زبان برنامه نویسی swift تاریخ بروزرسانی : 30 آذر 1399 | تعداد بازدید : 276 | زمان خواندن مقاله : 10 دقیقه

آشنایی با زبان برنامه نویسی swift ارائه شده توسط اپل

سلام به علاقه مندان پر درآمد ترین زبان‌های برنامه نویسی، در این مقاله با یکی دیگر از زبان های محبوب آشنا می‌شوید. زبانی که شرکت بزرگ اپل که یکی از غول‌های تولیدکننده‌ی نرم افزار دیجیتال می‌باشد، ارائه داده است. این زبان برنامه نویسی swift نام دارد، با من همراه باشید تا بیشتر درمورد سوئیفت صحبت کنیم.

 

زبان برنامه نویسی swift چیست؟


سوئیفت یک زبان برنامه نویسی چند منظوره است و توسط شرکت اپل برای ios، macos، watchos، Linux و ipados توسعه داده شده است. به طور کلی این زبان برای محصولات اپل طراحی شده است. برنامه نویسی سوئیفت یک زبان شی‌گرا و کاربردی می‌باشد و برای رفع اشکالات زبان objective-c طراحی شده است.

سوئیفت با استفاده از فریم ورک‌های cocoa و Cocoa Touch می‌تواند به کدهای قدیمی نوشته شده توسط objective-c دسترسی پیدا کند. هدف اصلی زبان swift افزایش امنیت، رفع باگ‌ها و کدنویسی کم می‌باشد. شرکت اپل ابتدا نسخه swift1.0 را ارائه داد و تا به امروز آپدیت‌های زیادی در اختیار برنامه‌نویسان قرار داده است.

 

تاریخچه زبان برنامه نویسی سوئیفت


توسعه‌ی ابتدایی این زبان در سال 2010 توسط کریس لانتر یک توسعه دهنده‌نرم افزار آمریکایی صورت گرفت و بعد از آن برنامه نویسان اپل با همکاری خود به این زبان ادامه دادند. اولین برنامه‌ای که به زبان نویسی سوئیفت نوشته شد،اپلیکیشن موبایل کنفرانس جهانی توسعه دهنده‌گان (WWDC)  است.

 

آشنایی با ویژگیهای برنامه نویسی swift


 برنامه‌نویسی پروتکل محور


پروتکل همان کلاس در زبان شی‌گرا می‌باشد اما عملکرد بهتری نسبت به آنها دارد. در واقع ارث بری در زبان‌های شی‌گرا به خوبی انجام نمی‌شود، با این تفاوت که این کار توسط پروتکل ها به آسانی انجام می‌شود.


انتخاب متغیرها


در برنامه نویسی سوئیفت برنامه نویسان اجازه این را که متغیرها را خود انتخاب کنند یعنی اگر متغیری با خطاهایی مانند null رو به رو شد برنامه نویس میتواند با استفاده از یک علامت سوال در ساختار کدها از آن خطاها جلوگیری کنند.

امنیت داده ها با سوئیفت


امنیت داده یکی از مهم‌ترین عوامل برای برنامه نویسان است به دلیل اینکه کلیه‌ی اپلیکیشن ها بر پایه‌ی انتقال داده کار می کنند. نرم افزارها با API ها و شبکه های زیادی در ارتباط هستند به طوری که داده های ارسال شده و دریافت شده آنها، باید رمز نگاری و رمزگشایی شوند.

سوئیفت کتابخانه های مختلفی برای امنیت داده ها و کدها دارد گه برنامه نویسان می توانند از این کتابخانه ها استفاده کنند و دیگر دغدغه‌ای برای امنیت داده ها نداشته باشند.

 

محیط یکپارچه Xcode


 برنامه نویسان می‌توانند با استفاده از محیط یکپارچه Xcode که توسط اپل توسعه داده شده است مشکلات و خطاهای موجود در برنامه نویسی swift را برطرف کنند. نرم افزار Xcode از کلیه‌ی زبان‌های برنامه‌نویسی c، c++، java، pthyon، Ruby پشتیبانی میکند.

 

استفاده از زبان های برنامه نویسی سوئیفت چه مزایایی دارد؟

 

  1. پشتیبانی اپل


شرکت اپل تضمین کرده است که ابزارها و ویژگی‌های جدیدی به سئویفت در آینده اضافه کند. اپل از بین سوئیفت وobjective-c تمایل بیشتری به swift دارد و روی این زبان برنامه‌نویسی سرمایه گذاری کرده است.

 

  1. توسعه سریع


زبان سوئیفت دارای گرامر و syntax ساده‌ای است. این زبان خیلی دقیق می‌باشد به طوری که برای اجرای task ها کدنویسی مختصری انجام می‌شود. با به کارگیری تکنولوژی Automatic Reference Counting می‌تواند به طور خودکار مدیریت حافظه نرم افزار را برعهده بگیرد. به همین دلیل برنامه‌نویسان بدون اینکه زمانشان هدر برود می‌تواند نیازهای دیگر، نرم افزار را برطرف کنند.

 

  1. همکاری با زبان objective-c


سوئیفت با زبان objective-c کاملا سازگار می‌باشد و در زمانی که برنامه نویسان پروژه‌ای بزرگ داشته باشند با استفاده از این دو زبان و بهره‌مندی از ویژگی‌های آنها می‌توانند ریسک پروژه را کاهش دهند.

 

  1. مدیریت خودکارحافظه


تا قبل از ورود زبان سوئیفت به دنیای برنامه‌نویسی پلتفرم ios مدیریت حافظه را برعهده برنامه‌نویسان قرار داده بود. اما با بهره‌مندی از تکنولوژی ARC ردپای تمامی کدها و ارتباطات در حافظه از بین میرود و از کند شدن عملکرد cpu هم جلوگیری می‌کند.

 

  1. ساخت اپلیکیشن برای دستگاه‌های مختلف


از برنامه نویسی swift می‌توان برای توسعه برنامه‌های Back-End وFront-End استفاده کرد. شرکت اپل از زبان swift در همه‌ی محصولات خود مثل MacBooks ،Apple TV ،Apple Watch و iPods پشتیبانی میکند، کدهای این زبان برای اجرا در سیستم عامل لینوکس و ویندوز به صورت منبع باز در اختیار برنامه‌نویسان می‌باشد. 

راستی میدانید لینکوس چیست؟ چه ویژگی هایی دارد؟ برای دانستن این سوالات کافیست با مطلب ما درباره لینوکس همراه شوید.

 

کلام آخر با شما


یادگیری زبان برنامه‌نویسی swift آسان است، شما می‌توانید سریع‌تر از هر پلتفرم دیگری این زبان را یادبگیرید. دسترسی به این زبان آسان است، اپل مجوعه‌ی بزرگی از منابع یادگیری مثل برنامه‌ی  Swift Playgrounds را برای شما فراهم کرده که در یادگیری سوئیفت به شما کمک می‌کند. اگر تمایل به ساخت اپلیکیشن با زبان swift را داشته باشید، فرصت‌های شغلی زیادی برای کسب درآمد از طریق این مهارت خواهید داشت.

برای پیاده سازی ایده‌های خود سوئیفت میتواند بهترین گزینه برای شما باشد. شما چه نظری در مورد زبان برنامه‌نویسی  swift دارید؟
 


توضیحاتی در مورد نویسنده این مقاله :
زهرا چگینی زهرا چگینی

کارشناس علوم کامپیوتر گرایش نرم افزار...متخصص تولید محتوا... من مثل یک نابغه فکر می کنم..مثل نویسنده ای ممتاز می نویسم و مثل کودکی سخن می گویم


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.