معرفی کامل انواع الگوریتم های گوگل تاریخ بروزرسانی : 25 آبان 1399 | تعداد بازدید : 858 | زمان خواندن مقاله : 15

شناخت انواع الگوریتم‌های گوگل، راهی برای جریمه نشدن

موتور جستجوی گوگل برای بهبود و ارتقاع عملکرد خود از الگوریتم ها استفاده می کند، گوگل با پیاده سازی این الگوریتم ها بر روی سایت ها توانست سایت های باکیفیت را پیدا کند و آن­ها را در اختیار کاربرانش قرار دهد.

در این مقاله قصد داریم شما را با الگوریتم های گوگل و تاثیر آن بر رتبه سایت آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید تا با این الگوریتم ها و نحوی عملکرد آن ها آشنا شوید.

 

چرا الگوریتم های گوگل

گوگل همواره تلاش می کند تا بهترین موتور جستجو باشد و بهترین بماند اما چگونه:

همواره تلاش می کند تا نقاط ضعف خود در رتبه بندی سایت ها و عواملی که سبب بی نظمی در مدیریت آن ها می شود را کشف کند و برای رفع آن ها قوانین و مقررات جدید طراحی و پیاده سازی کند.(عواملی که باعث می شود سایت های بی کیفیت به کاربران نمایش داده شود را شناسایی می کند و از بین می برد)

 اما مجموعه تلاش های گوگل چه شد:

گوگل در نتیجه تلاش ها خود به یک مجموعه الگوریتم دست پیدا کرد که به کمک آن توانست بهترین موتور جستجوی گوگل باقی بماند. این الگوریتم‌های یک سری محاسبات ریاضیات پیچیده هستند که یک جستجو هدفمند را برای موتور جستجوی گوگل ساده و ممکن می‌سازند.

 

معرفی انواع الگوریتم های گوگل و کاربرد آن ها

قبل از اینکه به الگوریتم های گوگل بپردازیم لازم است که بگوییم برخی از این الگوریتم ها کارهای نزدیک به هم انجام می دهند اما با الگویی متفاوت; مثلا الگوریتم پاندا و فرد به کیفیت و تکراری بودن محتوا می پردازند.

اما مسئله این است که گوگل با صفحه ­هایی روبه­رو شد که با تکرار یک کلمه پر شده بود که کاربر پسند نبود، برای پیدا کردن و حذف این صفحات الگوریتم پاندا را ساخت و پیاده سازی کرد. به مرور زمان صاحبان سایت از کل متن 20 درصد آن را از یک کلمه(که کلمه کلیدی نام داشت) به صورت پراکنده استفاده می کردند برای همین الگوریتم فرد برای تکمیل الگوریتم پاندا بیان شد.

طراحی و پیاده سازی این الگوریتم ها پایانی ندارد پس همواره خود را بروز کنید تا:

از این قوانین و الگوریتم های جدید باخبر باشید تا آن ها را در سایت خود بررسی کنید،

بروز باشید تا کاهش رتبه ناگهانی نداشته باشید.(گاهی برخی الگوریتم های جدید، راه فرعی برای ارتقاء سایت را می بندد)

انواع الگوریتم های گوگل

گوگل الگوریتم های مختلفی دارد که هر کدام برای بهینه کردن این موتور جستجو کار خاصی رو انجام می دهند. این الگوریتم ها عبارت اند از:

