روانشناسی رنگ در طراحی سایت تاریخ بروزرسانی : 21 دی 1399 | تعداد بازدید : 359 | زمان خواندن مقاله : 10 دقیقه

حیاتی ترین نکات روانشناسی رنگ در طراحی سایت

سلام امروز در این مقاله می‌خواهم در مورد یک موضوع خیلی مهم برای طراحی سایت صحبت کنم، مسئله‌ای که باید خیلی به آن توجه کنید اگر می‌خواهید یک سایت کاربر پسند داشته باشید باید به موارد مهمی توجه کنید که یکی از اصلی ترین مورد در طراحی سایت انتخاب رنگ مناسب برای آن است. رنگ در وب سایت می‌تواند کاربر را تحت تاثیر قرار بدهد و باعث شود که کاربر دوباره به وب سایت شما برگردد.

می‌خواهم در مورد روانشناسی رنگ در طراحی سایت صبحت کنم، اگر تصمیم دارید که یک وب سایت طراحی کنید، برای ظاهر آن حتما به انتخاب رنگ آن توجه کرده اید و برایتان مشکل باشد که بتوانید یک طیف رنگی درست را انتخاب کنید. این مقاله به شما کمک میکند تا ظاهری زیبا برای وب سایت خود بسازید، همچنین اگر در ابتدای کار هستید و می خواهید در بحث پیاده سازی سایت هم نقش مهم داشته باشید می توانید با آموزش html css شروعی طوفانی داشته باشید.

روانشناسی رنگ در طراحی سایت مهم است؟

روانشناسی رنگ‌ها یک علم بی پایان است و به معنای شناخت تاثیر رنگ‌ها بر رفتار و کارهای افراد می‌باشد.

زمانی که نوبت به طراحی ظاهر وب سایت می‌رسد، انتخاب رنگ مناسب یکی از مهم ترین عوامل است که باید آن را در نظر بگیرید. رنگ مناسب  نه تنها می‌تواند برای کاربران جذاب باشد بلکه باعث می‌شود این وب سایت در ذهن کاربر بماند. رنگ تاثیر زیادی در درک ما دارد و می‌تواند ابزاری قدرتمند برای وب سایتتان باشد که بهره وری بیشتر از آن داشته باشید. اگر وب سایت دارای هارمونی مناسب رنگ نباشد کاربر به راحتی حس می‌کند وب سایت غیر قابل اعتماد و غیر حرفه‌ای است.

روانشناسی رنگ در طراحی وب سایت به ما کمک می‌کند با توجه به نوع کار و نوع عملکرد وب سایت رنگبندی مناسب را انتخاب کنیم. هرکدام از رنگ‌ها دارای ویژگی و خصوصیات خود هستند که در ادامه هرکدام از آنها را بررسی می‌کنیم.

زمانی که می‌خواهید رنگی را انتخاب کنید باید به این فکر کنید که می‌خواهید چه احساساتی را برانگیخته کنید؟ کمی در این مورد فکر کنید و بعد انتخاب رنگ را انجام دهید. می‌دانید که گرافیک صفحات وب این روزها نقش بسیار زیاد و مهمی دارند.

رنگ سفید:
سفید به معنی صداقت، پاکیزگی و صمیمت است. از این رنگ در بک گراندهای وب سایت‌ها استفاده می‌شود، در تجارت سفید یک رنگ انرژی بخش است.

 

رنگ سیاه:
سیاه به معنی قدرت،ظرافت و شهامت است. استفاده از نگ مشکی برای متن در یک پس زمینه روشن مناسب است و از آن نباید در پس زمینه استفاده کرد به دلیل اینکه باعث خستگی چشم می‌شود.

 

رنگ قرمز:
قرمز نشان دهنده احساسات، هیجانات و خطر است. از این رنگ بیشتر برای ایجاد هیجان استفاده می شود و توجه ببیننده را به خود جلب می‌کند.

 


رنگ آبی:
آبی به معنای امنیت, اعتماد و مسئولیت پذیری است. آبی  دومین رنگی می‌باشد که همه می‌پسندند و در تجارت به معنی ضمانت مالی است.

