انواع دیزاین پترن (Design Pattern) در جاوا

تاریخ بروزرسانی : دوشنبه 22 اردیبهشت 1399

تعداد بازدید : 95

زمان خواندن مقاله : 10دقیقه

در این مقاله کاربردی قصد داریم تا شما را با بهترین دیزاین پترن ها در جاوا آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

انواع دیزاین پترن (Design Pattern) در جاوا

بهترین دیزاین پترن های جاوا

دیزاین پترن در جاوا راه حل های خوبی برای حل مسئله و مشکلات بوجود آمده است.
در حال حاضر، یک سوال در ذهن شما مطرح خواهد شد که این چه نوع مشکلی است؟ بگذارید با یک مثال توضیح دهیم:

 

مشکل مطرح شده:

فرض کنید شما میخواهید یک کلاس ایجاد کنید که فقط یک شیء باید ایجاد شود و این شیء تنها می تواند توسط تمام کلاسهای دیگر استفاده شود.
 


راه حل:

 دیزاین پترن Singleton در جاوا، بهترین راه حل مشکل فوق است. بنابراین، هر الگوی طراحی دارای برخی مشخصات یا مجموعه ای از قوانین برای حل مشکلات است. این خصوصیات چه هستند، بعدا در انواع دیزاین پترن در جاوا مشاهده خواهید کرد. اما به یاد داشته باشید که، دیزاین پترن در جاوا ، استراتژی های مستقل زبان برنامه نویسی برای حل مشکلات طراحی شی گرا هستند. به این معنی که یک دیزاین پترن یک ایده را نشان می دهد، نه یک پیاده سازی خاص. شما با استفاده از انواع دیزاین پترن در جاوا می توانید کد خود را انعطاف پذیر، قابل استفاده مجدد و قابل نگهداری کنید.
این مهم ترین بخش است، زیرا جاوا به طور کلی الگوهای طراحی را دنبال می کند. برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده نرم افزار حرفه ای، باید حداقل برخی از راه حل های محبوب (به عنوان مثال الگوهای طراحی) نسبت به مشکلات برنامه نویسی را بدانید. در ادامه بیشتر به این مطلب میپردازیم:
 

مزیت دیزاین پترن ها در جاوا :

دیزاین پترن ها، در پروژه های متعدد، قابل استفاده مجدد هستند.
آنها راه حل هایی را پیشنهاد می کنند که به تعریف معماری سیستم کمک می کند.
آنها تجربه های مهندسی نرم افزار را جذب می کنند.
آنها شفافیت را برای طراحی یک برنامه ارائه می دهند.
آنها راه حل های خوبی را ثابت کرده اند ، زیرا بر اساس دانش و تجربه توسعه دهندگان نرم افزار متخصص ساخته شده اند.
 
وقتی که از دیزاین پترن ها استفاده می کنید، نمی توان تضمین داد که مسئله تنها با این راه حل، بر طرف می شود، بلکه آنها می توانند وضوح را به معماری سیستم و امکان ساخت یک سیستم بهتر را ارائه دهند.
 
 

چه زمانی ما باید از دیزاین پترن در جاوا استفاده کنیم؟

ما باید از دیزاین پترن ها برای تجزیه و تحلیل و مرحله مورد نیاز چرخه توسعه نرم افزار استفاده کنیم. الگوهای طراحی فاز تجزیه و تحلیل مورد نیاز SDLC را با ارائه اطلاعات بر اساس تجارب گذشته قبل آسان می کند.

طبقه بندی دیزاین پترن ها:

اساسا الگوهای طراحی به دو بخش تقسیم می شوند:

  • الگوهای طراحی جاوا یا JSE
  • الگوی طراحی JEE
  • الگوهای طراحی هسته جاوا
در جاوا، عمدتا سه نوع الگوهای طراحی وجود دارد که به بخش های زیر تقسیم می شوند:

انواع دیزاین پترن ها در جاوا

1. دیزاین پترن Creational در جاوا

این الگوهای طراحی، مربوط به نمونه سازی کلاس یا ایجاد شی است. این الگوها را می توان بیشتر به الگوهای کلاسی-کلاسیک و الگوهای خلاقیت-شکلی تقسیم کرد. در حالی که الگوهای ایجاد کلاس ها از روند ارزیابی به طور موثری در ارجاع استفاده می کنند، الگوهای طراحی شیء از کارکنان به طور موثری برای رسیدن به کار استفاده می کنند.الگوهای طراحي Creation شامل روش factory ,Singleton، Base Object و Prototype است.
 


