آموزش زبان برنامه نویسی پایتون

تاریخ بروزرسانی : شنبه 20 مهر 1398

تعداد بازدید : 1231

زمان خواندن مقاله : 10

پایتون یک زبان شی گرا، اسکریپتی و سطح بالا است و در عین قدرتمندی بسیار ساده و نزدیک به زبان انسان است؛ این زبان هم برای مبتدیان و هم برای حرفه‌ای ها مناسب است...

آموزش زبان برنامه نویسی پایتون

پایتون چیست و چه کاربردی دارد؟

در سال 1991 میلادی در کشور هلند یک زبان برنامه نویسی به نام پایتون، توسط خیدو فان روسوم، طراحی شد که از جمله ویژگی های آن میتوان به همه منظوره بودن، سطح بالا بودن، شئگرا، اِسکریپتی و متن باز بودن اشاره کرد.
فلسفۀ ایجاد زبان برنامه نویسی پایتون بر دو هدف اصلی تأکید دارد، اول روی خوانایی بالای برنامه نوشته شده و دوم روی بازدهی بالای آن تاکید دارد.
کلمات کلیدی و اصلی این زبان به صورت حداقلی تهیه شدهاند و در مقابل کتابخانه هایی که در اختیار کاربر است،  بسیار وسیع هستند.
در زبان برنامه نویسی پایتون بر خلاف دیگر زبان های برنامه نویسی که بلاک های کد در آکولاد تعریف میشوند، از نویسۀ فاصله و جلو بردن متن برای مشخص کردن بلاک های کد استفاده میشود.
از این رو که تعداد یکسانی از نویسۀ فاصله در ابتدای سطرهای هر بلاک قرار میگیرند و این تعداد، در بلاکهای کد درونیتر افزایش می یابد.
در کل درمیابیم که بلاک های کد در زبان برنامه نویسی python به طور خودکار، ظاهری مرتب دارند.
زبان برنامه نویسی پایتون از مدل های مختلف برنامه نویسی(از جمله شی گرا و برنامه نویسی دستوری و تابع محور) پشتیبانی میکند و از یک سامانۀ پویا برای مشخص کردن نوع متغیر ها استفاده میکند.
یعنی اینکه در دیگر زبان های برنامه نویسی نوع متغیر باید مشخص شود اما در زبان برنامه نویسی پایتون به طور پیشفرض نوع متغیر تشخیص داده میشود.
این زبان به صورت کامل یک زبان برنامه نویسی شی گرا است و جزء زبان های مفسر میباشد، و با زبان های تفسیری پرل(Perl)، روبی(Ruby)، اسکیم(Skim)، اسمالتاک(Smalltalk) و تیسیال(Tsial) ویژگی های مشابهی دارد و همچنین از مدیریت خودکار حافظه استفاده میکند.
زبان برنامه نویس پایتون توسط بنیاد نرمافزار پایتون مدیریت میشود و به صورت پروژه آزاد و متنباز توسعه یافته است.
زبان برنامه نویسی پایتون از دید Stack overflow
طبق گزارش سایت Stack overflow در سال 2017 میلادی زبان برنامه نویسی پایتون از نظر استفاده، بیشترین بازدید و رشد را نسبت به دیگر زبان های برنامه نویسی داشته است.
از جمله مزیت های زبان پایتون میتوان به سادگی، قدرتمند بودن و داشتن کارایی های فراوان اشاره کرد.

قدرتمندی در عین سادگی

زبان pyton در عین سادگی بسیار قدرتمند میباشد در تصویر زیر، نمونه ای از نوشتن اولین کد در دنیای برنامه نویسی یا همان hello world معروف میباشد که بسیار کوتاه در قالبی ساده میباشد.

