صفحه اصلی / دوره‌های آموزشی / Python / آموزش اسکرچ به کودکان؛ نابغه های آینده

آموزش اسکرچ به کودکان؛ نابغه های آینده


سطح مهارت
مقدماتی تا پیشرفته
مدت زمان
7:17
وضعیت دوره
پایان یافته
مدرس
زهره پور فرح آباد
میزان رضایت دانشجو: (11 رای)
آموزش اسکرچ

لیست جلسات دوره6 دقیقه
رایگان
                     
زهره پور فرح آباد
مدرس:

زهره پور فرح آباد

زهره پورفرح‌آباد هستم، مدرس دوره های برنامه نویسی از سال 1395 در این حوزه فعالیت میکنم و بیش از 7 سال سابقه تدریس در حوزه برنامه نویسی و همچنین اسکرچ دارم. آموزش برنامه نویسی به کودکان برای من لذت بخش ترین کار هست و برای رشد خلاقیت کودکان و آشنایی آنها با دنیای برنامه نویسی تلاش میکنم. مشاهده رزومه

شما صرفا یک دوره نمی خرید، بلکه برای آینده سرمایه گذاری می کنید
جامع بودن سرفصل‌های دوره
دسترسی مادام العمر به ویدئوهای دوره
دسترسی رایگان به آپدیت دوره
تدریس روان و با بالاترین کیفیت
1,100,000 تومان
افزودن به سبد خرید
ادامه فرآیند خرید

سوالات متداول

این دوره به چه صورت برگزار می شود؟

آموزش اسکرچ مقدماتی تا پیشرفته درسمن یک دوره کاملا جامع و تخصصی است که به صورت آفلاین برگزار می شود. انتهای هر فصل پروژه ای قرار گرفته که فرزند شما جهت تثبت یادگیری و تمرین آنها را پیاده سازی میکند.

هزینه این دوره برای من زیاد است!

قطعا ساخت آینده فرزندانمان و مهیا کردن بستری برای رشد و ارتقا او هم در زندگی و هم در کار؛ دغدغه اصلی همه ما هست و حاضریم برای تضمین و تامین آینده آن ها سرمایه گذاری کنید. اگر به شما بگوییم یادگیری اسکرچ آمادگی لازم برای یادگیری زبان های برنامه نویسی را مهیا می کند و کاری می کند که دانش آموز راه موفقیت را در پیش بگیرد و در آینده ای نزدیک به یکی از مشاغل پر درآمد دنیا وارد شود، آیا حاضر به پرداخت این هزینه نیستید؟ دانش و تخصصی که فرزند شما در مقابل این هزینه به دست می آورد؛ قطعا ارزشی چندین برابر بیشتر از این هزینه را دارد. آموزش اسکرچ درسمن یکی از کامل ترین و جامع ترین دوره های اسکرچ است که به صورت پروژه محور پیش می رود و مهارتی که شرکت کنندگان دوره به دست می آورند، مهارتی کاربردی است.

مخاطبین دوره اسکرچ چه کسانی هستند؟

دوره اسکرچ دوره ای است که برای تمامی کودکان و نوجوانان؛ از دختر گرفته تا پسر می توانند در آن شرکت کنند. خیلی از والدین بر این عقیده هستند که یادگیری اسکرچ مختص کودکان و نوجوانانی است که علاقه مند به برنامه نویسی هستند. مژده ما به شما این است که یادگیری اسکرچ هیچ محدودیتی ندارد و حتی افرادی که علاقه مند به این حوزه نیستند هم می توانند در آن شرکت کنند. آموزش برنامه نویسی اسکرچ؛ همان بستری است که به کودک و نوجوان شما کمک می کند تا تفکری خلاقانه داشته باشد و قدر تحلیل و تجزیه و همچنین ایده پردازی، ادراک و حل مسئله را در خود تقویت کند. در اصل می توان گفت یادگیری اسکرچ، فراهم کردن بستری برای ساخت آینده ای درخشان است.

برای شرکت در این دوره چه پیش نیاز هایی لازم است؟

کلیه مباحث تدریس شده در آموزش اسکرچ درسمن، صفر تا صدی است. منظور از صفر تا صدی بودن آموزش برای این دوره این است که آموزش ها از نقطه صفر کار شروع می شود و تمامی مباحث از پایه آموزش داده می شود. تنها پیشنیازی که برای شرکت در این دوره استثنایی نیاز است، توانایی کار با کامپیوتر است. اگر دانش آموزان شما به صورت مبتدی بتواند با کامپیوتر و موس و کیبورد کار کنند، می‌توان گفت پیشنیاز های لازم برای شرکت در این دوره را دارد.

