چرا جاوا اسکریپت؟؟

تاریخ بروزرسانی : یکشنبه 10 فروردین 1399

تعداد بازدید : 1268

زمان خواندن مقاله : 12

برای شروع جاوا اسکریپت بهتره که درباره آن بیشتر بدانید تا از تلاش برای یادگیری آن منصرف نشوید.

چرا جاوا اسکریپت؟؟

چرا جاوا اسکریپت

زبان های برنامه نویسی زیادی وجود دارند. چرا باید از جاوا اسکریپت استفاده کنیم؟؟ برای بررسی خوب بودن هر زبان برنامه نویسی معمولا آن را از هفت جنبه مختلف مورد تحلیل قرار می دهند. حال با در نظر گرفتن این هفت جنبه برای زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت، خوب بودن این زبان را بررسی می کنیم.

 

مقدمه

جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی سطح بالا است که هم به صورت ساخت یافته و هم به صورت شئ گرا مورد استفاده قرار گیرد. این زبان در طراحی و ساخت صفحات وب و اپلیکیشن های اندرویدی، IOS و ویندوزی کاربرد دارد. قابلیت توسعه اپلیکیشن و گرفتن دو نوع خروجی اندروید و IOS از برنامه را دارد. این زبان آینده بسیار روشنی دارد.

 

هفت جنبه بررسی زبان های برنامه نویسی

 1. آیا دسترسی به این زبان آزاد است؟

 2. آیا این زبان برنامه نویسی یک زبان معروف و پر استفاده است؟

 3. آیا استفاده از این زبان برنامه نویسی نسبت به بقیه زبان ها سودی دارد؟

 4. آیا ابزار ها و مخصوصا محیط توسعه یکپارچه (IDE) خوب و راحتی دارد؟

 5. آیا برای پلتفرمی که می خواهید آن را توسعه دهید؛ از بقیه رقیبان خود سریع تر است؟

 6. آیا به صورت گسترده استفاده می شود؟ (آیا در پتلفرم های زیادی استفاده می شود؟)

 7. آیا آینده دارد؟

 

آیا دسترسی به جاوا اسکریپت آزاد است؟

مسلما جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی کاملا رایگان است: در ECMA-262، در استانداردهای این زبان در ایزو رایگان بودن این زبان ثبت شده است. این مشخصات را بسیاری از مجری ها (مثل فریم ورک ها،  کتابخانه ها) اجرا می شود. که برخی از این پیاده ساز ها به صورت رایگان و منبع باز (open source) در دسترس هستند و بعضی از این مجری ها رایگان نیستند. سیر تکامل این زبان و اطلاعات آن توسط TC39 ثبت و مدیریت می شود، که آنها یک کمیته شامل چندین شرکت از جمله همه فروشندگان عمده مرورگر می باشند. بسیار از این شرکت ها معمولا با هم رقیب هستند اما برای بهره بردن از این زبان با هم کار می کنند.

 

آیا این زبان برنامه نویسی یک زبان معروف و پر استفاده است؟

هم بله و هم خیر.
 با نوشتن مقدار نسبتا خوبی از کد، در نمونه های مختلفی از چند زبان برنامه نویسی، متوجه خواهید شد که جاوا اسکریپت در زیبایی و ظرافت، در راس زبان های برنامه نویسی نیست. با این حال، این یک زبان بسیار انعطاف پذیر است، دارای هسته منطقی ظریف است و شما را وادار می سازد، از تلفیق برنامه نویسی شی گرا و برنامه نویسی کاربردی استفاده کنید.
 
 
 

آیا جاوا اسکریپت مفید است؟

زیبا بودن زبان برنامه نویسی در جهان بی فایده است مگر آنکه به شما اجازه بدهد تا برنامه ای را که نیاز دارید بنویسید.

 • رابط کاربری گرافیکی

در حوزه رابط کاربری گرافیکی مزیت جاوا اسکریپت بکار بردن از بخش های از HTML5  است. در این مقاله از اصطلاح HTML5 برای "پلت فرم مرورگر" (HTML، CSS و API های جاوا اسکریپت مرورگر) استفاده می شود. HTML5 به طور گسترده ای در حال گسترش است و پیشرفت دائمی دارد.

در سیستم های وب و موبایل می توانید با استفاده از HTML5 تمامی این سیستم عامل ها را از طریق تکنولوژی هایی مانند PhoneGap، Chrome Apps و TideSDK هدف قرار دهید. علاوه بر این، چندین سیستم عامل مختلف دارای برنامه های وب به عنوان برنامه های بومی هستند و اجازه می دهد آنها را بومی کنید مانند: Chrome OS، Firefox OS و Android.

