به نظر شما لینوکس چیست؟ هسته سیستم عامل یا نام دیگر اوبونتو

تاریخ بروزرسانی : یکشنبه 30 شهریور 1399

تعداد بازدید : 67

زمان خواندن مقاله : 15 دقیقه

لینوکس چیست، یکی از قدرتمندترین سیستم عامل‌های متن باز موجود در بازار که ما در این مطلب به تعریفی از لینوکس، توزیع های محبوب آن و تفاوت ویندوز و لینوکس، این دو ابر قهرمان پرداخته ایم.

به نظر شما لینوکس چیست؟ هسته سیستم عامل یا نام دیگر اوبونتو

درباره لینوکس بهتر از قبل بدانید

تصور بسیاری از افراد درباره این که لینوکس به معنی هسته سیستم عامل می باشد صحیح است یعنی وقتی که عبارت Linux به تنهایی بکار می رود منظور ما همین مفهوم است. اما گروهی دیگر لینوکس را همان اوبونتو تصور می کنند و آن را مانند ویندوز می دانند که این اشتباه است. در حقیقت کل سیستم عامل لینوکس (که مثل ویندوز می باشد) GNU/Linux است که تشکیل شده از هسته لینوکس و ابزار گنو (GNU). تا اینجا ماهیت موضوع مشخص شد و پاسخ دو سوال در مورد لینوکس داده شد.

اما پیش از آنکه بخواهیم لینوکس را معرفی کنیم باید بدانیم مفهوم سیستم عامل چیست؟ سیستم عامل (Operating System) نرم‌ افزاری است که سخت‌افزار کامپیوتر و سایر نرم ‌افزارهای موجود روی کامپیوتر را مدیریت می‌کند. سیستم عامل با سخت‌افزار کامپیوتر درگیر می‌شود و سرویس‌هایی را که برنامه‌ها می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند را مهیا می‌کند. پس وظیفه اصلی سیستم عامل برقراری ارتباط بین کاربر و قطعات دستگاه الکتریکی است. این واسطه ها به کاربر کمک می کند تا بتوانند به راحتی از کامپیوتر و یا گوشی خود استفاده کنند. در حال حاضر سیستم عامل‌هایی چون ویندوز، لینوکس و مک‌ بر روی سیستم‌های کامپیوتری، رایانه‌ ها و لپ تاپ‌ها وجود دارند. برای گوشی‌های تلفن همراه نیز می‌ توان گفت سیستم عامل موبایل اندروید و ios جزء محبوب ترین آنها به شمار می رود.

سیستم عامل لینوکس چیست ؟

سیستم عامل لینوکس یکی از قدرتمندترین سیستم عامل‌های متن باز موجود در بازار است. لینوکس مدتهاست که اساس دستگاه شبکه های تجاری بوده، اما اکنون پایه اصلی زیرساخت های سازمانی است که در سال ۱۹۹۱ برای رایانه ها منتشر شد. استفاده از آن برای سیستم های زیر بنایی خودروها، تلفن ها، سرورهای وب و اخیراً شبکه گسترش یافته است. قضیه از این قرار بود که سیستم عامل یونیکس در سال ۱۹۷۱ توسعه و گسترش پیدا کرد اما گران قیمت بود و مردم نمی‌توانستند به راحتی از آن استفاده کنند. به همین دلیل در سال ۱۹۹۱ تورالدز لینوکس، هسته مرکزی لینوکس را ساخت. 


هسته لینوکس چیست؟


هر سیستم ‌عاملی دارای هسته یا کرنل و رابط بین نرم افزار و سخت افزار سیستم است، در واقع می‌توان گفت وظیفه انجام کارهای اساسی و پایه برعهده هسته یا کرنل است. پس وظیفه هسته لینوکس، آن است که منابع سیستم را به برنامه‌های دیگر موجود در سیستم متصل ‌کند و اگر این بخش آسیب ببیند بقیه نرم افزارها هم قادر به استفاده نخواهند بود.

پس به طور کلی وظایف هسته سیستم عامل لینوکس عبارت است از:

 1. ذخیره سازی داده‌ها در حافظه‌ای که با دسترسی تصادفی کار می‌کند، یا در حافظه دائمی یا در فایل سیستم مجازی.
 2. دسترسی به شبکه کامپیوتری
 3. زمانبندی
 4. استفاده از ابزارهای ورودی و خروجی مانند موس، کیبورد و فلش 
 5. امنیت

اما جالب است بدانید که در سیستم عامل ویندوز علاوه بر قابلیت هایی که یک هسته دارد، قابلیت های دیگری به عنوان رابط کاربری نیز قرار گرفته است. با توجه به این موضوع لینوکس نیز همچون هسته ویندوز است که با سخت افزار رابطه دارد اما بخش های مربوط به رابط کاربری در آن وجود ندارد. قسمت های مربوط به نرم افزار و رابط کاربری در لینوکس به کمک ابزارهای پروژه گنو (GNU) صورت می گیرد و به وسیله آن است که لینوکس به یک سیستم عامل کامل تبدیل شده و کاربران، آن را روی رایانه نصب و از آن استفاده می کنند؛ درست شبیه سیستم عامل ویندوز. 


