هر آنچه در مورد بهبود رتبه الکسا باید بدانید
تاریخ بروزرسانی : 09 مهر 1399 | تعداد بازدید : 1305 | زمان خواندن مقاله : 10دقیقه

هر آنچه در مورد بهبود رتبه الکسا باید بدانید

بعد از آشنایی با مفهوم سئو چیست، بهتر است به فکر بهبود رتبه الکسا خود باشید. امروز قرار است در مورد الکسا، رتبه الکسا و تاثیر آن بر روی وب سایت ها صحبت کنیم. در این مطلب می خواهیم نکاتی در مورد بهبود رتبه الکسا شرح دهیم، با خواندن این مقاله هر آنچه که درمورد الکسا وجود دارد فرا خواهید گرفت.

 

الکسا چیست؟

سایت الکسا متعلق به شرکت آمازون است و با قرار دادن پارامتر های مختلف به رتبه بندی سایت ها، از نظر محبوبیت  صفحات و میزان ترافیک وب سایت ها می پردازد. رتبه بندی Alexa روند فعالیت یک سایت را در طی 3 ماه اخیر نشان می دهد.

 

رتبه الکسا چیست؟

 

Alexa rankalexa rank  عددی می باشد که میزان محبوبیت تقریبی شما را نسبت به سایت های دیگر نشان می دهد.
رتبه الکسا تنها به میزان ترافیک سایت خودمان بستگی ندارد و تغییری که در سایت های دیگر رخ می دهد می تواند روی رتبه الکسای وب سایت ما تاثیر گذار باشد و هرچه عدد این رتبه کمتر باشد وب سایت شما محبوب و موفق تر است.
در واقع منظور از بهبود رتبه الکسا یعنی کاهش رتبه الکسا وب سایت می باشد و شما می توانید با استفاده از الکسا رتبه جهانی وب سایت خود را ببینید و همچنین رتبه سایتتان در ایران، اگر رتبه الکسای وب سایت شما 100 باشد 99 وب سایت وجود دارد که از شما محبوب تر است.

 

با الکسا چه اطلاعاتی از وب سایت در اختیارمان قرار می گیرد؟

 1. اطلاعات وب سایتگزارش از تعداد بازدید کننده گان
 2. گزارش از تعداد بازدید صفحات
 3. آماردقیق از بازدیدهای موفق کاربران
 4. گزارش از جنسیت کاربران
 5. تعداد سایت هایی که لینک وب سایت شما در آن قرار دارد.
 6. نشان دادن رتبه وب سایت شما در سایت های ایرانی
 7. نشان دادن رتبه وب سایت شما در سایت های جهانی
 8. مشاهده خطاها و مشکلات مربوط به لینک های داخلی
 9. آمار کلمات کلیدی که وب سایتتان با آن جستجو شده است.

چگونه می توان با الکسا کار کرد و فهمید رتبه وب سایتمان چند است؟

شما می توانید با ساده ترین راه و از طریق مرورگر خود این افزونه را نصب کنید. تولبار الکسا بر روی مرورگر هایی چون: google chrome، firefox و اینترنت اکسپلورر قابل نصب می باشد. با نصب این ابزار دکمه ای در بالای مرورگر خود اضافه می شود که با کلیک کردن بر روی دکمه می توان رتبه سایت در حال بازدید را مشاهده کرد. برای نصب این ابزار می توانید در سایت گوگل Alexa toolbar  را جستجو کنید و آن را در مرورگر مورد استفاده خود نصب کنید. بعد از توضیحاتی که درمورد الکسا و رتبه بندی آن گفته شد، می خواهیم به سراغ موضوع اصلی  برویم که چطور می توانیم رتبه الکسا وب سایتمان را بهبود بخشیم.

 

نکاتی برای بهبود رتبه الکسا وب سایت

1.تولید محتوای جدید و جذاب

تولید محتوای جذاب

برای بهبودرتبه الکسا خود می توانید با تولید محتوای جذاب بازدید بیشتری داشته باشید و همین کار باعث می شود که کاربران در هفته بیشتر از سایت شما بازدید کنند، با انجام این کار می توانید رتبه Alexa وب سایت خود را بهبود دهید.

