همه چیز درباره الگوریتم کافئین

تاریخ بروزرسانی : شنبه 18 مرداد 1399

تعداد بازدید : 63

زمان خواندن مقاله : 15

کافئین الگوریتمی است که در کاهش رتبه سایت به شما کمک می کند اما تاثیر منفی بر سایت نمی گذارد.

همه چیز درباره الگوریتم کافئین

الگوریتم کافئین گوگل(Google Caffeine Algorithm)

الگوریتم ­های زیادی در گوگل وجود دارد که سبب موفقیت و محبوبیت این موتور جستجو شده است. کافئین نام یکی دیگر از الگوریتم های گوگل است، بخشی از محبوبیت گوگل به این الگوریتم مربوط می شود.

الگوریتم کافئین گوگل تاثیر مستقیمی بر سئو سایت ندارد اما شما می­ توانید از این الگوریتم به صورت غیرمستقیم برای بهبود وضعیت سئو سایت خود استفاده کنید.

شاید اکنون از خودتان سوال کنید که الگوریتم کافئین دقیقا چیست و چکار می کند؟ چگونه از کافئین گوگل برای کاهش رتبه سایت استفاده کنیم؟ و هزاران سوال دیگر که ذهن شما را به خود مشغول کرده است، در این مقاله می­ خواهم شما را با این الگوریتم آشنا کنم. آشنایی با این الگوریتم سبب تعامل بهتر شما با گوگل است.

 

ایندکس(index) چیست؟ کراول(crawl) چیست؟

قبل از آشنایی با کافئین گوگل لازم است بدانید که موتور جستجو گوگل چگونه صفحات سایت خود را شناسایی و بررسی می کند؟ به همین علت شما باید با دو مفهوم  crawl(کراول) و ایندکس گوگل آشنا شوید.

گوگل برای بررسی صفحات سایت از ربات ها استفاده می کند. ربات­ های گوگل در صفحات سایت حرکت می کنند و محتوای همه سایت را می خوانند که به این عمل ربات های گوگل اصطلاحا crawl(کراول) گفته می شود. از بین اطلاعاتی که ربات ­ها می خوانند گوگل هر آنچه را که برای شناسایی سایت و موضوع آن لازم است را طبق الگوریتم خاص خود جمع آوری و ذخیره می ­کند، به این عملindex  کردن گفته می شود.

هنگامی که کاربران عبارتی را در گوگل جستجو می کنند، مرورگر گوگل از اطلاعات ایندکس سایت ها و کوئری کاربر استفاده می کند و به جستجوی می پردازد تا صفحات متناسب با درخواست کاربران را پیدا کند و در صفحه نتایج نمایش دهند.

در گذشته سیستم ایندکس گذاری گوگل به این صورت بود که محتوای سایت فقط یک بار ایندکس می شد. هر گونه تغییری در سایت که بعد از ایندکس آن انجام می شود، توسط ربات ها گوگل بررسی و ایندکس گذاری نمی شد و این یکی از مشکل های سیستم ایندکس گذاری گذشته بود.

از دیگر مشکلات سیستم ایندکس گذاری گوگل در گذشته این بود که، سرعت ایندکس صفحات پایین بود و همچنین تعداد صفحاتی که می توانست در واحد زمان ایندکس کند بسیار کم بود. این امر سبب شد که گوگل نتواند همه سایت ها را شناسایی و بررسی کند(بررسی نشدن همه صفحات باعث می شد، برخی صفحات خوب دیده نشوند).

از طرفی سیستم ایندکس گذاری قبلی، موتور جستجوی گوگل را کند کرده و تازگی محتوا را از آن گرفته بود و این امر نارضایتی کاربرانش را به دنبال داشت.

گوگل در ادامه تلاش های خود برای جلب رضایت کاربرانش و بالا بردن کیفیت خود تغییری اساسی در عملکرد سیستم ایندکس گذاری ربات های خود ایجاد کرد. این تغییر اساسی با طراحی و پیاده سازی الگوریتم کافئین ممکن شد.

