سی شارپ چیست، نکات طلایی آن را می دانید؟ تاریخ بروزرسانی : 05 مرداد 1399 | تعداد بازدید : 1214 | زمان خواندن مقاله : 10دقیقه

سی شارپ چیست، نکات طلایی آن را می دانید؟

امروز می خواهیم درباره سی شارپ چیست و اینکه در ابتدا چه نکاتی را از یک زبان باید بدانیم، صحبت کنیم.

اما قبل از شروع جالب است بدانید، بنده از رشته دیگری وارد دنیای پر مسیر برنامه نویسی شدم و هیچ اطلاعی درباره این حوزه نداشتم. حتی نام زبان های برنامه نویسی هم نمیدانستم چه برسد به اینکه مسیرم را در بین برنامه نویسان پیدا کنم. در دوره دانشگاهی زبان های سی و سی پلاس پلاس را آموختم. تجربه ای که از کار کردن با C++ کسب کردم بهتر و آسان تر از C بود اما باز هم به دنبال زبانی بودم که بهتر آن را درک کنم. در یک همایش با زبان سی شارپ آشنا شدم نظرم را برای یادگیری به خود جلب کرد و تصمیم گرفته دوره های آموزشی مربوط به آن را پیش بگریم. وقتی که دوره های آموزشی این زبان را گذراندم، فهمیدم که زبان مورد علاقه و محبوب من برای کارکردن همین سی شارپ است. به همین دلیل تصمیم گرفتم تا درباره این زبان مطلب بنویسم.

پس بریم تا با تاریخچه این زبان آشنا شویم.


تاریخچه سی شارپ:

ماجرا از این قرار بود که شرکت مایکروسافت بخاطر رقابت سرسختی که با شرکت سان میکروسیستمز(مالک جاوا) داشت، باعث شد تا مایکروسافت به فکر ایجاد یک زبان بیفتد. به همین خاطر آندرس هایلسبرگ یک تیم تشکیل داد و در جولای 2000 پروژه Net. (دات نت) به طور عمومی اعلام شد و به زبان C# تغییر نام پیدا کرد. برای همین می گویند سی شارپ از دل فریم ورک Net. متولد شده است.  با تغییر نام این فریم ورک به C# تمامی کتابخانه های کلاس و Asp.Net به آن منتقل شد.

 

جدال زبان ها با سی شارپ:

جدال های بسیاری از سوی زبانها به سمت سی شارپ بود. جیمز کاسلینگ که زبان برنامه نویسی جاوا را طراحی کرده بود زبان #C را از لحاظ ساختاری خیلی به جاوا نزدیک میدانست. همچنین اظهار کرد که سی شارپ همان جاوا است که قابلیت اطمینان، خلاقیت و امنیت از آن حذف شده است. مؤلفان زبان سی پلاس پلاس نیز آن را یک زبان برنامه نویسی یکسان، تکراری، کسل کننده و بدون نوآوری دانستند. تا اینکه آندرس گفت که از زبان جاوا تقلید نمی کند و طراحی آن بیشتر به زبان C++ نزدیک است.

بالاخره با توسعه زبان سی شارپ تفاوت های بین این زبان با جاوا بیشتر شد تا جایی که در نوامبر سال 2005 این دو زبان مسیرهای تکاملی متفاوتی در پیش گرفتند. یکی ازتفاوت های اصلی آنها اضافه شدن Genericها به هر دو زبان با کاربردهای متفاوت بود. همچنین با اضافه شدن چند ویژگی دیگر، سی شارپ توانست برنامه نویسی به سبک تابعی را تطبیق دهد و با اضافه کردن افزونه های LINQ و پشتیبانی از عبارات Lambda به اوج خود برسد.

 
 

ویژگی هایی که باعث شد سی شارپ از C و C++ نیز متمایز شود:

قابلیت هایی چون:
 • برنامه نویسی متا 
 • قابلیت حمل
 • استفاده از متدها و توابع مختلف 
 • دسترسی آسان به Propertyها 
 • دسترسی به حافظه
 • و ....
   