توزیع‌های محبوب و معروف لینوکس:


قبل از معرفی، بیایید یک دید کلی درباره خود توزیع لینوکس پیدا کنیم و ببینیم چه تعریف و مفهومی دارد؟

توزیع لینوکس چیست؟

توزیع‌های لینوکس مجموعه ای از نرم‌افزار و برنامه‌های کاربردی هستند که طی روندی مشخص روی رایانه نصب می شود. توزیع‌ها با اهدافی مشخص از جمله محلی‌سازی، پشتیبانی از یک معماری خاص و ... ایجاد می شوند. تمامی توزیع های لینوکس روی هسته اصلی لینوکس ساخته شده اند و تنها بخش هایی از آنها شخصی سازی شده اند.

شاید این سوال برای شما به وجود آمده است که توزیع دقیقا چیست؟ اگر بخاطر داشته باشید در توضیح لینوکس گفتیم که لینوکس به عنوان هسته سیستم عامل می باشد و گنو (GNU/Linux) با استفاده از آن تبدیل به یک سیستم عامل کامل می شود. اما بنظرتان نرم افزارها در کجای این سیستم عامل قرار گرفته اند؟ چه کسی آنها را خواهد ساخت؟ این قسمت مربوط می شود به توزیع.
پس توزیع، نقش نرم افزار در لینوکس را ایفا می کند. 

توزیع لینوکس همان نرم افزارهای سیستم عامل لینوکس است که توسط توسعه دهنده های مختلف ساخته می شوند. بنابراین هسته لینوکس به علاوه گنو یک سیستم عامل ایجاد می کند که توزیع های مختلف می توانند در آن اجرا شوند. این نکته را هم بدانید که توزیع ها، تنها یک نرم افزار نیستند و معمولا شامل مجموعه ای از نرم افزارها هستند. حالا می رسیم به معرفی بهترین توزیع های لینوکس.

توزیع های لینوکس بسیار هستند که ما فقط به معروف ترین آنها می پردازیم.

 • RPM-based linux 

از معروفترین توزیع‌های این مورد، می‌توان به توزیع RedHat ،CentOS ،Fedora و SUSE اشاره کرد. توزیع‌های Redhat/Centos جزو محبوب ترین سیستم‌عامل‌ها برای سرورها هستند.

 •  Debain-based linux 

در این مورد نیز، به خود توزیع Debian و توزیع معروف Ubuntu و Mint می‌توان اشاره کرد که برای سیستم عامل‌های خانگی بسیار مناسب هستند. هم چنین Ubuntu Server یکی از قوی‌ترین توزیع‌های لینوکس برای سیستم عامل سرور است.

از آنجا که لینوکس منبع باز است، هیچ کس نمی تواند آنرا بفروشد. از لحاظ نظری می توانید، هسته یک محیط دسک تاپ و برنامه های کاربردی و دیگر برنامه ها را دانلود کرده و خودتان آنها را نصب کنید. در عمل، اجزای سیستم عامل به صورت توزیع شده بسته بندی می شوند. اساساً، یک سیستم عامل لینوکس به روشی خاص برای استفاده آماده شده است.پس هرکسی می تواند توزیع های لینوکس را کنار هم قرار دهد، اما بیشتر آنها توسط شرکت ها و سازمان های خاص ارائه می شوند که ممکن است هزینه توزیع خود را بپردازند یا خدمات پشتیبانی هزینه ای را برای ارائه میگیرد.

 توزیع های شناخته شده تر لینوکس عبارتند از:

 • اوبونتو (Ubuntu)
 • دبیان (Debian)
 • کلاه قرمز (Red Hat)
 • فدورا (Fedora)
 • Oracle Linux
 • CentOS
 • Arch Linux
 • ماندریوا (Mandriva)


مزایای سیستم عامل لینوکس: 


مزیت های لینوکس چیست؟ برای رسیدن به این سوال در ادامه با ما همراه شوید.

