آموزش آنلاین چیست؟ بزرگترین تحول در آموزش

آموزش آنلاین چیست؟
تاریخ بروزرسانی : 25 اردیبهشت 1399 | تعداد بازدید : 7678 | زمان خواندن مقاله : 15دقیقه
پیرامون برنامه نویسی،

در عصر جدید امروز، مراکز زیادی آموزش خود را به شیوه آموزش آنلاین برای سهولت کار علاقه مندان به یادگیری استفاده میکنند. پس یکی از شاخه های نوین آموزش مجازی، آموزش آنلاین می باشد. آیا به این فکر کرده اید که معنی آموزش آنلاین چیست وآیا با یادگیری آنلاین تفاوتی دارد؟آموزش آنلاین چیست

آموزش آنلاین، یادگیری برنامه ریزی شده ای است که در آن معمولاً یادگیری و آموزش در محیط های جدا از هم صورت می گیرد و به تکنولوژی های ارتباطی و نهادی برای طراحی و برنامه ریزی آموزش، نیازمند است. یادگیری آنلاین فقط بر روی نیاز های یادگیرنده برای رابطه با مدرس تمرکز می کند، درحالی که آموزش آنلاین باید شامل دو طرف ارتباط، یعنی مدرس و یادگیرنده باشد.

در آموزش آنلاین از جدیدترین و به روزترین ابزارهای ارتباطی مانند: ایمیل، وب سایت، وبلاگ و انواع نرم افزار ها و … استفاده می شود تا محتوای آموزشی را در اختیار کاربران و کارآموزان خود قرار دهد. تعامل در آموزش آنلاین به دو صورت انجام می شود:

 • همزمان(Synchronous)
 • غیر همزمان (Asynchronous) 


امروزه، اینترنت یک منبع مهم و با ارزش در آموزش محسوب می شود که با استفاده از کامپیوتر برای تمامی عموم در هر زمان و مکان قابل دسترسی است. با توجه به اینکه در آینده ای نه چندان دور اکثر مشاغل با اینترنت رو به رو می شوند، این نیاز روز به روز افزایش می یابد تا از سیستم آموزش مجازی LMS استفاده کنند.

 

آموزش الکترونیکی:

یکی از متدهای آموزش آنلاین، آموزش الکترونیک می باشد و نوعی سبک نوین در آموزش از راه دور محسوب می شود. در واقع آموزش الکترونیکی از زیر شاخه های آموزش آنلاین است که در آن ارتباط مدرس و یادگیرنده به تکنولوژی اینترنت محدود می شود. در آموزش آنلاین، ارتباط مدرس و یاد گیرنده می تواند از طریق ویدئو کنفرانس و یا اینترنت و شبکه های اجتماعی باشد. در این نوع آموزش تمامی محتوای های آموزشی از جمله انیمیشن، صدا، تصویر، ویدئو، سی دی رام، دی وی دی رام، اینترنت و …. به وسیله فناوری های مختلف مانند شبکه های تلویزیونی، انواع نرم افزار ها، شبکه های داخلی و بین المللی در اختیار کارآموزان قرار می گیرد.

آموزش آنلاین چیست

مفاهیم دیگر آموزش آنلاین:

 • آموزش آنلاین

این آموزش به عنوان یک تکنیک آموزشی شناخته شده است که می تواند شامل آموزش الکترونیکی و آموزش ترکیبی باشد. به طور کلی به ایده استفاده از ابزارهای آنلاین برای آموزش اشاره دارد.

یکی از این نرم افزارها Adobe Connect نام دارد. شما می توانید با مراجعه به مقاله آموزش کار با ادوبی کانکت  ما نحوه کار با آن را بیاموزید.

 

 • آموزش الکترونیکی

آموزش الکترونیکی یک شیوه نوین آموزشی می باشد که به منظور دسترسی آسان و ارزان همه به منابع و خدمات آموزشی در هر زمان و در هر مکان با استفاده از فناوری و ارتباطات (از قبیل ابزارهای الکترونیکی) انجام می پذیرد.همچنین این آموزش فرصتی ایجاد کرده تا دانش آموزان و مدرسان به تبادل .نظر به صورت آنلاین بپردازند
 
 • آموزش از راه دورآموزش از راه دور

اگر چه آموزش از راه دور گفته می شود اما اغلب به عنوان مترادف آموزش آنلاین استفاده می شود. ابتدا به منظور جذب دانش آموزان از سراسر جهان معرفی شد. مثلا دانشگاه ها در حال ارائه دوره های آموزش از راه دور اختصاصی هستند تا زمانی که آنها شرایط ورود و صلاحیت ورود به دانشگاه را داشته باشند. از این رو برای دانشجویان اروپایی امکان پذیر شد تا به راحتی در یک کالج آمریکایی بدون نیاز به مسافرت حضور پیدا کنند.