سی شارپ چیست:

حالا به اصل موضوع میرسیم. سی شارپ یک زبان برنامه نویسی چند مدلی است که شامل دستوری، تابعی، عمومی، شیء گرا می باشد و از نظر من یک زبان برنامه نویسی میانبر است؛ یعنی زبانی که با آن هم می‌توانید اپ اندروید بنویسید، هم Ios. حتی توسعه ی سرویس‌های سمت سرور. این یعنی C# می‌تواند تقریبا یک چرخه کامل در محصولات نرم‌ افزاری را پشتیبانی کند، دیگر چه می‌خواهید؟
پس می شود گفت: هدف از طراحی زبان سی شارپ به چند دلیل بود:

 1. استفاده در اجزای توسعه نرم افزارها.

 2. دارای چک کننده مرزهای آرایه، تشخیص حالت هایی که یک متغیر مقداردهی اولیه نشده و قابلیت انتقال کدها برای اهمیت داشتن به دوام و بهره گیری برنامه نویس.

 3. نوشتن برنامه برای سیستم های تعبیه شده و میزبان یعنی از سیستم عامل های پیچیده بسیار بزرگ تا توابع اختصاصی بسیار کوچک.

 

مهم ترین نرم افزارهای کار با این زبان را میشناسید؟

برای کار، شما به دو نرم افزار نیاز دارید: یکی محیط توسعه ی یکپارچه یا همان IDE و دیگری پایگاه داده. بهترین IDE زبان سی شارپ Microsoft Visual Studio است و پایگاه داده ای که سازگاری خوبی با این محیط دارد SQL Server است.


شناخت چهار قدم برای کار بایک زبان برنامه نویسی:

اولین قدم برای کار با یک زبان برنامه نویسی آشنایی با چهار نکته اصلی است که عبارت است از:

 • کلمات کلیدی

 • انواع داده ها

 • شناسه ها

 • عملگرها


حالا می خواهیم، مفاهیم بالا را در زبان سی شارپ بررسی کنیم.

کلمات کلیدی در زبان سی شارپ:

عبارت است از کلماتی که داخل زبان برنامه نویسی برای کاری تعریف شده اند و ما اجازه استفاده از این کلمات، در کاربردهای دیگر را نداریم. 


انواع داده در زبان سی شارپ:

دو نوع اند:

 • نوع داده ساده 

برای مقادیری همچون اعداد صحیح و یا اعشاری، کاراکترها، True، False ها و.... به کار میرود.

 • نوع داده پیچیده

نوع داده ای است که توسط خود ما، تعریف و به زبان اضافه میشوند که عبارت اند از: Classها، Struct ها، Enumها که جزء مباحث پیشرفته زبان سی شارپ محسوب می شود.

 

شناسه در زبان سی شارپ:

برای استفاده از انواع داده ها در سی شارپ، باید از شناسه ها استفاده کنیم. شناسه ها در سی شارپ عبارت اند از کلماتی به غیر از کلمات کلیدی که توسط برنامه نویس تعریف و به زبان اضافه میشوند. شناسه میتواند نام یک متغیر، نام یک تابع(متد) و یا حتی نام یک کلاس باشد. در تعریف شناسه یک سری قواعد است که باید آنها را رعایت کنیم:

 1. نام شناسه باید معنی دار باشد، یعنی نسبت به کاربردی که در برنامه دارد نام گذاری شود.

 2. برای تعریف شناسه نباید از کلمات کلیدی زبان برنامه نویسی سی شارپ استفاده کنیم.

 3. اگر نام شناسه ای که میخواهیم تعریف کنیم دو بخشی است نباید از Space استفاده کنیم بلکه میتوانیم از ( _ ) استفاده کنیم.


