معرفی انواع زبان های برنامه نویسی موبایل

تاریخ بروزرسانی : جمعه 19 اردیبهشت 1399

تعداد بازدید : 5075

زمان خواندن مقاله : 30دقیقه

اگه به ساخت برنامه های موبایل علاقه داری ونمیدونی چه زبان برنامه نویسی انتخاب کنی این مطلب رو بخون تا راهت رو مشخص کنی.

معرفی انواع زبان های برنامه نویسی موبایل

زبان های تولید اپلیکیشن

امروز می خواهیم درباره برنامه نویسی موبایل صحبت کنیم یا بهتر است بگویم زبان های برنامه نویسی که در این مسیر هستند.
دنیای برنامه نویسی پر از چالش و مسیرهای مختلف است که اگر شروع به حرکت نکنید، از دیگران عقب می افتید و حتی ممکن است به توانایی ها و استعدادهای خود در این زمینه آگاه نشوید؛
پس قدم اول را محکم بردار و تصمیم بگیر که در چه حوزه ای در دنیای پر رمز و راز برنامه نویسی می خواهی مسیرت را شروع کنی.
برنامه نویسی موبایل یا طراحی سمت کاربر  که به ftont end معروف است؟؟
برنامه نویسی سمت back end یا تبدیل شدن به یک برنامه نویس فول استک؟؟
اگر برنامه نویسی موبایل را انتخاب کردی پس با من همراه شو تا تو را با زبان های آن آشنا کنم. 
زمانی که متوجه شدم در دنیای امروز، اپلیکیشن ها بخشی از زندگی ما شده اند مشتاق شدم که درباره آن مطلب بنویسم و با پرس و جوهایی که انجام دادم به مطالب زیر رسیدم.
اما آیا سیستم عامل های موبایل را میشناسید
 برای کدام یک از آنها مایل به کدنویسی هستید؟
چقدر اطلاعات راجب به برنامه نویسی برای تلفن های همراه دارید؟

انواع سیستم عامل های موبایل:

قطعا سیستم عامل های موبایل را میشناسید اگر با آنها آشنایی ندارید میتوانید با مطالعه سیستم عامل های موبایل با انواع آنها آشنا شوید زیرا باید مشخص کنید برای چه سیستم عاملی مایلید برنامه نویسی کنید تا بتوانید زبان مورد نیاز خود را انتخاب کنید در بین سیستم عامل های موبایلی 2 سیستم عامل معروف وجود دارد:
 1. سیستم عامل اندروید
 2. سیستم عامل ios

زبان های برنامه نویسی موبایل برای سیستم عامل اندروید:

 

جاوا (Java):

java-برنامه نویسی موبایل

 

وقتی کسی می خواهد سمت برنامه نویسی اندروید بیاد اولین زبانی که با آن روبرو می شود زبان برنامه نویسی جاوا است  خیلی از برنامه نویس ها، زبان اصلی برنامه نویسی اندروید را زبان جاوا میدانند.
جالب است بدانید:
 خود سیستم عامل اندروید با استفاده از جاوا نوشته شده است و این یعنی بیشترین پشتیبانی گوگل از این زبان خواهد بود. بیشتر اپلیکیشن‌های اندروید که در حال حاضر در گوگل پلی حضور دارند، با استفاده از زبان جاوا نوشته شده‌اند.  این بدان معنا است که شما اگر بتوانید جاوا را بیاموزید، خواهید توانست اپلیکیشن های کامل و جامعی با کارایی و سرعت بالا برای سیستم عامل اندروید بنویسید. یعنی شما پس از یادگیری جاوا قادر به نوشتن هر نوع اپلیکیشنی خواهید بود و هیچ محدودیتی در این زمینه برای شما وجود نخواهد داشت. پس می توان گفت که جاوا برای کسانی که می خواهند کارهای بسیار جدی و حرفه ای انجام دهند انتخاب خوبی می باشد.
جاوا مناسب ترین زبان برای یادگیری در توسعه اپلیکیشن های موبایل است زیرا برنامه های نوشته شده با استفاده از جاوا قابل اجرا بر روی تمام پلتفرم های موجود برای اندروید می باشند، به همین علت تیم درسمن با تلاش شبانه روزی، سعی کرده است تا جامع ترین دوره آموزش برنامه نویسی اندروید را برای شما بزرگواران آماده کند و هر آنچه که شما نیاز دارید، در این دوره با جزئیات زیاد آماده  شده است.
چالشی که در یادگیری  زبان جاوا مواجه می شوید:
متاسفانه، زبان برنامه نویسی جاوا مقداری پیچیده است و این پیچیدگی بزرگ‌ترین مانع برای بسیاری از افرادی است که
می خواهند شروع به برنامه نویسی اندروید کنند برای همین است که میگویند توانا بود هرکه جاوا کار بود و این یعنی اگر یک برنامه نویس تازه کار هستید باید تلاشتان را چهار برابر کنید.
 اندروید یک زبان برنامه نویسی شی گرا با موضوعات گیج کننده است، مانند ساختارها، خطاهای اشاره گر و بسیاری از ساختارهای پیچیده دیگر که اگر SDK جاوا  را به این‌ها اضافه کنیم، همه چیز پیچیده‌تر می شود. وقتی برای اولین بار سراغ کدنویسی اندروید می‌روید، باید خود را برای مبارزه‌ ی اینکه جاوا چیست و اندروید چگونه کار می‌کند، آماده کنید . برنامه نویسی با استفاده از جاوا همچنین نیاز به درک پایه‌ای از مفاهیم (گریدل (مانند Manifest Android و XML دارد.
بهترین راه برای نوشتن برنامه های اندروید با استفاده از زبان جاوا:
نصب و بهره بردن از برنامه اندروید استودیو می باشد. اندروید استودیو در طول چند سال گذشته روز به روز قوی تر شده و ویژگی‌هایی مانند طراح بصری و سیستم پیشنهادات آن باعث می‌شود تا پردازش، یکنواخت‌ و شفاف‌تر باشد.

