خطرات هوش مصنوعی در آینده

تاریخ بروزرسانی : دوشنبه 27 مرداد 1399

تعداد بازدید : 84

زمان خواندن مقاله : 10 دقیقه

در این مطلب قصد داریم تا شما عزیزان را با خطرات هوش مصنوعی در آینده آشنا کنیم.

خطرات هوش مصنوعی در آینده

خطرات مرگ بار هوش مصنوعی در آینده

امروزه هوش مصنوعی ابزاری عالی برای توسعه علوم رایانه و هوشمند کردن تجهیزات به شمار می رود، این فناوری در همه صنایع، انقلابی به پا کرده و بسیاری از مشکلات پیش روی بشر را حل کرده است اما توجه داشته باشید که هوش مصنوعی هنوز در مراحل اولیه خود است و در صورت عدم مدیریت صحیح می تواند آسیب‌های بزرگی به دنبال داشته باشد.

AI در موارد زیادی می تواند برای انسان ها خطرناک باشد، بنابراین بهتر است امروزه درباره خطرات هوش مصنوعی با یکدیگر صحبت کنیم و یک به یک آن‌ها را پیش بینی کنیم تا بشر بتواند در آینده به بهترین شکل ممکن آن‌ها را مدیریت کند.

"موفقیت در هوش ‌مصنوعی یا بهترین رویداد برای بشر خواهد شد یا بدترین"

این نقل قول توسط فیزیکدان افسانه ای، استفان هاوکینگ در کنفرانس فنی در رابطه با هوش مصنوعی بیان شده است، با یادآوری این مطلب در ادامه به خطرات هوش مصنوعی در آینده خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

1.از بین رفتن حریم خصوصی توسط هوش مصنوعی

حریم خصوصی یکی از ابتدایی ترین و مهم ‌ترین حقوق هر شخص به شمار می رود، احتمالا یکی از خطرات هوش مصنوعی در آینده از بین رفتن حریم خصوصی باشد، از آن جایی که همه دوربین‌های امنیتی، مجهز به فن آوری هایی نظیر تشخیص چهره هستند، شما به راحتی در هر جمعیتی شناسایی می شوید همچنین توانایی جمع آوری داده ها توسط AI از دیگر خطرات هوش مصنوعی است، AI با گرد آوری داده های شما از شبکه های اجتماعی مختلف، می تواند به جدول زمانی از فعالیت‌های روزانه شما دسترسی پیدا کند.

جالب است بدانید چین یک سیستم اعتباری اجتماعی را راه اندازی کرده است که با استفاده از آن به شهروندان خود رتبه می دهد، این سیستم توسط AI ایجاد شده است که بر اساس نحوه رفتار شهروندان به آن‌ها نمره می دهد و حتی آن‌ها را مجازات می کند. عدم پرداخت بدهی، پخش موسیقی با صدای بلند در قطار، سیگار کشیدن در منطقه غیر سیگاری، فعالیت بیش از حد در بازی های ویدئویی و غیره از مواردی هستند که به راحتی توسط AI ضبط و ثبت می شوند، این یک نمونه اصلی از چگونگی دستیابی هوش مصنوعی به کلیه قسمت های زندگی و از بین رفتن کامل حریم خصوصی است.

 

2.سلاح‌های خود‌ مختار مجهز به هوش مصنوعی

در ادامه شما با یکی دیگر از خطرات هوش مصنوعی آشنا می شوید. سلاح‌های خود مختار یا ربات‌های قاتل، ربات‌های نظامی هستند که می توانند طبق دستورالعمل های از پیش برنامه ریزی شده، اهداف خود را جستجو کرده و به طور مستقل هدف گذاری کنند، تقریبا تمام کشورهای پیشرفته در حال تولید این ربات ها هستند، در حقیقت، یک مقام ارشد در یک شرکت دفاعی چینی اظهار داشت که جنگ های آینده توسط انسان ها انجام نمی شود و استفاده از سلاح‌های مستقل کشنده، اجتناب ناپذیر است اما خطرات زیادی هم در به کار بردن این سلاح ها وجود دارد، چه می شود اگر آنها سرکشانه به هر جا بروند و افراد بیگناه را بکشند یا حتی غم انگیزتر، اگر نتوانند بین اهداف خود و افراد بیگناه تمایز قائل شوند و به اشتباه افراد بیگناه را بکشند چه می شود؟ چه کسی مسئول این وضعیت است؟

اگر این ربات‌های قاتل توسط دولت هایی ساخته شده باشند که به زندگی بشر اهمیتی نمی دهند، مشکل بزرگتر نیز خواهد شد، از بین بردن این ربات ها بسیار دشوار خواهد بود، سرانجام با در نظر گرفتن این مشکلات، در سال 2018 تصمیم گرفته شد كه ربات های خود مختار برای حمله، مجبور باشند دستور نهایی را از یک انسان بگیرند اما همچنان خطرات هوش مصنوعی با افزایش فناوری در آینده می تواند به صورت تصاعدی افزایش یابد.

