10 مورد از بهترين سایت های یادگیری پایتون در 2023، رايگان

معرفی بهترین سایت ها برای یادگیری پایتون
تاریخ بروزرسانی : 24 آبان 1401 | تعداد بازدید : 9107 | زمان خواندن مقاله : 15
پایتون،

بهترین سایت های یادگیری پایتون در دنیا

پایتون، زبان برنامه نویسی که توانسته دنیای برنامه نویسی را به سلطه خود در بیاورد. هر روزی که می گذرد تعداد قابل توجهی بر کاربران پایتون افزوده می شود. البته دغدغه همه این افراد نیز یادگیری پایتون است. از آنجایی که آموزش آنلاین توانست عملکرد خوبی از خود نشان دهد و اعتماد افراد بسیاری را جلب کند، در اکثر موارد شاهد آن هستیم که این افراد به دنبال بهترین سایت های آموزش پایتون هستند.

اگر از همه صاحب نظران این حوزه نیز سوال بپرسید که کدام سایت بهتر است، به شما می گویند سایت هایی که آموزش رایگان ارائه می دهند. بهترین گزینه برای شروع و ورود به پایتون استفاده از سایت های رایگان است. این منابع به شما می آموزند که پایتون چیست و نحو آن به چه صورت است. به قول اساتید برنامه نویسی؛ اصل برنامه نویسی؛ تمرین است. تمرین و تکرار عاملی است که باعث می شود به مباحث و سرفصل ها مسلط شوید. پس یعنی هر چقدر دوره ببینید و تمرین نکنید عملا آب در هاونگ کوبیده اید.

در ادامه بهترین سایت های یادگیری پایتون را که به صورت رایگان به آموزش می پردازند؛ معرفی می کنم. این سایت ها جزو معروف ترین سایت های ارائه دهنده آموزش برنامه نویسی هستند. جا دارد قبل از رفتن سر اصل مطلب؛ به تمامی افرادی که این مطلب را می خوانند تبریک بگویم. در همین لحظه ای که اینجا هستید؛ در درست ترین مسیر زندگی خود قرار دارید و می توانید در آینده ای نه چندان دور زندگی خود را متحول کنید.

انتخاب پایتون یکی از درست ترین انتخاب هایی است که داشته اید؛ چرا که پایتون پادشاه زبان های برنامه نویسی است. کارایی پایتون در حوزه هایی چون طراحی سایت، علم داده، هوش مصنوعی، ماشین لرنینگ و موارد بسیار دیگر است و یادگیری آن به شما این امکان را می دهد که در حوزه های کاری متفاوت به فعالیت بپردازید. از آنجایی که اینجا هستید تا بهترین سایت های یادگیری پایتون را بشناسید، پس قطعا با زبان برنامه نویسی پایتون آشنا هستید و دیگر نیازی نیست که به توضیح آن پرداخته شود.

معرفی بهترین سایت های آموزش پایتون در دنیا

لیستی که در ادامه به معرفی آن می پردازیم؛ بهترین سایت های یادگیری پایتون در دنیا هستند که روزانه افراد زیادی در دوره های ارائه شده توسط این سایت ها ثبت نام می کنند و برای یادگیری پایتون این منابع را انتخاب می کنند. نکته بسیار مهمی که باید بگویم؛ این است که تمامی این منابع توسط برنامه نویسیان حرفه ای و با سابقه پایتون انتخاب شده اند.

آکادمی درسمن (Darsman)

معرفی آکادمی درسمن، بهترین سایت آموزش پایتون فارسی

آکادمی درسمن یکی از ارائه دهندگان آموزش رایگان پایتون است. این سایت آموزشی پایتون مقدماتی تا متوسط خود را به صورت کاملا رایگان ارائه داده است. سرفصل های دوره مقدماتی پایتون درسمن آنقدر کامل است که توانسته علاقه مندان بسیاری را جذب کند و به یکی از پر مخاطب ترین دوره های رایگان پایتون تبدیل شود. این دوره مطابق با آخرین آپدیت های پایتون دردنیا است.

