تفاوت Rgb و cmyk تاریخ بروزرسانی : 22 تیر 1399 | تعداد بازدید : 340 | زمان خواندن مقاله : 10دقیقه

تفاوت Rgb و cmyk

رنگ ها در صفحات وب و اینترنتی دارای یک سری استاندارد و قالب بندی هستند و رنگ هایی که در مانیتور خود مشاهده می کنید ترکیبی از این رنگ هاست مانند رنگین کمان.

رنگین کمان به شما می گوید نوری که مشاهده می کنید در واقع ترکیبی از رنگ های مختلف است که در طبیعت وجود دارد. پس استفاده از طیف رنگی مناسب برای طراحی در اثر هنر نهایی اهمیت فراوانی دارد که اکثرا، ما به این مورد توجه نمی کنیم و اثر آن را در چاپ یک طرح مشاهده می کنیم. چون برایمان فقط آن چه که در صفحه نمایش می بینیم مهم است واگر یک بار طرحی را برای چاپ آماده کنید متوجه اهمیت تفاوت سیستم های رنگی بندی می شوید.

پس متوجه موضوعی که درباره آن می خواهیم صحبت کنیم شدید. اکنون می خواهم دو نوع از برجسته ترین و پر استفاده ترین فضاهای رنگی را که در دنیا و در کار طراحی مورد استفاده قرار می گیرد را به شما معرفی کنم که عبارت اند از: RGB و CMYK.
در صنعت چاپ، وب و رسانه های دیجیتال شناخت قالب های رنگی و تفاوت های آنها می تواند به شدت در کیفیت طراحی شما و رنگ بندی تاثیرگذار باشد به همین دلیل ما در این مقاله به تفاوت Rgb و CMYK می پردازیم؛ با ما همراه باشید.

تعریف سیستم رنگی RGB:

RGB مخفف کلمه قرمز (Red)، سبز (Green) و آبی (Blue) است که رنگ های پایه، برای ایجاد رنگ های دیگر است. مثلا اگر بخواهید بنفش ایجاد کنید، به سادگی آبی و قرمز را باهم ترکیب کنید. اما این موضوع در چاپگرهای امروزی کمی پیچیده است زیرا این چاپگرها دقیقا می دانند که چگونه این رنگ ها را با هم ترکیب کنند تا دقیقا رنگ مورد نظر شما به دست آید و برای مانیتورهای کامپیوتری نیز به همین روش عمل می کنند. از حالت رنگ RGB در تلویزیون های LED /LCD و حتی تلویزیون های قدیمی، مانیتورها و سایر نمایشگرها استفاده می کنند. دلیل استفاده گسترده از این حالت رنگ، فراهم کردن طیف گسترده ای از رنگ هاست. در برنامه های ویرایش عکس مانند فتوشاپ نیز از این مد رنگی به عنوان استاندارد استفاده می کنند. به همین دلیل هنگام طراحی برای چاپ به دقت بالایی نیاز است.

تعریف سیستم رنگی CMYK:

CMYK مخفف کلمه فیروزه ای (Cyan)، ارغوانی (Magenta)، زرد (Yellow) و مشکی (Black) است. در این حالت رنگی اگر بخواهید رنگ های بیشتری را با هم ترکیب کنید رنگ های تیره تری را به دست می آورید. تمامی رنگ های این مد فرعی هستند یعنی می توان با ترکیب این رنگ ها به رنگ های پایه یعنی مد رنگی RGB رسید. مثلا زرد و فیروزه ای را ترکیب کنیم رنگ سبز خواهیم داشت. از این مد رنگی در بنرهای تبلیغاتی، کاتالوگ، بروشور و مجله برای چاپ استفاده می شود.

 

تفاوت Rgb cmyk و :

یکی از رایج‌ترین تفاوت ها، عدم تمایز بین RGB و CMYK استبسیاری از افراد طرح‌ خود را (با هدف چاپ) در برنامه‌ای مانند فتوشاپ ایجاد می‌کنند که این نرم افزار به طور پیش‌فرض از حالت رنگ RGB استفاده می‌کند چون فتوشاپ به طور عمده برای طراحی وبسایت، ویرایش تصویر و انواع مختلف رسانه‌های دیگر استفاده می‌شود که بر روی صفحه کامپیوتر قرار می‌گیرند و مشکل اینجا است که وقتی یک طرحی RGB با استفاده از فرآیند چاپ CMYK چاپ ‌شود، رنگ‌ها (اگر به درستی تبدیل نشوند) متفاوت دیده می‌شوند.

