پایتون خاکستری تاریخ بروزرسانی : 01 مهر 1399 | تعداد بازدید : 2649 | زمان خواندن مقاله : 10دقیقه

پایتون خاکستری یک روش معکوس برای هکرها

همراهان همیشگی آکادمی درسمن، ما قصد داریم در این مقاله پایتون خاکستری را مورد بحث و بررسی قرار دهیم شاید به این موضوع فکر کنید که کلاه خاکستری چه ارتباطی به پایتون دارد؟ قبل از پرداختن به موضوع پایتون خاکستری به توضیحی از هک و امنیت می پردازیم.

 

هک و امنیت چیست؟

هک به معنی نفوذ به یک سیستم بدون اجازه دسترسی می باشد. منظور از یک سیستم می تواند انواع سیستم های کامپیوتری و یا یک سرور وب سایت باشد. هدف از نفوذ کردن به یک سیستم، فقط تخریب کردن نیست و میتواند برای امنیت نیز استفاده شود.
بهترین امنیت کار ها همیشه بهترین هکرها هم هستند. هکرها به چند دسته تقسیم می شوند، هکر کلاه سفید، هکر کلاه سیاه و هکر کلاه خاکستری که در ادامه با مفهوم آنها آشنا می شوید.
hacker-پایتون خاکستری

کلاه سفیدها

هکرهای کلاه سفید، گروهی از هکرها هستند که کارهای مفید انجام می دهند. نفوذ می کنند ولی نیت بدی ندارند و دلیل اصلی نفوذ این هکرها تست امنیت در یک سیستم می باشد. این کار در جامعه کامپیوتری تست امنیت نامیده میشود. هکرهای کلاه سفید اطلاعات را دستکاری نمیکنند، جاسوسی نمیکنند و به پخش ویروس نمی پردازند. این گروه به نام هکرهای خوب معرفی شده اند.

 

هکرهای کلاه سیاه

یک هکر کلاه سیاه فردی است که هدفش از نفوذ به دست آوردن سود شخصی است و قصد و نیتش غیر اخلاقی می باشد. هکرهای کلاه سیاه، به یک سیستم نفوذ می کنند تا کار های مخرب انجام دهند، سایت ها را تخریب کنند و یا اطلاعاتی بدزدند. دقیقا کلاه سیاه ها نقطه مقابل کلاه سفید ها می باشند و نام دیگر کلاه سیاه ها، کراکر است. یکی از خرابکارترین نوع هکرها میباشد.Cracker هکرهای کلاه سیاه ویروس نویس هستند و با فرستادن ویروس به سیستم قربانی به آن نفوذ می کند.

 

کلاه خاکستری ها

کلاه خاکستری ها ترکیبی از کلاه سفیدها و کلاه سیاه ها می باشند و هدف آنها بستگی به نوع کار آنها دارد. ممکن است در مواردی کلاه سفید باشند و در موارد دیگر کلاه سیاه باشند، یعنی یک زمان قانون را رعایت می کنند و دریک زمان قانونمند نیستند.

 

بیشتر بخوانید: از قدیم گفتن رقیب خوبه سرسخت باشه!!! انتخاب پایتون یا جاوا تصمیم سختی برای مبتدیان دنیای برنامه نویسی به حساب می آید که در این مطلب سعی کرده ایم تا شما را برای تصمیم گیری درست هدایت کنیم.

 

 

پایتون خاکستری

پایتون زبانی است که به سرعت تبدیل به یک زبان برنامه نویسی معکوس برای هکرها و کسانی که قصد کار کردن با مهندسی معکوس را دارند کاربرد دارد. ممکن است این سوال در ذهن شما ایجاد شود که مهندسی معکوس چیست؟
 

تعریف مهندسی معکوس

مهندسی معکوس به علمی گفته می شود که از پاسخ به سوال می رسند. در واقع کشف اصول تکنولوژی یک دستگاه، شی یا یک سیستم می باشد که از طریق تجزیه و تحلیل ساختار و عملکرد آن حاصل می شود. این مهندسی تجربه دیگران را که یک بار با موفقیت انجام دادند را تکرار می کند و با کپی برداری تفاوت زیادی دارد. هدف از مهندسی معکوس طراحی یک محصول بدون داشتن دانش کافی در زمینه تولید آن محصول و فقط با پیمودن فرآیند معکوس و به کارگیری تکنیک های مشابه می باشد.
 
