پایتون کیوی (kivy) چیست؟ فریم‌ورکی برای توسعه سریع اپلیکیشن‌ها تاریخ بروزرسانی : 19 مهر 1399 | تعداد بازدید : 5431 | زمان خواندن مقاله : 15دقیقه

پایتون کیوی (kivy) چیست؟ فریم‌ورکی برای توسعه سریع اپلیکیشن‌ها

امروز می‌خواهیم درباره پایتون کیوی چیست، صحبت کنیم و نکات جالبی را درباره آن با شما به اشتراک بگذاریم. پس تا پایان این مطلب با ما همراه شوید.

همه افراد در هر زمینه کاری علاوه بر علاقه، به دنبال پیشرفت و کسب موفقیت‌های بیشتر هستند که در دنیای برنامه‌نویسی این رقابت بیشتر است. برنامه‌نویسی یک مهارت فوق‌العاده برای یادگیری است و ساخت برنامه‌ای که باعث ثروتمند شدن و ایجاد تغییر در دنیای شما شود یک انگیزه است که بعد از آن شما را به سمت شروع یادگیری کدنویسی به زبان برنامه‌نویسی مورد علاقه خود و استفاده از ابزارهای تولید برنامه می‌کشاند.

دنیای اندروید امکانات بیشتری را در اختیار برنامه‌نویس قرار داده و محدودیت‌های زیادی را در این زمینه حذف کرده و به گزینه‌ای عالی برای شروع تبدیل شده است.

به همین منظور و با محبوبیت گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها، برنامه‌نویسان طالب کدنویسی اندروید با زبان پایتون شده‌اند که همین امر باعث به وجود آمدن کتابخانه کیوی(kivy) برای توسعه برنامه‌های اندرویدی شد. 

به راستی میدانید پایتون کیوی چیست؟

زبانkv:

این زبان مانند QML(کیو ام ال) یک زبان مرتبط با محیط کاربری است که به راحتی میتوان تمام رابط کاربری را در آن ایجاد کرد. برای درک موضوع، مثالی را برای شما بیان میکنم. برای ساخت یک پنجره که دارای یک مرورگر فایل و کلید لغو/تایید میباشد، میتوان ابزارک اصلی را در پایتون ساخت و محیط کاربری را در kv برنامه‌نویسی کرد.

پایتون کیوی چیست؟

 

پایتون کیوی چیستحال که با زبان kv آشنا شدید، میخواهیم بدانیم منظور از پایتون کیوی چیست؟

قبل از معرفی پایتون کیوی، بهتر است توضیح مختصری درباره زبان پایتون برای شما عزیزان بازگو کنم. پایتون یک زبان برنامه‌نویسی سطح بالا، چند منظوره، شی‌گرا و متن‌باز می‌باشد که از محبوبیت ویژه‌ای بین برنامه‌نویسان برخوردار است.

اما کیوی یک فریم‌ورک برای زبان پایتون می‌باشد که توسط بنیاد کیوی توسعه داده شده و تکامل یافته پروژه PyMT است. این کتابخانه رایگان که برای توسعه سریع اپلیکیشن مورد استفاده قرار می‌گیرد، از رابط کاربری نوآورانه‌ای مانند اپلیکیشن‌های multi-touch یا چند لمسی استفاده می‌کند.

 

برقراری ارتباط کتابخانه kivy با سخت‌افزار دستگاه‌ها:

Kivy، در برنامه‌نویسی اندروید با پایتون برای برنامه‌های موبایل و دسکتاپ فراتر از یک چارچوب می‌رود. این کتابخانه می‌تواند با سخت‌افزارهای تمامی دستگاه‌ها ارتباط برقرار کند و حتی رندرهای پیشرفته‌ای را انجام دهد. در برنامه‌نویسی اندروید با پایتون، کیوی به موتورهای رندر دسترسی دارد. حتی میتواند خیلی فراتر از یک برنامه وب ساده عمل کند.