نحوه یادگیری پایتون در این دوره آنقدر ساه و روان است که هر کسی با هر سنی می تواند آن را فرا بگیرد و به یک برنامه نویس پایتون حرفه ای تبدیل شود. مدرس این دوره نیز یکی از برنامه نویسان مطرح ایران است که 15 سال سابقه درخشان در برنامه نویسی دارد و تا کنون هزاران دانش آموز و دانشجو را آموزش داده اند.

اگر به دنبال دوره ای هستید که کامل ترین سر فصل ها را داشته باشد و تدریس آن به شیرینی عسل باشد و در همان ابتدا پایه های خود را قوی کنید، کافی است به سایت درسمن سر بزنید و در دوره مقداتی تا متوسط پایتون ثبت نام کنید و به سمت آینده ای روشن حرکت کنید.

آموزش پایتون

 

پایتون (The Official Python site)

سایت رسمی پایتون در لیست بهترین سایت آموزش پایتون

حتما تعجب کرده اید که سایت رسمی پایتون به عنوان یکی از بهترین سایت های آموزش زبان برنامه نویسی پایتون معرفی شده است. قطعا یکی از بهترین وب سایت های آموزشی است که توانسته در یادگیری پایتون خوش بدرخشد؛ وب سایت رسمی پایتون است. آموزش در این وب سایت کاملا اصولی پیش می رود و شما می توانید گام به گام با آن ها پیش بروید و پایتون را بیاموزید.

سرعت تدریس در این سایت به آرامی پیش می رود و تا به تمامی مباحث مسلط شوید. آموزش های پایتونی که توسط سایت رسمی پایتون منتشر می شود؛ مناسب افرادی است که مبتدی هستند یا می خواهند برنامه نویسی را شروع کنند.

گوگل(Google)

معرفی کلاس پایتون سایت گوگل برای آموزش پایتون

سومین منعبی که در لیست بهترین سایت های یادگیری پایتون قرار دارد؛ گوگل است. گوگل یکی از ارائه دهندگان آموزش های پایتون برای افراد مبتدی و همچنین کسانی است که دانش پایه ای از پایتون دارند. گوگل این آموزش ها را با عنوان کلاس پایتون گوگل ارائه می دهد. آموزش های پایتونی گوگل به صورت پکیجی از ویدیو، جزوه آموزشی و تمارین کد نویسی ارائه می شود که همه این موارد در کنار هم باعث می شود پایه های برنامه نویسی شما بسیار قوی شده و با قدرت وارد بازار کار شوید.

یکی از ویژگی های قابل توجه دوره های پایتون گوگل تمرین هایی است ارائه می شود. این تمرین ها از پایه ای ترین مفاهیم شروع می شود و مرحله به مرحله جلو رفته و به مراتب تمامی مباحث را پوشش می دهد. گوگل یکی از کمپانی های بزرگ دنیا است که در پروژه های خود از پایتون استفاده می کند و همین امر باعث شده تا تدریس پایتون را مطابق با پروژه های واقعی پیش ببرند.

دومین خبر خوب در این قسمت برای آن دوستانی است که هیچ تمایلی به ساخت پنل کاربری ندارند. ویدیو های آموزشی پایتون گوگل در یوتیوب موجود است و دیگر نیازی به ساخت پنل کاربری برای دستیابی به ویدیو ها ندارید. اگر از من بخواهید در یک جمله این دوره را توصیف کنم، قطعا می گویم «ساده از کنار این دوره رد نشوید».

یودمی (Udemy)

سایت یودمی مرجعی برای آموزش پایتون

نوبت به معرفی چهارمین سایت از بهترین سایت های آموزش زبان پایتون است. این منبع رایگان منحصرا برای پایتون نیست. یودمی بانک دوره های آنلاین رایگان در دنیا است. مهم نیست چه چیزی می خواهید یاد بگیرید؛ یودمی برای هر آنچه از ذهن شما می گذرد دوره آموزشی دارد. برای استفاده از دوره های رایگان پایتون کافی است در این سایت ثبت نام کنید و بلافاصله آموزش را شروع کنید.

