تاریخ بروزرسانی : 23 مهر 1399 | تعداد بازدید : 857 | زمان خواندن مقاله : 10 دقیقه

طراحی ui و ux چه تفاوتی دارند؟

میخواهم مطلبم را با این جمله از راهول ورشنی که یکی از مؤسسین شرکت foster.fm است، شروع کنم. راهول ورشنی میگوید:
«طراحی رابط کاربری و طراحی تجربه کاربری از گیج کننده ترین بحث ها در کار ما است و بسیاری این دو مفهوم را اشتباه به کار می برند. یک رابط کاربری بدون تجربه کاربری مانند یک نقاش است که بدون هیچ ایده و تفکری قلمش را روی بوم می کشد.»

اگر کمی با دنیای طراحی، مخصوصا طراحی وب آشنا باشید در صحبت های عامیانه متخصصین این حوزه دو واژه ui وux را بسیار شنیده اید؛ دو سرواژه ای که همیشه کنارهم می آیند. اما معنی این ها چیست؟ آیا باهم تفاوتی دارند؟

بد نیست قبل از شروع و در همین ابتدا بدانید که واژه ui مخفف عبارت User Interface به معنای رابط کاربری و واژه ux مخفف عبارت User Experience به معنای تجربه کاربری می باشد.

طراحی UX چیست؟

UX به رفتارها، احساسات و حالت های کاربران گفته می شود که در زمان استفاده از یک سیستم خاص یا محصول در آنها رخ می دهد. تجربه کاربران می تواند تمامی عواطف، اعتقادات، مزیت ها، پاسخ های فیزیکی و روانی، رفتارها و اجراها را قبل، در زمان استفاده از سایت و بعد از آن در بر بگیرد. بنابراین یکی از وظایف مهم طراحان سایت در زمان طراحی، ایجاد محیطی زیبا برای کاربران می باشد. به طوری که به احساسات و هیجانات کاربران توجه ویژه شود. سایت باید به گونه ای طراحی شود که احساسات کاربر را درگیر خود کند.

پس طراح تجربه کاربری، سعی دارد تجربه کاربر از یک سایت، محصول یا خدمات را بهبود دهد. یعنی من اگر طراح تجربه‌ی کاربری جایی باشم، باید تمام مسیرهایی که مخاطب به ما می‌رسد را بشناسم، تمام سناریوهایی که ممکن است برای مخاطب پیش بیاید را حدس بزنم و سعی کنم کاربر در تمام این مسیرها تجربه‌ای ایده‌ال داشته باشد و صد البته که در کنار این تجربه به اهدافی که مد نظر ما است، برسد ( یعنی کاربر را به سمتی که می‌خواهیم هدایت کنیم).

طراحی UI چیست؟

UI تاثیرات متقابل سایت بر کاربران است. طراحی UI بر روی نحوه ارائه محصولات تمرکز دارد. به این معنا که صفحات باید به گونه ای طراحی شود که اهداف UX محقق شود. برای مثال طراح UI سعی دارد تا در بالای صفحات سایت از بنرهایی استفاده کند که ثبات و یکپارچی سایت را تامین کند. به همین دلیل در طراحی UI از تصاویر، متن ها، دیاگرام ها، ماژولها، جداول، ویدئوها و همچنین رنگ به شکل حرفه ای استفاده می شود. پس رابط کاربری شامل المان‌های دیداری یک محصول می‌شود.

به عنوان مثال در یک وب سایت یا اپلیکیشن، تمام تصاویر به کار رفته، رنگ‌ بندی‌ها، طراحی ظاهری دکمه‌ها و… می‌توانند در بردارنده‌ی مفهوم UI باشند. طراحان رابط کاربری یا UI Designer‌‌ها وظیفه‌ی ایجاد یکپارچگی و زیباسازی ظاهری یک محصول، برنامه یا وب سایت را بر عهده دارند.

مثالی برای درک بهتر:

پس متوجه شدیم منظور از طراحی ui و طراحی ux چیست به همین دلیل برای درک بهتر موضوع برای شما مثال هایی آورده ایم که کاملا این دو واژه را بشناسید.