 

 

2.اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی

 • در عصر جدید همه افراد از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند و از طریق این شبکه ها با هم در ارتباط هستند.
 • با استفاده کردن از شبکه های اجتماعی برای مطالب خود می توانید کاربران بیشتری را جذب وب سایت خود کنید.
 • سعی کنید محتوایی که تولید می کنید کاربر را جذب موضوع کند و باعث شود به سایت وارد شود.

 

3.site map(نقشه سایت)

نفشه سایت
 
 
کار دیگری که می توانید برای بهبود رتبه الکسا انجام دهید استفاده کردن از site mapمی باشد. شما می توانید نقشه سایت خود را در موتور های جستجو ثبت کنید و با انجام این کار گوگل و دیگر مرورگر ها کلیه محتوای سایت شما را لیست می کند. برای استفاده کردن از site map افزونه های مختلفی وجود دارد.

 

4.ثبت شدن وب سایت در موتور های جستجو گر

راه دیگری که برای افزایش رتبه می توان انجام داد این است که باید مطمئن شوید وب سایت شما در موتور های جستجوگر ثبت شده است و همینطور باید وب سایتتان بهینه باشد که این نکته برای موتور های جستجو مهم است.

 

5.ثبت نام وب سایت خود در directory های معروف

قبت نام وب سایت
 
 
شما می توانید با ثبت نام کردن در دایرکتوری های معروف مثل یاهو و سئو موز، بهبود رتبه الکسا را انجام دهید. این کار باعث افزایش بک لینک و اعتبار وب سایت شما می شود.
 
 
 
 

6.Bounce Rate (نرخ پرش)

نرخ پرش یعنی تعداد کاربرانی که بلافاصله بعد از بازدید از یک صفحه از سایت خارج می شوند. هرچه این نرخ پایین تر باشد نشانگر این است که سایت مورد نظر در تشویق کاربران برای ماندن در سایت به خوبی عمل کرده است، نرخ پرش پایین یک عامل مثبت در بهبود رتبه الکسا است.

شرکت کردن در انجمن ها

7.استفاده کردن از widget های الکسا

8.گذاشتن کامنت در وبلاگ ها و وب سایت های دیگر

9.شرکت کردن در انجمن ها

10.گرفتن بک لینک های معتبر

 

می خواهیم بدانیم رتبه الکسا چطور محاسبه می شود؟

رتبه الکسا بر اساس دو مجموعه از داده ها بررسی می شود.

 1. بازدید های یک صفحه
 2. تعداد کل بازدید کاربران
الکسا داده های هر سایت را تا سه ماه جمع آوری می کند و براساس آن داده ها رتبه ها را محاسبه می کند و رتبه های هر سایت را روزانه آپدیت می کند.
اگر شما یک صفحه را در روز چند بار بازدید بزنید، الکسا فقط یکبار بازدید صفحه را محاسبه می کند. این راه کار بسیار خوبی است برای جلو گیری از آمار فیک توسط یک کاربر، اما اگر  کاربر از صفحات متفاوت بازدید کند می تواند به بهبود رتبه الکسا کمک کند.

 

مزایای رتبه الکسا

مزایای رتبه الکسا
 
الکسا این امکان را به شما میدهد که وب سایت خود با رقیبانتان مقایسه کنید. ابزار خوبی است برای بهینه سازی زیرا هر چقدر وب سایت شما رتبه بهتری داشته باشد اعتبار بیشتری از سمت کاربران کسب می کنید. الکسا ابزاری است برای بهینه سازی وب سایت هایتان، اگر شما بخواهید از طریق تبلیغات در وب سایتتان کسب درآمد کنید. می توانید با افزایش رتبه الکسا کاربران زیادی را جذب سایت کنید.

 

کلام نهایی:

کلیه نکاتی که گفته شده به بهبود رتبه الکسا کمک خواهد کرد اما ممکن است نکات زیادی وجود داشته باشد که بتواند  رتبه الکسای وب سایت شما را افزایش دهد. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما کاربران مفید و کاربردی باشد و بتوانید از این نکات  را در بهبود سایتتان استفاده کنید. شما می توانید در قسمت نظرات سوالات و همچنین اگر نکته دیگری در مورد رتبه الکسا می دانید با ما به اشتراک بگذارید.

کلمات کلیدی :
سئو seo