:موارد دسترسی کتابخانه کیوی

  • دوربین

موارد دسترسی به کتابخانه کیوی-دوربیندر تلفن‌های هوشمند، باعث هماهنگی در اجرا می‌شود. این یکی از نخست الزاماتی است که ما را وادار می‌کند به جای یک برنامه وب پاسخگو، برنامه‌ایNative  ایجاد کنیم؛ یعنی از زبان اصلی خود سیستم‌عامل استفاده می‌کنیم و کدها به زبان ماشین کامپایل خواهند شد. همین موضوع باعث می‌شود حداکثر بازدهی ممکن از نرم‌افزار را داشته باشید.

 
 
  • ویدئو

kivy شامل ماژول‌هایی برای خواندن و پخش فیلم‌ها می‌باشد. درست است که این کار را یک برنامه وب هم میتواند انجام دهد اما تجربه نشان داده است که گاهی اوقات ممکن است ویدئو کیفیتش ضعیف شود. در حالیکه گوشی‌های قدیمی ممکن است در این حالت ویدئو را بدون اشغال تمام صفحه پخش کنند یا حافظه‌ای که قرار است برای پخش این ویدئو استفاده شود بالاتر از سطح انتظار رود.

  • جلوه‌های بصری و open GL

باkivy  می‌توان آرایه وسیعی از جلوه‌های بصری را به صورت کامل با صرف رندر کمی انجام داد. کیوی همچنین از PyGame استفاده می‌کند، بنابراین ایجاد بازی‌ها، بسیار ساده‌تر می‌شود. (اگر چه شما باید کد PyGame موجود را برای Kivy بازنویسی کنید.  PyGame دارای ماژول‌هایی برای طراحی اشکال، رندرینگ، برخورد با رنگ‌ها و پخش موسیقی می‌باشد.)

  • درخواست‌های شبکه غیر همزمان

موارد دسترسی کتابخانه کیوی-درخواست های شبکه همزمانیکی از ویژگی‌های مهم در هر برنامه بومی حداقل برای افرادی که در داخل و خارج از ناحیه شبکه سفر می‌کنند، توانایی تکمیل درخواست ها هنگامی که یک شبکه در دسترس است، می‌باشد. به طور مثال من دوست دارم زمانی که وارد تونل شدم بتوانم روی گوشی خود کار انجام دهم و سپس هنگامی که به یک ایستگاه رسیدم، بتوانم تمام کارهای خود را همگام‌سازی کنم تا بر روی بانک اطلاعاتی ابری ثبت شوند.

بانک اطلاعات ابری چیست؟

در واقع بانک اطلاعات ابری یا فضای ذخیره‌سازی ابری استعاره‌ای است از در دسترس بودن اطلاعات در همه جا؛ یعنی به جای ذخیره اطلاعات روی سخت‌افزار، آنها را روی سروری در اینترنت نگهداری کنید.

با این امکان دیگر مهم نیست که شما کجای دنیا هستید و از چه کامپیوتر یا موبایلی استفاده می‌کنید. تنها ابزار مورد نیاز شما برای دسترسی به اطلاعاتتان، اینترنت با پهنای باند مناسب است. بعد از وصل شدن به اینترنت و به محض وارد شدن به حساب‌کاربری خود در فضای ابری همه فایل‌ها در دسترس خواهند بود.

  • ویژگی‌های  UI

Kivy دارای تعدادی ویجت و کنترل‌های طراحی شده زیبا می‌باشد. شما می‌توانید بدون دسترسی به یک طراح، به نمونه‌های پیش‌فرض دسترسی پیدا کنید و آنها را امتحان کنید. این حالت برای پیشبرد سریع پروژه شما، بسیار مفید خواهد بود.

 

بیشتر بخوانید: آیا می‌دانید دیکشنری در پایتون چیست و چه کاربردی دارد؟ مطلب ما را در اینباره از دست ندهیدsmiley

 

ویژگی‌های شاخص کتابخانهkivy  پایتون:

  1. کسب و کار دوستانه

ویژگی‌های شاخص کتابخانهkivy  پایتون- کسب و کار دوستانهفریم‌ورک یا بهتر است بگویم کتابخانه کیوی صد در صد رایگان است. این ابزار به‌طور حرفه‌ای توسعه یافته، حمایت شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد و شما می‌توانید آن را در یک محصول تجاری استفاده کنید. این فریم‌ورک، دارای یک API مستند و همچنین یک راهنمای برنامه‌نویسی برای کمک به شما در شروع کار است.

