همه چیز درباره الگوریتم پاندا گوگل

تاریخ بروزرسانی : شنبه 11 مرداد 1399

تعداد بازدید : 21

زمان خواندن مقاله : 15

کیفیت محتوا در دنیای گسترده اینترنت حرف اول را می زند. اما گوگل چگونه سایت های باکیفیت را کشف می کند؟

همه چیز درباره الگوریتم پاندا گوگل

الگوریتم پاندا گوگل

بعد از مطالعه مقاله انواع الگوریتم­های گوگل یک آشنایی مقدماتی از الگوریتم­ها گوگل پیدا کرده اید. اما برای مدیریت بهتر سایت و جریمه نشدن توسط گوگل لازم است که شناخت کاملی از این الگوریتم داشته باشید. در این مقاله تلاش کرده ایم پاندا گوگل را معرفی کنیم و نکاتی را که در مدیریت سایت لازم است بدانید را به طور کامل بیان کنیم.

 

الگوریتم پاندا (Panda Algorithm)

الگوریتم پاندا گوگل چیست؟

هدف الگوریتم پاندا چیست و در چه تاریخی طراحی و پیاده سازی شد؟

پاندا گوگل چگونه کار می کند؟(علت جریمه یا امتیاز دهی آن چیست؟)

قوانین و مقررات الگوریتم پاندا بر روی سئو چه تاثیری دارد؟

کدام الگوریتم بر رتبه سایت و seo تاثیر می گذارد پاندا یا پنگوئن گوگل ؟

این­ ها بخشی از سوالاتی است که کاربران درباره الگوریتم پاندا می پرسند، شاید سوالات زیاد دیگری ذهن شما را مشغول کرده باشد با ما همراه باشید تا در این مقاله جواب سوالات خود را پیدا کنید. درصورتی که جواب سوال خود را نیافتید در قسمت کامنت سوال خود را مطرح کنید حتما پاسخ خواهم داد.

 

پاندا گوگل چیست

الگوریتم پاندا گوگل

پاندا یکی از الگوریتم های مهم و رسمی گوگل می باشد که در سال 2011 توسط  Navneet Panda طراحی و پیاده سازی شده است(علت نام گذاری پاندا برای این الگوریتم فامیلی یکی از طراحان الگوریتم های گوگل است). پیاده­سازی قوانین این الگوریتم حدود 12% از  صفحات گوگل را تحت تاثیر خود قرار داد. هدف اصلی این الگوریتم مبارزه با محتوا بی­ کیفیت (مبارزه با سئو کلاه سیاه و هرزه نامه ها) و جلوگیری از انتشار آن می باشد. یکی دیگر از اهداف پاندا یافتن محتوای باکیفیت و امتیاز­دهی به آن­ها می باشد تا بتواند سایت های خوب را جدا کند و به موقع به کاربرانش نمایش دهد.

چرا الگوریتم پاندا ایجاد شد؟؟؟ لازم است بگویم با افزایش صفحات وب در دنیای گسترده اینترنت، گوگل با صفحاتی روبه رو شد که محتوای بی ارزش و تکراری داشتند. در نتیجه گوگل برای بالا بردن کیفیت مرورگر خود تصمیم به ساخت این الگوریتم گرفت زیرا بررسی کیفیت محتوا یک مقاله کار دشواری است.

الگوریتم پاندا چه فاکتور هایی را بررسی می کند

الگوریتم پاندا Google صفحات سایت را بررسی کرده و آن ها را از نظر کیفیت رتبه بندی می کند. برای هر سایت فاکتور های زیر را بررسی می کند و هدف خود قرار می دهد:

محتوای نازک: صفحاتی با محتوای بسیار کم یا دارای مشکل فنی که سبب می شود این صفحات برای ربات های Google قابل مشاهده نباشد(محتوا پنهان ، محتوای پویا و غیره) .

چاشنی کلمات کلیدی: به کار بردن افراطی یک کلمه ارزشمند به صورت آشکار یا مخفی کردن کلمات کلیدی درون محتوا به منظور افزایش رتبه جستجو.

محتوای بی ربط: محتوایی که با کلمات کلیدی ، عناوین و عناصر دیگری که برای آنها بهینه سازی شده مطابقت ندارد.

مزارع محتوا: وب سایتهایی که حجم بالایی از محتوای کم کیفیت را منتشر می کنند ، غالباً از جاهای دیگر وب استفاده می کنند.

