لذت برنامه نویسی با آموزش لاراول(Laravel)

تاریخ بروزرسانی : شنبه 1 شهریور 1399

تعداد بازدید : 1078

زمان خواندن مقاله : 15دقیقه

اگرمیخواهید سایت های فوق العاده تری طراحی کنید با ما همراه باشید تا شما را بایک فریم ورک راحت برای php آشنا کنیم.

لذت برنامه نویسی با آموزش لاراول(Laravel)

برنامه نویسی php با برنامه نویسی لاراول

طیف وسیعی از تکنولوژی ها در بخش برنامه نویسی وب حضور دارند و هر ساله به تعداد آنها افزوده میشود و برنامه نویسان برای اینکه سرعت خود را افزایش دهند و در زمان صرفه جویی کنند از فریم ورک ها استفاده میکنند.
آیا میدانید تکنولوژی فریم ورک دقیقا چه کاربردی دارد؟
اگر بخواهم ترجمه فارسی فریم ورک را برایتان بگویم به معنی یک "چارچوب" است ولی تعریف آن به زبان برنامه نویسی ، به مجموعه ای از کتابخانه های از پیش ساخته شده، کدها، قوانین و قواعدی گفته میشود که برنامه نویس را مجبور میکند تا در یک چارچوب واحد کدنویسی کند و مهم ترین مزیت و هدف فریم ورک ها، راحتی کار برنامه نویسی است تا از کدهایی که دیگران قبلا نوشته اند استفاده کنند و نیازی به نوشتن دوباره آنها نیست و تداعی این جمله است که "چرخ را نباید دوباره اختراع کرد."
با شناخت از تکنولوژی فریم ورک اکنون میخواهیم شما را با یکی از محبوب ترین فریم ورک های php یعنی لاراول آشنا کنیم.
اگر میخواهید برنامه نویسی خود را به سطح بالاتری ببرید و سایت های فوق العاده تری طراحی کنید با ما همراه باشید تا با آموزش لاراول بیشترآشنا شوید.

تاریخچه لاراول و سیر تکاملی نسخه های آن:

 

تیلور اوتول قصد داشت فریم ورکی برای زبان php ایجاد کند که بر پایه فریم ورک code Igniter (کد ایگنایتر) باشد در حالی که قابلیت های بیشتری نسبت به آن ارائه دهد بنابراین فریم ورک لاراول را براساس الگوی طراحی
Model-View-Controller یا به اختصار MVC طراحی کرد.
همچنین او در فریم ورک لاراول از کتابخانه های گوناگونی به ویژه کتابخانه سیمفونی(Symfoy) نیز استفاده کرده است.اگر علاقه دارید که درباره این فریم ورک اطلاعات بیشتری کسب کنید از مقاله فریم ورک سیمفونی ما استفاده کنید.
در ادامه نسخه های لاراول و مسیر تکامل آن را بررسی میکنیم.

 
لاراول 1

اولین نسخه لاراول در سال 2011 منتشر شد که مکانیزم‌های  model، session، view و مسیریابی را ارائه می‌داد ولی این نسخه در نبود کنترلر، حالت mvc واقعی را از دست داده بود.

لاراول 2

در سپتامبر ۲۰۱۱ با انجام بهینه سازی‌های متعدد لاراول 2 منتشرشد. از مهم‌ترین تغییرات نسخه ۲ وجود کنترلرها بود.
 کنترلر وظیفه‌ی ارتباط با ویو (View) و مدل را به عهده دارد و همین امر باعث ‌شد تا لاراول رسماً به عنوان یک فریم ورک MVC شناخته شود. همچنین سیستم قالب بندی blade نیز در نسخه دوم به این فریم ورک اضافه شد.

سیستم قالب بندی blode ابزاری را در اختیار برنامه‌نویسان قرار می‌دهد که به سادگی هرچه تمام تر بتوانند دستورهای PHP را بدون استفاده از تگ‌های تکراری پی اچ پی اجرا کنند.

لاراول 3

در فوریه سال ۲۰۱۲ لاراول 3 با  معرفی سایت این فریم ورک، با آدرس https://laravel.com  و تغییرات جدید وارد عرصه شد  و امکان استفاده از یک داکیومنت قوی را  برای کاربرانش فراهم کرد. از مهم‌ترین قابلیت‌های لاراول 3 استفاده از خط فرمان CLI به نام artisan میباشد. پشتیبانی داخلی از مدیریت سیستم بانک اطلاعاتی، migrationها، لایه‌های بانک اطلاعاتی، پشتیبانی از رویدادها، همگام سازی لاراول با unit testing و همچنین سیستم پکیجینگ یا bundle از دیگر قابلیت‌های مهم لاراول در نسخه سوم لاراول بود که محبوبیت آن را فزونی بخشید.

لاراول 4

لاراول به جایگاه خوبی رسیده بود و همین امر باعث شد تا کاربران به سمت آموزش لاراول سوق پیدا کنند، به همین دلیل در می سال ۲۰۱۳ نسخه چهارم لاراول  با بهره بردن از مدیر بسته‌ها یا composer با تحول بزرگی  منتشر شد و این امکان فراهم شد که کاربران با استفاده از composer  بتوانند از بسته‌ها و کامپوننت‌های متعددی که توسط برنامه نویسان PHP در سراسر جهان نوشته شده بود، استفاده کنند. از قابلیت‌های دیگر ارائه شده توسط نسخه ۴ لاراول پشتیبانی از database seeding، پشتیبانی از صف‌های پیام، ارسال انواع مختلفی از ایمیل و پشتیبانی از soft deletion یا تاخیر در حذف رکوردهای پایگاه داده بود.