 

کاتلین(Kotlin):

kotlin-برنامه نویسی موبایل

 

 زبان برنامه نویسی کاتلین نیز به عنوان یکی دیگر از زبان های رسمی دیگر برای اندروید معرفی شده است.
:اما چرا کاتلین
 با توجه به احساس نیاز توسعه دهندگان اندروید و به منظور پوشش دادن نقص‌های زبان جاوا،kotlin  متولد شد.
این زبان متن باز است.
برای نشان دادن سرعت و لذت این زبان می‌توانیم بگوییم 100 خط کد برنامه جاوا با ده خط کد زبان kotlin جایگزین می شود و همانند جاوا، در ماشین مجازی جاوا اجرا می‌شود.
 
تمرکز کاتلین بر روی چیست؟
 اساساً روی کاهش اندازه ی کدنویسی تمرکز دارد.  به این ترتیب کار برنامه نویس و کاربران نهایی اپلیکیشن راحت تر می شود.
در نهایت اپلیکیشنی که توسط این زبان نوشته شده است حداکثر فایده را با اشغال کمترین فضای ممکن خواهد داشت
 
با توجه به مطالب گفته شده نتیجه میگیریم که:
زبان برنامه نویسی کاتلین قابل فهم تر می باشد پس راحت تر می توان از آن استفاده نمود.
 به دلیل ساده بودن سینتکس این زبان از پیچیدگی کمتری برخوردار است؛ بنابراین انجام پروژه را برای توسعه دهنده ی نرم افزار راحت تر و سریعتر می کند که موجب کاهش احتمال بروز خطا می شود.
ولی آیا می توان جای خدای زبان‌های تحت موبایل (جاوا) را بگیرد؟
صحبت، رقابت بین جاوا و kotlin می باشد. کدام خوب است؟ کدام بهتر است؟
 آیا kotlin بالاخره میتواند جاوا را از تخت سلطنت به زیر بکشد؟
 
برای رسیدن به جواب باید مقایسه ای بین این دو زبان انجام دهیم.

مقایسه جاوا و کاتیلن:

زبان جاوا:

مزایای جاوا زیاد است. از آنجایی که خود اندروید با جاوا متولد شده است، کتابخانه های زیادی برای زبان جاوا وجود دارد که امکان گسترش و توسعه برنامه اندروید را افزایش می دهد.
این زبان برنامه نویسی تحت موبایل معایبی هم دارد. کدهای آن طولانی است و احتمال بروز خطا در آن بالاست. کدهای زیاد آدم را سردرگم می کند. در مقایسه با سایر زبان ها خصوصأ زبان kotlin به حافظه بیشتری هم نیاز دارد.

:زبان کاتلین

در مقابل کدنویسی با زبان kotlin بسیار ساده و لذت بخش است زیرا کدهای کوتاهی دارد و همین امر باعث کاهش خطا و باگ در برنامه می شود. زبان kotlin در حال گسترش است و کتابخانه های خوبی برای این زبان برنامه نویسی موبایل ایجاد شده است.
البته زبان kotlin معایبی هم دارد. متخصصین کافی وجود ندارد تا سوالات خود را از آنها بپرسید. همه در حال یادگیری وتجربه هستند. همچنین سرعت کامپایل کردن کدها در kotlin نسبت به جاوا کمتر است.

خب حالا نوبت شماست که قضاوت کنید:
کدام بهتر است؟؟
 
اما به نظر ما مهاجرت از جاوا بهkotlin  فعلأ کار عاقلانه و درستی نیست. جاوا همچنان خدایی خواهد کرد تا زمانی که  kotlinگسترش یابد. در آینده رقابت این دو با هم جالب خواهد بود.

 

پایتون(Pyton):

pyton-برنامه نویسی موبایل

 

می توان به جرأت گفت که مشهور ترین زبان برنامه نویسی برای طراحی اپلیکیشن های موبایل در دنیا، زبان پایتون می باشد. پایتون یک زبان سطح بالا است که در توسعه وب، توسعه اپلیکیشن ها، تولید GUI های دسکتاپ، توسعه نرم افزارهای کاربردی و آنالیز
داده های عددی و علمی بسیار استفاده می گردد.
فلسفه اصلی زبان برنامه نویسی پایتون را می توان در موارد زیر خلاصه نمود:
 • صریح بودن بهتر از غیر صریح بودن است
 • زیبایی بهتر از زشتی است
 • سادگی بهتر از پیچیدگی است
 • پیچیدگی بهتر از نامفهوم بودن است
 • خوانایی یک فاکتور بسیار مهم است
اگر قصد دارید پایتون را به صورت اصولی و خیلی مفهومی یاد بگیرید و توسط این زبان قدرتمند به درآمد برسید توصیه میکنم ، آموزش مقدماتی پایتون را که به صورت رایگان برای شما کاربران گرامی تهیه شده است را با دقت تماشا کنید.

بیسیک(Basic):

visual-برنامه نویسی موبایل

 

اگر بگوییم بهترین زبان برنامه نویسی اندروید که نیاز نیست زیاد درگیر پیچیدگی برنامه نویسی شوید چه زبانی است؟
می توان گفت Basic می باشد. واقعیت این است که اگر میخواهید اندروید کار کنید و حوصله کار با زبان های سخت و پیچیده را ندارید پیشنهاد میکنم به سمت B4A بروید.  در معرفی زبان سی شارپ بسیار شنیده اید که این زبان  داری قدرت C و آسانی Visual Basic است. زبان برنامه نویسی Basic یک نقطه شروع لذت بخش برای یادگیری برنامه نویسی است.
اما متاسفانه:
به طور رسمی توسط اندروید استودیو پشتیبانی نمی‌شود و نمی‌توان از بیسیک در Unity یا Xamarin استفاده کرد. اما خبر خوب این است که یک گزینه کم‌تر شناخته شده در بیسیک به نام B4A وجود دارد B4A مخفف Basic 4 Android و همانطور که از اسم آن معلوم است، امکان استفاده از بیسیک در اندروید را ایجاد می‌کند.
توجه: 
اگر تا حالا برنامه نویسی نکردید و دلتان می خواهد برنامه نویسی اندروید یاد بگیرید و اپلیکیشن بنویسید پیشنهاد میکنم حتما در مورد BASIC 4 Android تحقیق کنید و یکی از انتخاب هایتان باشد.
B4A  به عنوان یک RAD یا  Rapid Application Development(توسعه سریع اپلیکیشن) طراحی شده است. این زبان یک گزینه عالی برای برنامه نویسی است و می توان با آن برنامه‌های قدرتمندی ساخت، ولی این زبان برای ساخت بازی مناسب نیست.