 1. الگوریتم پاندا(Panda Algorithm)
 2. الگوریتم پنگون(Penguin Algorithm)
 3. الگوریتم مرغ مگس خوار(Humming Bird Algorithm)
 4. الگوریتم کبوتر(Pigeon Algorithm)
 5. الگوریتم موش کور(Possum Algorithm)
 6. الگوریتم شاهین(Hawk Algorithm)
 7. الگوریتم گوره خر(Zebra Algorithm)
 8. الگوریتم دزد دریایی(Pirate Algorithm)
 9. الگوریتم فرد(Fred Algorithm)
 10. الگوریتم تازگی(Freshness Algorithm)
 11. الگوریتم موبایل فرندلی(Mobile Friendly Algorithm )
 12. الگوریتم سند باکس(Sand Box Algorithm)
 13. الگوریتم دنس(Dance Algorithm)
 14. الگوریتم پیج رنک(Page Rank Algorithm)
 15. الگوریتم کافئین(Caffeine Algorithm)
 16. الگوریتم طرح بندی (Page Layout Algorithm)
 17. الگوریتم Payday Leon

در ادامه این مقاله انواع الگوریتم های گوگل را به صورت مختصر به شما معرفی خواهیم کرد. برای کسب اطلاعات کامل هر الگوریتم مقله آن را به صورت مجزا مطالعه کنید.

 

الگوریتم پاندا (Panda Algorithm)

گوگل مشاهده کرد که سایت­های محتوایی زیادی وجود دارد اما محتوا این سایت ها بی کیفیت و غیر مرتبط با خواسته کاربر است. به همین علت تصمیم گرفت برای حل این مشکل یک الگوریتم طراحی و پیاده سازی کند.

طبق الگوریتم پاندا گوگل محتوای سایت ها به طوری کامل بررسی می شوند و با سایت های که محتوای بی کیفیت و بی ارزش دارند برخورد می شود. سایت هایی که محتوا منحصر به فرد و کاربر پسند دارد امتیاز مثبت دریافت می کند.

 اما کدام سایت ها از نظر پاندا بی کیفیت محسوب می شوند و سبب خشمگین شدن آن می شود؟؟

 • سایت های که محتوای تکراری دارند.(یک محتوا و متن را بار ها و بارها تکرار کرده باشند)

 • سایت هایی که کاملا محتوا آن ها کپی از دیگر سایت ها می باشد.

 • سایت هایی که یک کلمه کلیدی را بار ها و بار ها در سایت خود استفاده می کنند.

 • سایت هایی که محتوای آن را ربات ها تهیه می کنند و هیچ معنا و مفهومی ندارند.

 

الگوریتم پنگوئن(Penguin Algorithm)

الگوریتم پنگوئن گوگل کار بررسی لینک و آدرس های درج شده در محتوا شما را انجام می دهد اما چرا و چگونه؟

صاحبان سایت هنگامی که متوجه شدند که درج آدرس در سایت باعث ارتقاع سایت می شود حجم زیادی از لینک ها و آدرس ها را در سایت های خود قرار دادند.

در نتیجه موتور جستجوی گوگل با سایت های روبه رو شد که فقط با حجم انبوهی از لینک بدون کاربرد پرشده بود و محتوای بی معنی و غیر مفید داشت. گوگل برای مقابله با این سایت ها الگوریتم پنگون را ساخت.

طبق این الگوریتم لینک سازی باید به اندازه و طبیعی باشد و تنها در مواردی که لازم است. پنگوئن گوگل در زمینه لینک سازی بسیار حساس و دقیق است با مشاهده خطا و اسپم فوری امتیاز و رتبه را کاهش می دهد و بالعکس.

لینک سازی بین سایت های که محتوا و هدف های مشترک و نزدیک به هم دارد باید انجام گیرد.

 

الگوریتم مرغ مگس خوار(Humming Bird Algorithm)

نام هر الگوریتم گوگل با هدف و عملکردی که آن الگوریتم دنبال می کند ارتباط مستقیم دارد این ارتباط برای مرغ مگس خوار نیز وجود دارد.

مرغ مگس خوار پرنده­ای بسیار سریع و با دقیق عمل بالا است: قوانین الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل نیز بسیار سریع و دقیق بر روی صفحات سایت شما اعمال می شود. از جمله الگوریتم های کاربردی و مفید گوگل است اما این الگوریتم این دقت را برای چی آنقدر با سرعت اعمال می کند؟ چرا انقدر جذاب و مفید است؟

این الگوریتم کلمات کلیدی و مترادف آن را از متن خارج می کند.(به سرعت اطلاعات لازم را از متن خارج می کند.) بعد از آن کلمات را با کوئری کاربر بررسی می کند و سایتی که به هدف نزدیکتر است را به کاربر نشان می دهد.