آموزش زبان برنامه نویسی پایتون


این ویژگی ها باعث شده تا زبان برنامه نویسی python به گزینه ای مناسب برای مبتدی ها و ابزاری قدرتمند برای حرفه ای ها تبدیل شود.
کدهای دستوری زبان پایتون،از نظر گرامری، نزدیکی بسیاری به زبان انگلیسی دارد و همین موضوع باعث ساده شدن فهم دستورها شده است و این ویژگی باعث شده است تا برنامه نویس، بیشتر از این که وقت خود را صرف ترجمۀ الگوریتم کند به خود برنامه و روند آن بپردازد.
یکی دیگر از مزیای زبان برنامه نویسی پایتون، نصب راحت IDE یا همان مفسر برنامه نویسی است که تلاش شده است حجم کم و کارایی بالایی داشته باشد.
این نکته، بسیار مهم است که سادگی زبان برنامه نویسی پایتون به هیچ عنوان به معنی پایین بودن سطح آن نیست؛ این زبان، از قدرتمندترین زبانهای برنامه نویسی دنیا محسوب میشود، که شرکتهای بزرگ چه در خارج از کشور مانند گوگل و چه در داخل کشور مانند کافه بازار از آن استفاده میکنند.
امروزه پایتون در زمینه های توسعه برنامه های کاربردی تحت وب ، مدیریت سیستمها ، تجزیه و تحلیل بزرگ دادهها که رشد وسیع به خود گرفته اند و همچنین هوش مصنوعی به یکی از بازیگران اصلی دنیای فناوری تبدیل شده است.
این موفقیت ارزشمند زبان پایتون به دلیل ویژگی هایی است که هم در اختیار برنامه نویسان حرفه ای و هم در اختیار برنامه نویسان مبتدی قرار داده شده است.
مهم ترین دلیلی که باعث محبوبیت زبان برنامه نویسی پایتون شده است سادگی آن در عین کارایی بالای آن  میباشد. سادگی این زبان به این معنی است که با کمترین کد نویسی میتوان برنامه مورد نظر خود را نوشت.
دستورات این زبان، نزدیکی زیادی به زبان انسان دارد از این رو خوانایی ودرک عمیق برنامه بالاتر است.
پشتیبانی از چندین پلتفرم،یکی دیگر از ویژگی های این زبان است.
به این صورت که میتوان برنامه را بدون هیچ تغییری در سیستم عامل های مختلف ویرایش  کرد.
بر روی سیستم عامل های ویندوز، مکینتاش، یونیکس، لینوکس، سولاریس و … میتوان برنامه های نوشته شده با زبان برنامه نویسی پایتون اجرا کرد این ویژگی قدرت بالایی به برنامه نویس هایی که از این زبان استفاده میکنند داده است.

 

آموزش زبان برنامه نویسی پایتون

آموزش زبان برنامه نویسی پایتون 

نکاتی که شما را به سمت یاد گیری یادگیری python سوق میدهد 

زبان برنامه نویسی پایتون، از برنامه نویسی شئ گرا به خوبی پشتیبانی میکند.
درون سازی کد یکی دیگر از ویژگی های پایتون است.
درون سازی به این معنی است که میتوان قسمتی از برنامه را با زبانی دیگر نوشت و آن را در میان کد های زبان پایتون قرار داد.
به عنوان مثال در برنامه ای که به زبان پایتون نوشته شده است میتوان از کد های زبان های جاوا و یا c++ استفاده کرد.
پایتون دارای کتابخانه های بسیار بزرگی هست.  تقریبا میتوان گفت برای هر موضوعی که بخواهید در رابطه با آن کد بنویسید، کتابخانه ای در زبان پایتون وجود دارد.
از زبان پایتون میتوان به عنوان یک زبان برنامه نویسی چند کاره و کاربردی استفاده کرد.
زبان پایتون از قدرتمند ترین زبان های اسکریپت نویسی برای مدیریت سیستم ها و اتوماسیون است.
استفاده از سینتکس پایتون، برنامه نویسی با آن را بسیار میکند.
این موضوع باعث شده است تا ساخت نمونه اولیه پروژه ها با زبان پایتون به زمان بسیار کمی نیاز باشد و در عین سادگی برنامه ای کاملا مفهومی میتوان نوشت.
کسانی که مجبور هستند وقت کمی برای کد نویسی بگذارند و بیشتر وقت خود را صرف طراحی کنند، این ویژگی زبان پایتون کمک بسیاری به آنها میکند.
یادگیری پایتون بسیار ساده است؛
برای یادگیری زبان پایتون کافی است چند ساعت در هفته را به فرا گرفتن این زبان اختصاص دهید و بعد از مدتی میتوانید یک مهارت کلیدی به توانایی های خود اضافه کنید و رزومه کاری خود را کامل تر کنید؛ و در نهایت فرصت های شغلی بیشتری برای شما به وجود می آید.
میتوان گفت پایتون راهی سریع و آسان برای گسترش و جلو بردن مهارت های جدید است که میتوان شما را به فردی حرفه ای تبدیل کند و این موضوع تأثیر مستقیم بر شما و شغل‌تان خواهد گذاشت، برای همین تصمیم گرفتیم تا برای یاد گیری این زبان دلچسب دوره آموزش پایتون برای شما کاربران عزیز به صورت کاملا روان و کاربردی و جذاب برگزار کنیم.
زبان برنامه نویسی پایتون چیست؟
آیا شما  زبان پایتون را بلد هستید؟
چه دیدگاهی نسبت به زبان پایتون و آیندۀ این زبان در مقایسه با دیگر زبان های برنامه نویسی دارید؟
نظر، دیدگاه و تجربه های خود را با دیگر کاربران آکادمی آنلاین درسمن به اشتراک بگذارید.


اشتراک گذاری


توضیحاتی در مورد نویسنده این مقاله :
 محمد حسین مطلبی محمد حسین مطلبی

مهندس نرم افزار،سئو کار، نویسنده


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

گروه مقالات


آموزشی
44
علمی
25
تحقیقاتی
36
به مقاله امتیاز دهید.
لطفا برای امتیازدهی وارد شوید.
: میانگین امتیاز دوره


به دنبال هر آموزشی هستید در اینجا به دنبال آن باشید .