آشنایی با متریال دیزاین یک سبک طراحی از گوگل تاریخ بروزرسانی : 09 شهریور 1399 | تعداد بازدید : 270 | زمان خواندن مقاله : 10دقیقه

آشنایی با متریال دیزاین یک سبک طراحی از گوگل

سلام امروز در این مقاله می خواهم در مورد یک سبک طراحی صحبت کنم. نام این سبک طراحی، متریال دیزاین است و زبانی جدید در طراحی می باشد. گوگل در سال 2014 در یکی از کنفرانس های خود متریال دیزاین را معرفی کرد. در چند سال اخیر طراحان استفاده زیادی از این سبک طراحی را داشته اند. در این سبک طراحی انتقال ها، حرکت ها و انیمیشن ها های زیبا همراه با سایه ها و زیبایی خاصی استفاده می شود.

متریال دیزاین چیست؟

متریال دیزاین ابتدا برای اپلیکیشن های موبایلی استفاده میشد و برای همین کار هم طراحی و ارائه شده است. دلیل دیگری که باعث محبوبیت material design برای کاربرانش شد، انتقال معنی دار بود. گوگل در این خصوص اعلام کرد که انتقال بین دو حالت بصری باید روان باشد، باید برای کاربر مشخص و واضح باشد که باعث سردرگمی آن نشود. یکی از طراحان معروف جهان با نام matias durate گفته است که همانطور که اجسام در دنیای واقعی قابل حس هستند و عرض و ارتفاع دارند، در این نوع طراحی دیجیتال هم باید حس را منتقل کند.

 

ویژگی های متریال دیزاین 

وقتی چیزی توسط شرکت گوگل ارائه می شود حتما خصوصیات منحصر بفردی هم دارد که توانسته به سرعت جای خود را در اپلیکیشن های موبایل و رابط کاربری باز کند و بعد از آن هم وارد حوزه طراحی وب شود. متریال دیزاین به یک بان طراحی تبدیل شده و هر طراح وب و توسعه دهنده برای بهتر جلوه دادن کارهایش از این سبک طراحی استفاده می کنند.

در ادامه به بررسی ویژگی هایش می پردازیم:

  1. ریسپانسیو بودن

ریسپانسیو بودن، امروز در طراحی صفحات وب و اپلیکیشن یکی از نکات مهم است و سازگاری داشتن با تمامی دستگاه هایی که قرار است اپلیکیشن یا وب سایت ها روی آن نمایش داده شود. رسپانسیو بودن هم یکی از اصول مهم سئو می باشد. استفاده از متریال دیزاین می تواند هم گوگل را راضی نگه دارد و هم کارابران مشتاق شوند دوباره به وب سایت شما سر بزنند.

  1. سازگاری با تمامی مرورگرها

این سبک از طراحی طوری ساخته شده است که با تمامی مرورگر ها سازگاری دارد. وب سایت هایی که با متریال طراحی شده در کلیه مرورگر ها به همان شکلی که می خواهید نمایش داده می شود.

  1. ساخت واقعیت در فضای مجازی 

تا به حال سینما سه بعدی را تجربه کرده اید؟ دیدید چه لذت و هیجانی دارد؟ ترکیبی از انیمیشن، رنگ و سایه ها را می توانید در پشت عینک های سه بعدی حس کنید و از آن لذت ببرید. در طراحی وب هم اگر بخواهیم ترکیبی از موارد بالا را داشته باشیم، می توانیم از متریال دیزاین استفاده کنیم. یکی از ویژگی های مهمش استفاده از حرکات، انیمیشن و سایه است.

  1. انجمن بزرگ توسعه دهنده گان

برای توسعه و رفع مشکلات متریال دیزان نگران نباشید، گوگل طراح و توسعه دهنده اصلی این سبک از طراحی است و همینطور توسعه دهندگان زیادی هم در دنیا، وظیفه توسعه آن را بر عهده دارند.

  1. داشتن قالب های آماده

اگر شما تازه کار هستید و نمی توانید یک قالب طبق سلیقه خود طراحی کنید، در متریال دیزاین قالب های آماده و با قابلیت شخصی سازی وجود دارد.

یک پیشنهاد فوق العاده برای شما عزیزان که بهترین هستید: آشنایی با غول های فناوری در جهان

 

آشنایی با بهترین فریم ورک های material design

  • Material UI
  • Material Design Lite
  • Materialize
  • MUI
  • Polymer


نتیجه گیری:

طراحی متریال، یک سبک از طراحی است که می توانید از آن در طراحی وب سایت استفاده کنید و به وب سایت خود روح و جان ببخشید. این سبک از طراحی مورد توجه بیشتر توسعه دهندگان وب قرار گرفته است و استفاده از آن دارای یکسری قوانین و اصول مشخص است که برای داشتن کارایی بهتر باید از آن پیروی کنیم. امیدوارم که از این مقاله استفاده کرده باشین و از طراحی متریال در وب سایت های خود به کارببرید. ممنون که تا انتها با من همراه بودین.
 


توضیحاتی در مورد نویسنده این مقاله :
زهرا چگینی زهرا چگینی

کارشناس علوم کامپیوتر گرایش نرم افزار...متخصص تولید محتوا... من مثل یک نابغه فکر می کنم..مثل نویسنده ای ممتاز می نویسم و مثل کودکی سخن می گویم


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.