 • آموزش ترکیبی

شیوه ای است که در سطوح مختلف (دوره های تک درس، اخذ گواهینامه های علمی – فنی – تخصصی، مدارج دانشگاهی و غیره) به دانشجویان امکان می دهد که تمام یا بخشی از دوره آموزشی را از راه دور (مثلا” در منزل خود و در شهر یا حتی کشوری دیگر) و بدون نیاز به حضور فیزیکی در کلاس درس بگذرانند و در صورت موفقیت در آزمون های مربوطه از امتیازاتی مشابه دانشجویان حضوری بهره مند شونداین آموزش به کلیه افراد امکان ادامه تحصیل می دهد. حتی کسانی که برنامه کاری و یا محل سکونت، مانع از حضور آنها درکلاسهای درس دوره های حضوری می باشد.

 

ابزارهای کلاس‌های آموزشی آنلاین:ابزارهای کلاس های آموزشی آنلاین

 • کامپیوتر رومیزی، لپ تاب، تبلت یا موبایل.
 • استفاده از اینترنت با سرعت مناسب و پهنای باند زیاد.
 • هدست یا اسپیکر و میکروفون جهت مکالمات صوتی با استاد.
 •  استفاده از آخرین نسخه ی مرورگرهایی نظیر گوگل کروم یا موزیلا فایرفاکس.
 • بهترین راه برای شرکت در یک کلاس آنلاین استفاده از کامپیوتر یا لپ تاب می‌باشد.

 

مزایا و معایب آموزش آنلاین

شما باید این را در نظر داشته باشید که در صورت تمایل به آموزش آنلاین با چالش هایی نیز رو به رو خواهید بود که در ادامه به برخی از این چالش ها و مشکلات اشاره خواهیم کرد:
 

مزایا آموزش آنلاین

 1. سرعت خوب و کارایی بالا:


سرعت خوب و کارایی بالا 

فرض کنید، می‌خواهید در موسسه آموزشی ثبت نام کنید. اگر شما شاغل باشید، مطمئنا با مشکلاتی رو به رو خواهید بود. به طور مثال شما باید حداقل یک هفته از زمان خود را خالی کرده و برای ثبت نام اقدام کنید. همچنین برای شرکت در کلاس آموزشی نیز به وقت خالی احتیاج دارید و این، شرایط شما را سخت خواهد کرد. در حضور فیزیکی در کلاس اگر نکته ای را فراموش کرده باشید باید تا شروع کلاس بعدی صبر کنید یا فقط ساعات خاصی را برای یادگیری وقت بگذارید، اما در آموزش آنلاین نیازی به حضور فیزیکی شما نیست و نیازی نیست در یک ساعت مشخص در حال یادگیری باشید. شما می توانید به تمام منابع در طول شبانه روز دسترسی داشته باشید، در صورت خستگی قدم بزنید یا نوشیدنی میل کنید و بعد به یادگیری ادامه دهید. 

این را در نظر داشته باشید که اگر شما در کلاسی شرکت کنید مدرس مجبور است با در نظر گرفتن سطح یادگیری افراد تدریس کند و زمان زیادی از دست میرود؛ اما آموزش آنلاین برای انواع عموم بسیار مناسب استبه فرض مثال فردی قدرت یادگیری بالایی دارد بنابراین درس را زودتر میتواند به اتمام برساند یا اگر فردی قدرت یادگیری ضعیفی دارد درس را دیرتر تمام میکند.

 1. انعطاف پذیری مناسب:

آموزش از راه دور بسیار انعطاف پذیر است، چون در هر زمان و در هر مکان تمامی افراد می توانند به کلاس های آموزشی دسترسی داشته باشند.

 

 1. ارتباط استاد و دانشجو:ارتباط استاد و دانشجو

دانشجو و استاد از طریق شبکه می توانند با یکدیگر ارتباط داشته باشند و باعث می شود تا استاد در هر مکان و در هر زمانی درسی را ارائه دهد و دانشجو نیز در هر زمان و مکان، درس را انتخاب نماید.

 

 

 1. افزایش دسترسی به دانش:

برخی از افراد درس را برای یادگیری انتخاب می کنند و هدفشان صرفا اخذ مدرک نیست و ممکن است در جایی آن آموزش کمتر تدریس می شود و فرد نمی تواند برای یادگیری از محلی به محل دیگر یا حتی از کشوری به کشور دیگر سفر کند؛ آموزش اینترنتی این عمل را آسانتر می کند و به دانشجویان سرتاسر جهان این امکان را میدهد تا در دوره های آموزشی که توسط بهترین مراکز آموزشی ارائه می شود، شرکت کنند. همچنین باعث می شود تا اکثر دانشجویان با دانشجویان خارجی نیز ارتباط برقرار کنند و تجربه های فرهنگی زیادی به دست آورند.