نسبت بالای تبلیغات به محتوا: صفحاتی که در آن تبلیغات نسبت به محتوا در اولویت قرار دارند (صفحاتی که نسبت بالای محتوا آن ها را تبلیغات تشکیل داده است).

محتوای کم کیفیت یا بیش از حد تولید شده توسط کاربر (UGC): در حالی که محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) به خودی خود مشکلی ندارد ، اما باید محتوای ایجاد شده قوی تر و ارزشمندتر باشد.

پیوندهای بیش از حد وابسته: این موضوع هیچ ارتباطی با پیوندهای وابسته یا وب سایتهای وابسته وجود ندارد، اما محتوای شما باید علاوه بر لینک های تبلیغاتی، لینکی مفید برای ارائه داشته باشد.

عدم اقتدار: پاندا شیوه نگاه گوگل به وب سایت و صفحات را تغییر داده است، موضوعی که تا به امروز تکامل یافته است.

فریب محتوا: محتوایی که برای فریب کاربران طراحی شده است - برای مثال ، تبلیغات برای ایجاد کلیک بیشتر به عنوان محتوای معمولی به نظر می رسند.

پیوندهای فریبنده: پیوندهایی که کاربران را به مقصد مورد نظر نمی برد.

 

پاندا بخشی از الگوریتم های اصلی Google است که در آپدیت های این الگوریتم ما دیگر شاهد اضافه شدن معیار­های جدید به فاکتور های بالا نیستیم. تنها بروز­ رسانی­ الگوریتم مربوط به هسته است(که چندین بار در سال اتفاق می افتد) که ممکن است تغییراتی را در شیوه بررسی معیار های بالا می باشد.

فاکتور های گفته شده (محتوای نازک، محتوای بی ربط، محتوای فریبنده، محتوای نادرست،استفاده بیش از حد یا نادرست از لینک های وابسته) سالهاست که توسط الگوریتم گوگل مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است. آخرین موج به روزرسانی­ های گوگل نشان می دهد که این معیار­ها اکنون از اهمیت بیشتری برخوردار هستند. امروزه که در عصر اخبار جعلی قرار داریم گوگل تلاش می کند که محتوای منتشر شده توسط کارشناسان اصلی همان حوزه باشد، مخصوصا زمانی که صاحب سایت برای آن محتوا ادعای مشاوره و منبع بودن دارد.

در برخی از موارد یافتن منبع اصلی محتوا برای گوگل انقدر ارزشمند است که گوگل برای مدیریت محتواهای جعلی برای بخش های مختلف حقوقی، مالی، پزشکی و... برنامه ریزی جداگانه کرده است.

 

کاهش یا افزایش رتبه در الگوریتم پاندا

برای یک سئو کار اولین چیزی که بسیار اهمیت دارد این است که چگونه رتبه سایت خود را کاهش دهد و بتواند در صفحه اول گوگل قرار بگیرد. یکی از مواردی که باید به آن توجه شود الگوریتم پاندا است که برای جلوگیری از خشمگین شدن و جریمه شدن توسط آن  می بایست تمام رفتار، خلق و خوی پاندا را شناخت. این شناخت شامل پنج حوزه اصلی است که صاحبان سایت باید روی آن­ها تمرکز داشته باشند این پنج حوزه عبارت اند از:

 

1. کیفیت محتوا

اطمینان حاصل کنید که صفحات سایت شما و محتوای آن تحت تاثیر این دسته­ها قرار نمی گیرد زیرا سبب می شود توسط الگوریتم پاندا جریمه شوید:

 • محتوای نازک
 • محتوای بی ربط
 • محتوای تکراری
 • محتوا را چرخانده یا محتوای که دیگری تولید کرده تغییر داده است

 

2. موارد نارضایتی کاربر

رضایت کاربران سبب کسب امتیاز توسط پاندا می شود. موارد زیر به گوگل نشان می دهد که صفحات شما محتوای باکیفیت و مورد انتظار کاربران را ارائه نمی دهند:

 • نرخ گزاف گویی بالا
 • نرخ کلیک کم
 • زمان کم در سایت
 • درصد کم بازدید کنندگان در حال بازگشت

 

3. تجربه کاربر

پاندا همچنین چند گزینه را برای بررسی تجربه کاربری ضعیف در سایت شما قرار داده است که شامل موارد زیر است:

 • طرح هایی که UX سایت را خراب می کند
 • سرعت سایت
 • ناوبری ضعیف
 • تغییر مسیرهای تلفن همراه
 • تغییر مسیر به یک دامنه دیگر
 • 404 خطا
 • تبلیغات بسیار زیاد است
 • پیوندهای وابسته زیادی وجود دارد