 

کورونا(Corona):

corona-برنامه نویسی موبایل

در ادامه معرفی، به  زبان کورونا می رسیم.
این زبان هم یکی دیگر از گزینه‌های ساده برای برنامه نویسی اندروید است که بسیار قدرتمند است و قدرت کنترل بسیاری ارائه می‌دهد. کدنویسی در  با زبان کوروناLUA  بسیار ساده تر از جاوا است. و جالب تر اینکه، توسط  Corona SDK( کیت توسعه نرم افزار) همه چیز ساده‌تر هم می‌شود.
پشتیبانی از تمام کتابخانه‌های بومی، اجازه می‌دهد تا شما برنامه خود را برای سیستم عامل‌های مختلف منتشر کنید.
 
 Corona  یک چارچوب ایده آل برای سرعت بخشیدن به برنامه ها و بازی ها برای دستگاه های تلفن همراه و سیستم های دسکتاپ است، معنی این جمله را میدانید؟
یعنی شما میتوانید پروژه خود را یک بار ایجاد کنید و آن را به انواع مختلفی از دستگاه ها، از جمله  Apple IPhone،iPad، تلفن های Android، تبلت ها، مک دسکتاپ، ویندوز دسکتاپ و حتی تلویزیون های متصل مثل  Fire Tv، Apple Tv و Android Tv متصل کنید و از آن استفاده کنید.
 
توجه:
برای کدنویسی این زبان باید از یک ویرایشگر متن مثل Notepad++ استفاده کنید و می‌توانید کدها را در شبیه‌ساز، بدون اینکه کامپایل شوند اجرا کنید و به کمک ابزار آنلاین به راحتی می‌توان از برنامه اندروید نوشته شده، خروجی APK گرفت.
کورونا هم مانند دیگر زبان های برنامه نوسی نیاز به دانش برنامه نویسی دارد، اما نقطه شروع خوبی برای شروع است.
این گزینه برای افرادی که می‌خواهند برنامه ی نسبتا ساده ای ایجاد کنند خوب است، اما برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه‌ای مناسب نیست.
نکته مهم: اگر قبلا سابقه کار با Action Script رو دارید پیشنهاد میکنم از کورونا استفاده کنید

 

فون گپ(PhoneGap):

phone Gap-برنامه نویسی موبایل

 

اگر یک طراح وب بوده اید و به این واسطه با HTML و CSS و احتمالا جاوااسکریپت آشنا هستید، می‌توانید به لطف فون گپ، بدون نیاز به یادگیری سایر زبان های برنامه نویسی اندروید ، اپلیکیشن خود را ایجاد کنید.
 
این زبان توسط Apache Cordova طراحی شده و اجازده می‌دهد تا با استفاده از کدهایی که برای ایجاد یک وب سایت ( HTML CSS and JavaScript ) استفاده می‌کنیم یک برنامه اندروید ایجاد کنیم. در واقع همانند نمایش یک صفحه وب عمل می‌کند اما یک برنامه اندروید در خروجی می‌دهد.
 برای بسیاری از وظایف ،این گزینه مناسب است اما اگر می‌خواهید بگویید که یک برنامه نویس اندروید هستید، بهتر است یکی دیگر از گزینه‌های موجود در لیست را انتخاب کنید.

زبان های برنامه نویسی موبایل برای سیستم عامل IOS:

سوئیفت(Swift):

swift-برنامه نویسی موبایل

زبان برنامه نویسی سوئیفت در سال ۲۰۱۴ در کنفرانس جهانی توسعه دهندگان اپل موسوم به  WWDC  برای برنامه نویسی آی او اس وسایر سیستم های مرتبط با آن و همچنین لینوکس معرفی و به عنوان زبان اولیه برای توسعه اپلیکیشن های iOS و OS X ایجاد شد.
در همان سال با یک بروز رسانی به نسخه ۱٫۲ ارتقا پیدا کرد و در سال ۲۰۱۵ باز در کنفرانس WWDC به نسخه ۲ بروز شد.در همان سال ۲۰۱۵ در نسخه ۲٫۲ متن باز (Open Source) شد. 

پس اگر میخواهید اقدام به ساخت اپلیکیشن برای سیستم عامل ios کنید:
بهترین زبان برنامه نویسی زبان سوئیفت می باشد.
شنیده ها حکایت از این دارد که گوگل قصد دارد از Swift به عنوان زبان برنامه نویسی سطح بالای خود استفاده کند و برای جاوا، این فرمانروای مغرور ضربه بسیار سهمگینی خواهد بود.
اگر گوگل Swift را به جای جاوا به عنوان زبان برنامه نویسی سطح بالای خود انتخاب کند، می توان به جرأت گفت وقت خداحافظی جاوا از پادشاهی و تاجگذاری Swift خواهد بود.

واژه سوئیفت به چه معناست؟
 به معنی تجارت است و این نام به خوبی بیانگر ویژگی های خارق العاده این زبان در تجارت می باشد. انتخاب این نام برای زبان سوئیفت یعنی: طراحان این زبان بدون شک مطمئن بوده اند که با طراحی سوئیفت تجارت های مرتبط با برنامه نویسی در دنیا به شدت متحول خواهند گردید. پس اگر به فکر آن هستید که در دنیای تجارت برای خود جایی پیدا کنید ، شما باید تاکید می کنیم باید به سراغ این زبان بروید.