 1. قدرت حرکت بیشتر دانشجویان:

قدرت حرکت بیشتر دانشجویانآموزش مجازی این امکان را فراهم می کند تا مشتاقان یادگیری بتوانند در هر حالتی با وجود اینترنت به یادگیری بپردازند. این امر باعث می شود تا یادگیری بسیار ساده تر شود؛ خصوصا برای افرادی که کار و تحصیل را ترکیب کرده اند. افراد می توانند سر فصل های خود را در اتوبوس، پارک، باشگاه و ….بدون هیچ دغدغه ای فراگیرند.

 

 

 1. بدون حد و مرزبودن آموزش online:

علاوه بر محدودیت های مکان، زمان نیز از مسائل اصلی است که یادگیرندگان و معلمان با آن روبرو می شوند. در مورد یادگیری چهره به چهره و حضوری مکان لازم برای حضور گروهی از دانش آموزان، محدود است. زمان هم، شرکت کننده ها را محدود به کسانی می کند که می توانند در یک زمان خاص شرکت کنند. در صورتی که استفاده از یادگیری الکترونیکی این مشکل را برطرف کرده است تا هر کس که به دوره ای علاقه مند باشد در آن شرکت کند بدون نیاز به سازماندهی زمانی و مکانی. 

 1. مقرون‌ به‌صرفه بودن آموزش آنلاین:

مقرون به صرفه بودنبا این که ممکن است برای گرفتن نسخه های به روز شده کتاب های دانشگاه و یا مدرسه هزینه زیادی صرف کنید اما در آموزش آنلاین این مورد وجود ندارد. 

 

 

معایب آموزش آنلاین:

همانطور که میدانید هر اتفاقی علاوه بر داشتن مزایا حتما معایبی را نیز به همراه دارد. اما معایت آموزش آنلاین عبارت است از:

 • نداشتن تعامل بین دانشجو و استاد:

بزرگترین ایرادی که برای آموزش آنلاین مطرح شده تعامل نداشتن حضوری دانشجو و استاد می باشد. البته در برخی از دانشگاه ها این موضوع را تا حدودی حل شده است.

 • پایین بودن سرعت شبکه:

پایین بودن سرعت شبکهسرعت شبکه امکان دارد گاهی اوقات کم باشد؛ اما این مشکل با خرید سرورهای بزرگ برای شهرستان ها، خطوط پر سرعت و استفاده از کافی نت های پر سرعت قابل حل است.

 

 

 

 • منزوی شدن افراد:

اگر چه یادگیری الکترونیکی به راحتی توانسته امکان دسترسی از راه دور به یک کلاس درس را در هر زمانی برای دانش آموز فراهم کند، اما ممکن است آن را دچار نوعی انزوا کند. به این دلیل که یادگیری آنلاین یک فعالیت انفرادی است که ممکن است یادگیرنده احساس کند که کاملا به تنهایی عمل می کند. با پیشرفت تکنولوژی و روش های آموزش online، دانش آموزان اکنون می توانند با استفاده از ابزارهایی مانند کنفرانس های ویدئویی، رسانه های اجتماعی و انجمن های گفتگو با استادان و دیگر دانش آموزان در فعالیت های مختلف مشارکت کنند و تعامل داشته باشند.

 

 • آسیب های مربوط به سلامت:

آسیب های مربوط به سلامتیادگیری الکترونیکی نیاز به استفاده از رایانه و دستگاه های دیگر دارد؛ این به این معنی است که روی چشم ها، شکل گیری حالت های بد نشستن و دیگر مشکلات فیزیکی ممکن است بر یادگیرنده تاثیر بگذارد.

 

 • میزان دسترسی:

تفاوت در میزان دسترسی افراد به کلاس یکی دیگر از مشکلات آموزش آنلاین است. افرادی که از اینترنت پر سرعت برخوردار نیستند و یا سخت افزارهای مناسبی ندارند، ممکن است با مشکل مواجه شوند.

 • آشنایی با فناوری اطلاعات:

یکی از بزرگترین چالش‌هایی که در رابطه با شرکت در کلاس‌های آنلاین وجود دارد این است که عده ای ‌از دانش آموزان به دلیل آشنایی کمی‌ که با فناوری اطلاعات دارند در این کلاس‌ها شرکت نمیکنند و فکر میکنند استفاده از این کلاس‌ها تنها برای افرادی مناسب است که با فناوری آشنا هستند.

 

اسکای روم چیست؟

شما می توانید با اسکای روم از مزایای ارتباطات آنلاین با کمترین هزینه بهره مند شوید. این محصول کاملا بومی می باشد و حاصل تلاش متخصصان ایرانی است و برای برگزاری وبینارها، مشاوره های آنلاین، وب کنفرانس ها، همایش ها،سمینارها و ….کاربرد دارد. تاکنون برقراری ارتباط ها با چند صد مخاطب امکان پذیر نبود، اما با اسکای روم امکان پذیر شد.