جذابیت و مفید بودن این الگوریتم به دو دلیل است:

اول اینکه هر بار بهترین سایت را برای کاربران نمایش می دهد.(نزدیک ترین سایت به کوئری کاربر)

دوم اینکه این الگوریتم از هوش مصنوعی استفاده می کند و هر بار گراف معنایی خود را کامل می کند (اگر با اول تفاوت شیر جنگل با شیر خوراکی را در عبارت سرچ شده متوجه نشود بعد از مدتی میتواند آن را بفهمد).

 

الگوریتم کبوتر(Pigeon Algorithm)

الگوریتم کبوتر دو ابزار جستجو (search) و نقشه (map) گوگل را به هم مرتبط می کند و از آن برای بررسی سایت در سطح محلی استفاده می شود. الگوریتم کبوتر گوگل سبب شد که یک سایت فقط با سایت های قویی که در دنیای وب وجود دارند بررسی نشود؛ مقایسه کیفیت بین سایت ها در سطح محلی نیز انجام می شود(سایت های که موقعیت محلی مشابه یا نزدیک به هم دارند) تا بهترین سایت را در آن منطقه بیابند و به کاربران آن منطقه نمایش دهد. این برای صعود سایت های ضعیف (کاهش رتبه در نتایج محلی) و آشنایی کاربران با سایت های با کیفیت جدید فرصت خوبی است.

 

الگوریتم موش کور(Possum Algorithm)

این الگوریتم همانند الگوریتم کبوتر است و جستجو های محلی را بررسی می کند اما با این تفاوت که:

این الگوریتم موقعیت سایت ها و موقعیت مکانی کسانی که از این سایت ها استفاده می کنند را بررسی می کنند و با این اطلاعات به رتبه بندی سایت ها طبق موقعیت مکانی می پردازد. و این قوانین بیشتر برای سایت های تجاری که به دنبال کسب و کار هستند اجرا می شود. این الگوریتم برای کاسبان یک ساختمان تجاری مشکل ساز است زیرا موقعیت همه آن ها از نظر گوگل یکسان است.

 

الگوریتم شاهین(Hawk Algorithm)

این الگوریتم ایراد الگوریتم موش کور را در سئو محلی از بین می برد.ذ کنامن.اتئلاچج65987پجحخم4 الگوریتم شاهین نسخه کامل شده الگوریتم کوش کور است. خوب است بدانید که شاهین علاقه زیادی به شکار موش کور دارد و قوانین این الگوریتم نیز به دنبال شکار نقص های الگوریتم موش کور و برطرف کردن آن است.

برای راضی نگه داشتن شاهین گوگل باید اطلاعات خود را به درستی در گوگل مپ درج کنید و برای محصولات خود محتوا تولید کنید. همچنین مشتریان خود را به کامنت گذاشتن و نظر دادن دعوت کنید.

 

الگوریتم گوره خر(Zebra Algorithm)

با افزایش خرید های اینترنتی گوگل تصمیم گرفت الگوریتمی را طراحی و پیاده سازی کند که بر روند کیفیت تجارت الکترونیک نظارت داشته باشد. این الگوریتم مسئول نظارت بر فروش های اینترنتی می باشد. همان طور  که می دانید بدن گوره خر راه راه سفید و سیاه است که این خطوط شبیه به بارکد های روی کالا می باشد.

این الگوریتم با نظارت بر روی درگاه های پرداختی تلاش می کند خرید موفیقت آمیز و ایمنی را برای شما فراهم آورد.

این الگوریتم امتیاز سایت های فروشگاهی بی کیفیت و بدون مجوز را کاهش می دهد و بالعکس.

