شما می توانید با عضویت در انجمن پرسش و پاسخ درسمن هرگونه سوالی دارید را مطرح کنید

سئو چیست؟

تاریخ بروزرسانی : ﺳﻪشنبه 28 خرداد 1398

تعداد بازدید : 636

گروه دوره : برنامه نویسی وب

زمان خواندن مقاله : 10 دقیقه

سئو چیست؟ استراتژی و تکنیک هایی است که باعث رتبه بندی سایت در نتایج جستجو میشود.این مقاله یک راهنمای ساده و کاربردی برای پیاده سازی مفهوم سئو است.

سئو چیست؟

سئو چیست؟

سئو (SEO) برگرفته از عبارت Search Engine Optimization به معنی بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو است. به عبارت دیگر سئو شامل یک سری فرایند و استراتژی هایی است که روی سایت انجام میدهیم تا در نتایج جستجو های مردم در گوگل، سایت در رتبه های بهتری قرار گیرد.
سئو از جمله علومی است که در آن راه حل مسائل کاملا دقیق مشخص نیست. در سئو بازاریاب ها همواره باید در تلاش برای یافتن نکات جدید باشند تا در صفحه جستجو نسبت به رقبا رتبه بهتری بدست آورند . سئو یک فرایند بلند مدت و ادامه دار است که مزایای بلند مدتی برای سایت شما دارد.
گوگل بیش از 200 فاکتور را برای اندازه گیری قدرت سایت ها در نظر می گیرد. موضوعی که باید در سئو در نظر داشته باشید این است که الگوریتم های رتبه بندی در گوگل دائما در حال تغییر هستند زیرا موتور های جستجو می خواهند بهترین خدمات را به کاربران خود ارائه دهند.موتور های جستجو برای ارتقاء تجربه کاربران به تغییرات ادامه می دهند بنابراین همیشه باید تا حد امکان با این تغییرات همراه باشید.
هدف سئو بهینه سازی سایت برای، موتور های جستجو و کاربران است. هیچ گاه کاری را صرفا برای کسب رتبه بهتر در نتایج موتور های جستجو انجام ندهید الویت اول باید جلب رضایت و راحتی کاربر از وبسایت باشد چرا که مخاطبین اصلی سایت ما کاربران هستند و امروزه رمز موفقیت در موتور های جستجو و کسب رتبه مناسب بر اساس ارتباط و تعامل کاربر با سایت سنجیده می شود.

چرا سئو مهم است؟

اگر شما یک وب سایت، وبلاگ یا فروشگاه آنلاین دارید ، بازاریابی سئو به شما کمک می کند تا به هر اهدافی که در کسب و کار خود دارید دست یابید.گوگل حدود 75 درصد از بازار جستجو را در اختیار دارد به همین دلیل اکثر مردم برای جستجوی صفحات مورد نظر خود از گوگل استفاده می کنند . به همین دلیل جذب بازدید کننده زیاد از طریق گوگل می تواند موفقیت کسب و کار شما را تضمین کند. از این رو الگوریتم هایی که گوگل برای رتبه بندی وب سایت ها استفاده می کند برای ما بسیار حائز اهمیت است.
بیشتر کاربران موتور های جستجو به احتمال زیاد بر روی یکی از 3 پیشنهاد اول در نتایج صفحات جستجو (SERP) کلیک می کنند. موتور های جستجو دقیقا همان چیزی را نشان می دهند که کاربران جستجو می کنند پس اگر کسب و کار شما در صفحه اول نتایج جستجو نیست، کسب و کار شما برند نیست.
از جمله مزیت هایی که سئو برای سایت دارد را می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • افزایش تعداد  بازدید کنندگان  وب سایت
 • بهبود رتبه بندی در نتایج موتور های جستجو
 • ایجاد تجربه کاربری بهتر برای بازدید کنندگان سایت
 • افزایش فروش محصولات
 • جلب اعتماد و اطمینان کاربران
 • افزایش ترافیک سایت
 •  یک سرمایه گذاری واقعی برای کسب و کار

مراحل اصلی روند سئو چیست؟

همانطور که در بالا ذکر شد سئو یک پروژه یک باره نیست بلکه یک چارچوب با قوانین و فرایند هایی است که لازمه موفقیت در آن تلاش، زمان و از همه مهم تر صبر است.مراحل اصلی روند سئو را می توان به 3 مرحله تقسیم کرد:

1.سئو تکنیکال (Technical Seo):

تنظماتی که روی پیکربندی سایت انجام می دهیم تا کار خزنده های موتور های جستجو را در سایت ساده تر کنیم .گوگل برای درک محتوای سایت شما بیش از هر چیزی باید به آن دسترسی داشته باشد. مواردی که در سئو تکنیکال انجام می دهیم شامل:توجه به استاندارد های سئو هنگام طراحی و کدنویسی، رعایت استاندارد های HTML، بهینه سازی سایت برای موبایل، افزایش سرعت صفحات و... است.