دوره های موجود در یودمی از نظر محتوایی از کیفیت خوبی برخوردار هستند. اگر دوست دارید آموزش برنامه نویسی را با ویدیو شروع کنید، یکی از بهترین منابع دنیا این امکان را برای شما به وجود آورده است. در این سایت دوره هایی با سبک بوت کمپ نیز برگزار می شود که مشمول پرداخت هزینه دلاری هستند. مبلغ این بوت کمپ ها به طور میانگین 10 دلار است.

 

کتاب های پایتون

بیشتر بخوانید:

14 مورد از پرفروش ترین کتاب های پایتون که باید بخوانید.

 

 

کدکادمی (CodeCademy)

آشنایی با کد کادمی بهترین سایت آموزش پایتون

قطعا منتطر دیدن نام کدکادمی در بین بهترین سایت های آموزش زبان برنامه نویسی پایتون بوده اید. انتظار ها به پایان رسید و نوبت به معرفی این سایت رسیده است. سبک آموزش این سایت با دو سایت قبلی تفاوت دارد. سایت کد کادمی آموزش های خود را به صورت تعاملی پیش می برد. آموزش های پایتون در این سایت به این صورت است که ابتدا پایتون را به صورت تئوری می آموزید. پس از آن از شما خواسته می شود تا به صورت آنلاین کد نویسی کنید. از آنجایی که کد نویسی نیز به صورت آنلاین است؛ دیگر نیازی به نصب پایتون ندارید.

یکی از ویژگی های قابل توجه آموزش های پایتون کد کادمی این است که به عنوان یک فرد مبتدی نیازی نیست همان ابتدا یک برنامه کامل بنویسید و برنامه نویسی را با نوشتن برنامه های ساده و کوچک شروع می کنید و به مراتب برنامه خود را توسعه داده و به مهارت های خود می افزایید. اکثر اساتید پایتون هم معتقد هستند این روش آموزشی یکی از بهترین روش ها است و شما قدم به قدم فرآیند یادگیری را پیش می برید تا به یک برنامه نویس حرفه ای پایتون تبدیل شوید.

قبل از آن که به سراغ کد کادمی بروید بهتر است بدانید که دوره آموزش Python 2 آنها رایگان است که به شدت مناسب افراد مبتدی است و دوره Python 3 که برای اعضایی که حق اشتراک دارند در دسترس است. آموزش های پیشرفته تر و کامل تر نیز با پرداخت حق عضویت قابل استفاده است. فراموش نکنید که برای یادگرفتن این دوره ها باید از سطح زبان قابل قبولی برخوردار باشید.

کورسرا (Coursera)

کورسرا برترین سایت آموزش پایتون

مورد بعدی از لیست بهترین سایت های یادگیری پایتون؛ سایت کورسرا است. به جرئت می توان گفت یکی از خفن ترین سایت های آموزشی دنیا است. Coursera این امکان را فراهم کرده است که بدون پرداخت هیچ هزینه ای بتوانید از بهترین دانشگاه های دنیا بیاموزید. دوره های ارائه شده در این وب سایت از دانشگاه هایی چون Stanford، INSEAD، دانشگاه ملی سنگاپور و بسیاری دیگر از دانشگاه های معتبر می باشد.

کورسرا بهترین دوره های رایگان پایتون را ارائه می دهد و به همین دلیل از محبوبیت زیادی برخوردار است. اکثر افرادی که می خواهند برنامه نویسی پایتون را با یک منبع معتبر شروع کنند؛ به سراغ کورسرا می روند. بهترین دوره پایتون کورسرا دوره Specialization است که متاسفانه رایگان هم نیست و برای استفاده از آن باید حق اشتراک بپردازید. این سایت خفن یه کار دیگه هم انجام داده است که خود را از سایر رقبایش جدا کند. کورسرا طرح Coursera Plus را راه اندازی کرده است. با پرداخت حق اشتراک این طرح می توانید به صورت نامحدود به دوره ها دسترسی داشته باشید و پایان هر دوره گواهینامه دریافت کنید.