 

الگوریتم کافئین گوگل یا کافئین گوگل

اما در پاسخ به اینکه الگوریتم کافئین یا کافئین گوگل چیست باید بگوییم که:

کافئین یکی از الگوریتم های گوگل است که در 10 آگوست 2009 معرفی و رو نمایی شد و در 8 ژوئن 2010 ارائه و پیاده سازی شد.

کافئین ماده ای انرژی بخش است و مصرف کافئین توسط انسان ها به آن­ ها انرژی مضاعف می دهد، خستگی آن ها را از بین می برد و حس پویای و تازگی می دهد.

استفاده از الگوریتم کافئین برای ایندکس گذاری سایت ها در موتور جستجوی گوگل سبب شد؛ توانایی گوگل در ایندکس و بررسی سایت ها چندین برابر شود، سرعت ایندکس گذاری افزایش پیدا کند و به پایگاه داده آن پویایی و تازگی دهد. این ها علت انتخاب نام کافئین برای این الگوریتم بوده است.

 هدف از ساخت الگوریتم کافئین، بهبود فرایند ایندکس صفحات گوگل می باشد که تاثیر مستقیمی بر کیفیت موتور جستجوی گوگل دارد. به طور خلاصه این الگوریتم به موتور جستجو این امکان را می دهد که صفحات بیشتری را با سرعت بیشتری خزیده و ایندکس کند.

کافئین گوگل فرایند کرول کردن را با الگوریتم و نظم جدیدی انجام می دهد، به نوعی که اگر صاحب سایت بعد از اولین ایندکس تغییری در سایت ایجاد کند آن را نیز بررسی و تحلیل می کند. اطلاعات جمع آوری شده از یک صفحه را دسته­ بندی و ذخیره می کند و همچنین می تواند همه نوع محتوایی(متن، فیلم، عکس، صدا و..) را شناسایی و بررسی کند.

در نتیجه: گوگل یک پایگاه داده قوی دارد که بیشترین و بروزترین اطلاعات از ایندکس صفحات در آن وجود دارد که هنگام بررسی آن ها برای یافتن پاسخ کاربر می تواند بهترین و جدیدترین جواب ها را برای کاربرانش بیابد و در صفحه نتایج نمایش دهد.

 

همه چیز درباره الگوریتم کافئین

الگوریتم کافئین چگونه کار می کند؟

کافئین گوگل بر رتبه سایت تاثیر می گذارد؟

الگوریتم کافئین چه تاثیری بر سئو دارد؟

فرایند ایندکس صفحات سایت­ ها در این الگوریتم به این صورت است که اطلاعاتی را که برای شناسایی عنوان و موضوع یک سایت لازم است را جمع آوری، دسته بندی و ذخیره می کند.

فضای ذخیره سازی اطلاعات در گوگل بعد از اجرای این الگوریتم به اندازه ای افزایش پیدا کرده است که گوگل می­ تواند میلیون­ ها گیگ داده را در خود ذخیره کند. همچنین می تواند داده های حاصل از ایندکس سایت های بیشتری را در حافظه خود نگهداری کند، حتی الگوریتم کافئین کمک می کند تا داده ها  سایت به صورت معنایی دسته بندی شوند.

سیستم ایندکس گذاری گذشته گوگل به این صورت بود که سایت ها یک بار ایندکس می شدند و تغییرات بعد از ایندکس بررسی نمی شد. الگوریتم کافئین گوگل تغییر اساسی در این موضوع ایجاد کرد، به این صورت که گوگل مجدد صفحات سایت را ایندکس می کند و تغییرات جدید سایت را پیدا می کند و به داده های قبلی اضافه می کند. این الگوریتم نگرانی صاحبان سایت را برای ایندکس صفحاتشان از بین برده است، زیرا گوگل به کمک الگوریتم کافئین همه صفحات در دنیای وب را پیدا کرده و ایندکس می­ کند. پایگاه داده گوگل نیز کامل تر می شود  و گوگل می تواند بهترین و بروزترین جواب را پیدا کند.