2.سئو درون صفحه (On Page Seo):

مجموعه عملیاتی که روی سایت و داخل صفحات سایت انجام می شود که تا حد زیادی در رتبه بندی سایت تاثیر مستقیم دارد.سئو درون صفحه شامل تمام عناصری است که روی سایت آپلود یا اضافه می کنید . شما کنترل کامل روی این عناصرها دارید و می توانید برای بهبود این عوامل در طول زمان با استفاده از بهترین شیوه های بهینه سازی یک وب سایت عالی ایجاد کنید.
 • تولید محتوا (content):  یکی از اصلی ترین و تاثیر گذارترین مواردی که در سئو اهمیت بسیاری دارد و  می تواند شما را از رقبا در جایگاه بهتری در صفحات جستجو  قرار دهد تولید محتوای با کیفیت و جذاب است. تولید محتوای مناسب موجب تاثیر گذاری عمیق و ماندگاری در ذهن کاربران می شود. شناخت مخاطب چراغ راه شما در تولید محتوا است و می توانید محتوای خود را متناسب با تمایلات انها تولید کنید.
 • کلمات کلیدی(Keywords): پیدا کردن کلماتی که می خواهیم سایت ما با جستجوی این کلمات در موتورهای جستجو در بالاترین نتایج جستجو قرار بگیرد.انتخاب درست کلمات کلیدی اولین و مهم ترین مرحله برا کسب موفقیت  در سئو است.انتخاب صحیح کلمات کلیدی باعث افزایش ترافیک سایت، افزایش اعتبار صفحه، افزایش اعتبار دامنه و افزایش فروش سایت خواهد شد. برای پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار خود می توانید از ابزار های KWFinder و Google Trends استفاده کنید.
 • انتخاب عنوان(Title Tag): برچسب عنوان در هر صفحه به موتورهای جستجو می گوید که صفحه شما درباره چه چیزی است پس عنوانی که انتخاب می کنید باید مرتبط با محتوای صفحه باشد.در عنوان میتوانید از کلمه کلید اصلی یا از نام تجاری برند خود استفاده کنید این کار تاثیر بسیاری روی سئو سایت خواهد داشت. عنوان صفحه در صفحه نتایج گوگل نمایش داده می شود به همین دلیل انتخاب عنوان مناسب برای صفحه بسیار اهمیت دارد.
 • Meta Description: توضیح مختصری در مورد محتوای صفحه که در نتایج جستجوی گوگل در زیر آدرس سایت نمایش داده می شود Meta Discription است. که باید شامل کلمه کلیدی اصلی و هم چنین اطلاعات کافی برای کاربر، در مورد محتوایی که ارائه می دهید باشد.
 • بهینه سازی URL : آدرس صفحه یا url یکی دیگر از مواردی است که در سئو سایت اهمیت دارد. آدرس صفحه سایت باید مرتبط با محتوا صفحه و حاوی کلمه کلیدی اصلی باشد. ساختار url توصیه میشود خوانا و تا حد ممکن کوتاه باشد.
 • استفاده از Heading Tag: برای مشخص کردن اهمیت تیتر های موجود در محتوای سایت می توانید از تگ های تیتر استفاده کنید که ار H1 تا H6 نامگذاری می شوند. در سئو، عنوان صفحه باید با H1 مشخص شود و بهتر است فقط یک بار از این تگ استفاده کنید. استفاده از این تگ ها خوانایی محتوا را هم برای کاربر و هم برای موتور های جستجو بهتر می کند.
 • بهینه سازی تصویر و تگ Alt: سعی کنید در مطالب خود از تصاویر هم استفاده کنید چرا که مخاطب را تشویق به خواندن مطلب می کند. در بهینه سازی تصاویر برای موتور های جستجو باید مواردی را رعایت کنیم از جمله: نام تصویر، که باید مرتبط، مختصر و مفید باشد. تگ Alt، اگر به هر دلیلی عکس در سایت نمایش داده نشد متن تگ Alt جایگزین تصویر می شود.همچنین از کلمه کلیدی اصلی می توانید در نام تصویر و تگ Alt استفاده کنید.نکته بعدی بهینه سازی حجم تصویر است که بر روی سرعت بارگذاری سایت شما تاثیر می گذارد.برای این کار می توانید از نرم افزار فتوشاپ استفاده کنید.
 • لینک سازی داخلی (Internal Linkn): لینک سازی داخلی بدن تردید، باید یکی از اصلی ترین اقدامات شما در استراتژی جامع  سئو سایتتان باشد. لینک سازی داخلی، به معنی قرار دادن لینک های داخلی است که یک صفحه را به صفحه مناسب و مرتبط دیگری متصل میکند. با لینک سازی داخلی به کاربران اجازه می دهید که به بخش های مختلف سایت دسترسی داشته باشد و موضوعات یا پست های داخل سایت را سریعتر پیدا کنند.از طرف دیگر ایجاد لینک داخلی باعث کاهش نرخ پرش، افزایش نرخ تبدیل و افزایش میزان کلیک می شود.