 

الگوریتم دزد دریایی(Pirate Algorithm)

امروزه فضای اینترنت پر از  سایت ها مختلف با محتوا های متفاوت است . هر روز بر تعداد کاربرانی که از این سایت ها استفاده می کنند نیز  رو به افزایش می باشد.برخی برای افزایش محتوای سایت خود و جذب کاربر بیشتر محتوای با کیفیت سایت ها موفق را کپی می کنند و این امر سبب می شود:

 • کاربران با محتوا های کپی و تکراری روبه رو شوند اینکار هم نارضایتی کاربران و هم نارضایتی صاحب اصلی محتوا را به دنبال دارد.
 • از طرفی نمایش سایت های با کیفیت با محتوای تکراری برای موتور جستجوی گوگل یک ضعف محسوب می شود.

موتور جستجوی گوگل برای جلوگیری از این کار الگوریتم دزد دریای را طراحی و پیاده سازی کرد. دزد دریای گوگل در صورت مشاهده سایت هایی با محتوای کپی و تکراری آن ها را جریمه می کنند. اما در صورت ثبت شکایت به گوگل از طرف صاحب اصلی محتوا، گوگل لینک آن صفحه سایتی که کپی کرده است را از اینترنت حذف می کند.

 

الگوریتم فرد(Fred Algorithm)

الگوریتم فرد یک الگوریتم هوشمندی است که به دنبال سایت های است که کار آن ها تولید محتوا می باشد ولی هدف اصلی آنها از تولید محتوا بالا بردن رتبه سایت و درآمد زایی از طریق تبلیغات می باشد. برخی از این سایت ها صرفا دارای محتوا می باشد.سایت هایی که با محتواهای بدون کیفیت و بدون ساختار و پراکنده پر شده است. الگوریتم فرد گوگل با این سایت ها مبارزه می کند.

 

الگوریتم تازگی(Freshness Algorithm)

گوگل و کابران دنیای اینترنت همواره به دنبال محتوا جدید، مقاله های بروز و باکیفیت هستند. گوگل برای یافتن سایت های با این قابلیت و مفید یک الگوریتم دیگر طراحی و پیاده سازی کرد. اسم این الگوریتم فرش یا همان تازگی نام دارد. طبق قوانین الگوریتم تازگی سایت های بروز و با محتوای باکیفیت به کاربر نمایش داده می شود.

 

الگوریتم موبایل فرندلی(Mobile Friendly Algorithm )

امروزه تعداد کابرانی که از موبایل استفاده می کنند نسبت به کسانی که از کامپیوتر استفاده می کنند بیشتر است. در نتیجه هرچه کیفیت صفحات سایت شما در نمایش موبایلی بهتر و باکیفیت تر باشد رضایت کاربران بیشتری را به دنبال دارد.

اما چگونه رضایت کاربران جلب می شود؟

طراحی صفحات سایت باید بصورتی باشد که نوشته­ها و تصاویر در سیستم موبایلی و تبلت خوانا بوده و به خوبی نمایش داده شود، همچنین محتوا برای موبایل بهینه باشد(اندازه عکس و طول متن). بهینه بودن صفحات سایت برای نمایش در نمایشگر و سیستم های مختلف یک امتیاز مثبت است.

نام دیگر الگوریتم موبایل فرندلی Mobile Geddon می باشد که برای اجرای قوانین این الگوریتم می توانید از ابزار موبایل فرندلی گوگل استفاده کنید.

 

الگوریتم سند باکس(Sand Box Algorithm)

تعداد صفحاتی که در دنیای وب وجود دارد بسیار زیاد است و هر روزه حجم زیادی صفحه به آن ها اضافه می شود. تعدادی از صفحات در اینترنت از گذشته بوده و کیفیتشان را بالا برده و رتبه های خوب دارند که اکنون به کاربران نمایش داده می شوند. تعدادی از سایت های بی کیفیت را گوگل حذف کرده و یا آن ها را برای کاربران غیرقابل مشاهده کرده است.