نظرات دانشجویان

نظر شما در تصمیم دیگران اثرگذار است.

لطفا برای همراهان درسمن و بهتر شدن دوره نظر خود را بنویسید.

برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

توضیحات دوره

آموزش برنامه نویسی اسکرچ برای کودکان

در سالیان دور که به تازگی اینترنت عرضه شده بود؛ علم کامپیوتر و برنامه نویسی مختص به افراد خاصی چون برنامه نویسان و مهندسان کامپیوتر بود و هر کسی توانایی ساختن نرم افزار ها و برنامه های کامپیوتری را نداشت و تنها افرادی می توانستند به فعالیت در این حوزه بپردازند که مشغول به تحصیل در علوم کامپیوتر بودند. اما امروزه همه چیز تغییر کرده است و حتی کودکان نیز می توانند به برنامه نویسی بپردازند. از آنجایی که دنیای کودکان با رنگ و تصویر و بازی آمیخته شده، آموزش اسکرچ بهترین گزینه برای ورود آن ها به دنیای برنامه نویسی است.

تمام بازی های کامپیوتری، ویدیو ها، وب سایت ها و هر آنچیزی که در اینترنت وجود دارد، با استفاده از کد نویسی به وجود آمده است. در حال حاضر؛ برنامه نویسی پر تقاضا ترین شغل در سراسر دنیا است و کارفرمایان در همه شرکت ها و سازمان ها به دنبال استخدام این افراد هستند. همین عامل باعث شده تا والدین فرزندان خود را تشویق به یادگیری برنامه نویسی کنند و این کار را نیز از همان سنین پایین شروع کنند.

آموزش برنامه نویسی اسکرچ برای کودکان از اهمیت بالایی برخوردار است و به همین علت خیلی از کشور های توسعه یافته، در کنار آموزش دروس نظری مانند ریاضی و علوم و زبان انگلیسی به آموزش برنامه نویسی هم می پردازند و این کار را در مدارس انجام می دهند.

برای آن که بتوانید کودکتان را به برنامه نویسی تشویق و علاقه مند کنید، باید به 2 اصل اساسی توجه داشته باشید، اولین مورد این که چگونه برنامه نویسی را به او بیاموزید که روز به روز به برنامه نویسی بیشتر علاقه مند شود و رفته رفته خودش بخواهد این مسیر را ادامه دهد و دومین مورد نیز این است که آموزش برنامه نویسی را با چه زبانی شروع کنید که بیشترین میزان تاثیر گذاری را روی یادگیری کودکتان داشته باشد و او را آماده یادگیری زبان های برنامه نویسی مانند پایتون کند.

در ادامه به این 2 اصل اساسی می پردازیم و به شما خواهیم گفت اصول آموزش زبان برنامه نویسی به کودکان به چه صورت است و در کنار آن نیز به آموزش اسکرچ می پردازیم تا بتوانید فرزند خود را با بهترین زبان برنامه نویسی کودکان آشنا کنید و او را آماده ورود به دنیای برنامه نویسان کنید. پس تا انتها همراه ما باشید.

چگونه برنامه نویسی را به کودکان آموزش دهیم؟

برای آن که کودکتان بتواند آموزش اسکرچ را ببیند و بیاموزد؛ نیاز است که 5 مرحله را پشت سر بگذارد. این مراحل به او کمک می کند تا بتواند درست و اصولی پیش برود و پیوستگی خود را در آموزش برنامه نویسی حفظ کند و در کنار آن نیز به پیشروی در این حوزه ادامه دهد. این 5 مرحله عبارت است از:

مرحله یک: آشنایی با کد نویسی

اولین گام برای آن که بتوانیم آموزش اسکرچ را شروع کنیم، این است که بدانیم کد نویسی چییست، چرا که با پاسخ به این سوال می توانیم به دنیای برنامه نویسی ورود پیدا کنیم. کد نویسی فرآیندی است که در آن دستور العمل هایی را به کامپیوتر می دهیم تا کار مشخصی را برای ما انجام دهد. این کار در عین سادگی، می تواند دشوار هم باشد.