الگوریتم کافئین همه لینک های که از سایت شما خارج شده است را از نظر عنوان محتوای، کیفیت سایت و... مورد بررسی و تحلیل قرار می دهد. اطلاعات جمع شده از این بررسی نیز در کنار اطلاعات وب سایت قرار می گیرد.

هدف کافئین گوگل این است که صفحات را درست و کامل شناسایی کند تا نتایج جستجوی گوگل به درخواست کاربران دقیقا یکی شود یا نزدیک به هم باشد، برای این کار باید مثل انسان ها فکر کند تا بتواند جواب مورد انتظار انسان ها را پیدا کند. به همین علت برای طراحی این الگوریتم از هوش مصنوعی که از هوش انسانی گرفته شده است استفاده کرده اند، این امر سبب شده که موتور جستجوی گوگل همراه دقیق و هشیار باشد و نتایج جستجوی گوگل روز ­به ­روز بهتر شود. 

همه الگوریتم های گوگل برای بهتر شدن موتور جستجوی گوگل طراحی شده اند که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم بر رتبه سایت نیز تاثیر می گذارد. الگوریتم کافئین هم مانند دیگر الگوریتم ها بر سئو سایت تاثیر می گذارد. اما الگوریتم کافئین چگونه بر سئو سایت تاثیر می گذارد؟؟

این الگوریتم سبب افزایش سرعت ایندکس سایت ها و افزایش تعداد ایندکس ها در واحد زمان می شود و گوگل می تواند همه سایت ها را ببیند و با هر بار بروزرسانی سایتتان، گوگل یک بار سایت شما را بررسی می کند. از این رو آپدیت سایت توسط شما باعث می شود از نظر گوگل این سایت ارزشمند شناخته شود همچنین گوگل به سایت های با آپدیت بالا علاقه زیادی دارد و برای اینکه کاربران آن را ببینند رتبه آن را بهبود می دهد.

بروزرسانی و آپدیت سایت تاثیر مفید دیگری نیز دارد که آن بالا بردن کیفیت و تازگی محتوای سایت است. اما این بروزرسانی برای همه وب سایت ها مهم و پویا هم زمان و به یک اندازه نیست و گوگل این موضوع را نیز بررسی می کند.

این الگوریتم سبب شده که همه وب سایت ها توسط گوگل دیده شوند و بهترین و تازه ترین نتایج در اختیار کاربران قرار بگیرد و میزان رضایت کاربران از این موتور جستجو بالا برود.(قبل از این الگوریتم بخاطر نمایش نتایج قدیمی یا بی ربط کاربران از گوگل راضیت نداشتند.)

 

در نتیجه

الگوریتم کافئین سرعت ایندکس صفحات را دو برابر کرد. کافئین تعداد صفحات و سرعت ایندکس صفحات را بالا برد که در نتیجه; نتایج بیشتر و مفیدتری نیز به کاربران گوگل نمایش داده می شد. الگوریتم کافئین سبب شد همه نوع محتوایی را شناسایی و با یک ساختار منظم و کارآمد ایندکس و ذخیره کند.

هدف گوگل از ساخت این الگوریتم یافتن نزدیکترین جواب به درخواست کاربر است. از طرفی صاحبان سایت نگرانی برای جریمه توسط گوگل بخاطر کافئین ندارند زیرا این الگوریتم تاثیر منفی بر رتبه سایت نمی گذارد. با آپدیت سایت و تولید محتوای درست می توانید رتبه خود را بهبود دهید. پس این الگوریتم بسیار عالی است زیرا هم رضایت کاربران ، هم گوگل و هم صاحبان سایت را با خود به همراه دارد. این بزرگ ترین مزیت الگوریتم کافئین می باشد.


اشتراک گذاری

کلمات کلیدی :
سئو الگوریتم گوگل

توضیحاتی در مورد نویسنده این مقاله :
فائزه نادعلی فائزه نادعلی

تحصیلات در رشته کامپیوتر


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

گروه مقالات


آموزشی
51
علمی
29
تحقیقاتی
47
به مقاله امتیاز دهید.
لطفا برای امتیازدهی وارد شوید.
: میانگین امتیاز دوره


به دنبال هر آموزشی هستید در اینجا به دنبال آن باشید .