2. دیزاین پترن Structural در جاوا

این دیزاین پترن در مورد سازماندهی کلاس ها و اشیاء مختلف برای ساختن ساختارهای بزرگتر و ارائه قابلیت های قدرتمند تر و  جدید تر، مورد استفاده قرار میگیرد.
 
 

3. دیزاین پترن Behavioral در جاوا

الگوهای رفتاری در مورد شناسایی الگوهای ارتباطی مشترک بین اشیاء و تحقق این الگوها هستند.
الگوهای رفتاری عبارتند از: Iterator، Memento، Object Null، Observer، State، Strategy، Template method، Visitor.
 
در ادامه برخی از این الگو ها را مورد بررسی قرار میدهیم:
 

4. دیزاین پترن الگوی کارخانه یا Factory Method 

دیزاین پترن Factory Method ، اغلب با نام الگوی factory  شناخته می شود یک الگوی طراحی به طور گسترده است که دستور ایجاد شی را صادر می کند.در این الگو، یک کلاس factory  به عنوان کلاس پدر و مادر از تمام زیر کلاس ها متعلق به کلاس های مرتبط ایجاد می شود.درست مانند یک SessionFactory برای ایجاد، به روز رسانی، حذف و دستکاری تمام اجزای برنامه استفاده می شود، بنابراین هر کارخانه دیگری مسئول مجموعه ای از کلاس های کودک خود است.مهم است که توجه داشته باشید که زیر کلاس ها بدون استفاده از factory مربوطه قابل دسترسی نیستند. به این ترتیب، ایجاد آنها وابسته به کارخانه است.


5. دیزاین پترن Abstract Factory در جاوا

الگوی  Abstract Factory  یک دیزاین پترن کاربردی در جاوا است که بر اساس factory می باشد و به عنوان بالاترین factory  سلسله مراتب عمل می کند. این نشان دهنده عمل ایجاد یک factory  از factory ها می باشد.این الگوی مسئول ایجاد همه factory های دیگر به عنوان کلاس های زیرین است، دقیقا همانطور که factory  ها مسئول ایجاد همه زیر کلاس های خود هستند.
 

دیزاین پترن Builder در جاوا

این دیزاین پترن در جاوا برای کمک به ساخت اشیاء نهایی برای کلاس هایی با مقدار زیادی از زمینه ها یا پارامترها به روش گام به گام استفاده می شود. این در کلاس های کوچک و ساده که چندین فیلد ندارند، بسیار مفید نیست، اما اشیاء پیچیده هر دو سخت برای خواندن و نگهداری توسط خودشان می باشند.
 

دیزاین پترن Prototype در جاوا

الگوی نمونه اولیه یک دیزاین پترن در جاوا است که عمدتا برای به حداقل رساندن هزینه ایجاد شی، معمولا زمانی که برنامه های کاربردی در مقیاس بزرگ ایجاد، به روز رسانی و یا بازیابی اشیاء که هزینه های زیادی را پرداخت می کنند مورد استفاده قرار میگیرد.
این کار با کپی کردن شیء پس از ایجاد آن و استفاده مجدد از کپی شیء در درخواست های بعدی انجام می شود، تا از اجرای یک عملیات دیگر استفاده شود. این به تصمیم توسعه گر بستگی دارد که آیا این یک کپی کامل است یا یک کپی جزئی از شی است، هرچند هدف یکسان است.


اشتراک گذاری

کلمات کلیدی :
جاوا

توضیحاتی در مورد نویسنده این مقاله :
حمیدرضا دری فر حمیدرضا دری فر

دانشجوی مهندسی نرم افزار و دبیر انجمن علمی دانشکده خوارزمی ملایر، نویسنده و کارشناس تولید محتوا و سئو، مسلط به زبان های برنامه نویسی #C و ++C


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

گروه مقالات


آموزشی
40
علمی
26
تحقیقاتی
34
به مقاله امتیاز دهید.
لطفا برای امتیازدهی وارد شوید.
: میانگین امتیاز دوره


به دنبال هر آموزشی هستید در اینجا به دنبال آن باشید .