کد نویسی آنجایی دشوار می شود که رایانه ها نمی توانند تفاوت و ابهامات زبان انسان را درک کنند و انسان نیز مجبور است از یک زبان ساده تر استفاده کند که فهم آن برای رایانه آسان باشد که این زبان نیز همان زبان برنامه نویسی است. کامپیوتر ها با این هدف ساخته شده اند که کارهای شگفت انگیزی کنند، اما این وسایل کاربردی و مفید بدون زبان برنامه نویسی عملا کاربرد خود را از دست می دهند و وسایلی هستند که بیکار روی میز نشسته اند و خاک می خورند.

زبان های برنامه نویسی زیادی وجود دارند، اما یکی از مناسب ترین آن ها برای کودکان، زبان برنامه نویسی اسکرچ است. اسکرچ یک زبان برنامه نویسی بصری و مبتنی بر بلوک است که مناسب ترین زبان برای آموزش کودکان است. آموزش اسکرچ بهترین گزینه برای شروع است، اما در ادامه این کودکان هستند که انتخاب می کنند چه زبان برنامه نویسی را بیاموزند.

درست است که همه زبان های برنامه نویسی مفاهیم مشترکی دارند، اما هر کدام از آن ها کاربرد های خاص خودشان را دارند و به همین دلیل کودک، خود باید انتخاب کند که به چه حوزه ای علاقه دارد و می خواهد در آن حوزه به یک متخصص تبدیل شود. نکته ای که در این قسمت باید بدانید این است که هنگام تعریف کد نویسی و فرآیندی که طی می کند، همه مسائل را نزدیک به هم نگه دارید و پراکنده صحبت نکنید تا فرزندتان دچار آشفتگی ذهنی نشود. آهسته و پیوسته آموزش دادن به کودکان، از جمله اصولی است که باید همیشه به آن توجه داشته باشید. آموزش برنامه نویسی با چاشنی سرگرمی، همیشه برای کودکان جواب می دهد.

مرحله دو: پرورش علاقه به کد نویسی

آموزش اسکرچ از جمله آموزش هایی است که همیشه کودکان علاقه مند به ادامه آن هستند. البته این به شرطی است که کودک خود را به خوبی با زبان های برنامه نویسی آشنا کرده باشید. بچه ها عاشق برنامه نویسی و کد زنی هستند. بچه ها همیشه ذهنی پر از ایده و خلاقیت دارند و این را می توان از جملاتی چون «کاش فلان برنامه با فلان ویژگی وجود داشت» یا «کاش یک بازی با ویژگی هایی که می خواستم وجود داشت».

کافی است مفهوم برنامه نویسی و کد نویسی را به آن ها آموزش دهید و بگویید که زبان های برنامه نویسی مختلف چه کاری انجام می دهند و چگونه می توانند آن چه را که کودکتان تصور می کند، پیاده سازی کند. مطمئن باشید بچه ها پس از آن که متوجه شوند راهی برای پیاده سازی و عملیاتی کردن ایده هایشان وجود دارد، با تمام وجود شروع به آموزش برنامه نویسی می کنند و از آن نیز لذت می برند.

آموزش اسکرچ شروع مسیر است، اما برای انتخاب زبان اصلی برنامه نویسی، باید به سراغ خود کودکان برویم و به علایق آن ها توجه ویژه ای داشته باشیم. اجازه دهید با ذکر مثال به این موضوع بپردازیم. اگر فرزندتان به مسائلی پیرامون واقیت مجازی، هوش مصنوعی و رباتیک علاقه دارد، پس بهتر است به سمت یادگیری زبان های برنامه نویسی چون پایتون برود.

اگر کودک شما به ساخت بازی علاقه دارد، بهترین زبان برنامه نویسی برای او Unity و Unreal است. یکی از چالش های بزرگی که پدران و مادران با آن رو به رو می شوند، علاقه فرزندانشان به بازی هایی چون لگو یا حتی ورزش است. به این گروه از پدر و مادر ها نیز این اطمینان خاطر را می دهیم که فرزندان آن ها نیز می توانند به سمت برنامه نویسی بروند و این در صورتی ممکن است که کد نویسی را برای آن ها جذاب کنیم و حس هیجان نسبت به برنامه نویسی را در آن ها تقویت کنیم. سبک های یادگیری متفاوتی در برنامه نویسی برای کودکان وجود دارد که بهترین آن ها آموزش اسکرچ است.