 

3.هوش مصنوعی منجر به کاهش مشاغل انسانی و افزایش بیکاری می شود

هرچه هوش مصنوعی بیشتر و پیشرفته تر شود، بدیهی است کارهایی را انجام دهد که زمانی توسط انسان‌ها انجام می شده است، طبق گزارشی که توسط موسسه جهانی مک کینزی منتشر شده، ممکن است تا سال 2030 حدود 800 میلیون شغل به دلیل اتوماسیون در سراسر جهان از بین بروند، برخی معتقدند بسیاری از مشاغل نیز به دلیل هوش مصنوعی ایجاد می شوند و این ممکن است کمی مقیاس‌ها را جا به جا کند، افراد می توانند از مشاغل بدنی و تکراری به سمت مشاغلی حرکت کنند که در واقع به تفکر خلاق و استراتژیک نیاز دارند، آن‌ها همچنین می توانند زمان بیشتری را برای گذراندن در کنار دوستان و خانواده خود پیدا کنند.

در نظر داشته باشید گسترده شدن هوش مصنوعی ممکن است شکاف بین ثروتمندان و فقیران را نیز بیشتر کند اگر ربات ها در شرکت‌ها به جای نیروی انسانی شاغل شوند، این بدان معنی است که شرکت‌ها دیگر نیازی به پرداخت حقوق به کارمندان خود ندارند بنابراین صاحبان شرکت‌های مجهز به هوش مصنوعی تمام سود نهایی را به تنهایی به دست می آورند و روز به روز ثروتمندتر می شوند این در حالی است که انسان‌هایی که بیکار شده اند رفته رفته فقیرتر می شوند بنابراین باید یک مجموعه جدید اجتماعی ایجاد شود تا همه انسان‌ها در این سناریو نیز بتوانند درآمد کسب کنند.

 

4.کمک به تروریسم

در حالی که AI می تواند به طور چشمگیری به جهان کمک کند، متأسفانه می تواند به تروریست ها نیز کمک کند تا بتوانند حملات تروریستی خود را راحت تر انجام دهند، بسیاری از سازمان های تروریستی در حال حاضر از هواپیماهای بدون سرنشین برای انجام حملات در کشورهای دیگر استفاده می کنند، در حقیقت، داعش اولین حمله پهپادی موفق خود را در سال 2016 انجام داد که باعث کشته شدن 2 نفر در عراق شد، اگر هزاران هواپیمای بدون سرنشین با برنامه نویسی پرتاب شوند تا فقط یک عده خاصی از افراد را بکشند، این یک نوع حمله تروریستی بسیار ترسناک است که فناوری به آن کمک می کند، سازمان های تروریستی همچنین می توانند از وسایل نقلیه خود مختار برای تحویل و انفجار بمب بدون هیچ کمک انسانی استفاده کنند.

از دیگر خطرات هوش مصنوعی این است که تروریست ها می توانند به ربات‌های قاتل که در بالا اشاره شد دسترسی پیدا کرده و از آن‌ها استفاده کنند، در حالی که دولت ها هنوز هم ممکن است پایبند به اخلاق باشند و سعی در جلوگیری از کشته شدن انسان های بیگناه داشته باشند، تروریست ها چنین اخلاقی نخواهند داشت و آن‌ها از این ربات ها برای حملات تروریستی خود استفاده خواهند کرد.

 

5.گسترش تعصبات نژادی و جنسیتی با استفاده از هوش مصنوعی

این یک واقعیت تاسف آور است که انسان گاهی علیه سایر ادیان، جنسیت‌ها، ملیت‌ها و غیره مغرضانه عمل می کند و ممکن است این تعصب ناخودآگاه به سیستم های هوش مصنوعی که توسط انسان ها توسعه یافته نیز وارد شود، تعصب همچنین ممکن است به دلیل داده های ناقصی که توسط انسان ایجاد می شود وارد سیستم ها شود به عنوان مثال، اخیرا آمازون فهمید که الگوریتم استخدام مبتنی بر Machine Learning که در سال 2014 توسط ده‌ها مهندس برای استخدام کارمندان جدید طراحی شده بود داوطلبین مرد را به داوطلبین زن اولویت داده است، در واقع به این برنامه یاد داده شده بود که الگوهای مشخصی را از میان رزومه‌های ده سال اخیر استخراج کند و چون بیشتر این رزومه‌ها متعلق به مردان بوده است در نتیجه، برنامه شروع کرد به ارجح دانستن رزومه‌هایی که شامل واژه‌هایی می‌شدند که بیشتر توسط مردان استفاده می‌شد.

بنابراین سوال این است که "چگونه می توان با این تعصب مقابله کرد؟" چگونه مطمئن شویم که هوش مصنوعی مانند برخی از انسان‌های این دنیا نژادپرست یا جنسی نیست. خب، تنها راه حل این امر این است که محققان هوش مصنوعی به طور دستی هنگام ایجاد و آموزش سیستم های هوش مصنوعی و انتخاب داده ها سعی در حذف تعصب کنند.

در این مقاله به بررسی خطرات هوش مصنوعی در آینده پرداختم، امید آن که هوش مصنوعی جهان را جای بهتری برای زندگی کند نه بدتر! راستی شما چه آینده ایی را با وجود پیشرفت‌های روزافزون هوش مصنوعی تصور می کنید؟ نظرات خود را با من در میان بگذارید. از اینکه با من همراه بودید، سپاسگزارم.

 


اشتراک گذاری

کلمات کلیدی :
هوش مصنوعی

توضیحاتی در مورد نویسنده این مقاله :
فاطمه گلشنی پایدار فاطمه گلشنی پایدار

فاطمه گلشنی هستم طراح و برنامه نویس .net، مسلط به ‌زبان‌ انگلیسی دارای مدرک لیسانس مهندسی برق قدرت.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.