 

رنگ سبز:
سبز نمایانگر فراوانی، حاصلخیزی و پیشرفت است. در تجارت نشادهنده  مقام و ثروت می‌باشد. رنگ سبز راحت تر از رنگ های دیگر دیده می‌شود.

 

رنگ زرد:
این رنگ به معنی نیروی جوانی، شادابی و خوش بینی است.بیشتر از زرد برای جلب رضایت مشتری استفاده می‌شود، توجه داشته باشید در طراحی سایت از آن زیاد استفاده نکنید که باعث خستگی چشم می‌شود.

 

رنگ نارنجی:
این رنگ نشان دهنده صمیمیت و اشتیاق است. برای طراحی سایت های تجاری، تکنولوژی، خودرو و سرگرمی مناسب می‌باشد.

 

معرفی یک مقاله فوق‌العاده برای برنامه‌نویسان: اگر به دنبال لیستی از افزونه‌های گوگل کروم میگردید، نگران نباشید. ما مقاله‌ای را در اینباره برای شما عزیزان تهیه کرده‌ایم که میتوانید از آن بهره ببرید.

 

نکات مهم در انتخاب رنگ‌ بندی سایت

تا اینجا با روانشناسی رنگ در طراحی سایت آشنا شدیم. حال میخواهیم به نکات مهم‌تری در انتخاب رنگ وب سایت ‌بپردازیم. انتخاب کردن یک رنگ شاید بنظر آسان باشد ولی برای هر پروژه ای شما با مشتری سرو کار دارید پس باید توجه داشته باشید که فقط برحسب علاقه خودتان رنگ ها را انتخا نکنید. نکاتی در انتخاب رنگ وجود دارد که باید به آن توجه کنید:

  1. به مخاطب خود فکر کنید به اینکه چه کسانی قرار است از وب سایت شما بازدید کنند و می‌خواهید چه حسی را به آنها انتقال دهید.
  2. کمک گرفتن از رنگ‌های ساده و استفاده درست از آن‌ها
  3. استفاده کردن از سایت‌های پالت رنگ، سایت های زیادی برای ایده گرفتن هستند که می‌توانید از آنها استفاده کنید.
  4. اگر دارای لوگویی با رنگ ثابت برای برند خود هستید، می‌توانید از این رنگ شروع کنید.

 

چگونه هارمونی‌های رنگ را انتخاب کنیم؟

روانشانسی رنگ در طراحی سایت یک مسئله مهم دیگر دارد آن هم انتخاب هارمونی‌های رنگ است. هارمونی رنگ، دایره ای است که هماهنگی رنگ های مختلف را نشان می‌دهد. به اصطلاح تخصصی تر هارمونی یعنی همان هماهنگی رنگ ها در صورتی که دیدن این رنگ ها کنار هم به فرد احساس خوبی دست بدهد و نظم و تعادل را ببینده حس کند. حالا چطور این حس خوب، نظم و تعادل را به وجود بیاوریم؟

  1. استفاده از رنگ‌های گرم و سرد
  2. هارمونی بر اساس هم جواری رنگ‌ها
  3. هارمونی بر اساس رنگ‌های مکمل

نتیجه گیری:

در روانشناسی رنگ در طراحی سایت و انتخاب رنگ مناسب نکات دیگری وجود دارد. رنگ ها در 90 ثانیه اول تاثیر زیادی رو ببینده دارد و می‌توانند کاربر را ترغیب کنند که در سایت شما بماند مثلا اگر وب سایت شما فروشگاهی باشد از شما خرید کند. تاثیر رنگ‌ها در فرهنگ‌های مختلف تفاوت دارد و به تنهایی می‌تواند یک پیام خاص را به کاربر برساند. نحوه انتخاب و ایجاد یک پالت رنگی برای وب سایت بسیار ساده و گسترده است. 

امیدوارم که از این مقاله استفاده کافی را برده باشید و برای وب سایت خود بتوانید بهترین و زیباترین رنگ ها را انتخاب کنید.
 


کلمات کلیدی :
html

توضیحاتی در مورد نویسنده این مقاله :
زهرا چگینی زهرا چگینی

کارشناس علوم کامپیوتر گرایش نرم افزار...متخصص تولید محتوا... من مثل یک نابغه فکر می کنم..مثل نویسنده ای ممتاز می نویسم و مثل کودکی سخن می گویم


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.