شما می توانید با عضویت در انجمن پرسش و پاسخ درسمن هرگونه سوالی دارید را مطرح کنید

پایتون کیوی چیست؟

تاریخ بروزرسانی : یکشنبه 21 مهر 1398

تعداد بازدید : 1889

گروه دوره : Python

زمان خواندن مقاله : 15دقیقه

اگر میخواهید بدانید چگونه اپلیکیشن های اندرویدی را با زبان پایتون بنویسید این مقاله را بخوانید.

پایتون کیوی چیست؟

آشنایی با کتابخانه کیوی(kivy) پایتون

همه افراد در هر زمینه کاری علاوه بر علاقه ، به دنبال پیشرفت و کسب موفقیت های بیشترهستند که در دنیای برنامه نویسی این رقابت بیشتر است.
برنامه نویسی یک مهارت فوق العاده برای یادگیری است و ساخت برنامه ای که باعث ثروتمند شدن و ایجاد تغییر در دنیای شما شود یک انگیزه است که، بعد از آن شما را به سمت شروع یادگیری کدنویسی به زبان برنامه نویسی مورد علاقه تان و استفاده از ابزارهای تولید برنامه میکشاند و دنیای برنامه نویسی اندروید امکانات بیشتری را در این زمینه، در اختیار برنامه نویس قرارداده و محدودیت های زیادی را در این زمینه حذف کرده ویک گزینه عالی برای شروع است.
به همین منظور و با محبوبیت گوشی های هوشمند وتبلت ها، برنامه نویسان طالب کدنویسی اندروید با زبان پایتون شده اند که همین امر باعث به وجود آمدن کتابخانه کیوی(kivy) برای توسعه برنامه های اندرویدی شد.
به راستی میدانید پایتون کیوی چیست؟

زبانkv:

  این زبان مانند QML(کیو ام ال) یک زبان مرتبط با محیط کاربری است که به راحتی میتوان تمام رابط کاربری را درآن ایجاد کرد برای درک موضوع مثالی را برای شما بیان میکنم.
فرض کنید برای ساخت یک پنجره که دارای یک مرورگر فایل وکلید لغو و تایید میباشد، میتوان ابزارک اصلی را در پایتون ساخت و محیط کاربری را در kv برنامه نویسی کرد.

پایتون کیوی چیست؟

kivy-پایتون کیوی چیست؟

حال که با زبان kv آشنا شدید میخواهیم بدانیم منظور از پایتون کیوی چیست؟
قبل از معرفی پایتون کیوی ،بهتر است توضیح مختصری درباره زبان پایتون برای شما عزیزان بازگو کنم.
پایتون یک زبان برنامه نویسی سطح بالا، چند منظوره، شی گرا و متن بازمی باشد که از محبوبیت ویژه ای بین برنامه نویسان برخورداراست.

اما کیوی یک فریم ورک برای زبان پایتون میباشد که توسط بنیاد کیوی توسعه داده شده است و تکامل یافته پروژه PyMT است.
این کتابخانه رایگان کیوی(kivy)  که برای توسعه سریع اپلیکیشن مورد استفاده قرار میگیرد از رابط کاربری نوآورانه ای مانند اپلیکیشن های multi-touch یا چند لمسی استفاده میکند.

برقراری ارتباط کتابخانه kivy با سخت افزاردستگاه ها:

Kivy  در برنامه نویسی اندروید با پایتون برای برنامه های موبایل و دسکتاپ فراتر از یک چارچوب می رود.
این کتابخانه  می تواند با سخت افزارهای تمامی دستگاه ها ارتباط برقرار کند و حتی رندرهای پیشرفته ای را انجام دهد. در برنامه نویسی اندروید با پایتون، کی وی به موتورهای رندر دسترسی دارد و حتی میتواند خیلی فراتر از یک برنامه وب ساده عمل کند.

موارد دسترسی کتابخانه کیوی:

دوربین:

درگوشی های تلفن های هوشمند باعث هماهنگی در اجرامی شود. این یکی از نخست الزاماتی است که ما را وادار می کند به جای یک برنامه وب پاسخگو ، برنامه ای Native ایجاد کنیم یعنی از زبان اصلی خود سیستم عامل استفاده میکینم، و کدها به زبان ماشین کامپایل خواهند شد که همین موضوع باعث می‌شود حداکثر بازدهی ممکن از نرم‌افزار را داشته باشید.

ویدئو:

kivy  شامل ماژول هایی برای خواندن و پخش فیلم ها می باشد. درست است که این کار را یک برنامه وب هم میتواند انجام دهد اما تجربه نشان داده است که گاهی اوقات ممکن است ویدئو کیفیتش ضعیف شود. درحالیکه گوشی های قدیمی ممکن است در این حالت ویدئو را بدون اشغال تمام صفحه پخش کنند یا حافظه ای که قرار است برای پخش این ویدئو استفاده شود بالاتر از سطح انتظار رود.

جلوه های بصری و  :open GL

از آنجایی که kivy در برنامه نویسی اندروید با پایتون به OpenGL دسترسی دارد، می تواند آرایه وسیعی از جلوه های بصری را به صورت کامل با صرف رندر کمی انجام دهد. کیوی همچنین از PyGame استفاده می کند، بنابراین ایجاد بازی ها بسیار ساده تر می شود (اگر چه شما باید کد PyGame موجود را برای Kivy بازنویسی کنید PyGame دارای ماژول هایی برای طراحی اشکال، رندرینگ، برخورد با رنگ ها و پخش موسیقی می باشد.)