عملگر در زبان سی شارپ:

عناصری هستند که بر روی یک یا چند عبارت، عملیات ریاضی خاصی را انجام میدهند. مانند عملگر (+) که برای جمع دو عدد و یا پیوند دو رشته مورد استفاده قرار میگیرد. انواع عملگرها به ترتیب عبارت اند از:

 

 • عملگرهای محاسباتی

 • عملگرهای انتساب

 • عملگرهای رابطه ای

 • عملگرهای منطقی

 • عملگرهای بیتی

 
دستورات خواندن اطلاعات از ورودی و چاپ آنها:


بعد از شناخت چهار نکته اصلی، شما باید متدهای خواندن اطلاعات و چاپ آنها در یک زبان را بدانید. به راستی این دستورات در سی شارپ چیست؟ آنها را می شناسید؟

زمانی که نیاز داریم داده ای را از سمت کاربر دریافت کنیم از متد Readline() از کلاس console استفاده میکنیم. زمانی که این متد فراخوانی می شود برنامه منتظر دریافت یک رشته از سوی کاربر است. همان طور که گفته شد نوع داده ای که این متد می خواند از نوع رشته است. اما اگر عدد بخواهیم باید چه کنیم؟ باید از متدهای تبدیل سی شارپ استفاده کنیم که یکی از مهم ترین متدهای آن convert نام دارد.


مهم ترین کلاس های متد convert:


To Boolean: تبدیل نوع داده به نوع true or false) Boolean) 
To Byte: تبدیل متغیر به بایت
To Char: تبدیل متغیر به یک تک کاراکتر
To Date Time: تبدیل متغیرهای String یا integer به ساختار تاریخ
To Double: تبدیل داده های اعشاری به ده دهی (بدون اعشار)
To Int: این نوع تبدیل دارای انواع ۱۶ و ۳۲ و ۶۴ است و بسته به بزرگی عدد از آن استفاده میشود.
To String: تبدیل متغیر ها به رشته 

اما دستور چاپ سی شارپ چیست:

برای چاپ اطلاعات در خروجی از متد write() در کلاس Console استفاده میکنیم. معادل این متد، متد ()write Line قرار دارد و تفاوت آن با متد ()write در این است که بعد از چاپ به خط بعد میرود.

نکته مهم:

شما بعد از دانستن تمامی آنچه که گفتیم باید با دستورات شرطی و حلقه های تکرار نیز آشنا باشید. در ادامه به معرفی این دو واژه در زبان سی شارپ میپردازیم.

دستورات شرطی:

شما با استفاده از این دستورات می توانید جریان برنامه را براساس شروط معین مدیریت کنید. چرا که در بعضی مواقع نیاز دارید یک یا چند شرط را بررسی کنید و آنها را براساس برقرار بودن و یا نبودن آنها اجرا نمایید. این عبارات در تمامی زبان ها یکی هستند و فقط در نوشتن آنها تفاوت وجود دارد.


انواع عبارت شرطی در سی شارپ:

 • دستور if

 • دستور if…else

 • دستورات if تو در تو

 • دستور switch

 • دستورات switch تو در تو

حلقه های تکرار در سی شارپ چیست:

اما زمانی پیش می آید که نیاز داریم قطعه ای از کد را چندین بار تکرار کنیم. فرض کنید اعداد 1 تا 100 را می خواهیم چاپ کنیم. به جای این که دستور ()Console.WriteLine را صد بار پشت سرهم بنویسیم از حلقه های تکرار استفاده می کنیم. پس حلقه های تکرار به ما این قابلیت را می دهند که دستوراتی را به تعداد دلخواه تکرار کنیم.

انواع حلقه های تکرار:

 • دستورfor

 • دستورwhile

 • دستورdo-while

 • دستورforeach

 

جمع بندی:

دوستان امیدورام توانسته باشم تا شما را با زبان سی شارپ آشنا و آنچه که در ابتدای کار نیاز دارید به سادگی برایتان بیان کرده باشم. اما اگر میخواهید به طور جدی و عملی این زبان را یاد بگیرید و به یک دانش برای کسب درآمد آینده خود تبدیل کنید به شما پیشنهاد میکنم دوره های آموزش سی شارپ را بگذرانید.