می‌دونم تا اینجا که اومدید انرژیتون افتاده، پیشنهاد می‌کنم برای این که دوباره شارژ بشید تا بقیه سایت ها رو هم ببینیم؛ آهنگ Believer از Imagine Dragons رو گوش کنید.

مایکروسافت (Microsoft [edX])

معرفی سایت مایکروسافت برای آموزش پایتون

نوبتی هم باشد؛ نوبت مایکروسافت است که در لیست بهترین سایت های آموزش زبان برنامه نویسی پایتون قرار بگیرد. مایکروسافت یکی از بهترین دوره های پایتون را منتشر کرده است و برای آن که از کاربرانش حمایت کند و آن ها را خوشحال کند؛ دوره را کاملا رایگان منتشر کرده است. این دوره مقدماتی پایتون با نام Absolute Beginner است که توسط برنامه نویس ارشد پایتون؛ یعنی آقای Eric Camplin تدریس می شود.

در این دوره علاوه بر یادگیری پایتون؛ می آموزید که بدون نصب برنامه ها و کامپایلر های پایتونی؛ کد نویسی کنید. تنها نکته ای درباره این دوره وجود دارد این است که برای دریافت گواهینامه پایان دوره ملزم به پرداخت هزینه هستید. با این که این جمله تکرار مکررات است؛ اما باز هم باید بگویم که بدون دانش زبان به سمت این سایت ها نروید. چرا که ممکن است از برنامه نویسی زده شوید و دیگر نخواهید آموزش ببینید.

Educative

educative بهترین سایت آموزش پایتون

یکی دیگر از بهترین سایت های یادگیری پایتونی که باید در این لیست باشد؛ Educative است که یک منبع خیلی خوب به حساب می آید و می توانید برای یادگیری پایتون از آن استفاده کنید. از ویژگی های بارز این سایت تعاملی بودن آن است. با استفاده از این سایت می توانید پایتون و سایر زبان های برنامه نویسی را بیاموزید و کد نویسی کنید.

یادگیری در این سایت سرگرم کننده و جذاب است، چرا که از مفاهیم پایه شروع به آموزش می کند و در هر مرحله از آموزش از کاربران آزمون می گیرد و آن ها را به چالش می کشد تا بتوانند تمامی مباحث تدریس شده را به صورت عملی نیز بیاموزند و آن را در ذهن خود تثبیت کنند. این سایت یکی از بهترین سایت ها برای فراگیری پایتون است که دوره های پایتون خود را به رایگان در اختیار همه قرار داده است.

البته این سایت هم مانند همه سایت ها در کنار آموزش های رایگان؛ آموزش های غیر رایگان نیز دارد که از نظر کیفی ارزش محتوایی بالایی دارند. اما فراموش نکنید که این دوره ها به زبان انگلیسی تدریس می شوند و باید تسلط خوبی به این زبان داشته باشید تا از پس آموزش ها بر بیایید. اگر سبک آموزشی این سایت توانسته نظر شما را جلب کند؛ کافی است در این سایت حساب کاربری خود را ایجاد کنید و بلافاصله آموزش را شروع کنید.

سولولرن (Sololearn)

سولولرن خفن ترین سایت آموزش پایتون

مورد بعدی از لیست بهترین سایت های یادگیری پایتون؛ سایت سولولرن است. یادگیری پایتون در این سایت از پایه ای ترین مفاهیم شروع می شود و به مراتب سخت و پیچیده تر می شود تا کاربران با سطوح مختلف برنامه نویسی پایتون آشنا شوند. سبک آموزشی این سایت مناسب افرادی است که می خواهند برنامه نویسی را به صورت مدولار یاد بگیرند. منظور از مدولار بودن آموزش این است که مباحث آموزشی به قسمت های کوچک تقسیم شوند و تمامی این قسمت ها به گونه ای باشند که نیاز کاربران را برطرف کنند.