 

4- قابل اعتماد بودن

جلب رضایت و اطمینان گوگل خود یک امتیاز است. قابلیت اطمینان یک سایت چیزی نیست که Google بتواند به طور قطعی آن را اندازه بگیرد اما چند مورد وجود دارد که پاندا می تواند از آن استفاده کند و به قابلیت اطمینان سایت پی ببرد:

 • رمزگذاری امن HTTPS
 • ارائه اطلاعات تماس
 • داشتن یک سیاست حفظ حریم خصوصی ، شرایط و ضوابط
 • نسبت تبلیغ کم
 • نداشتن غلط املایی یا خطای دستور زبان

 

5. قبل از بهینه سازی

این مورد ما را به یاد تکنیک های سئو کلاه سیاه می اندازد که گوگل در اولین بروزرسانی الگوریتم پاندا آن را هدف قرار داده است، که شامل موارد زیر است:

 • بمباران کلید واژه
 • متن پنهان
 • پنهان کردن
 • بمباران پیوند داخلی

 

کیفیت محتوا و تجربه کاربر با هم همپوشانی دارند. نداشتن محتوای با کیفیت سبب می شود کاربران ناراضی باشند. در صورتی که محتوای با کیفیت رضایت کاربران را با خود به همراه دارد و باید منتشر شود. بهترین روش برای بهینه سازی برای پاندا، تمرکز بر ارائه بهترین تجربه ممکن برای کاربران است.

 

رفع پنالتی پاندا گوگل

با رعایت پیوسته موارد بالا در سایت میتوانید یک سایت مفید، موفق و با رتبه خوب داشته باشید. اما اگر دیر اقدام کنیم چه می شود؟؟

با توجه به اینکه بروز­رسانی پاندا به کیفیت و محتوا وب سایت وابسته است عمده فعالیت ها نیز باید برای بهبود محتوای سایت باشد. اقدامات که برای رفع پنالتی الگوریتم پاندا و یابهبود سایت انجام می شود شامل موارد زیر است:

 • کنار گذاشتن شیوه های تولید محتوا
 • بازنگری مطالب وب سایت از نظر کیفیت ، سودمندی ، ارتباط ، اعتبار و اقتدار
 • تجدید نظر در نسبت آگهی /عدم وابستگی محتوا به لینک های تبلیغاتی
 • اطمینان از اینکه محتوای یک صفحه معین با درخواست کاربر مطابقت داشته باشد.
 • حذف یا بازنگری محتوای تکراری
 • بررسی دقیق و ویرایش محتوای تولید شده توسط کاربر همچنین اطمینان از اصل بودن، بدون خطا بودن و مفید بودن آن برای خوانندگان است. در صورت امکان با استفاده از دستور  noindex ، دستور nofollow برای محتوای وب سایت داخلی کپی یا تقریباً تکراری یا سایر عناصر مشکل ساز را برای ایندکس گذاری مسدود کنید.

بعد از اجرای موارد بالا هنگامی که خزنده های گوگل دوباره صفحات را ایندکس می کنند طبق تغییرات جدید به محتوا سایت امتیاز می دهد.

در نتیجه

وب سایت­ هایی که به طور مداوم محتوای اصلی با کیفیت بالا را منتشر می کنند، از الگوریتم پاندا و بروزرسانی­های آن نمی ترسند. اگر برای وب سایت خود به دنبال راه فرعی و مشغول مشکل ساز هستید باید بدانید که ممکن است در بعضی از موارد توسط پاندا مورد اصابت قرار بگیرید.

اگر به دنبال کسب امتیاز و جلوگیری از خشمگین شدن پاندا هستید باید بگوییم که بهتر است با کمک سئو کلاه سفید همه تلاش خود را برای تولید محتوا و کیفیت سایت خود انجام دهید و این فعالیت به صورت مداوم و پیوسته باشد.


اشتراک گذاری


توضیحاتی در مورد نویسنده این مقاله :
فائزه نادعلی فائزه نادعلی

تحصیلات در رشته کامپیوتر


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

گروه مقالات


آموزشی
46
علمی
22
تحقیقاتی
37
به مقاله امتیاز دهید.
لطفا برای امتیازدهی وارد شوید.
: میانگین امتیاز دوره


به دنبال هر آموزشی هستید در اینجا به دنبال آن باشید .