 
برنامه هایی که توسط هکر های کلاه خاکستری نوشته می شوند، می تواند در آزمایشگاه های شبکه، مهندسی معکوس، رمزگشایی(decod) شده و برای ایجاد و پیدا کردن باگهای امنیتی (security bug) مورد استفاده قرار گیرد. کلاه خاکستری دقیقا یک نرم افزار یا یک اپلیکیشن کاربردی نیست، بلکه تکنیکی برای ایجاد امنیت در نرم افزارهای مورد استفاده است.

با استفاده از زبان پایتون به راحتی می توان کار تست و نفوذ برای یک محیط را فراهم ساخت و اگر بخواهیم این عملکرد را با استفاده از زبان های دیگر مانند c ،c++ ،java انجام دهیم امکان پذیر است اما با استفاده کردن از پایتون این کار راحتر است. به همین دلیل پایتون کلاه خاکستری نامیده شده است.

دلایل دیگری که ممکن است هکر ها برای انجام کار هک و امنیت خود از پایتون استفاده کنند به شرح زیر می باشد.

  • آسان بودن
  • قابل فهم بودن
  • پشتیبانی از قابلیت های سطح پایین
  • وجود کتابخانه های انبوه و...
شما اگر تمایل به یادگیری این زبان شیرین دارید، می توانید با دوره آموزش پایتون در درسمن همراه شوید.

کلمات کلیدی :
پایتون

توضیحاتی در مورد نویسنده این مقاله :
زهرا چگینی زهرا چگینی

کارشناس علوم کامپیوتر گرایش نرم افزار...متخصص تولید محتوا... من مثل یک نابغه فکر می کنم..مثل نویسنده ای ممتاز می نویسم و مثل کودکی سخن می گویم

نظرات


عرفان محسنی
عرفان محسنی خیلی هم ممنون از مقاله خوبتون و تشکر از خانم چگینی ممنون از درسمن عزیز

برای پاسخ باید وارد شوید

پشتیبانی 1
پشتیبانی 1

خیلی از شما ممنونیم بابت وقتی که گذاشتید و این مقاله را مطالعه کردید.

پویا ترکمن
پویا ترکمن سلام من دنبال یک منبع برای یادگیری زبان پایتون بودم خیلی ممنون که معرفی کردین و اینکه این مقاله که نوشتین خیلی خوب بود من نمیدونستم واقعا پایتون خاکستری چه کاربردی دارده

برای پاسخ باید وارد شوید

پشتیبانی 1
پشتیبانی 1 سلام و درود فراوان خدمت شما، بله دوره پایتون را برای شما عزیزان رایگان قرار دادیم تا بتوانید هرچه بهتر با زبان پایتون آشنا شوید، موفق و سربلند باشید.
نیکا رحمتی
نیکا رحمتی میشه گفت پایتون یک سالی هست که خیلی سرو صدا راه انداخته و افراد زیادی دارن به سمت این زبان جذب میشن فقط بخاطر کدنویسی ساده ای که داره ولی به جرات میتونم بگم که اسم پایتون خاکستری رو نشنیده بودم چون من درباره این زبان و فریم ورک هاش مطالب زیادی خونده بودم ولی در این مورد هرگز

برای پاسخ باید وارد شوید

پشتیبانی 1
پشتیبانی 1 بله دقیقا پایتون یک زبان جادویی به حساب می آید که کلی کتابخانه های قدرتمند دارد که در کاربرد بسیار قابل استفاده می باشد و دغدغه ای از برنامه نویسان را کاهش می دهند، این عمر سبب شده تا پایتون در اکثر حوزه ها حرفی برای گفتن داشته باشد و در هک و امنیت نیز بتوان از این زبان قدرتمند استفاده کرد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.