کودکان با توجه به سلایق و علایق خود و همچنین زمینه های که در آن ها استعداد دارد، مسیر یادگیری خود را پیدا می کند یا آن را می سازد. خوب است که سبک یادگیری کودکتان را درک کنید و درباره انگیزه اش پیرامون یادگیری صحبت کنید، چرا که این کار باعث می شود تا بهترین مسیر موفقیت برای او متجلی شود.

مرحله سه: آهسته و پیوسته تا برنده شدن

نا امیدی و شکست، بخش بزرگی از وجود هر برنامه نویس است. این شکست و نا امیدی برای همه برنامه نویسان وجود دارد، از تازه کار ها گرفته تا افراد حرفه ای، همگی بار ها و بار ها این احساسات را تجربه کرده اند. با این حال، بروز این احساسات در کودکان می تواند مانعی شود بر سر راه یادگیری و پیشرفتشان و به یک چالش جدی تبدیل شود، البته کودکان این چالش ها را تبدیل به ابزاری برای پرورش سرگرمی و لذت بردن از کد نویسی می کنند.
یادگیری خود آموز برنامه نویسی برای هر سن و سالی امکان پذیر است. اما در سنین پایین تر و در بین کودکان آموزش همراه با مربی در یک محیط ساختار یافته، قطعا باعث ایجاد بستری مناسب برای یادگیری برنامه نویسی می شود.


مرحله چهارم: با آموزش اسکرچ شروع کنید

آموزش اسکرچ، بهترین گزینه برای شروع مسیر یادگیری برنامه نویسی است. اسکرچ توسط مهندسان MIT عرضه و توسعه داده شد. هدف از ارائه زبان برنامه نویسی اسکرچ، آموزش برنامه نویسی همراه با سرگرمی به کودکان بود. اسکرچ یک زبان برنامه نویسی بصری، رایگان و مبتنی بر بلوک است که به کودکان اجازه می دهد تا برنامه نویسی را با استفاده از بازی، انمیشن و تصاویر بیاموزند و این کار را با استفاده از بلوک های کد رنگارنگ انجام می دهند که برای کودکان قابل درک باشد و تداعی کننده لگو برای آن ها باشد.

آموزش اسکرچ به این صورت است که کودکان باید بلوک هایی را به هم بچسبانند. با این کار آن ها کد نویسی انیمیشن های ساده را می آموزند و به مراتب به کد نویسی بازی ها و انیمیشن های پیچیده می رسند. در آخرین گام از آموزش زبان برنامه نویسی اسکرچ، بچه ها می توانند کد هایی که نوشته اند را با سایر بچه های برنامه نویس از سراسر دنیا به اشتراک بگذارند.

آموزش اسکرچ برخلاف سایر زبان های برنامه نویسی، بسیار شیرین، جذاب و سرگرم کننده است و با رابط کاربری جذابی که دارد، می تواند توجه همه کودکان را به خود جلب کند، حتی آن هایی که خجالتی هستند یا اعتماد به نفس لازم را برای شروع ندارد. آموزش زبان برنامه نویسی اسکرچ به آن ها حس برتری می دهد و در اعتماد به نفس بچه ها نیز به شدت تاثیر گذار است. در اصل می توان گفت، آموزش اسکرچ اولین گام برای یادگیری زبان های برنامه نویسی پیشرفته تر و مبتنی بر متن است.

مرحله پنجم: با یک مدرس کار بلد شروع کنید

برنامه نویسی به خودی خود کمی چالش بر انگیز است، و این چالش در سنین پایین تر نیز بیشتر است. کودک شما قرار است مفاهیمی را بیاموزد که برای او تازگی دارد و به همین دلیل باید این کار را زیر نظر یک مدرس کاربلد انجام داد. یک مدرس کاربلد باید کودکان را مشتاق به یادگیری کند.
آموزش اسکرچ درسمن نیز زیر نظر یک مربی حرفه ای و با تجربه صورت گرفته است که کودکان بسیاری را تاکنون آموزش داده است و آن ها را علاقه مند به برنامه نویسی کرده است. این بدان معنا است که می توانید با خیال راحت آموزش برنامه نویسی اسکرچ کودکانتان را به درسمن بسپارید.

برنامه نویسی برای کودکان را از چه سنی شروع کنیم؟

یکی از سوالاتی که برای همه پدر ها و مادر ها پیش می آید این است که «برنامه نویسی کودکان از چه سن و سالی امکان پذیر است؟» یا اینکه «آموزش برنامه نویسی اسکرچ مناسب چه بازه سنی است؟». در پاسخ به این سوالات نمی توان جواب های قطعی داد. اما نزدیک ترین پاسخ و مناسب ترین پاسخ برای آن ها؛ این است که آموزش برنامه نویسی اسکرچ به کودکان باید از سنی شروع شود که فرزند شما آماده یادگیری آن می شود و این آمادگی از هر کودک به کودک دیگر متفاوت است.

سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که «از کجا بفهمیم که کودک ما علاقه مند به برنامه نویسی است؟». علاقه کودکتان به برنامه نویسی را می توانید از روش های غیر مستقیمم متوجه شوید. به طور مثال؛ آیا کودک شما علاقه ای به بازی های کامپیوتری یا کار با کامپیوتر نشان می دهد؟ آیا کار با پازل و بازی با اعداد را دوست دارد؟

طبق تحقیقات گسترده ای که صورت گرفته است؛ بچه های از سن 4 الی 5 سالگی آماده یادگیری برنامه نویسی هستند. البته فراموش نکنید که منظور از آموزش برنامه نویسی؛ همان آموزش زبان برنامه نویسی اسکرچ است و نه زبان های برنامه نویسی تحت متن. برای شروع آموزش اسکرچ، کافی است کودک شما دانش اولیه خواندن را داشته باشد و بتواند با اعداد کار کند. قطعا با شروع آموزش نرم افزار Scratch و به مرور زمان، این توانایی ها در کودک شما تقویت می شود. در ادامه به معرفی اسکرچ می پردازیم تا به درک بهتری از این زبان برنامه نویسی یا به نوعی نرم افزار دست پیدا کنید.

آشنایی با زبان برنامه نویسی اسکرچ

Scratch، یک زبان برنامه نویسی رایگان است که مخاطب اصلی آن کودکان هستند. این زبان به دانش آموزان اجازه می دهد تا با استفاده از روش های بصری جذاب، شروع به یادگیری برنامه نویسی کنند. اگر بخواهیم خیلی خلاصه بگوییم که اسکرچ چیست، می توان گفت که اسکرچ یک زبان برنامه نویسی بصری مبتنی بر بلوک است که توسط گروه Lifelong Kindergarten در دانشگاه MIT اختراع شده است. کودک شما می تواند در اسکرچ داستان ها، بازی ها و انیمیشن های تعاملی که که دوست دارد را با استفاده از بلوک های مختلف بسازد.

مزیت اصلی اسکرچ این است که نیازی به کد نویسی ندارد و کودکان می توانند خیلی راحت با کشیدن و رها کردن داستان های مختلفی بسازند. این عمل دقیقا مشابه ویژوال بیسیک است. شاسد بپرسید که اسکرچ چگونه یک زبان برنامه نویسی است که هیچ کد نویسی ندارد. اسکرچ یک زبان برنامه نویسی است، اما در اصل کاربرد آن مانند یک ابزار آموزش برنامه نویسی است. این زبان برنامه نویسی مثل یک بازی برای بچه ها است و اجازه نمی دهد که آن ها خسته یا زده شوند.

یکی از اصلی ترین اصول آموزش به کودکان استفاده از بازی است. فرقی نمی کند آموزش پیرامون برنامه نویسی باشد، یا هنر، زبان، ریاضی و موارد مشابه آن ها، در هر صورت بازی می تواند بهترین گزینه برای آموزش دانش آموزان باشد. اسکرچ ویژگی های فوق العاده ای مانند انیمیشن ها، بازی های ویدیویی، صدا ها، داستان ها، رویداد ها و ... دارد که همه آن ها در کنار هم بچه ها را علاقه مند و تشویق می کند.

خبر خوب برای همه پدر ها و مادرها، خواهر ها و برادر های بزرگ تر، عمه ها و خاله ها و در نهایت عموها و دایی هایی که می خواهند بچه های دلبند خانواده را ترغیب به آموزش اسکرچ کنند، این است که اسکرچ، در اکشن اسکریپت و جاوا اسکریپت توسعه یافته است و با هر سیستم عاملی سازگار است. جذاب تر از مورد قبل هم این است که این زبان برنامه نویسی به 70 زبان زنده دنیا ترجمه شده است و در اقصی نقاط جهان استفاده می شود و طرفداران خودش را دارد.