3.سئو بیرون صفحه (Off Page Seo):

مجموعه عملیاتی که در خارج از یک وب سایت انجام می شود که می تواند رتبه شما را تحت تاثیر قرار دهد. گر چه شما کنترل مستقیم روی عوامل سئو بیرون صفحه ندارید اما راه هایی وجود دارد که می توانید شانس خود را برای بدست آوردن این عوامل به نفع خود افزایش دهید. از جمله عواملی که می تواند رتبه سایت شما را تحت تاثیر قرار دهد عبارت است از:
 • لینک سازی خارجی(External link):  بک لینک یا لینک خارجی یعنی از یک سایت دیگر به سایت شما لینک داده شود. بک لینک ها یکی از موثر ترین راه هایی است که می تواند رتبه بندی سایت را در موتور های جستجو تحت تاثیر قرار دهد. در هنگام ساخت بک لینک تعداد و کیفیت لینک هایی که به سایت شما اشاره دارد بسیار اهمیت دارد.  راه های زیادی برای ساخت بک لینک وجود دارد اما در هنگام ساخت بک لینک،  باید بسیار محتاط باشید زیرا اگر این کار را به صورت درست و اصولی انجام ندهید ممکن است سایت توسط گوگل جریمه شود.
 • شبکه های اجتماعی(Social Signal): حضور در شبکه های اجتماعی مرتبط با کسب و کار شما، موجب محبوبیت محتوا و افزایش ترافیک سایت خواهد شد. اگر محتوایی که تولید می کنید با کیفیت باشد و انرا در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید این کار باعث بازنشر محتوا توسط کاربران و افزایش بازدید سایت و افزایش درآمد میشود.

انواع تکنیک های سئو:

راهکار ها و تکنیک های سئو، در بهینه سازی سایت را به دو گروه تقسیم می کنیم. که عبارتند از: تکنیک های سئو کلاه سفید و تکنیک های سئو کلاه سیاه
سئو کلاه سفید: استفاده از تکنیک های درست و اصولی سئو که بر اساس شرایط و قوانین موتور های جستجو صورت می گیرد را سئو کلاه سفید می گویند. فرایند سئو کلاه سفید زمانبر بوده و در دراز مدت منجر به افزایش رتبه سایت میشود. اما در عوض زمانی که جایگاه واقعی سایت را در نتایج جستجو بدست آوردید گوگل به شما اعتماد کرده و جایگاه خود را به راحتی از دست نمی دهید. در سئو کلاه سفید دیر به نتیجه می رسید اما تاثیر آن ماندگار خواهد بود.
سئو کلاه سیاه: استفاده از تکنیک های غیر قانونی و مخالف قوانین موتور های جستجو در جهت رتبه بندی سریع سایت در موتور های جستجو را سئو کلاه سیاه می گویند. درست است که در سئو کلاه سیاه سریع می توانید رتبه اول گوگل را نصیب خود کنید اما به همان سرعت رتبه خود را از دست خواهید داد. در سئو کلاه سیاه زود به نتیجه می رسید اما تاثیر آن همیشگی نیست.

سئو کلاه سیاه و سئو کلاه سفید

نتیجه گیری کلی:
علم سئو بسیار گسترده است و عوامل بسیار زیاد دیگری وجود دارد که می تواند رتبه بندی سایت را تحت تاثیر قرار دهد . شما به عنوان سئو کار باید بتوانید تحلیل درستی از تغییرات الگوریتم های موتور های جستجو داشته باشید و در صورت نیاز این تغییرات را در بهینه سازی سایت اعمال کنید. در این مقاله سعی شده شما را با مفاهیم اصلی فرایند سئو آشنا کنیم. امید وارم از این مقاله لذت برده باشید.


اشتراک گذاری


توضیحاتی در مورد نویسنده این مقاله :
فرنوش زهره وند فرنوش زهره وند

کارشناس کامپیوتر گرایش نرم افزار


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

گروه مقالات


آموزشی
33
علمی
25
تحقیقاتی
30
به مقاله امتیاز دهید.
لطفا برای امتیازدهی وارد شوید.

میانگین امتیاز: 4


به دنبال هر آموزشی هستید در اینجا به دنبال آن باشید .