 اما برای صفحات جدید که ساخته شده اند و گوگل آن ها را نمی شناسند چه اتفاقی می افتد؟ موتور جستجوی گوگل چگونه عدالت رو بین همه صفحات سایت های خود برقرار می کند.

برای رفع این مشکل گوگل الگوریتمی ساخت که طبق قوانین آن صفحاتی که تازه ساخته شده اند برای مدتی در یک بخش جدا و مورد بررسی و تحلیل قرار می گیرد.

این الگوریتم کمک می کند که سایت ها جدید که با کیفیت هستند رشد کنند و توسط گوگل و کاربران دیده شوند و همچنین سایت های ضعیف تا زمانی که شرایط و کیفیت لازم را پیدا نکرده است در کنار دیگر صحفات قرار نگیرد.

اگر در گوگل سرچ کنسول آنالیزی از سایت برای شما وجود داشت یعنی از سندباکس خارج شده اید.

داشتن محتوای منحصر بفرد و با کیفیت، لینک سازی مناسب و بجا و استفاده از سئو کلاه سفید(لینک سازی درست و اصولی و کلمات کلیدی طولانی) باعث سرعت بخشیدن به خارج شدن از سند باکس و دیده شدن توسط گوگل و کاربران است.

 

الگوریتم دنس(Dance Algorithm)

همان طور که در ابتدا گفتیم گوگل به دنبال بستن راه های فرعی کسب رتبه می باشد. گوگل همواره در تلاش است که هدف صاحبان سایت فقط کاهش رتبه سایت نباشند بلکه تنها هدف آنها بالا بردن کیفیت سایتشان باشد.

به همین منظور گوگل برای شناسایی کسانی که تنها هدف آن ها کاهش رتبه است و موفق شده اند الگوریتم جدیدی رو به نام الگوریتم دنس ساخته است.

الگوریتم دنس گوگل امتحانی برای صاحب سایت است. این الگوریتم به صورت تصادفی موقعیت یک سایت را به ابتدا و انتهای صفحه تغییر می دهد.حتی گاهی ممکن است یک سایت از لیست نتایج گوگل حذف شود.

پس تا حدالمکان از راه های فرعی برای کاهش رتبه استفاده نکنید و همواره هدف خود را ارتقاع کیفیت قرار دهید.

 

الگوریتم پیج رنک(Page Rank Algorithm)

یکی دیگر از مشکلات موتور جستجوی گوگل مدیریت صفحات ایندکس و بررسی شده می باشد. صفحاتی است که از نظر محتوا و دیگر معیار ها گوگل بررسی شده اند را چگونه مرتب کند، طبق چه معیار های و قانونی آن ها را مرتب کند و به کاربر نمایش دهد.

این الگوریتم را معمولا با نماد مغز نشان می دهند زیرا برای این الگوریتم از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین کمک گرفته شده است. این دو ابزار هوشمند به پیج رنک کمک می کنند که میلیارد ها صفحه و عبارت جستجو شده توسط کاربر پردازش کنند و صفحات مرتبط را به درستی رتبه بندی کرده و در خروجی نمایش دهد. الگوریتم پیج رنک همچنین در فرایند ارزیابی صفحات برای رتبه بندی، دانش خود را نیز افزایش می دهد.

این الگوریتم همواره به دنبال محتوای با کیفیت و منحصر به فردی می باشد که موضوع محتوا در آن آشکار باشد. این الگوریتم شبیه به الگوریتم مرغ مگس خوار می باشد.

 

الگوریتم کافئین(Caffeine Algorithm)

الگوریتم کافئین گوگل، به موتور جستجوی دو قابلیت می دهد یکی افزایش حجم صفحاتی که ربات های گوگل ایندکس می کنند و دیگری سرعت بخشیدن به خزیدن و ایندکس صفحات توسط ربات های گوگل.