معرفی یک مرجع خوب برای یادگیری زبان سی شارپ:

اگر میخواهید به صورت آنلاین و بدون حضور در کلاس این زبان را فرا بگیرید من به شما سایت درسمن را پیشنهاد میکنم. چرا که خود من از دوره آموزش html و css آن استفاده کردم که مطالبی بسیار به روز با آخرین نسخه های ارائه شده html-css بود و توانستم مفاهیم مقدماتی برای طراحی سایت را بیاموزم.

این سایت با قرار دادن یک دوره آموزش سی شارپ مقدماتی تا متوسط، شما را از تمامی مطالب مقدماتی این زبان همراه با بیانی روان و کاربردی بی نیاز کرده است. همچنین در انتهای دوره نیز تمرین هایی را برای شما عزیزان گذاشته که آموزش خود را بعد از گذراندن دوره محک بزنید و اگر سوالی برایتان پیش آمد، می توانید با رفتن به انجمن پرسش و پاسخ این سایت جواب خود را دریافت کنید. این اطمینان را به شما میدهم که تجربه یادگیری متفاوتی برایتان رقم خواهد خورد. بعد از گذارندن این دوره حتما نظرات و انتقادات خود را بازگو کنید. اگر هنوز هم در انتخاب این زبان دودل هستید، پیشنهاد میکنم مقاله یادگیری سی ‌شارپ از زبان آندریا، مدیر ارشد سی شارپ و پیشرو در جامعه ی NET.را مطالعه کنید.

حالا من یک سوال از شما میپرسم: نظرتان درباره زبان سی شارپ چیست؟


کلمات کلیدی :
سی شارپ

توضیحاتی در مورد نویسنده این مقاله :
مرضیه فتاحی مرضیه فتاحی

کارشناس کامپیوتر گرایش نرم افزار..... نویسندگی،تجربه ای انفرادی است یعنی به اشتراک گذاری.... این بخشی از ذات انسان است که بخواهد مسائل را به اشتراک بگذارد ازجمله:افکار،ایده ها،عقاید

نظرات


میترا نجار
میترانجار سلام ممنون ازمقاله بسیارخوبتون.بنده چهارماهه بصورت خودخوان سیشارپ شروع کردم وبه شی گرایی رسیدم منتها حس میکنم درجازدم وپیشرفتی ندارم الان ناامیدم ودلم میخواد ی تکونی بخورم پیشرفتی درخودم احساس کنماما نمیدونم راه حل چیه:(

برای پاسخ باید وارد شوید

پشتیبانی 1
پشتیبانی 1 سلام سلام خدمت شما، بنظرم سی شارپ رو تا سطح پیشرفته به صورت پیوسته کار کنید، بعد وارد شاخه های جذاب اون بشید، شما می تونید پیج به اینستاگرام درسمن پیام بدید تا یک وقت مشاوره براتون در نظر بگیریم.
nophoto
alireza سی شارپ یک زبان برنامه نویسی تمام نشدینه و با نسخه هایی که ازش وجود داره بنظرم بهترین زبان برای یادگیری و شروع یه کار عالی شماهم درمورد سی شارپ واقعا عالی توضیح دادین میتونم بگم اولین مقاله ای بود که انقدر خوب درمورد دنیای سی شارپ خوندم سپاس

برای پاسخ باید وارد شوید

پشتیبانی 1
پشتیبانی 1

قطعا همینطور است چون حمایت مایکروسافت را دارد و این یعنی حالا حالاها سی شارپ قصد کنار رفتن از دنیای برنامه نویسی را ندارد....باعث خرسندی ماست که مطالب برای شما مفید است و از شما هم ممنونیم که نظرات زیبایتان را با ما به اشتراک میگذارید..... موفق باشین

مریم کریمی
ali سلام خیلی دوست داشتم که یک زبان برنامه نویسی با بازار کار و درآمد خوب رو یاد بگیرم امروز با خوندن این مقاله تصمیم گرفتم سی شارپ رو انتخاب کنم و خیلی خوشحالم که شما منبعی هم برای آموزش سی شارپ معرفی کردین تشکر می کنم.