اگر شما یک محصول را مانند بدن انسان در نظر بگیرید، کدها همان استخوان هایی هستند که به بدن شکل می دهند. اندام ها نیز نمایانگر طراحی تجربه کاربری هستند که ورودی های بدن انسان را برای بقا اندازه گیری و بهینه سازی می کنند. طراحی رابط کاربری نیز مانند نمای بیرونی بدن است، مانند احساسات و عکس العمل ها و به طور کلی آنچه از بیرون دیده می شود.

فرض کنید قصد خرید یک ساعت مچی را دارید، شاید اولین موردی که توجه شما را به خود جلب کند ظاهر و طراحی آن ساعت باشد، در حقیقت شکل ظاهری ساعت یکی از عواملی است که به آن توجه می‌کنید و در خرید شما تاثیر گذار است، شکل و زیبایی ظاهری ساعت را می‌توانیم به UI یا رابط کاربری (بصری – دیداری) تشبیه کنیم. در مرحله‌ی بعدی احتمالا شما ساعت را به مچ خود بسته و آن را از نظر راحتی و نحوه‌ی استفاده بررسی می‌کنید، اگر استفاده از ساعت برای شما لذت‌بخش باشد، اصطلاحا می‌گوییم تجربه‌ی خوبی از کار با ساعت به دست آورده‌اید، این مورد را می‌توانیم به UX یا تجربه‌ی کاربری تشبیه کنیم.

تفاوت بین UIو UX:

با طراحی ui و همچنین طراحی ux آشنا شدید. اکنون باید بدانید که این دو واژه گر چه مکمل یکدیگرند ولی از هم متفاوت هستند و نباید به اشتباه در جای یکدیگر استفاده شوند. در زیر به تفاوت آنها پرداخته ایم.
  • طراحی ui تنها بخشی از ux محسوب می شود یعنی چی؟ یعنی کل یک محصول، UX است و برای تاثیرگذاری بر مخاطبان استفاده می شود در حالی که UI در زیر مجموعه آن قرار می گیرد و برای تامین هدف های UX استفاده می شود.
  • برای داشتن طراحی تاثیر گذار یا UX، استفاده از UI ضرورت دارد. بدون وجود طراحی UX سایت ظاهری زیبا و خیره کننده، عملکرد ضعیفی خواهد داشت.
  • برای داشتن طراحی UX باید به مفاهیم روانشناسی دقت کرد. به همین دلیل این نوع طراحی انتزاعی است در حالی که در طراحی ui از ابزارهای عینی و قابل مشاهده استفاده می شود.
  • طراحی ui به سلیقه طراح سایت بستگی دارد. در حالی که برای داشتن سایت، مطابق با اصول طراحی UX باید به خواست کاربران و نیازهای آنان دقت شود.

کلام آخر:

اکنون میتوانید منظورم را از جمله راهول ورشنی متوجه شوید. به طور کلی بنا برگفته ی طراح معروف Nick Babich:
"در طراحی دو نکته مهم هستند: امکانات و جزئیات!"

پس اگر میخواهید یک طراح سایت حرفه ای و بزرگ شوید لازم است طراحی ui و UX را به خوبی درک کنید و در هر دو متخصص شوید . زیرا این دو ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند که بدون همدیگر معنایی ندارند , زمانی که با یکدیگر ترکیب شوند نتیجه خوبی به شما میدهند. همچنین باید بدانید که تجربه کاربری تاثیر بسیار زیادی در موفقیت یک سایت دارد و اگر زمانی متوجه شدید که سایت شما بازده خوبی ندارد به سرعت اقدام به تغیر UX سایت نمایید. امیدواریم با ابن دو مفهوم کاربردی در وب آشنا شده باشید.


توضیحاتی در مورد نویسنده این مقاله :
مرضیه فتاحی مرضیه فتاحی

کارشناس کامپیوتر گرایش نرم افزار..... نویسندگی،تجربه ای انفرادی است یعنی به اشتراک گذاری.... این بخشی از ذات انسان است که بخواهد مسائل را به اشتراک بگذارد ازجمله:افکار،ایده ها،عقاید


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.