مراحل ساخت اپلیکیشن اندروید تاریخ بروزرسانی : 10 شهریور 1398 | تعداد بازدید : 2078 | زمان خواندن مقاله : 8

مراحل ساخت اپلیکیشن اندروید

داشتن اطلاعات و آگاهی کامل از کاری که قرار است انجام دهید میتواند به موفقیت شما در کارتان کمک کند. داشتن آگاهی از فرایند ساخت اپلیکیشن اندروید باعث می شود که بدون نگرانی ساخت نرم افزارهای اندرویدی را آغاز کنید.
در این مقاله سعی داریم به شما بیاموزیم که برای برنامه نویسی سیستم عامل های اندروید چه مراحلی را باید پشت سر بگذارید، بدون اینکه حتی به یکی از سیستم های مبتنی بر اندروید نیاز داشته باشید و فقط با داشتن یک کامپیوتر شخصی و نصب چند برنامه ساده، ساخت اپلیکیشن اندرویدی را آغاز کنید.

 

اندروید و برنامه نویسی اندروید

اندروید یک سیستم عاملی است که برای تلفن های هوشمند استفاده میشود. وسایل هوشمندی در بازار وجود دارد که با این سیستم عامل طراحی و ساخته شده اند.  کار کردن با سیستم عامل اندروید سخت نیست  به همین علت بسیار مورد استقبال کاربران قرار گرفته است. تعداد کاربرانی که از سیستم های اندرویدی استفاده میکنند روز به روز در حال افزایش است.
 
افزایش تعداد کسانی که از سیستم عامل اندروید استفاده میکنند سبب شده است عده ­ای به دنبال یادگیری برنامه نویسی اندروید  و ساخت اپلیکیشن باشند. برخی از شرکت ها نیز به دنبال سرمایه گذاری بر روی این سیستم عامل می باشند. با وجود این شرایط میتوان آینده روشنی در این زبان برنامه نویسی دید.
 
سیستم عامل اندروید نسبت دیگر سیستم عامل ها طرفداران زیادی دارد که به علت کاربر پسند بودن آن شرکت های زیادی برپایه همین سیستم عامل برنامه های خود را پیش می برند. استفاده فراوان  کاربران از گوشی اندروید ،تبلت های اندرویدی و....همچنین سرمایه گذاری شرکت ها بر روی سیستم عامل اندروید، اهمیت یادگیری برنامه نویسی اندروید را برای برنامه نویسان بیان میکند. کد های این سیستم عامل قابل دسترس است به اصطلاح open source(منبع باز) است که این باعث می ­شود شرکت ها و صنعت ها پایه فعالیت خود را روی این سیستم عامل قرار دهند.
 
 

مراحل ساخت اپلیکیشن اندروید

مراحل ساخت اپلیکیشن اندروید

 

 1. مرحله اولساخت اپلیکیشن اندرویدی است که می­بایست , قبل از شروع برنامه نویسی اندروید یک زبان مخصوص اندروید را یاد بگیرید. زبان های برنامه نویسی مختلفی وجود دارد که برنامه نویسان میتوانند یکی از آنها را انتخاب کنند و اپلیکیشن مورد نظرشان را خلق کنند. پیشنهاد ما به شما یادگیری زبان جاوا است نه به عنوان دید تعصبی بلکه به این دلیل که زبان برنامه نویسی جاوا مادر و بیس سیستم عامل اندروید و اپلیکیشن های اندرویدی میباشد زیرا از امکانات اصلی سیستم عامل اندروید بهره میگیرد.برای شروع ساخت برنامه های اندرویدی و هم برای توسعه آن ها زبان جاوا را لازم داریم. جاوا پیشنیاز یادگیری برنامه نویسی اندروید است. یادگیری جاوا بسیار آسان است ما یادگیری نخسه core java  را به شما پیشنهاد میکنیم.
 2. مرحله دوم آشنایی با محیط های برنامه نویسی اندروید که به اصلاح (IDE) گفته میشود.انواع محیط های برنامه نویسی اندروید عبارت است از:
 • Android studio
 • Eclips
 • AIDE
 • NetBeans
 