این ها سبب می شود:

داده های ایندکس شده قوی تر، حجمش بیشتر و داده های بروز باشد. این ممکن است تغییرات در صفحه نتایج گوگل داشته باشد و گوگل بتواند صحفات بیشتری را بخواند و همه صحفات را ببیند. این الگوریتم بر رتبه سایت ها نیز تاثیر غیر مستقیم دارد.

 

الگوریتم طرح بندی (Page Layout Algorithm)

صاحبان سایت از اولین صفحه ای که برای کاربران بارگذاری می شود برای تاثیر گذاری بر روی کاربران استفاده می کنند.

برخی از صاحبان سایت از این فرصت برای معرفی سایت خود استفاده می کنند و برخی دیگر برای از این صفحات و فرصت برای تبلیغات و فروش استفاده می کنند. اما گاهی تبلیغات آنقدر زیاد می شود که همه محتوای سایت را در بر می گیرد، این گونه سایت های مورد پسند گوگل و کابران نیست.

در نتیجه گوگل الگوریتم طرح بندی را برای بررسی تبلیغات صفحات سایت طراحی و پیاده سازی کرد. طبق این الگوریتم قالب و عنوان صفحه سایت بررسی می شود (مربوط به سئو داخلی)، در صورتی که بیش از اندازه تبلیغات در صفحه سایت قرار گرفته باشد آن سایت جریمه می شود و بالعکس.

 

الگوریتم Pay Day Leon

هدف این الگوریتم مبارزه با اسپم ها است. الگوریتم Pay Day Leon با سایت ها اسپم و کوئری (عبارت سرچ شده) اسپم بارزه می کند. مبارزه با سوء استفاده از کلماتی که بسیار سرچ می شود.

هدف این الگوریتم سایت هایی است که مشکل زیبای ظاهر و محتوای سایت ندارند بلکه مشکل محتوای غیر اخلاقی و غیر اجتماعی آن ها می باشد مثلا عبارت و محتوای مستحجن تولید می کنند، سایت هایی که وام غیر قانونی و سنگین می دهند یا سایتی که کار آن ها شرط بندی و کلاهبرداری می باشد.

در نتیجه

 می توان گفت قوانین و الگوریتم های گوگل همواره بوده و هست. ساخت الگوریتم های گوگل تا زمانی ادامه دارد که این موتور جستجوی فقط سایت­های باکیفیت و مرتبط با کوئری کاربران را پیدا کند و به آن ها نمایش دهد

در نتیجه راهی برای فرار سایت های بدون کیفیت نمی ماند. پس همواره تلاش کنید سایت بهینه و باکیفیت بسازید.


کلمات کلیدی :
سئو seo

توضیحاتی در مورد نویسنده این مقاله :
فائزه نادعلی فائزه نادعلی

تحصیلات در رشته کامپیوتر

نظرات


gobad AK
gobad AK سلام باورم نمیشه گوگل این همههههه الگوریتم داشته باشه...چقدر جالب بود وچه دنیای بزرگی داره.....من خیلی لذت بردم

برای پاسخ باید وارد شوید

پشتیبانی 1
پشتیبانی 1

بله بله تازه خیلی از الگوریتم ها هستند که رو نمایی نشدند و جز الگوریتم های مخفی گوگل به حساب می آیند.

که بعد از گذشت مدتی هر کدام را رونمایی می کند، و این نیز جز استراتژی گوگل است و نمی خواهد همه چیز را در اختیار متخصصان سئو قرار دهد، و این امر مشخصی است.

Dookhi programmer
dokhi عالی بود خیلی ساده و روان و یونیک بود، از زحمات شما و کیفیت کار شما سپاسگزارم

برای پاسخ باید وارد شوید

پشتیبانی 1
پشتیبانی 1

سلام خدمت شما، ممنون بابت این همه انرژی خوب، موفق باشید.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.