این سبک آموزشی، شیوه ای مدرن است و توانسته نتایج خوبی را از خود به جا بگذارد. آموزش های سولولرن از سطح مبتدی تا پیشرفته پایتون را پوشش می دهد و در پایان هر درس از شما آزمونی می گیرد تا میزان دانش شما را بررسی کند و آموزش های بعدی خود را مطابق با دانسته های شما پیش ببرد.

کدوارز (CodeWars)

آشنایی با سایت کد وارز بهترین سایت آموزش پایتون

آخرین سایت از لیست بلند بالای بهترین سایت های آموزش زبان برنامه نویسی پایتون، سایت کدوارز است. این سایت بر خلاف تعدادی از سایت های لیست ما؛ آموزش را از صفر شروع نمی کند و برای شرکت در دوره های پایتونی آن باید دانشی مقدماتی داشته باشید. دوره های این سایت بر اساس آزمون طراحی شده است. کدوارز به شما این امکان را می دهد که خود را در معرض آزمون و خطا قرار دهید و قسمت های ناقص یادگیری خود را تکمیل کنید و به یک پایتون کار حرفه ای تبدیل شوید.

اگر به سایت های زیادی سر زده اید و آموزش های بسیاری را تماشا کرده اید ولی از سبک آموزشی آن ها راضی نبودید و باعث شده اند نسبت به یادگیری برنامه نویسی کسل شوید و دیگر انگیزه ای برای ادامه دادن نداشته باشید؛ توصیه می کنم حتما حتما به این سایت سر بزنید و متوجه تفاوت سبک آموزشی آن با سایر سایت ها شوید. کدوارز سعی کرده است که آموزش های خود را متمایز کند و کاربرانش را هیجان زده کرده و آن ها را مشتاق به یادگیری کند.

 

قدرت پایتون

بیشتر بخوانید:

همه چیز درباره قدرت پایتون که باید بدانید.

 

خلاصه ای از بهترین سایت های آموزش پایتون

معرفی بهترین سایت های آموزش  زبان برنامه نویسی پایتون در همین لحظه به پایان رسید. 9 مورد از بهترین سایت ها را به شما معرفی کردیم تا یادگیری پایتون را از سر بگیرید. تمامی سایت های معرفی شده دارای آموزش های سطح بندی هستند و در هر سطحی که باشید؛ از مبتدی گرفته تا پیشرفته می توانید از این آموزش ها استفاده کنید. لازم می دانم یک بار دیگر تاکید کنم که برای شرکت در این دوره ها باید سطح دانش زبان انگلیسی شما بالا باشد تا بتوانید از پس آموزش ها بر بیایید.

اگر زبان شما آنقدر ها خوب نیست بهتر است به سراغ منابع فارسی بروید و از آن ها استفاده کنید. و پس از یادگیری کامل و تسلط به سراغ منابع انگلیسی باشید. برای پیدا کردن یک منبع خوب فارسی هم نیازی نیست راه دوری بروید. درسمن یکی از کامل ترین دوره های پایتون و فریمورک جنگو را دارد. در این دوره شما صفر تا صد پایتون و جنگو را به صورت کاملا پروژه محور می آموزید و به یک بک اند کار فوق حرفه ای تبدیل می شوید. این دوره آنقدر کامل و جامع است که پس از آن آماده ورود به بازار کار هستید و به هیچ دوره دیگری نیاز ندارید.

لیست بهترین سایت های یادگیری پایتون را بر اساس رضایت از عملکرد آن ها و میزان خلاقیتشان انتخاب کرده ام. امیدوارم این لیست راهگشای شما عزیزان باشد و مسیری پر از موفقیت را برای شما به ارمغان بیاورد. اگر فکر می کنید نام سایت یا سایت های دیگری در این لیست خالی است، حتما به ما بگویید تا این لیست را با کمک شما تکمیل تر کنیم. بی صبرانه منتظر نظرات پر مهرتان هستم.