یعنی اگر چه مشتری طرحی را که در مانیتور مشاهده می کند، ممکن است کاملا مناسب باشد اما اغلب، تفاوت‌های کاملا مشهودی در رنگ بین نسخه روی صفحه نمایش و نسخه چاپی وجود دارد و یکی از تفاوت‌های قابل توجه نحوه ارائه رنگ آبی در دو مد رنگی است.
این بدین معنی است که اگر طراحی خود را در RGB ایجاد کرده و آن را در CMYKچاپ کنید احتمالا یک رنگ آبی روشنی روی صفحه نمایش خواهید دید، اما بر روی نسخه چاپی، مانند رنگ آبی بنفش-گونه خواهد بود. همین موضوع برای رنگ سبز نیز صادق است یعنی وقتی از RGB به CMYK تبدیل می‌شوند، کمی تار به نظر می‌رسند. رنگ‌های سبز روشن از این نظر بدترین حالت هستند اما رنگ‌های سبز کدرتر/ تیره‌تر معمولا این مشکل را ندارند.

در 5 دقیقه اکشن فتوشاپ یاد بگیر، حرفه‌ای شو.

در طراحی، کدام بهتر است RGB یا  CMYK؟ 

این سوالی است که ممکن است اکنون در ذهن شما ایجاد شود و در جواب به این سوال باید بگویم بستگی به طراحی و استفاده آن (برای چاپ میخواهید یا نمایش صفحه دیجیتال) دارد. برای رسانه‌های دیجیتال تقریبا همیشه باید از حالت رنگ RGB استفاده کنید.
اگر برای چاپ طراحی می‌کنید، باید از حالت رنگ CMYK استفاده ‌کنید. شما میتوانید با RGB کار ‌کنید و پروژه را نزدیک پایان طراحی، قبل از ارسال آن به شرکت چاپ، به CMYK تبدیل ‌کنیداما مواقعی وجود دارد که باید تمام فرآیند طراحی را با استفاده از حالت رنگ CMYK  آغاز کنید. مثلا اگر طراحی شما عمدتا «خاکستری» رنگ باشد، باید با CMYK طراحی کنید. دلیل این امر این است که در  RGB، رنگ خاکستری با استفاده از رنگ قرمز، سبز و آبی (تقریبا با مقادیر مساوی) ایجاد می‌شود ولی در CMYK، با استفاده از فیره زه ای، زرد و ارغوانی چاپ می‌شود.
 

جمع بندی:

اگر طراحی‌های خود را در حالت رنگ RGB ایجاد کرده‌اید، لازم است آن را قبل از ارسال برای چاپ، به طراحی  CMYKتبدیل کنید. شما می‌توانید با تنظیم رنگ‌های فیروزه ای، ارغوانی، زرد و مشکی طراحی را به صورت دستی اصلاح کنید.

اگر ترجیح می‌دهید در CMYK طراحی کنید و قصد استفاده از طراحی خود در رسانه‌های چاپی بزرگ (مثل بیلبورد‌ها) دارید، ادوب ایلستریتور یا یک برنامه مبتنی بر بردار مشابه ممکن است بهترین گزینه باشد.

کلام آخر:

درک تفاوت بین RGB و CMYK بخش اساسی در طراحی است که هر طراح باید بدانداین جمله را به خاطر بسپارید:" در حالی که RGB از نور برای ترکیب رنگ ها در صفحه استفاده می کند، CMYK از جوهر برای ترکیب آنها در کاغذ استفاده می کند. اینها فرآیندهای بسیار متفاوتی هستند، اما اگر فایل ها را با تنظیمات مناسب ایجاد کنید، به راحتی توسط برنامه ی طراحی شما مدیریت می شوند."
 

کلمات کلیدی :
فتوشاپ

توضیحاتی در مورد نویسنده این مقاله :
زهرا چگینی زهرا چگینی

کارشناس علوم کامپیوتر گرایش نرم افزار...متخصص تولید محتوا... من مثل یک نابغه فکر می کنم..مثل نویسنده ای ممتاز می نویسم و مثل کودکی سخن می گویم


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.