کد نویسی چیست؟

پیش تر به شما گفته بودیم که اسکرچ مقدمه ای برای شروع و یادگیری کد نویسی است. به بیان ساده، کد نویسی به یک شی می گوید که چه کاری را انجام دهد. فرض کنید معلم مدرسه فرزندتان به او تکلیفی می دهد که باید در خانه آن را حل کند. در این صورت فرزندتان هدف است و معلم نیز یک برنامه نویس که از فرزندتان می خواهد کاری را انجام دهد.
همین قضیه را می توان به برنامه نویسی هم تعمیم داد. هنگامی که شما ( برنامه نویس) به کامپیوتر (شی) دستور می دهید، باید از آن پیروی کند. اما از آن‌جایی کامپیوتر هیچ زبانی را متوجه نمی شود، پس باید دستور ها را به صورت کد آن گفت. به طور کلی دو نوع کدنویسی وجود دارد:

1.    کد نویسی مبتنی بر بلوک (مثل code.org، Thunkable و Scratch)
2.    کد نویسی مبتنی بر متن (مثل C، JAVA، Python و ...)

کد نویسی مبتنی بر بلوک چیست؟

اساسی ترین شکل برنامه نویسی، کد نویسی مبتنی بر بلوک است. در این روش به جای این که مجبور باشید برنامه نویسی را هزاران خط کد پیچیده انجام دهید، می توانید این کار را با استفاده از بلوک ها انجام دهید. البته این روش بیشتر مناسب بچه ها است. این روش به کودکان کمک می کند تا به سرعت مفاهیم اساسی و منطق برنامه نویسی را درک کنند.

تمامی این بلوک ها عملکرد خاصی دارند و کار خاصی را انجام می دهند. تنها کاری که بچه ها باید انجام دهند این است که این بلوک ها را با ترتیب خاصی کنار هم بگذارند تا یک برنامه ایجاد و اجرا شود. دیباگ کردن در این روش و پیدا کردن خطا های برنامه نویسی بسیار آسان است. تمام توضیحاتی که دادیم، برای این بود که شیوه کار اسکرچ را درک کنید و بتوانید با آن ارتباط برقرار کنید.

اسکرچ چگونه کار می کند؟

آخرین نسخه به روز شده اسکرچ نسخه 3 هست، که این نسخه دارای 3 بخش اصلی است. بخش اول: قسمتی که بازی یا انیمیشن در آن اجرا می شود، بخش دوم قسمتی است که بلوک ها قرار دارند و بخش سوم قسمتی است که کد گذاری در آن جا نشان داده می شود. منطقه اول نتایج کاری که انجام می دهید را نشان می دهد، مثل نمایش یک ویدیو متحرک.

در همین صفحه می توانید، بازی هایی را که قرار داده ایم، ببینید تا بیشتر متوجه منظور ما شوید. منطقه دوم هم جایی است که می توان تمام دستورات مربوط به کشیدن و رها کردن را مشاهده کرد. کد های ایجاد شده هم در منطقه آخر نمایش داده می شوند. اسکرچ با بسیاری از پروژه های بزرگ درد نیای واقعی مثل BBC Micro:bit و LEGO Mindstorms EV3 هم کار می کند و حتی باعث می شود که نتایج بهتری نسبت به کد نویسی به دست بیاید.

بهترین ویژگی های اسکرچ چیست؟

چیزی که قرار است برای کودکان باشد، باید آنقدر جذاب و دوست داشتنی باشد که کودک نتواند برای لحظه ای از آن دست بکشد. اسکرچ هم به این موارد متعهد بوده است، چرا که اینجا هدف سرگرم کردن بچه ها نیست، بلکه هدف آموزش دادن برنامه نویسی است. برنامه نویسی به خودی خود پیچیدگی هایی دارد، پس باید تا جایی که امکانش هست درک آن را برای بچه ها آسان کنیم.

علاوه بر این مورد، یادگیری اسکرچ به بچه ها اعتماد به نفس هم می دهد. آن ها می توانند کارهای ساده و نسبتا ساده را خیلی سریع انجام دهند که این موفقیت های کوچک باعث می شود تا در آن ها حس اعتماد به نفس و علاقه تشدید شود و بخواهند این کار را باز هم انجام دهند و حتی با انگیزه بیشتر به سمت ناشناخته ها بروند. اما این ها ویژگی ها و مزیت های پنهان آموزش اسکرچ است. در ادامه ویژگی های بارزتر این زبان برنامه نویسی را به شما خواهیم گفت.

• کد نویسی با اسکرچ مبتکرانه و سرگرم کننده است:

با وجود اسباب بازی ها، گیم و کلی انیمیشن های جذاب، سرگرم کردن و تشویق کردن بچه ها به انجام کارهای که ذهن آن ها را درگیر می کند، کار سختی شده است، علی الخصوص اگر نام برنامه نویسی را بشنوند، قطعا از آن دوری خواهند کرد.