آبجکتیو- سی(Objective-c) :

objective-برنامه نویسی موبایل

زبان برنامه نویسی Objective C اولین بار در سال ۱۹۸۰ توسط شرکت اپل مورد استفاده قرار گرفت.
Objective C در زمان ارائه برای برنامه نویسی سخت افزار های این شرکت توسط اپل تایید شد.
 آبجکتیو سی یک زبان برنامه نویسی شی گرا و چند منظوره می باشد که کاربردهای گسترده ای دارد. اگر بخواهیم نحوه به وجود آمدن آبجکتیو سی رو مورد بررسی قرار دهیم باید بگویم آبجکتیو سی از زبان برنامه نویسی سی  و با اضافه کردن مفاهیم مربوط به ارسال پیام از اسمال تاک به زبان سی ایجاد شده است.
پیش از روی کار آمدن زبان برنامه نویسی سوئیفت هسته اصلی برای تولید نرم افزارهای مناسب چه بود؟
بله درست حدس زدید؛ زبان آبجکتیو سی هسته اصلی برای APPLE ،iOS  و OS X بود و پس از آنکه سوئیفت ابداع شد جای آن را در زمینه برنامه سازی برای APPLE و iOS گرفت.
البته اگر نگاهی به وب سایت Stack Owerflow بیندازید از کامنت ها متوجه خواهید شد:
 اغلب برنامه نویس ها هنوز هم ترجیح می دهند با آبجکتیو سی کار کنند و به سمت سوئیفت نرفته اند. آمارها در Github نیز نشان می دهد که برنامه نویسان همچنان ترجیح می دهند پروژه های خود را در آبجکتیو سی ایجاد کنند.
این آمار نشان دهنده آن است که قرار نیست در چند سال آینده تغییرات سریعی رخ دهد و یا به عبارتی زبان آبجکتیو سی قرار نیست که در آینده نزدیک صحنه رقابت را ترک نمایند و هم چنان با قدرت در موضع خود باقی مانده است.
 
فکر می کنید دلیل آن چیست؟
این امر دو دلیل عمده دارد:
اول: آنکه سرمایه گذاری های بسیاری بر روی زبان آبجکتیو سی در زمینه تولید اپلیکیشن ها شده است
 دوم: آنکه فریم ورک اپلیکیشن ها حتی بعد از آنکه سوئیفت بتواند جای خود را در این عرصه باز کند همچنان به آبجکتیو سی وابسته خواهد بود.
بنابراین یادگیری زبان آبجکتیو سی و ایجاد یک اپلیکیشن موبایل در آن می تواند همچنان ارزش وقت گذاشتن داشته باشد. دقت داشته باشید که این زبان بسیار قدرتمند است و شما می توانید به سادگی هر نوع اپلیکیشنی را در آن ایجاد نمایید و این کار برای کسانی که با این زبان آشنایی متوسطی داشته باشند کار چندان مشکلی نخواهد بود و می توان گفت که به مراتب بسیار ساده تر از ایجاد اپلیکیشن در بسیاری زبان های دیگر می باشد.

 
زبان های برنامه نویسی موبایل برای دوسیستم عامل اندروید و IOS:

سی شارپ(C#):

c#-برنامه نویسی موبایل

 سی شارپ ! این زبان برنامه نویسی یک زبان چند الگویی می باشد که علاوه بر شی گرا بودن جز گرا نیز می باشد که توسط
مایکرو سافت ایجاد شده است دارای اهداف عمومی می باشد به همین خاطر میتوانیم این زبان را شبیه آچار فرانسه بدانیم چون این زبان در هر زمینه ای که بخواهید وارد شوید کاربرد دارد،
 از طراحی سایت گرفته تا اپلیکیشن های موبایلی و ... .
 
منظور از اهداف عمومی داشتن چیست؟
یعنی این که محدوده گسترده ای از برنامه های مختلف را می توان با استفاده از C# ایجاد نمود. حتی با آن انواع مختلفی از برنامه ها از جمله اپلیکیشن های سرور، بازی هایی برای دسکتاپ و موبایل، سرویس های وب و … را ایجاد کنید.
 
اگر شما می خواهید یک اپلیکیشن بازی تولید کنید:
پیشنهاد ما انتخاب سی شارپ است چرا که این زبان توسط Unity3D پشتیبانی می شود.
سی شارپ یک نسخه ساده تر و شی گرا از C و ++C است و دارای قدرت ++C و آسان بودن ویژوال بیسیک است.
همچنین به عنوان یک نسخه ساده از جاوا نیز نام برده می شود و همانند جاوا، قابلیت بازیافت حافظه (زباله‌روبی ) را دارد و این یعنی نیازی به نگرانی در مواردی مانند کمبود حافظه و آزاد کردن رم وجود ندارد. در عین حال سی شارپ جدیدتر از جاوا است.  
ابزار تولید اپلیکیشن های موبایلی سی شارپ چه نام دارد؟
 Xamarin  یک برای افرادی است که در زمینه سی شارپ فعالیت می کنند تا اپلیکیشن های خود را برای اندروید و iOS تولید نمایند.

برای آنکه متوجه شوید که تولید یک اپلیکیشن موبایل با استفاده از C# تا چه حد می تواند کار جالب و ساده ای باشد کافیست که به مقاله زامارین چیست ؟ ما سری بزنید و با ویژگی ها و اسرار این زبان آشنا شوید.
 همچنین با  Xamarin میتوان اپلیکیشنی که تولید آن با استفاده از دیگر زبان های برنامه نویسی بیش از یک هفته زمان می برد را در مدت یک روز ایجاد کرد.
 
به همین ما یه پیشنهاد عالی برای شما دوستان داریم و آن آموزش سی شارپ مقدماتی تا متوسط این زبان است.
پس عجله کنید و مفاهیم اولیه این زبان را به خوبی برای شروع حرفه ای شدن و داشتن شغلی در آینده برای درآمدتان بیاموزید.

