بهبود کیفیت وب سایت ­ها از نظر فنی و بالا رفتن کیفیت محتوا شده است. بروزرسانی های گوگل به ترتیب به صورت زیر است:

پنگوئن 1  در تاریخ 24 آوریل 2012 (میزان تأثیر حدود 3.1٪ از صفحات وب)

پنگوئن 2  در تاریخ 26 مه 2012 (با تأثیر کمتر از 0.1٪)

پنگوئن 3  در تاریخ 5 اکتبر 2012 (میزان تأثیر حدود 0.3٪ از صفحات وب)

پنگوئن 4  در تاریخ 22 مه 2013 (تأثیر 2.3٪ از نمایش داده شد)

پنگوئن 5  در تاریخ 4 اکتبر 2013 (با تأثیر حدود 1٪ از نمایش داده شد)

پنگوئن 6 در تاریخ 17 اکتبر 2014 (با تأثیر کمتر از 1٪ از نمایش داده شد انگلیسی).

پنگوئن 7  درتاریخ 23 سپتامبر 2016

با وجود به روزرسانی های مداوم ، این احتمال وجود دارد که مجازات بر علیه وب سایت های آسیب دیده سریعتر از بین برود. هنگامی که بروزرسانی ها هنوز هم به صورت دستی انجام می شدند، آزاد شدن از مجازات سخت تر بود

بروزرسانی پنگوئن عواقب گسترده ای برای دنیای سئو داشت. از زمانی که بخش بزرگی از کار سئو، کارها ایجاد لینک های فعال و دریافت لینک های برگشتی از طریق ورودی مهمان یا تبادل لینک هست ، از آن زمان ایجاد لینک سخت تر شده است.

به همین منظور در همین زمان، از دیگر کانال های بازاریابی مانند رسانه های اجتماعی برای افزایش کاربر و در نتیجه دریافت بک لینک و ترافیک استفاده می شود.


اشتراک گذاری


توضیحاتی در مورد نویسنده این مقاله :
فائزه نادعلی فائزه نادعلی

تحصیلات در رشته کامپیوتر


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

گروه مقالات


آموزشی
51
علمی
29
تحقیقاتی
47
به مقاله امتیاز دهید.
لطفا برای امتیازدهی وارد شوید.
: میانگین امتیاز دوره


به دنبال هر آموزشی هستید در اینجا به دنبال آن باشید .