 1. رایگان 

برای استفاده از سیستم عاملی مانند ویندوز باید پول خرج کنید. همچنین برای نرم افزارهای جانبی آن هم نیازمند صرف هزینه هستید. در حالی که لینوکس و نرم افزارهای آن بصورت رایگان است.

 1. داشتن امنیت 

بخاطر امنیت لینوکس می توانید با خیال راحت از سرورهای لینوکسی با سطح امنیتی فوق العاده استفاده کنید. جامعه لینوکس و توسعه دهندگان آن بطور مداوم اشکالات آن را بررسی و آنها را حل می کنند. بنابراین دیگر نیازی به نگرانی از بابت اشکالات سیستمی و باگ های امنیتی وجود ندارد. همچنین دیگر نیازی به خرید آنتی ویروس ندارید.

 1. سریع بودن

لینوکس سیستم عاملی سبک است و همین باعث شده سرعت آن نسبت به دیگر سیستم عامل ها بالاتر باشد. در لینوکس چون زمانی برای راه اندازی منابع سیستم نظیر پردازنده، حافظه و رم دیگر صرف نمی شود، سرعت سیستم کاهش پیدا نمی کند.

 1. نبودن نیاز به نصب درایور 

برای استفاده از ویندوز باید درایورهای لازم را روی سیستم نصب کنید. در حالی که لینوکس چنین نیست زیرا بیشتر درایورهای لازم در لینوکس گنجانده شده و دیگر شما نیاز به نصب آنها ندارید.


کلام آخر:


خب دوستان امیدواریم توانسته باشیم شما را با لینوکس چیست آشنا کنیم اما به عنوان حرف آخر درباره لینوکس دو مطلب را به شما خواهیم گفت.

 • اول اینکه عیب لینوکس چیست؟
 • دوم اینکه تفاوت ویندوز و لینوکس این دو ابر قهرمان در چیست؟

مورد اول: 

راه اندازی لینوکس برای شروع می تواند یک کار ساده و نیم ساعته باشد. یکی از بزرگترین مشکلات این است که لینوکس تقریباً به اندازه ویندوز به روشی که دستگاه های جانبی آن را کنترل می کند (افزودنی هایی مانند مودم های USB، وب کم ها و پرینتر های جوهرافشان که به دستگاه خود وصل می کنید) نیست. حتی اگر یک چاپگر یا اسکنر کاملاً معمولی دارید، ممکن است متوجه شوید که لینوکس از آن پشتیبانی نمی کند: ممکن است برنامه کوچکی به نام درایور وجود نداشته باشد که به رایانه شما بگوید چگونه از آن استفاده کنید. سه راه حل برای این کار وجود دارد: 

 1. می توانید صبر کنید تا یکی از آن برنامه نویسان مفید آماتوری مشکل را حل کند و هسته لینوکس را اصلاح کند یا درایور آن دستگاه را بنویسد. 
 2. می توانید لوازم جانبی جایگزینی را خریداری کنید که لینوکس از آن پشتیبانی می کند.
 3. در نهایت می توانید هر بار ویندوز را اجرا کنید.

مورد دوم: 

اولین تفاوت این است که لینوکس یک سیستم عامل متن باز و رایگان است؛ در حالی که ویندوز سیستم‌عاملی تجاری و متن بسته است که محصول شرکت مایکروسافت می باشد. 

دوم اینکه لینوکس به راحتی ویندوز نیست و ممکن است کاربران برای نصب و استفاده از آن دچار مشکل شوند. پس ویندوز سیستم عاملی کاربر پسند است. در حالی که لینوکس چنین نیست. آمار نصب این دو سیستم عامل نشان می دهد که بیش از ۸۰ درصد رایانه ها از ویندوز استفاده می کنند و تنها ۵ درصد لینوکس را نصب کرده اند.

اخرین تفاوت در شخصی سازی سیستم عامل هاست. لینوکس با توزیع های مختلف خود این امکان را می دهد که سیستم عامل رایانه ای به کلی شخصی سازی شود. در حالی که ویندوز چنین امکانی را به کاربر نمی دهد و ظاهر و باطن همان است که مایکروسافت تعیین کرده است.


اشتراک گذاری

کلمات کلیدی :
انواع لینوکس

توضیحاتی در مورد نویسنده این مقاله :
مرضیه فتاحی مرضیه فتاحی

کارشناس کامپیوتر گرایش نرم افزار..... نویسندگی،تجربه ای انفرادی است یعنی به اشتراک گذاری.... این بخشی از ذات انسان است که بخواهد مسائل را به اشتراک بگذارد ازجمله:افکار،ایده ها،عقاید


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.