پی اچ پی(php):

php-برنامه نویسی موبایل

 واژه PHP برگرفته از عبارت Hypertext Preprocessor می باشد و یک زبان برنامه نویسی سمت سرور به صورت کدباز است.
این زبان توسط Zend Technologies در سال 1995 ایجاد شد و در ابتدا برای طراحی وب سایت مورد استفاده قرار می گرفت و هدف از ایجاد آن نیز طراحی وب سایت ها با استفاده از آن بود. اما امروزه کاربردهای این زبان افزایش یافته است که از جمله آنها می توان به طراحی اپلیکیشن های اندروید اشاره نمود.
این زبان علاوه بر اسکریپت نویسی سمت سرور برای اسکریپت نویسی در خط فرمان نیز استفاده می گردد. با وجود آنکه PHP در ابتدای ظهور یک زبان برنامه نویسی کاربردی برای طراحی وب سایت های دینامیک بود اما امروزه این زبان به حدی پیشرفت داشته است که می توان از آن برای تولید اپلیکیشن های اندروید و  اپلیکیشن های ios نیز استفاده نمود.
با استفاده از PHAP توسعه دهندگان می توانند به سادگی اپلیکیشن های اندروید، اپلیکیشن های iOS و اپلیکیشن های ویندوز طراحی نمایند.

سی پلاس پلاس(C++):

c++-برنامه نویسی موبایل

شاید تعجب کنید مگر میشود با این زبان هم اپلیکیشن های موبایلی ساخت ؟
باید بگویم بله میشود چون ازقدیم گفتن دود از کنده بلند میشه.
سی پلاس پلاس یک زبان برنامه نویسی شی گرا است که تک بعدی نبوده و برای کاربرد های متنوعی می تواند مورد استفاده قرار گیرد. زبان برنامه نویسی سی پلاس پلاس سینتکس های خود را از زبان سی به ارث برده است و می توان گفت که این زبان از زبان سی منشا گرفته است. این بدان معنی است که اگر شما زبان سی را آموخته باشید یادگیری سی پلاس پلاس برای شما کار مشکلی نخواهد بود. این دو زبان تا حدود بسیار زیادی مشابه یکدیگر هستند ولی می توان گفت که سی پلاس پلاس اندکی پیچیده تر و همچنین جامع تر از زبان سی می باشد.

اگر بخواهیم از دید طراحی اپلیکیشن های موبایل به سی پلاس پلاس نگاه کنیم:
باید بگویم که این زبان برنامه نویسی عملکرد فوق العاده ای در طراحی اپلیکیشن ها دارد.
زیرا زبان سی پلاس پلاس به دلیل داشتن محیط بسیار قدرتمند و امکان دیباگینگ یکپارچه قادر به ایجاد اپلیکیشن های موبایل
می باشد. از سی پلاس پلاس می توان برای ایجاد اپلیکیشن های اندروید، ویندوز و iOS استفاده نمود.
یادگیری زبان برنامه نویسی سی پلاس پلاس به شما این امکان را می دهد که بتوانید علاوه بر اپلیکیشن های موبایل، بازی های مختلف رایانه ای و ابزارهای تجاری و نرم افزارهای بازرگانی نیز ایجاد نمایید.

روبی(Ruby):

ruby-برنامه نویسی موبایل

روبی یک زبان برنامه نویسی پویا، شی گرا و انعطاف پذیر است. 
روبی توسط یک برنامه نویس ژاپنی به نام  یوکیهیرو ماتسوموتو  درسال 1990  اختراع شده و ویژگی های گوناگون زبان های پرل، آیفل، لیسپ و اسمال تاک الهام بخش یوکیهیرو ماتسوموتو در ساخت روبی بودند که از الگوهای چندگانه پشتیبانی میکند.
شما بدون استفاده از فریم ورک هایی مثل RubyMotion و Rhodes قادر به تولید هیچ اپلیکیشنی با استفاده از روبی نخواهید بود. با استفاده از هر یک از فریم ورک های نام برده شما قادر خواهید بود اپلیکیشن هایی را برای اندروید، iOS، ویندوز ایجاد نمایید.
اگر تنها یک زبان وجود داشته باشد که بتوان گفت آسان ترین زبان برنامه نویسی موجود در دنیا است ، آن زبان بدون شک روبی خواهد بود. شما می توانید با استفاده از روبی در 10 دقیقه یک اپلیکیشن ایجاد نمایید. این زبان هم در یادگیری و هم در استفاده زبانی بسیار ساده می باشد.

 

پرل(Perl):

perl-برنامه نویسی موبایل

پرل ترکیبی از دو زبان برنامه نویسی می باشد، زبان های پرل5 و پرل 6! این زبان از خانواده زبان های سطح بالا و دینامیک می باشد. زبان پرل از ویژگی های دیگر زبان ها مانند زبان برنامه نویسی سی و زبان برنامه نویسی AWK استفاده می نماید. خوب است بدانید که دو زبان پرل 5 و پرل 6 به صورت کاملا مجزا و مستقل از همدیگر می باشند.
این زبان در کاربردهای بسیاری به کار گرفته می شود که از جمله آنها می توان به اتوماسیون، بیوانفورماتیک،
طراحی اپلیکیشن، طراحی بازی ها و بسیاری موارد دیگر نام برد.
امروزه توسعه اپلیکیشن های اندروید با استفاده از پرل از قدیم ساده تر شده است زیرا گوگل APK مناسب  را برای توسعه دهندگان ایجاد آن ایجاد کرده است. اما برای توسعه دهندگان اپلیکیشن های iOS همچنان توسعه اپلیکیشن با استفاده از پرل نیاز به استفاده از فریم ورک های بخصوص دارد. برخی فریم ورک های بسیار مشهور برای توسعه اپلیکیشن های  iOS  با استفاده از زبان پرل عبارتند از Mojo،Dancer  و Catalyst.