لاراول 5

سیر تکامل لاراول ادامه داشت تا اینکه در فوریه سال ۲۰۱۵ نسخه پنجم لاراول با تغییر در نسخه 4.3 منتشر شد. قابلیت‌های مهم و ویژه‌ای ازجمله: برنامه‌ ریزی برای اجرای وظایف از طریق بسته‌ای به نام scheduler (برنامه ریز)، ساده شدن عملیات احراز هویت از طریق بسته Socialite، همچنین ارائه ساختار درختی برای توسعه برنامه لاراول در نسخه 5 بود.

پس از آن، نسخه‌های لاراول 5 به ترتیب منتشر شدند و در هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های جدید و منحصربه فردی ارائه شد. نتیجه این تلاش‌ها این است که هم اکنون یک فریم ورک PHP با امکانات کامل و جامع و در عین حال استفاده راحت از آن در اختیار برنامه نویسان قرار دارد که تمام نیازهای یک برنامه نویس تحت وب را برطرف می‌کند.


راز محبوبیت لاراول:

 

درمعرفی لاراول گفتیم این فریم ورک یکی از محبوب ترین فریم ورک های زبان php است.
اکنون میخواهیم بدانیم چه رازی باعث شد تا لاراول به محبوبترین کتابخانه تبدیل شود:
1- موتور قالب Blade
2- Routing یا سیستم مسیر یابی
3- بالا بودن امنیت در سایت‌های اختصاصی
4- قابلیت توسعه پذیر بودن سیستم های طراحی شده
5- به روز رسانی سریع و راحت

 

قابلیت‌های مهمی که شما را به سمت آموزش لاراول می کشاند:

 1. Multi Auth یا سیستم احراز هویت چند بخشی
 2. کش سیستم قوی
 3. داشتن سیستم فرستادن ایمیل
 4. داشتن قابلیت اعتبار سنجی پیشرفته
 5. Event یا سیستم مدیریت رویداد
 6. داشتن پایه ی مستحکم
 7. انتقال و مدیریت  آسان داده ها با استفاده از این سیستم
 8.  قابلیت ایجاد سرعت با اجرای کد دستور php artisan make: auth

 

ویژگی های لاراول
 1. بهره گیری از روشORM : ORM روشی قدرتمند و مدرن برای ارتباط و کار با دیتابیس است که یکی دیگر از نقاط قوت فریمورک لاراول میباشد. یعنی به جای روش های سنتی و کُند واکشی اطلاعات ، از این روش استفاده می کند.
 2. بخش view  الگوی MVC: این فریمورک از تمپلیت انجین blade  استفاده میکند که کار با view  ها را سریعتر می نماید.
 3. Routing یا مسیریابی: یکی دیگر از نقاط قوت فریمورک لاراول میباشد. که براساس آن تعیین میشود درصورت وارد کردن یک آدرس چه صفحه ای نمایش داده شود.
 4. رابط خط فرمان (Artisan) :یکی از پرکاربردترین ویژگی های لاراول است. به وسیله این خط فرمان می توان دستورات زیادی را به فریمورک داد تا به سرعت اجرا شود.
 5. ساختQuery : امکان دسترسی مستقیم به ORM ها را می دهد. به جای تایپ مستقیم SQL QUERY ها لاراول این امکان را می دهد تا کوئری ها با برنامه راحت تر ساخته شوند و برای استفاده های مجدد ذخیره سازی گردند.
 6. مسیریابی بازگشتی :رابطه بین لینک ها و مسیرها را تعریف می کند.
 7. Migrations : کلاس هایی با قابلیت ایجاد تغییرات در دیتابیس هستند که وظیفه ایجاد، حذف و تغییر جداول بدون استفاده از کدهای SQL را بر عهده دارند. انجام تمامی موارد در نهایت به وسیله SQL انجام می شود منظور عدم استفاده از کد SQL برای توسعه دهنده هنگام طراحی Migration است.
 8. استفاده از کامپوننت ها :نکته قوت دیگر لاراول استفاده از Composer  است که با استفاده از آن میتوان کتابخانه ها و پکیج های PHP  را به آسانی به پروژه تان اضافه کرد.
 9. امکان تعریفRESTFUL Controllers : برای سهولت استفاده از کنترلرها و کاهش کدها بر پایه درخواست های GET و POST
 10. استفاده از خصوصیت Auto-loading: برای لود اتوماتیک کلاس ها و کامپوننت ها
 11. استفاده از ابزارUnit Testing : برای تست برنامه ها
 12. سیستم روتینگ ساده و سریع برای پاسخ دهی ساده به اکثر درخواست ها
 13. ظرفیت پذیرش قدرتمند
 14. پردازش پس زمینه کارآمد
 15. پخش رویداد در زمان واقعی4
شگفتانه:
اگر مایلید که ظاهر سایت خود را طراحی کنید، می توانید از دوره آموزش html و css بهره ببرید و هر آنچه که دوست دارید را برای ظاهر سایت خود طراحی کنید.
پس عجله کنید.
 


اشتراک گذاری

کلمات کلیدی :
php

توضیحاتی در مورد نویسنده این مقاله :
مرضیه فتاحی مرضیه فتاحی

کارشناس کامپیوتر گرایش نرم افزار..... نویسندگی،تجربه ای انفرادی است یعنی به اشتراک گذاری.... این بخشی از ذات انسان است که بخواهد مسائل را به اشتراک بگذارد ازجمله:افکار،ایده ها،عقاید


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

گروه مقالات


آموزشی
51
علمی
29
تحقیقاتی
47
به مقاله امتیاز دهید.
لطفا برای امتیازدهی وارد شوید.
: میانگین امتیاز دوره


به دنبال هر آموزشی هستید در اینجا به دنبال آن باشید .