اما اسکرچ فراتر از تصورات عمل کرده و کاری کرده است که بچه ها تشویق به کار با آن شوند و بخواهند فراتر از جعبه فکر خود عمل کنند و کارهایی انجام دهند که تا قبل از این در ذهنشان غیر قابل انجام و سخت بوده است. پروژه هایی که بچه ها در اسکرچ ایجاد و اجرا می کنند به شدت سرگرم کننده و جالب هست و در عین حال ذهن آن ها فعال می کند و یادگیری را نیز برای آن ها جذاب می کند.

• اسکرچ توانایی تحلیل و تفکر را در بهبود می بخشد:

یکی از مهم ترین و اصلی ترین مزیت های برنامه نویسی با اسکرچ این است که بچه ها می توانند قدرت تفکر و به طور ویژه تفکر منطقی خود را بهبود ببخشند. تفکر منطقی علاوه بر برنامه نویسی، در تمام مراحل زندگی می تواند به آن ها کمک کند. بچه ها در پروژه های مختلفی که انجام می دهند، می آموزند که چگونه موقعیت های مختلف را تحلیل کنند و بهترین راه حل ممکن را انتخاب کنند. در اصل آن ها با این کار قدرت حل مسئله را در خود پرورش داده اند.

• برنامه نویسی اسکرچ رابط بصری جذابی دارد:

جذابیت رابط بصری اسکرچ به گونه ای است که هر کودکی را جذب خودش می کند. هنگامی که کودکان برنامه نویسی را انجام می دهند، کد های نوشته شده آن ها مانند یک انیمیشن نمایش داده می شود و دقیقا ویژگی های یک انیمیشن زیبا را دارد.

بچه ها می توانند برای انیمیشنی که ساخته اند، داستان سرایی کنند، برای کاراکتر ها اسم مشخص کنند و حتی برای آن ها صدا بگذارند. مجموع ا ین کار ها باعث می شود تا این کودک بتواند کد هایی را که نوشته است، تجسم کند و در ذهنش ثبت شود و در نهایت روند یادگیری برنامه نویسی برای او جذاب تر از قبل باشد.

• درک برنامه نویسی اسکرچ ساده است:

کد نویسی با زبان های برنامه نویسی تحت متن، یکی از کارهایی است که اگر انگیزه و تلاش کافی نداشته باشید و پایه برنامه نویسی ضعیف هم دست به دست آن دهد، تبدیل به یکی از فجایع قرن می شود. سخت ترین جنبه برنامه نویسی هم درک درستی کد هایی است که زده شده اند. خوشبختانه این مورد درباره برنامه نویسی با زبان اسکرچ صادق نیست.

از آنجایی که مخاطب اصلی این زبان، کودکان هستند، درک آن به شدت آسان است. برای این که کودک شما بتواند این زبان برنامه نویسی جذاب و رنگی رنگی را یاد بگیرد، نیازی به مطالعه کتاب های قطور یا استفاده از دستورالعمل های پیچیده ای که در آموزش های برنامه نویسی ارائه می شود، ندارد.

• کد های نوشته شده در اسکرچ به سادگی قابل دسترس است:

خوشبختانه اسکرچ برای تمام جمعیت روی کره زمین قابل دسترس است و هیچ محدودیتی برای استفاده از آن وجود ندارد. کافی است اتصال سیستم یا موبایل خود را به اینترنت بررسی برقرار کنید و شروع به یادگیری و پیاده سازی کنید. یکی از مزیت های خوب اسکرچ این است که کودکان و نوجوانان می توانند به راحتی آن را در خانه یاد بگیرند و انجام دهند.

• اسکرچ قابلیت توسعه سخت افزاری عالی دارد:

اگر کودک شما هم جزو گروهی است که از انجام کار های عملی و کار با دست لذت می برد و ساعت ها بدون خستگی آن کار را ادامه می دهد، پس اسکرچ بهترین گزینه برای او است. چند شرکت کیت های سخت افزاری تولید می کنند که این کیت ها در کنار اسکرچ استفاده می شوند. این کیت ها به بچه ها اجازه می دهند پروژه های جذاب خود را اجرا کنند. به عنوان مثال Microbit و Makey-Makey به بچه ها اجازه می دهند کنترلر های بازی خودشان را طراحی و پیاده سازی کنند.