بیشتر مطالعه کنید: یک بار و برای همیشه آموزش نصب و راه اندازی اندروید استودیو را مشاهده کن و بدون مشکل، کدنویسی حرفه ای خودتو شروع کن.surprise
 
از بین محیط هایی برنامه نویسی اندروید که در بالا ذکر شد  اندروید استودیو گزینه خیلی مناسبی برای خلق کدهای جاوای شما میباشد. که ابتدا باید نحوه نصب و راه اندازی این محیط برنامه نویسی را یاد بگیرید .مزیت مهم دیگر این IDE  جذاب این است که شرکت بزرگی همانند گوگل از این محیط پشتیبانی میکند و این باعث میشود در ساخت اپلیکیشن خود کم تر به مشکل بر بخورید.
 1. در مرحله سوم از ساخت اپلیکیشن اندروید باید درباره ارتباط محیط برنامه نویسی اندروید با JDK و SDK را بدانیم و آن ها را به محیط برنامه نویسی خود اضافه کنیم تا بتوانیم اولین پروژه   Hello word  خود را  بنویسیم.
 2. در مرحله بعدی برای ساخت اپلیکیشن ,لازم است  آشنایی لازم با نحوه ی دستورات اندرویدی یا سینتکس اندرویدی را یاد بگیرید.
 3. مرحله بعدی , یادگیری Intenlو شیوه به کار بردن آن ها به منظور برقراری ارتباط بین کامپونت های اندرویدی ضروری است. علت اهمیت یادگیری این موضوع کاربرد فراوان آن در ساخت اپلیکیشن های اندرویدی است، دستور intenl در ارتباط بین بخش های مختلف مانند یک پستچی ارتباط  را راحت  میکند.
 4. در مرحله ششم از ساخت اپلیکیشن به یادگیری کار با پایگاه داده و نحوه ارتباط پایگاه داده با اپلیکیشن اندرویدی میرسد. Sqlite پایگاه داده ای که ما در اینجا از آن استفاده میکنیم.
 5. مرحله اخر با یاد گرفتن مراحل بالا شما یاد گرفته اید که چگونه ایده خود را به یک اپلیکیشن کاربردی تبدیل کنید ولی آیا این فرایند کامل میباشد ؟

خیر، شما میباسیت آشنایی کامل درباره ی مهندسی نرم افزار برای ساخت اپلیکیشن را کسب کنید تا بتوانید تمام نیازها و قابلیت ها و ویژگی های یک برنامه مهندسی ساز شده را پیاده سازی کنید.

 

سخنان تکمیلی درباره ی ساخت اپلیکیشن

اگر برخی از مراحل بالا را متوجه نشدید اصلا نگران نباشید زیرا لازمه برخی از آن ها دانستن مرحله قبلیشان است. بدون هیچ نگرانی به مرحله اول ساخت اپلیکیشن اندروید رفته و به ترتیب به مراحل بعدی آن فکر کنید و آن ها را یادبگیرید و انجام دهید.
همچنین برای ساخت تمامی اپلیکیشن های اندرویدی یکسری فرایند مشترک را طی میکنیم که آن ها را برای شما شرح داده ایم. مراحلی که برای ساخت  برخی از اپلیکشن های دشوار وجود دارد به خودی خود سخت نیست فقط لازم است، مرحله به مرحله تمام فرایند های آن طی بشود.

کلمات کلیدی :
اندروید جاوا

توضیحاتی در مورد نویسنده این مقاله :
فائزه نادعلی فائزه نادعلی

تحصیلات در رشته کامپیوتر

نظرات
nophoto
احمد سلام ،در مورد یادگیری طراحی اپلیکیشن سوال دارم،آیا از طریق واتس اپ میتونم مزاحمتون بشم‌؟

برای پاسخ باید وارد شوید


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.