جاوا اسپرینگ چیست؟

تاریخ بروزرسانی : پنجشنبه 3 مهر 1399

تعداد بازدید : 1376

زمان خواندن مقاله : 10دقیقه

جاوا اسپرینگ محبوب ترین فریم ورک جاوا می باشد که از آن در برنامه نویسی های تجاری خود استفاده میکند. اما این فریم ورک چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ اینها مطالبی هستند که ما در این مقاله به آن پرداخته ایم.

جاوا اسپرینگ چیست؟

آشنایی با فریم ورک اسپرینگ

در این مقاله می خواهیم شما عزیزان را با موضوع جاوا اسپرینگ و فریم ورک اسپرینگ آشنا کنیم. اسپرینگ یک فریم ورک منبع باز برای برنامه های کاربردی و یک مدیر وارونگی کنترل برای پلت فرم جاوا است. جاوا یک زبان قدرتمند است که توسط آن می توان فریم ورک های مختلف را برنامه نویسی کرد که فریم ورک اسپرینگ یکی از آنها می باشد. ویژگی های اصلی این فریم ورک توسط برنامه جاوا مورد استفاده قرار می گیرد. اگرچه هدف اصلی اسپرینگ، جاوا EE می باشد ولی در محیط هایی غیر از EE هم می توان از آن استفاده کرد.

این فریم ورک توسط راد جانسون نوشته و در سال 2003 ارائه شده است و تا کنون نسخه 4.3 از آن منتشره شده است. فریم ورک اسپرینگ به نوعی است که از انواع فریم ورک ها مانند: Struts، Hibernate، Tapestry، EJB، JSF پشتیبانی می کند. با استفاده کردن از اسپرینگ می توانید هر برنامه جاوایی را بنویسید. هدف گذاری فریم ورک اسپرینگ، روی برنامه نویسی j2EE است که بتواند آن را آسان تر کند و با استفاده کردن از مدل برنامه نویسی POJO برنامه نویسی را گسترش بدهد. حال میخواهیم شما را با دو مفهوم j2EE وPOJO  آشنا کنیم.

 

مفهوم j2EE چیست؟

مخفف کلمه Java 2 Platform ،Enterprise Edition می باشد و در برنامه نویسی های تجاری و سازمانی مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع یک میان افزار استاندارد است که توسط شرکت میکروسیستم برای توسعه و به کارگیری برنامه های کاربردی و تجاری در مقیاس گسترده و با قابلیت الکترونیکی به صورت چند لایه ارائه شده است.
 
J2EE علاوه بر شکل استاندار جاوا ویژگی هایی مانند ORM ها و معماری های چند لایه و وب سرویس ها را دارا می باشد و  برای برنامه نویسی آن باید از زبان جاوا استفاده کرد.
 
 

مفهوم POJO چیست؟

 
مخفف Plain Old Java Object است و کلاس های معمولی و بسیار ساده اند که از کلاس های دیگر ارث بری ندارند و جزء فریم ورک نیستند و برای معرفی و کار با فلید ها و خاصیت های شئ گرفته شده از کلاس می باشند.
 
پیشنهاد: شما می توانید از دوره آموزش جاوا ما به صورت رایگان استفاده کنید.

 

ویژگی های فریم ورک spring

 
  • این فریم ورک بر پایه برنامه نویسی جنبه گرا و معکوس کردن کنترل طراحی شده است.

  • Spring به شکل ماژولار طراحی شده و ماژول های مختلف برای نیاز برنامه نویسان قرار داده است.

  • انجام دادن تست در این فریم ورک ساده و آسان است، به دلیل اینکه کدهایی که نوشته می شود.

  • ربطی به محیط برنامه نویسی ندارد. در قسمت وب اسپرینگ بر مبنای mvc ساخته شده است.

 

اسپرینگ شامل چندین ماژول می باشد و به شرح زیر است:

 

WEB MVC

 ORM

 Context

DAO

 AOP

IOC

آشنایی با مفهوم کنترل وارونگی:

 
در ابتدای متن به کلمه کنترل وارونگی اشاره کردیم اما توضیحاتی در مورد آن نگفتیم. می خواهیم با مفهوم کنترل وارونگی و تزریق وابستگی آشنا شویم.
 
کنترل وارونگی و تزریق وابستگی دو مفهوم الگوی طراحی هستند و باعث می شوند وابستگی از کد برنامه جدا شود. به همین دلیل تست و نگهداری کد راحت تر می شود. در فریم ورک اسپرینگ مدیر کنترل وارونگی، مسئول تزریق وابستگی است.
 

برای درک بهتر مقاله تزریق وابستگی در جاوا را مطالعه کنید.

 

مزایای تزریق وابستگی:

تست کد را راحتر می کند.

کد را به حالت ضعیف درمی آورد که نگهداری از آن آسان تر می باشد.

 

مزایای فریم ورک spring:

قالب های از قبل تعریف شده

اتصال ضعیف

تست آسان

توسعه سریع

انتزاع قدرتمند

 

در این نوشته دانسته هایی که در مورد فریم ورک اسپرینگ و جاوا اسپرینگ کسب کرده ام را در اختیار شما عزیزان قرار دادم. امیدوارم توضیحات، کابردی و قابل درک باشد. خوشحال می شویم نظرات خود را در مورد این مقاله بنویسید و اگر مطلبی از جاوا اسپرینگ می دانید با ما به اشتراک بگذارید.


اشتراک گذاری

کلمات کلیدی :
جاوا

توضیحاتی در مورد نویسنده این مقاله :
زهرا چگینی زهرا چگینی

کارشناس علوم کامپیوتر گرایش نرم افزار...متخصص تولید محتوا... من مثل یک نابغه فکر می کنم..مثل نویسنده ای ممتاز می نویسم و مثل کودکی سخن می گویم


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.