 
 
 
 
  1. GPU شتاب گرفته

موتور گرافیکی بر روی OpenGL ES 2 ساخته شده و با استفاده از یک خط لوله مدرن و سریع کار می‌کند. این ابزار با بیش از بیست ویجت همراه می‌باشد که همه آن موارد بسیار قابل گسترش هستند. بسیاری از قطعات در C با استفاده از Cython نوشته شده‌اند و با تست‌های Regression آزمایش شده اند.

  1. یکبار برنامه‌نویسی کن و چندین‌بار آن را گسترش بده:

یکبار برنامه نویسی کن و چندین بار آن را گسترش بدهیکی از ویژگی‌های بارز kivy این است که یکبار در آن کد‌نویسی می‌کنید و سپس می‌توانید در چندین پلتفرم متفاوت از آن استفاده کنید و یا آن را توسعه دهید. هر کسی که تلفن هوشمندی دارد، ممکن است با این مشکل روبرو شود که یک برنامه شگفت‌انگیز در دستگاهی دیگر ببیند و نتواند آن را برای گوشی مخصوص خودش پیدا کند. حتی بیشتر مواقع شایع می‌شود که یک برنامه مفید موبایلی تولید می‌شود که نمونه دسکتاپ آن موجود نمی‌باشد. در این مواقع هرکسی ممکن است دارای گوشی هوشمند نباشد یا برنامه‌ای را خواستار باشد که با تمامی دستگاه‌ها در همه زمان‌ها سازگار باشد.

با kivy در برنامه‌نویسی اندروید، شما برای هر پلتفرمی نیاز به چند توسعه‌دهنده ندارید و فقط یک برنامه‌نویس کافیست تا در تمامی این پلتفرم‌ها، برنامه مورد نظر را تولید کند. پس نیازی نیست که یک برنامه را چندین‌بار در پلتفرم‌های متفاوت طراحی کنیم؛ یک بار طراحی می‌کنیم برای تمامی پلتفرم‌ها.

نمونه‌ای از کد کتابخانه Kivy پایتون:

در بخش زیر می‌توانید یک نمونه کد کتابخانه Kivy پایتون رو ببینید که در خروجی کلمه Hello World رو نشان میدهد

نمونه‌ای از کد کتابخانه Kivy پایتون

به چه چیزی برای موفقیت در برنامه‌نویسی اندروید با زبان پایتون در کتابخانه kivy نیاز دارید؟

خب دوستان عزیزان گفتیم که پایتون کیوی چیست و در ادامه به ویژگی‌های این کتابخانه اشاره کردیم. حال می‌خواهیم بگوییم برای موفقیت در این راه باید چکار کنیم؟

شما باید در ابتدای کار، درک جامعی از پایتون داشته باشید و قبل از آغاز یادگیری برنامه‌نویسی اندروید با کتابخانه kivy، حتما آشنایی کامل با مقدمات آموزش پایتون را داشته باشید. منظورمان این نیست که یه متخصص برنامه‌نویس پایتون باشید؛ اما باید به حدی خودتان را برسانید تا بتوانید از APIها و اسناد مربوطه در این زبان استفاده کنید.

امیدواریم که مطلب مورد پسند شما قرار گرفته باشد. خوشحال میویم تا تجربه و نظرات خود را در اینباره با ما به اشتراک بگذارید.

 

کلمات کلیدی :
پایتون

توضیحاتی در مورد نویسنده این مقاله :
مرضیه فتاحی مرضیه فتاحی

کارشناس کامپیوتر گرایش نرم افزار..... نویسندگی،تجربه ای انفرادی است یعنی به اشتراک گذاری.... این بخشی از ذات انسان است که بخواهد مسائل را به اشتراک بگذارد ازجمله:افکار،ایده ها،عقاید

نظرات
محمد رحمانی
محمد رحمانیان کتابخانه کیوی برای خروجی گرفتن به سیستم عامل لینوکس نیاز داره . درسته؟

برای پاسخ باید وارد شوید

پشتیبانی 1
پشتیبانی 1

خیر با تمامی سیتم عامل ها سازگاری دارد و محدودیت خاصی ندارد که مثلا بگیم فقط و فقط با ویندوز یا لینوکس، شما می توانید با سایر سیستم عامل ها از آن خروجی بگیرید.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.