 

راست(Rust):

rust-برنامه نویسی موبایل

زبان برنامه نویسی راست زبانی است که توسط موزیلا کامپایل طراحی شده است. یک زبان چند منظوره که برای اهداف گوناگونی طراحی شده است.
در سال 2016 این زبان موفق به کسب عنوان Most Loved  Programing Language  یا زبان برنامه نویسی که افراد آن را بیشتر از سایر زبان ها دوست دارند، از جانب Stack Overflow  گردید.
 
زبان راست به چه زبان هایی شبیه است؟
 به زبان های سی و سی پلاس پلاس شباهت های زیادی دارد اما  از دو زبان نام برده شده امنیت بالاتری دارد و می توان گفت که به مراتب از زبان های سی و سی پلاس پلاس بهتر است.
 
چرا زبان برنامه نویسی راست به یک زبان محبوب بین توسعه دهندگان تبدیل شد؟
راست دارای یک ابزار مدیریت بسیار قدرتمند می باشد که آن را به یک زبان برتر نسبت به دیگر زبان های برنامه نویسی مانند پایتون تبدیل کرده است.
گرچه یک زبان جدید است که به بلوغ نرسیده ولی ویژگی های متمایز آن که گفتیم باعث شد محبوبیت بسیاری بین توسعه دهندگان کسب کند.
 
می توان از زبان برنامه نویسی راست در تولید اپلیکیشن های موبایل برای اندروید و همچنین iOS استفاده نمود.
یکی از مشهور ترین افرادی که از زبان راست برای طراحی اپلیکیشن های موبایل استفاده نموده است آقای John Gallagher می باشد.

زبان برنامه نویسی راست پتانسیل آن را دارد که در آینده نزدیک جای زبان های سی و سی پلاس پلاس را در میان توسعه دهندگان بگیرد.
پس اگر شما امروز  با استفاده از راست یک اپلیکیشن تولید نمایید و یادگیری آن را شروع کنید  ما به شما قول می دهیم که این مساله آینده کاری شما را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد.

جاوا اسکریپت(Java Script):

-برنامه نویسی موبایل

جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی سطح بالا می باشد که دارای قابلیت چندالگویی بودن است. این زبان هم شیء گرا بوده و هم امکان برنامه نویسی فانکشنال را برای کاربران فراهم می نماید.
 
برنامه نویسی فانکشنال:
درواقع یک برنامه‌نویسی تابع‌گرا است .این برنامه نویسی در دسته برنامه‌نویسی اعلانی قرار می‌گیرد. در این شیوه از برنامه‌نویسی ما به سیستم می‌گوییم می‌خواهیم که چه چیزی اتفاق بیفتد به جای اینکه به سیستم بگوییم چگونه کار را انجام دهد
 
برنامه نویسی جاوا اسکریپت به صورت عمومی برای طراحی اپلیکیشن ها ایجاد نشده است:
بلکه کار آن طراحی و کنترل صفحات وب می باشد. 
اما برای ایجاد اپلیکیشن های موبایل با استفاده از جاوا اسکریپت باید از  CSS، HTML  و AJAX استفاده نمایید.
 
پلتفرم های مختلفی وجود دارد که در آنها می توان با استفاده از زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت یک اپلیکیشن موبایل ایجاد نمود که از جمله آنها می توان PhoneGap، jQuery Mobile و Lonic را نام برد.
 

طراحی اپلیکیشن به زبان جاوا اسکریپت چه مزیتی دارد؟
یک مزیت عمده دارد و آن هم این است، زمانی که شما یک اپلیکیشن را با استفاده از جاوا اسکریپت تولید می نمایید نیاز به کد نویسی مجزا برای تولید آن اپلیکیشن در اندروید، ویندوز و iOS ندارید و تنها کافیست یک بار کد آن را بنویسید تا بتوانید آن را در تمامی پلتفرم ها اجرا نمایید.
 
سایت درسمن برای کسانی که قصد آموزش جاوا اسکریپت را دارند، دوره های آموزشی را به صورت ساده و کاملا کاربردی در اختیار شما قرار داده است، کافی است بر روی آموزش جاوا اسکریپت کلیک کنید.
 

Html5:

html-برنامه نویسی موبایل

همان طور که از نام زبان برنامه نویسی HTML5 مشخص است این زبان پنجمین نسخه از زبان برنامه نویسی HTML می باشد.
شما می توانید یک اپلیکیشن موبایل را در HTML5 با کمک جاوا اسکریپت و CSS ایجاد کنید. همچنین این زبان را به صورت ترکیبی با API ها می توان استفاده کرد. در هر صورت اپلیکیشن های تولید شده با استفاده از HTML5 ریسپانسیو می باشند و بر روی تمامی دستگاه ها قابل اجرا هستند
شما می توانید با استفاده از HTML5 اپلیکیشن هایی برای اندروید، ویندوز و iOS ایجاد کنید، تنها چیزی که برای انجام این کار به آن نیاز خواهید داشت استفاده از یک فریم ورک قدرتمند مانند PhoneGap می باشد.
این بدان معنی است که شما فقط یک بار کد می نویسید و سپس می توانید کد نوشته شده را بر روی تمامی دستگاه ها اجرا نمایید.
شاید بتوان گفت صدها اپلیکیشن وب وجود دارند که شما روزانه از آنها استفاده می نمایید و آنها با استفاده از HTML5 ایجاد شده اند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید Google Docs و Google Drive با استفاده از HTML5 طراحی شده اند.

 
 شاید بپرسید وقتی که زبان های برنامه نویسی غنی بسیار زیادی وجود دارد که می توان برای طراحی یک اپلیکیشن موبایل از آنها استفاده نمود چرا باید از HTML5 برای طراحی اپلیکیشن ها استفاده کنم؟

در زیر دلایل این مساله ذکر شده اند :

 • HTML5 از جانب مرورگر های موبایل و مرورگر های دسکتاپ به صورت کامل پذیرفته شده می باشد.
 • این زبان دارای امکان پشتیبانی متقابل مرورگرها می باشد.
 • امکان کدنویسی ساده و تمیز در آن.
 • دارای امکان پشتیبانی کامل از ویدیوها و فایل های صوتی
 • به دلیل داشتن امکان پشتیبانی متقابل مرورگرها و ریسپانسیو بودن آن، کدهای نوشته شده در آن بر روی تمامی دستگاه ها قابل اجرا می باشد.

