تاریخ بروزرسانی : 30 شهریور 1399 | تعداد بازدید : 118 | زمان خواندن مقاله : 10

آیا زبان برنامه نویسی GO فاتح زبان های دیگر می شود؟

زبان برنامه‌‌نویسیGo یا Golang یک زبان متن‌باز است که در سال 2009 توسط رابرت گریسیمر، راب پایک و کن تامپسون از کارکنان شرکت گوگل توسعه داده شد و در همان سال روانه بازار شد، در واقع گوگل سازنده اصلی این زبان است. این زبان از نوع کامپایل استاتیک است و از برنامه‌نویسی همروند پشتیبانی می‌کند، یا به عبارت دیگر فرایندها و عملکرد‌های متعدد را به صورت همزمان اجرا می کند که برنامه‌نویسی همروند را توسط Goroutine  و Channelها می‌توان عملی کرد.

در زبان برنامه‌نویسی Go، ارث بری نوع‌ها وجود ندارد و می‌توان برای هر داده‌ای، حتی برای نوع‌های داخلی مثل اعداد صحیح فاقد بسته بندی و تابع عضو تعریف کرد که این عمل تنها به ساخت‌ها محدود نمی‌شود. در این زبان از رابط‌ها(Interfaces) می‌توان برای تعریف رفتار یک شی استفاده کرد و هر رابط مجموعه‌ای از تعریف تابع است و همینطور هر نوعی که این رابط را داشته باشد، این رابط را پیاده سازی کرده است.

 

مزیت‌های زبان برنامه‌نویسی GO

 • بهترین و ساده‌ترین روش نگهداری و مدیریت کدها

زبان برنامه‌نویسی GO در مقایسه با دیگر زبان‌های برنامه‌نویسی بسیار متفاوت است. این زبان در سادگی همانند زبان پایتون است و کدهای آن نیز بسیار ساده به کار رفته است، با وجود سادگی و درک آسان، از لحاظ کارآمدی وقدرتمندی همانند زبان های C وC++ عمل می‌کند.

 

 • زبان برنامه‌نویسی  GO، یک زبان بسیار قدرتمند

بزرگترین چالشی که این روزها اپلیکیشن‌های مدرن با آن روبرو هستند قابلیت چند منظوره بودن و همینطور اجرای همزمان برنامه‌ها است. زبان برنامه‌نویسیGO، این قابلیت چند منظوره بودن را دارا می‌باشد که به سایر اپلیکیشن‌ها اجازه می‌دهد بدون ایجاد مشکل در عملکرد برنامه با چندین هزار بار کاری اجرا شود.

 

 • زبان برنامه‌نویسی  GO، کاملا انعطاف پذیر و ساده

زبان‌های برنامه‌نویسی فراوانی هستند که هر روزه به دنبال انعطاف‌پذیری خود برای توسعه‌دهندگان هستند و قسمت‌های مختلفی اعم از متغیرها و توابع را از قسمت‌های دیگر برنامه پنهان کنند. زبان برنامه‌نویسی GO نیز در همین راستا بازه خود را مشخص کرده است.

 • متغیر‌های محلی که داخل توابع معرفی شده‌اند، فقط در همان بلاک قابلیت در دسترس بودند را دارند.
 • متغیرهایی که در سطح پکیج هستند اگر با حروف کوچک آغاز شوند در همان پکیج امکان دسترسی به آن‌ها وجود دارد.
 • متغیرهایی که در سطح پکیج هستند اگر با حروف بزرگ آغاز شوند به صورت عمومی دسترسی به آن‌ها امکان پذیر است.

 

 • زبان برنامه‌نویسی GO، دارای مدیریت زباله درونی

از آنجا که مدیریت زباله‌های حافظه کاری را به سختی می توان مدیریت کرد و در مقابل مدیریت دستی حافظه نیز کار دشوار و زمان گیری است، به همین دلیل توسعه‌دهندگان زبان برنامه‌نویسی GO این نیاز را می‌دیدند که به این زبان یک سیستم مدیریت زباله درونی اضافه کنند. با اضافه کردن این سیستم به زبان برنامه‌نویسی GO در هزینه‌ها و زمان صرفه‌جویی چشم‌گیری شد.

 

 • زبان برنامه‌نویسی GO، دارای مدیریت بسته‌‌بندی

این زبان پشتیبانی برای تهیه بسته‌های خارجی و انتشار بسته‌های شخصی خود در مجموعه‌ای از دستورات آسان به طور مستقیم در ابزار ارائه می‌شود.

