type script چیست تاریخ بروزرسانی : 30 مرداد 1399 | تعداد بازدید : 376 | زمان خواندن مقاله : 5 دقیقه

type script چیست، آیا قرار است جایگزین جاوا اسکریپت شود؟

type script چیست، این مسئله ای است که امروز می خواهیم درباره آن بحث کنیم.

همه ما می دانیم که جاوا اسکریپت به یکی از قدرت های بزرگ در تولید برنامه های تحت وب تبدیل  شده است و با ترکیب زبان های html و Css هرگونه نیازی را برای تهیه و توسعه برنامه های وب حل کرده است. اما این زبان در ابتدا برای اسکریپت نویسی سمت کلاینت ایجاد شده بود و سال ها به ابزاری برای مدیریت کردن رویدادهای صفحات وب محدود شده بود تا اینکه خود را به قدری توسعه داد که از آن در تولید برنامه های Native و برنامه های تحت cloud نیز استفاده شد.

این پیشرفت ها باعث به وجود آمدن مشکل بزرگی در تولید برنامه ها در مقیاس بزرگ شد و جاوا اسکریپت به فکر چاره ای برای حل این مسئله افتاد و فریم ورک خود به نام type script را توسط مایکروسافت ارائه داد تا برنامه های تحت جاوا اسکریپت در مقیاس برنامه های بزرگ تولید شود آن هم به طوری که با هر مرورگر و سیستم عاملی سازگار باشد.
 

این نکته را باید بگویم که تایپ اسکریپت قرار نیست جایگزین زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت شود. در واقع ما صرفا جاوا اسکریپت را توسعه داده ایم تا به رفع یک سری مشکلات از قبیل: تسهیل در خدمات، سرعت بیشتر، بهتر برطرف کردن نیازها و ..... بپردازیم.


type script چیست؟ آن را بیشتر بشناسیم:


ویژگی هایی که در ادامه نام میبریم این فریم ورک را متمایز کرده است.
 

 1. پشتیبانی مایکرو سافت:

اولین ویژگی همان طور که در بالا گفتیم پشتیبانی این فریم ورک توسط مایکروسافت و همچنین متن باز بودن آن است که می توانید مطابق سلیقه ای که دارید، در این زبان تغییراتی ایجاد کنید.
 

 1. پسوند فایل ها:

پسوند فایل های کدنویسی آن به صورت ts است.
 

 1. داشتن ویژگی تعریف نوع:

یعنی اگر یک متغیری برایش تعریف کنیم همیشه این متغیر ثابت است و اگر قصد داشته باشید به صورت دیگری تعریف کنید به شما اخطار می دهد زیرا نمی توان آن را تغییر داد مثل انسان های باشخصیتی که در شخصیت خود ثبات دارند. اما جاوا اسکریپت اینجوری نیست یعنی اگر به متغیری یک ویژگی جدید هم بدهیم قبول می کند جدا از اینکه این ویژگی می خواهد درست باشد یا غلط مانند انسان هایی که مدام شخصیتشان در حال تغییر است.
 

 1. داشتن ویژگی Intellisense:

این ویژگی به ما کمک می کند تا زمانی که اولین حروف ابتدایی کدی را وارد کردیم یک لیست از کدهای مورد نظر را به ما نشان دهد که باعث بالا رفتن سرعت ما در کدنویسی می شود. درست مثل باکس گوگل موقع جست وجوی کلمه ی مورد نظر ما.
 

 1. داشتن ویژگی syntax: 

برای سازماندهی کردن راحت کدهای خود و جلوگیری از نوشتن کدهای تکراری. در واقع مثل دوربین های پلیس اما در محیط کد نویسی عمل می کند و حواسش به ما هست که قوانین را رعایت کنیم تا برنامه نویسی را درست انجام دهیم اما از نتیجه ی آن خبری ندارد.
 

 1. دارا بودن خاصیت وراثت:

این ویژگی به ما کمک می کند تا در کدنویسی از یک کلاس، در بیان کلاس دیگر هم استفاده کنیم.
 

 1. دارا بودن مفهوم Interface:

منظور ما از Interface یک سری چارچوب یا قوانینی است که به خودی خود عملکردی نیستند. اما زمانی که از آن در کلاسی استفاده می کنیم به خود قول می دهیم که حتما در کلاسی که قرار است از آن اینترفیس خاص استفاده شود، از کلیه متدهایی که داخل اینترفیس قرار گرفته استفاده خواهیم کرد.
 

 1. کامپایلری بودن تایپ اسکریپت:


با ویژگی error-checking این زبان به راحتی خطاهای موجود در کدتان را پیدا می کنید.  اگر در زبان جاوا اسکریپت خطایی در کد شما وجود داشته باشد، در خروجیتان هیچ چیزی مشاهده نخواهید کرد و باید خودتان دنبال ایراد بگردید که موضوع خسته کننده برای یک برنامه نویس است.


کلام آخر:

خب عزیزان درباره type script چیست و ویژگی های آن صحبت کردیم پس با توجه به مطالب گفته شده می توانیم بگوییم که این زبان از 3 بخش اصلی تشکیل شده است:

 • زبان، که شامل دستور زبان، کلمات کلیدی و سایر موارد مربوط به زبان است.

 • کامپایلر، که کدهای نوشته شده به زبان خود را به جاوا اسکریپت ساده تبدیل می کند.

 • سرویس TLS که در اطراف pipeline اصلی کامپایلر که برنامه های شبه ویرایشی هستند، لایه اضافی اضافه می کند.

این زبان در حال حاضر حدودا 5 ساله است و جای کار بسیار دارد. امیدواریم توانسته باشیم با بیانی ساده، شما عزیزان را با یکی از فریم ورک های جاوا اسکریپت آشنا کرده باشیم.

ای کسانی قصد یادگیری جاوا اسکریپت را دارید، بشتابید. ما در سایت، آموزش جاوا اسکریپت را به صورت رایگان در اختیار شما قرار داده ایم که می توانید از آن استفاده کنید. 


کلمات کلیدی :
جاوا اسکریپت

توضیحاتی در مورد نویسنده این مقاله :
مرضیه فتاحی مرضیه فتاحی

کارشناس کامپیوتر گرایش نرم افزار..... نویسندگی،تجربه ای انفرادی است یعنی به اشتراک گذاری.... این بخشی از ذات انسان است که بخواهد مسائل را به اشتراک بگذارد ازجمله:افکار،ایده ها،عقاید


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.