• یادگیری اسکرچ، مقدمه ای برای شروع برنامه نویسی است:

علاقه مندی بچه ها به مشاغلی که می خواهند در آینده داشته باشند را می توان از بازی هایی که انجام می دهند، متوجه شد. بچه ها با اسکرچ و بازی با آن، طعم برنامه نویسی را می چشند. اینجاست که می تواند استعداد های پنهان خودش را کشف کند و شروع به تقویت آن ها کند. آمار ها نشان می دهد حدود 95 درصد کودکانی که شروع به یادگیری اسکرچ کرده و با آن کار می کنند، به برنامه نویسی علاقه مند می شوند.

اکثر این کودکان در آینده به دنبال مهندسی کامپیوتر می روند و یاد می گیرند که با زبان های برنامه نویسی مبتنی بر متن هم کار کنند و خودشان کد نویسی کنند. بنابراین، اسکرچ بهترین گزینه برای بچه ها است و به نوعی می تواند ذهن آن ها را برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای آماده کند و مسیر ساخت آینده آن ها را نیز هموار تر کند.

• اسکرچ قدرتمند ترین انجمن آنلاین را دارد:

انجمن آنلاین هم یکی دیگر از ویژگی های خاص اسکرچ است. از آنجایی که آمار استفاده از اسکرچ بسیار بالاست، فرصت های تعامل زیادی هم برای آن وجود دارد. اعضای انجمن می توانند در مورد پروژه های دیگر اعضا نظر بدهند و کامنت بگذارند، تگ بزنند، آن ها را به علاقه مندی هایشان اضافه کنند یا آن ها را به اشتراک بگذارند.

یکی از مهم ترین مزیت های وجود این انجمن و تعاملاتی که در آن وجود دارد این است که بچه ها با دیدن اتفاقات درون انجمن، تشویق به فعالیت های بیشتر و رقابت می شوند. این انجمن حتی می تواند خلاقیت کودکان را تحریک کند و باعث شود تا ایده های جدیدی به ذهنشان خطور کند.

مواردی که در بالا ذکر کردیم مهم ترین ویژگی ها و مزیت های یادگیری و پیاده سازی اسکرچ است. قطعا مزایای دیگری هم وجود دارد. به طور مثال کودکان و نوجوانان پس از یادگیری و کار با اسکرچ، از نظر فنی با سواد می شوند، میل به عملی کردن ایده هایشان در آن ها افزایش می یابد، توانایی مدیریت پروژه های اجتماعی را می آموزند و در نهایت ترکیبی از لذت و یادگیری را تجربه می کنند.

جامع ترین آموزش اسکرچ با درسمن

درسمن به عنوان یکی از مراجع آموزش برنامه نویسی در ایران، سال ها است که به تدریس برنامه نویسی در سنین بزرگسالان مشغول است. از آنجایی که رسالت درسمن هموار کردن مسیر یادگیری برنامه نویسی برای همه افراد است، این بار نوبت فرزندان این سرزمین است. برنامه نویسی دانشی است که در آینده بیشتر از حال استفاده می شود و به همین علت در کشور های پیشرفته آموزش برنامه نویسی به سنین کودکی رسیده و حتی در مدارس کشور های غربی، آموزش اسکرچ سال ها است که در کنار دروس دیگر تدریس می شود.

پس از بررسی های بسیار متوجه شدیم، تعداد بسیار زیادی از کودکان علاقه مند به یادگیری برنامه نویسی هستند، اما بستر مناسب و آموزش جامعی برای آن وجود ندارد. همین امر باعث شد تا تمام تلاش خود را بکنیم و رویای این کودکان را محقق سازیم. آموزش اسکرچ درسمن، دوره ای است که 0 تا 100 این زبان برنامه نویسی را پوشش داده است. سطح این دوره، مقدماتی تا پیشرفته است و کودکان می توانند از پایین ترین سطح شروع کنند و مرحله به مرحله خود را تقویت کنند.

خبر خوب برای همه بچه ها نیز این است که برای ثبت نام در این دوره، لازم نیست پیش نیاز خاصی داشته باشید. همین که علاقه و پشتکار داشته باشید و آموزش ها را دنبال کنید کافی است. ما هر آنچیزی را که برای شروع این مسیر و تبدیل شدن به یک حرفه ای نیاز داشته باشید، در اختیارتان خواهیم گذاشت.

ثبت نام

75