برای پاسخ باید وارد شوید

پشتیبانی 1
پشتیبانی 1 بله سی شارپ بازار کار خیلی خوبی داره و قطعا راه درستی را انتخاب کردید، در این راه هر کمکی خواستید در کنارتون هستیم.
nophoto
محمد رضا سلام به نظر منم سی شارپ یک زبان میانبر هست که تو هر حوزه ای کاربردیه از طراحی برای صفحات وب گرفته تا موتورهای بازی سازیو تولید اپلیکیشن های موبایلی و..... کار کردن با این زبان خیلی لذت بخشه فقط باید حوصله برنامه نویسیو داشته باشی یعنی باید عاشق برنامه نویسی باشی تا ارورهای برنامه اذیتت نکنه گرچه بعضی اوقات یه کم کسل کننده میشه اما وقتی مشکلو پیدا میکنی کلی به تودت افتخار میکنی ک تونستی مشکلو بفهمی

برای پاسخ باید وارد شوید

پشتیبانی 1
پشتیبانی 1 سلام و درود خدمت شما، بله دقیقا، برای برنامه نویسی کردن باید عاشق اون بود اگه غیر از این باشه بعد از هر مشکل و اروری کاملا از برنامه نویسی زده میشید ولی اگه عاشقانه اونو دوست داشته باشید همیشه و در همه حال براتون حس خوشایندی داره
nophoto
رضا سلام مقالتون خیلی خوب بود و باعث شد من تا انتها مطلب رو بخونم,نکاتی که درمورد سی شارپ گفتین خیلی نکات خوبی بود و من اطلاعات دقیقی در مورد این زبان برنامه نویسی نداشتم و این مقاله شما باعث شد من بدنبال یادگیری سی شارپ بروم و از دوره آموزش سی شارپ شما استفاده کنم سپاس

برای پاسخ باید وارد شوید

پشتیبانی 1
پشتیبانی 1 سلام خدمت شما دوست عزیز درسمنی، خیلی خوشحالم که تا اینقدر نظر شما را جلب کرده و راضی بودید، هر سوالی داشتید بپرسید در خدمت هستیم.
سوسن قربانی
آوینا سلامو درود میخاستم بگم به نظر من جالب ترین بحث در مورد سی شارپ دستور foreach این زبان هست ک چاپ آرایه ها رو خیلی ساده و کاربردی انجام میده و از اینکه با دوره آموزش سی شارپ این سایت آشنا شدم خیلی خوشحالم...ممنون

برای پاسخ باید وارد شوید

پشتیبانی 1
پشتیبانی 1 بله دستور foreach، جز پرکاربرد ترین دستور های سی شارپ به حساب می آید. ممنونیم از نظر شما.
زهرا چگینی
مریم مقالتون خیلی کامل بود و خیلی خوب درمورد سی شارپ توضیح داده بودین ممنون ...من خیلی دنبال یک منبع آموزشی خوب برای یادگیری سی شارپ بودم و امروز با خوندن این مقاله جذاب پیداش کردم تشکر و خسته نباشید.

برای پاسخ باید وارد شوید

مرضیه فتاحی
مرضیه فتاحی خواهش میکنم...باعث افتخار ماست که مطالب ما مورد پسند و استفاده شما دوستان قرار گرفته است.
سوسن قربانی
مهدیه سلام ممنون از مطلب خوبتون که من رو با دوره آموزش سی شارپ جذابتون آشنا کرد....بعد از یادگرفتن این زبان میخام در پاسخ به نظری که در انتها پرسیدین بگم که سی شارپ زبان جذابو دوست داشتنی هست اما در سینتکس دستوراتش خیلی باید دقت کرد چون به شدت حساس به حروف کوچک و بزرگه که این نتیجه تجربه های جالب از خطاهام بود که داشتم.

برای پاسخ باید وارد شوید

پشتیبانی 1
پشتیبانی 1 سلام خدمت شما، ممنونم شما لطف دارید، بله دقیقا سی شارپ زبان دوست داشتنی و قابل انعطافی است.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.