خب پس با دیدن این قابلیت های زبان برنامه نویسی HTML5 شاید زمان آن رسیده باشد که به صورت جدی تر به یادگیری HTML5 فکر کنید.

 

معرفی 2 زبان دیگر برنامه نویسی موبایل:

Buildfire.js :

buildfire-برنامه نویسی موبایل

این زبان برنامه نویسی از یک SDK با نام SDK BuildFire و همچنین از جاوا اسکریپت استفاده می کند تا برای کاربران این امکان را فراهم کند که با بهره گیری از امکانات و قابلیت های بک اند آن با سرعت و کیفیت بالایی اپلیکیشن های موبایل مورد نظر خود را ایجاد نمایند.
 
با استفاده از BuildFire.js شما می توانید 70% از کارهایی که در طراحی به صورت معمول برای طراحی اپلیکیشن ها مورد نیاز است را تنها با نصب چند پلاگین به صورت ساده انجام دهید.
 
در واقع می توان گفت که 70% از کار به صورت اتوماتیک انجام می شود و شما تنها باید بدانید که کارایی های مشخصی که هر یک از مشتری ها از اپلیکیشن خود انتظار دارند چیست و آنها را در یک طبقه بندی مشخص برای خود تعیین نمایید.
 
پس از آنکه کارایی های مورد انتظار مشتری از اپلیکیشن تعیین گردید دیگر نیازی به انجام طراحی ها از ابتدا نمی باشد و شما تنها با استفاده از پلاگین ها می توانید بخش عمده ای از کارهای اصلی را به انجام برسانید.

این بدان معنی است که کار شما بسیار ساده تر، سریع تر و بی دردسر تر خواهد بود و شما می توانید در زمان کوتاه تری اپلیکیشن های بیشتری را تولید نمایید.

علاوه بر تمام آنچه که گفته شد BuildFire.js دارای معماری بسیار انعطاف پذیری می باشد که به شما این امکان را می دهد که از هر فریم ورک جاوا اسکریپت که لازم باشد استفاده نمایید.

SQL:

sql-برنامه نویسی موبایل

اس کیو ال یا SQL مخفف عبارت Structured Query Language می باشد. این زبان در مدیریت سیستم پایگاه داده رابطه ای، پردازش داده و آنالیز پایگاه های داده کاربرد دارد.
از SQL برای توسعه اپلیکیشن های موبایل استفاده نمی شود بلکه این زبان برای پشتیبانی اپلیکیشن ها کاربرد دارد.

زمانی که در طراحی و اجرای یک اپلیکیشن موبایل نیاز به دسترسی به داده های موجود در سرور داشته باشید ، SQL به کمک شما خواهد آمد.
 
ضرورتا SQL تنها زبانی است که با طراحی تمامی اپلیکیشن های موبایل آمیخته شده است. یعنی شما برای طراحی اکثر اپلیکیشن ها نیاز به SQL خواهید داشت و لذا می توان گفت که یادگیری آن یک آپشن نیست بلکه یک ضرورت است.

 

بهترین زبان های برنامه نویسی موبایل

ابتدا کار و هدف خود، و پس از آن زبان برنامه نویسی ساخت اپلیکیشن خود را انتخاب کنید.
بعد از اینکه مقایسه زبان های برنامه نویسی  را انجام دادیم و متوجه شدیم چه زبان هایی برای تولید اپلیکیشن وجود دارد حال باید ببینیم بهترین زبان برنامه نویسی  کدام زبان می باشد

به نظرم این جمله بهترین زبان برنامه نویسی  کلا از اساس اشتباه است چون تمام زبان های برنامه نویسی عالی هستند این شما هستید که بر اساس شرایط و سلیقه خود انتخاب می کنید.
 
بیایید مثالی برای شما بزنیم مثلا شما یک جعبه ابزار دارید و میخواهید یک پیچ رو محکم کنید برای اینکار از پیچ گوشتی استفاده
می کنید چون درآن لحظه پیچ گوشتی به درد شما میخورد.
یا مثلا میخواهید یک چوب را به دو بخش تقسیم کنید و ببرید در اینجا از اَره استفاده می کنید.
 
پس بسته به شرایط شما، هر زبان برنامه نویسی می تواند بهترین باشد و نیاز شما را برطرف نماید. 
انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی اندروید:
اگر میخواهید بدانید کدام زبان برنامه نویسی اندروید بهتر است باید بر اساس شرایط انتخاب کنید. 
یعنی در ایران میمانید یا میروید و اینکه می خواهید چه کاری انجام دهید؟
 
