شبکه کامپیوتری چیست؟ آشنایی کامل با انواع شبکه کامپیوتری تاریخ بروزرسانی : 09 آذر 1399 | تعداد بازدید : 327 | زمان خواندن مقاله : 10 دقیقه

شبکه کامپیوتری چیست؟ آشنایی کامل با انواع شبکه کامپیوتری

امروز تصمیم دارم در مورد موضوعی صحبت کنم که همه ی ما روزانه با آن زیاد سروکار داریم و آن چیزی نیست جز شبکه کامپیوتری، امروزه کمتر کسی پیدا می شود که با این شبکه سروکار نداشته باشد. حتما با خودتون فکر می کنید که شبکه کامپیوتری چه چیزی می باشد که باهاش در ارتباط هستید با من همراه باشید تا باهم بررسی کنیم.

شبکه کامپیوتری چیست؟

شبکه کامپیوتری به کامپیوتر های متصل به هم گفته می شوند که این کامپیوتر ها می توانند شخصی و یا کامپیوتر های سرویس دهنده باشند. این کامپیوترها از طریق سوئیچ یا مسیر یاب به هم متصل می شوند و یک شبکه کامپیوتری را تشکیل می دهند. دستگاه های زیادی مثل دوربین های مدار بسته، تلفن های هوشمند، کنسول های بازی و... قابلیت اتصال به شبکه را دارند.

شگفتانه: باید به شما دوستان بگم که پایتون در بحث شبکه هم حرف برای گفتن دارد، آن هم با پایتون سوکت. اگر نمی‌دانید پایتون سوکت چیست با ما همراه شوید.

 

معرفی انواع شبکه کامپیوتری


شبکه ها بر اساس استاندارد های مختلفی دسته بندی می شوند و این دسته بندی به صورت زیر است و هرکدام را به طور مفصل توضیح می دهیم.

 

 • WAN: شبکه گسترده
 • MAN: شبکه شهری
 • LAN: شبکه محلی
 • PAN: شبکه شخصی

 

 • شبکه گسترده


شبکه گسترده یک شبکه ارتباطی است که می تواند دستگاه ها را از مکان های مختلف در سراسر جهان به هم متصل کند، WAN  یکی از بزرگ ترین و گسترده ترین شبکه های کامپیوتری می باشند. شبکه گسترده در سازمان بین المللی کاربرد دارد و به آنها اجازه می دهد بدون تاخیر کارهای مهم روزانه خود را انجام دهند. کارمندان قادرند از WAN اداری برای به اشتراک گذاشتن داده ها و ارتباط  برقرار کردن با همکاران خود استفاده کنند.


مزایای شبکه گسترده WAN

 1. متمرکز ساختن زیر ساخت های فناوری اطلاعات
 2. حفاظت از اطلاعات و حریم خصوصی
 3. برقرار کردن تماس صوتی

 

 • شبکه شهری


شبکه شهری یک شبکه رایانه ای بزرگ می باشد و می توان یک منطقه شهری یا دانشگاه باشد، شبکه شهری اتصال اینترنت را برای شبکه های محلی در شهر های بزرگ را ایجاد می کند.


مزایای شبکه MAN

 1. قیمت پایین تر از WAN
 2. از WANسرعت بالاتری دارد
 3. اشتراک اینترنت

 

 • شبکه محلی


شبکه محلی، شبکه کامپیوتری می باشد که کامپیوترها را در محدوده کوچکتر مثل مدارس و دانشگاه ها به هم متصل می کند. LAN یک نوع شبکه خصوصی می باشد و یک روش مفید برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات بین کاربران می باشد. شبکه محلی از مجموعه دستگاه های به هم متصل در یک ساختمان یا دفتر است و می تواند کوچک یا بزرگ باشد.

مزایای شبکه LAN

 

 1. به اشتراک گذاشتن یک برنامه کاربردی یا نرم افزار
 2. اشتراک گذاری اینترنت
 3. امنیت داده ها
 4. ارتباط راحت و به صرفه
 5. اشتراک منابع

 

 • Private Area Network


یک شبکه شخصی است و برای یک شخص ایجاد می شود مثل زمانی که تلفن هوشمند خود را به لپ تاپ و یا تلوزیون متصل می کنید یک شبکه PAN ساخته می شود. از این شبکه می توانید برای انتقال فایل، تصویر، آهنگ و...استفاده کنید.


نمونه ای از شبکه PAN

 • موس بی سیم
 • تلفن هوشمند
 • کنترل تلوزیون
 • کیبورد بی سیم

 

مزایای شبکه PAN

 

 1. قابل حمل
 2. مقرون به صرفه
 3. همگام سازی داده ها بین دستگاه های مختلف
 4. عدم نیاز به فضای اضافه

 

اجزای تشکیل دهنده شبکه کامپیوتری


Client:کلاینت دستگاه هایی است که کاربران از آن استفاده می کنند. مثل کامپیوتر های شخصی، لپ تاپ، تبلت و ... می باشند، Client در واقع همان سیستم های سرویس گیرنه هستند.

 

Server:کامپیوترهای قدرتمندی که نقش سرویس دهی را در شبکه های کامپیوتری بر عهده دارند. مثل وب، ایمیل و...

 

Switch:نقش سوئیچ اتصال اجزای مختلف شبکه کامپیوتری به یکدیگر و تبادل ترافیک بین آنها می باشد.


Router:کاربرد مسیریاب اتصال شبکه های کامپیوتری مختلف به یکدیگر می باشد. اتصال برای تبادل ترافیک بین شبکه ها براساس IP Address یک Router انجام می شود.


تقسیم بندی شبکه کامپیوتری


شبکه های کامپیوتری به دو دسته تقسیم می شوند و به صورت زیر می باشند:

 • شبکه های peer-to-peer

 در این شبکه یک نقطه مرکزی به عنوان سرور وجود ندارد و هر کامپیوتر در هر لحظه می تواند هم کلاینت باشد و هم سرور، از این نوع شبکه در دفاتر کوچک و با سیستم های حداکثر 10 عدد قابل پیاده سازی می باشد و هزینه پیاده سازی آن پایین است.

 • شبکه های client/server

 در این شبکه کلیه منابع روی یک یا چند سرور مرکزی قرار دارند و بقیه دستگاه های کلاینت متصل به شبکه فقط نقش سرویس گیرنده را دارند.این نوع شبکه ویژگی مهمی که دارد،مدیریت منابع آن آسان است.


دلایل استفاده از شبکه کامپیوتری 

 

 1. استفاده مشترک از منابع
 2. کاهش هزینه
 3. قابلیت اطمینان
 4. کاهش زمان
 5. قابلیت توسعه
 6. ارتباطات

امیدوارم مطالبی که در مورد شبکه کامپیوتری گفته شد برای شما کاربردی باشد.
 


توضیحاتی در مورد نویسنده این مقاله :
زهرا چگینی زهرا چگینی

کارشناس علوم کامپیوتر گرایش نرم افزار...متخصص تولید محتوا... من مثل یک نابغه فکر می کنم..مثل نویسنده ای ممتاز می نویسم و مثل کودکی سخن می گویم


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.