درخواست های شبکه غیر همزمان :

یکی از ویژگی های مهم در هر برنامه  بومی حداقل برای افرادی که در داخل و خارج از ناحیه شبکه سفر می کنند، توانایی تکمیل درخواست ها هنگامی که یک شبکه در دسترس است، می باشد. به طور مثال من دوست دارم زمانی که وارد تونل شدم بتوانم روی گوشی خود کار انجام دهم و سپس هنگامی که به یک ایستگاه رسیدم بتوانم تمام کارهای خود را  همگام سازی کنم تا بر روی بانک اطلاعاتی ابری ثبت شوند.
بانک اطلاعات ابری چیست؟
در واقع بانک اطلاعات ابری یا فضای ذخیره سازی ابری استعاره ای است از در دسترس بودن اطلاعات در همه جا؛ یعنی به جای ذخیره اطلاعات روی سخت افزار آنها را روی سروری در اینترنت نگهداری می کنید.
با این امکان دیگر مهم نیست که شما کجای دنیا هستید و از چه کامپیوتر یا موبایلی استفاده می کنید. تنها ابزار مورد نیاز شما برای دسترسی به اطلاعاتتان، اینترنت با پهنای باند مناسب است. بعد از وصل شدن به اینترنت و به محض وارد شدن به حساب کاربری تان در فضای ابری همه فایل ها در دسترس خواهند بود.

ویژگی های UI:

 Kivy  دارای تعدادی ویجت و کنترل های طراحی شده زیبایی می باشد. شما می توانید بدون دسترسی به یک طراح ، به نمونه های پیش فرض دسترسی پیدا کنید و آنها را امتحان کنید در این حالت برای پیشبرد سریع پروژه شما ،بسیار مفید خواهد بود.

 

ویژگی های شاخص کتابخانه kivy پایتون:

کسب و کار دوستانه
 
فریم ورک یا بهتر است بگویم کتابخانه کیوی صد در صد رایگان است. این ابزار به طور حرفه ای توسعه یافته، حمایت شده و مورد استفاده قرار میگیرد و شما می توانید آن را در یک محصول تجاری استفاده کنید. این فریم ورک پایدار و دارای یک API مستند و همچنین یک راهنمای برنامه نویسی برای کمک به شما در شروع کار است.
 
 
GPU شتاب گرفته
 
موتور گرافیکی بر روی OpenGL ES 2 ساخته شده و با استفاده از یک خط لوله مدرن و سریع کار می کند. این ابزار با بیش از بیست ویجت همراه می باشد که همه آن موارد بسیار قابل گسترش هستند. بسیاری از قطعات در C با استفاده از Cython نوشته شده اند و با تست های Regression آزمایش شده اند.
 
یکبار برنامه نویسی کن و چندین بار آن را گسترش بده:
 
یکی از ویژگی های بارز kivy این است که یک بار در آن کد نویسی می کنید و سپس می توانید در چندین پلتفرم متفاوت از آن استفاده کنید و یا آن را توسعه دهید. هرکسی که تلفن هوشمندی دارد ممکن است با این مشکل روبرو شود که یک برنامه شگفت انگیز در دستگاهی دیگر ببیند و نتواند آن را برای گوشی مخصوص خودش پیدا کند.
حتی بیشتر مواقع شایع می شود که یک برنامه مفید موبایلی تولید می شود که نمونه دسکتاپ آن موجود نمی باشد . در این مواقع هرکسی ممکن است دارای گوشی هوشمند نباشد یا برنامه ای را خواستار باشد که با تمامی دستگاه های آنها در همه زمان ها سازگار نباشد.
با kivy در برنامه نویسی اندروید با پایتون شما برای هر پلتفرم نیاز به توسعه دهنده یا برنامه نویس ندارید فقط یک برنامه نویس کافیست تا در تمامی این پلتفرم ها برنامه مورد نظر را تولید کند.
 پس در برنامه نویسی اندروید با پایتون نیازی نیست که یک برنامه را چندین بار در پلتفرم های متفاوت طراحی کنیم یک بار طراحی می کنیم برای تمامی پلتفرم ها.

 

 

نمونه ای از کد کتابخانه Kivy پایتون:

در بخش زیر می توانید یک نمونه کد کتابخانه Kivy پایتون رو ببینید که در خروجی کلمه Hello World رو نشان میدهد

به چه چیزی برای موفقیت در برنامه نویسی اندروید با پایتون با کتابخانه kivy نیاز دارید؟
شما بایستی درک جامعی از پایتون داشته باشید. برای مبتدیان ضروری است که قبل از آغاز یادگیری برنامه نویسی اندروید با کتابخانه kivy حتما آشنایی کاملی با آموزش مقدماتی پایتون، را داشته باشید. شما لازم نیست  یک برنامه نویس متخصص پایتون باشید اما شما بایستی به حدی خودتان را برسانید تا به راحتی بتوانید از APIها و اسناد مربوطه در این زبان استفاده کنید.

پایتون، مقدمه ای برای ساخت نرم افزارهای دلخواه میباشد، پس پایتون را با ما بیاموز.


اشتراک گذاری

کلمات کلیدی :
پایتون پایتون کیوی

توضیحاتی در مورد نویسنده این مقاله :
مرضیه فتاحی مرضیه فتاحی

کارشناس کامپیوتر گرایش نرم افزار..... نویسندگی،تجربه ای انفرادی است یعنی به اشتراک گذاری.... این بخشی از ذات انسان است که بخواهد مسائل را به اشتراک بگذارد ازجمله:افکار،ایده ها،عقاید


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

گروه مقالات


آموزشی
33
علمی
25
تحقیقاتی
30
به مقاله امتیاز دهید.
لطفا برای امتیازدهی وارد شوید.

میانگین امتیاز: 0


به دنبال هر آموزشی هستید در اینجا به دنبال آن باشید .