 اگر میخواهید در ایران باشید و کار برنامه نویسی را در ایران انجام دهید دنبال زبان های روبی، پرل، راست، فون گپ و کورونا نرید. در ایران زبان های جاوا، سی شارپ، پایتون و بیسیک گزینه های خوبی برای برنامه نویسی اندروید هستند و می توانید بین این چهار تا یکی را انتخاب کنید.
البته زبان های سی و سی پلاس پلاس هم گزینه های خوبی هستند، اما واقعیت این است که در ایران جوابگو نیستند و
نمی توان روی آنها حسابی باز کرد. اصلا در ایران برای این دو زبان عالی بازار کاری وجود ندارد پس زیاد خود را درگیر این دو زبان نکنید. البته اگر میخواهید در ایران کار کنید.
ولی اگر قصد کار خارج از ایران را دارید می توانید روی دو زبان  سی و سی پلاس پلاس حساب ویژه باز کنید.
در این بین در مورد زبان برنامه نویسی کاتلین صحبتی نکردیم. راستیتش به شخصه در مورد کاتلین نمیدونم چی بگم. این زبان به شدت عالیست و می توان گفت جز بهترین زبان های برنامه نویس اندروید می باشد اما یکم از آینده اش میترسم. ولی فعلا در حال رشد و توسعه می باشد و می توان بر اساس آمار گفت که وضعیت خوبی دارد. اگر در انجمن ها هم چرخی بزنید متوجه میشوید دو نظر مختلف در مورد این زبان وجود دارد بعضی ها آینده فوق العاده ای برای این زبان تجسم می کنند و خیلی ها خیر. باید دید وضعیت چه می شود ولی باز جز بهترین ها در این حوزه می باشد و نمی توان آن را ندیده گرفت.
کدام راه برای برنامه نویسی بهتر است
نتیجه گیری نهایی برای انتخاب کردن حوزه برنامه نویسی موبایل : 
چند نکته کلیدی به شما میگویم تا برای انتخاب کردن یکی از این زبان ها قاطع عمل کنید. اگر میخواهید به صورت حرفه ای و عالی اپلیکیشن بنویسید و هدفتان از این حوزه، شغل می باشد به نظرم جاوا گزینه بهتری است. اما پیچیدگی های خودش را دارد ولی اگر یاد بگیرید یک وضعیت عالی را تجربه می کنید. اگر نمی خواهید درگیر جاوا شوید می توانید از سمت سی شارپ وارد حوزه تولید اپلیکیشن ها موبایلی شود و با تکنولوژی زامارین کد نویسی کنید.
معمولا کسانی که سی شارپ کار هستند و با مفاهیم .net آشنایی دارند، بهترین انتخاب برای آنها تکنولوژی زامارین هست که با کمترین درگیری، می توانند شروع به نوشتن اپلیکیشن کنند.
اگر دنبال یک برنامه نویسی ساده برای اندروید هستید و نمی خواهید زیاد درگیر برنامه نویسی های سطح پیچیده بشوید بدون شک انتخاب زبان برنامه نویسی اندروید باید بیسیک باشد. همان طور که گفتیم یادگیری بیسیک به شدت ساده می باشد و هر کسی
می تواند با آن اپلیکیشن تولید کند. اما اگر دنبال این هستید که واقعا متفاوت باشید و دنیای جدیدی را کشف کنید به نظرم به سمت پایتون و کاتلین برید.
ودرمورد زبان برنامه نویسی برای سیستم عامل آی او اس باید بگم که اگر فقط برای این نوع سیستم عامل ها میخواهید کدنویسی کنید تاکید میکنم فقط برای سیستم عامل های آی او اس میخواهید کدنویسی کنید انتخاب زبان سوئیفت بهترین گزینه برای شما دوستان است.
خوشحال شدم که توانسته ام شما را برای انتخاب هدفتان راهنمایی کنم.امیدوارم ازطولانی بودن مطلب خسته نشده باشید.
 
به نظر شما در آینده شاهد تغییراتی در این حوزه خواهیم بود؟؟
 


اشتراک گذاری

کلمات کلیدی :
جاوا

توضیحاتی در مورد نویسنده این مقاله :
مرضیه فتاحی مرضیه فتاحی

کارشناس کامپیوتر گرایش نرم افزار..... نویسندگی،تجربه ای انفرادی است یعنی به اشتراک گذاری.... این بخشی از ذات انسان است که بخواهد مسائل را به اشتراک بگذارد ازجمله:افکار،ایده ها،عقاید

نظرات


نیکا رحمتی

نیکا رحمتی

با سلام من مقاله های مربوط به برنامه نویسی رو تا جایی که بتونم دنبال میکنم و با خوندن این مقاله خیلی مطالب کاربردی یاد گرفتم و فهمیدم که دنیای زبان های برنامه نویسی موبایل چقدر گسترده تر از اون چیزی هست که تصور می کردم.

برای پاسخ باید وارد شوید

حمیدرضا دری فر

مدیر سایت

سلام و درود خدمت شما، بله دقیقا، درست می فرمایید و هرچه قدر به سمت جلو حرکت می کنیم، زبان های قدرتمند دیگری ظهور می کنند، که کارایی و کاربرد متفاوتی خواهند داشت.
مبینا طاهری

مبینا

واقعا خسته نباشید چقدر لذت بردم از خوندن این مقاله،این مقاله یک منبع کامل برای انتخاب درست برای یادگیری یک زبان برنامه نویسی است.خوشجالم که وب سایت شما رو پیدا کردم.

برای پاسخ باید وارد شوید

حمیدرضا دری فر

مدیر سایت

سلام خدمت شما درسمنی عزیز، ممنون شما لطف دارید، اگر از این مطلب راضی بودید آن را برای سایر دوستان خود به اشتراک قرار بدید با تشکر.
nophoto

zohre

مطلبتون خیلی جامع و کامل بود خیلی خوب زبان های برنامه نویسی موبایل رو توضیح دادین و واقعا موندم که میخوام کدوم زبان رو برای یادگیری انتخاب کنم..خیلی خوشحالم که این مقالو خوندم و کلی منبع برای آموزش برنامه نویسی پیدا کردم.تشکر و خسته نباشد.

برای پاسخ باید وارد شوید

حمیدرضا دری فر

مدیر سایت

سلام خدمت شما، باید ابتدا ببینید که کدوم زبان زودتر و مطمئن تر می تونه شما رو به اهداف اصلی که دارید برسونه. امروزه با افزایش کتابخانه ها و قوی تر شدن زبان های برنامه نویسی، هر زبانی که انتخاب کنید کار شما را راه می اندازه، باید ببینید جامعه هدف، نیازمند چه زبانی هستند تا با اون شروع کنید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

گروه مقالات


آموزشی
51
علمی
29
تحقیقاتی
47
به مقاله امتیاز دهید.
لطفا برای امتیازدهی وارد شوید.
: میانگین امتیاز دوره


به دنبال هر آموزشی هستید در اینجا به دنبال آن باشید .