 

 • نگهداری کدهای نوشته شده به زبان Go آسان است

ساختار زبان برنامه‌نویسی Go مانند دیگر زبان‌های برنامه‌نویسی پیچیده نیست. ساختار آن به صورت کاملاً سرراست و ساده است. طراحان Go در گوگل از ابتدا با همین ذهنیت این زبان را خلق کرده‌اند. با وجودیکه گوگل دارای codebase بزرگی است و هزاران توسعه‌دهنده به طور همزمان روی این codebaseکار می‌کنند، بنابراین درک کد باید برای توسعه‌دهندگان دیگر ساده باشد و یک قطعه کد باید بدون کمترین تاثیر‌گذاری روی قطعه کد دیگر اجرا شود. همین نکته باعث خواهد شد که کد به سادگی قابل نگهداری بوده و اصلاح آن آسان باشد. همینطور زبان برنامه‌نویسی Go بسیاری از ویژگی‌های زبان شی‌گرایی مدرن را کنار گذاشته است.

 • در زبان برنامه‌نویسی Go کلاس وجود ندارد: همه چیز در GO در بسته‌ها (Packages) نگهداری می ‌شود و به جای کلاس‌ها نیز از‌struct ها استفاده می‌کند.
 • زبان برنامه‌نویسی Go از وراثت پشتیبانی نمی‌کند: این امر موجب سهولت اصلاح کد می‌شود. در زبان‌های دیگر مانند جاوا/ پایتون، در صورتی که کلاس ABC، کلاس XYZ را به ارث ببرد و تغییراتی در XYZ صورت بگیرد در آن صورت ممکن است اثرات جانبی روی کلاس‌هایی که از XYZ به ارث می‌رسند ایجاد شود.Go  با حذف وراثت، موجب سهولت درک کد نیز شده است چون دیگر برای درک طرز کار کد نیازی به بررسی سوپرکلاس آن وجود ندارد.

برنامه‌نویسی به این زبان با برنامه‌نویسی در زبان‌های دیگر اختلاف داشته باشد. ممکن است برخی افراد این تغییرات را دوست نداشته باشند؛ اما این بدان معنی نیست که بدون وجود ویژگی‌های فوق نمی‌توانید اپلیکیشن خود را کدنویسی کنید. اما اگر سمت مثبت قضیه را در نظر بگیریم، موجب می‌شود که کد شما تمیزتر باشد.

 

بیشتر بخوانید:  ماشین‌لرنینگ یا یادگیری‌ماشین چیست و چه کاربردهایی دارد؟smiley

 

اهداف زبان برنامه‌نویسی GO:

 • دارای امنیت حافظه بسیار بالا
 • دارای برنامه‌نویسی آسان برای زبان‌های پویا
 • دارای امنیت بالا در نوع‌ها
 • پشتیبانی قوی برای همروندی و ارتباط
 • کارایی زبان‌های ترجمه شده دارای سامانه نوع ایستا
 • زمان ترجمه بسیار کوتاه

 

برخی از برنامه‌های محبوب که با زبان GO توسعه یافته‌اند:

Golang: زبان برنامه‌نویسی GO به زبان خودش، GO نوشته شده است.

Dropbox: برخی از مولفه‌های مهم خود را از پایتون به زبان برنامه‌نویسی GO منتقل کرده است.

Openshift: یک بستر رایانش ابری به عنوان سرویس Red Hat

Netflix: برای معماری سرویس خود از زبان Go استفاده کرده‌اند.

InfluxDB: یک پایگاه داده منبع باز است و توسط InfluxData ساخته شده است.

Kubernetes: آینده روند استقرار یکپارچه خودکار

داکر: مجموعه‌ای از ابزارها برای استقرار ابزار لینوکس

 

زبان برنامه‌نویسی GO به چه دلیل با دیگر زبان‌ها متفاوت است؟

 1. این زبان از وراثت پشتیبانی نمی‌کند که این ویژگی باعث می‌شود ویرایش و مدیریت کدها بسیار آسان‌تر انجام شد.
 2. در زبان برنامه‌نویسی گو، استثناها وجود ندارند.
 3. در زبان برنامه‌نویسی GO، جنریک لیست‌ها وجود ندارد.
 4. در این زبان، سازنده وجود ندارد.
 5. در زبان برنامه‌نویسی GO، کلاس وجود ندارد و جایگزین آن ساختارها هستند.

 

 


کلمات کلیدی :
برنامه نویسی

توضیحاتی در مورد نویسنده این مقاله :
زهرا حاجیلو زهرا حاجیلو

زهرا حاجیلو هستم دانش آموخته ارشد معماری کامپیوتر، بیش از دو سال است که با تولید محتوای متنی، سئو و دنیای شیرین دیجیتال مارکتینگ در راستای رشد وب سایت درسمن تلاش می کنم.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.