 • سایر فناوری های تکمیل کننده جاوا اسکریپت

 1. امکانات که در HTML5 وجود دارد باعث کاملتر شدن جاوا اسکریپت و به نحوی مکمل آن می باشد.

 2. کتابخانه ها: جاوا اسکریپت دارای کتابخانه های فراوانی است مثل : JQUERY، BOOTSTRAP، JS CHARTS ،PDF.js (استفاده از فرمت pdf بسیار کاربر پسند است، اما در برخی از حالات منجر به اختلال هایی در روند برنامه می شود. برای این منظور PDF.js ابزاری مناسب برای رندر فایل های pdf در قالب HTML۵ است)و...

 3. Node.js: پلت فرم Node.js به شما اجازه می دهد کد و اسکریپت پوسته سرور را بنویسید. (زیرا امکان استفاده از امکانات جاوا اسکریپت ،ابزار ساخت، تست راه اندازی و ...فراهم می آورد)

 4. JSON (نشانه گذاری جاوا اسکریپت): JSON یک فرمت برای ذخیره وتبادل اطلاعات در جاوا اسکریپت است که برای تبادل اطلاعات در وب (مثلا نتایج خدمات وب) محبوب شده است.

 5. پایگاه داده های NoSQL (مانند CouchDB و MongoDB): این پایگاه داده ها به شدت JSON و جاوا اسکریپت را ادغام می کنند.

برای یادگیری html5 می توانید دوره جامع html  را مشاهده کنید

 

آیا جاوا اسکریپت ابزار خوبی و راحتی دارد؟

جاوا اسکریپت در حال ساخت ابزار های بهتر برای ساخت (به عنوان مثال، Grunt) و تست (به عنوان مثال، mocha) برنامه است. Node.js این امکان را برای اجرای این نوع ابزارها از طریق یک پوسته (و نه تنها در مرورگر) فراهم می کند. یک خطر در این زمینه، تکه تکه شدن است، زیرا این ابزار های افزایش پیدا می کند و ما به تدریج بسیاری از این ابزارها را می گیریم.

محیط برنامه نویسی جاوا اسکریپت در  فضای آغازین خود بوده اما به سرعت رشد میکند. پیچیدگی و پویایی توسعه وب این فضا را به یک مزیت مثبت برای نوآوری تبدیل می کند. دو مثال منبع باز عبارت Brackets and Light Table هستند.

 

 

آیا جاوا اسکریپت به اندازه کافی سریع است؟

موتورهای جاوا اسکریپت پیشرفت فوق العاده ای کرده اند و از مفسران آهسته به کامپایلرهای سریع در زمان ساخته شده اند. آنها در حال حاضر برای اغلب برنامه ها به اندازه کافی سریع هستند. علاوه بر این، ایده های جدید در حال توسعه هستند تا جاوا اسکریپت را به اندازه کافی سریع برای باقی مانده برنامه ها ایجاد کنند:

asm.js یک زیر مجموعه ای از جاوا اسکریپت است که در موتور های جست جوی فعلی به سرعت اجرا می شود، تقریبا مانند کامپایل C++، 70٪ سریعتر شده است. برای مثال می توان از آن برای پیاده سازی الگوریتم های عملکردی مهم، برنامه های وب استفاده کرد. همچنین برای اجرای بازی های مبتنی بر C++ به پلتفرم وب استفاده شده است.

ParallelJS: به طور موقت جاوا اسکریپت را کد می کند که با استفاده از روش های جدید آرایه ها mapPar، filterPar و reducePar (نسخه های موازی آرایه های موجود نقشه، فیلتر و کاهش) را اجرا می کند. برای انجام parallelizing برای کار، callbacks باید با یک سبک خاص نوشته شوند؛ محدودیت اصلی این است که شما نمی توانید داده هایی را که در داخل callbacks ایجاد نشده اند، تغییر دهید.

 

آیا جاوا اسکریپت به طور گسترده استفاده می شود؟

یک زبان برنامه نویسی که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد، دارای دو مزیت است. اول، چنین زبانی بهتر مستند و پشتیبانی می شود. دوم، برنامه نویسان بیشتر آن را می دانند و می آموزند، هر وقت که شما نیاز به استخدام شخصی برای برنامه نویسی به آن زبان دارید نیرو وجود دارد. سفارش مشتریان برای ساخت یک ابزار بر اساس آن زبان مهم است.

جاوا اسکریپت به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد و هر دو مزایای فوق را به دست می آورد:

 1. این روزها، اسناد و پشتیبانی برای جاوا اسکریپت در همه اشکال و اندازه ها وجود دارد: کتاب ها، پادکست ها، پست های وبلاگ، خبرنامه های الکترونیکی، انجمن ها و...

 2. برای توسعه دهندگان جاوا اسکریپت تقاضای زیادی وجود دارد، مقام آن ها نیز به طور مداوم افزایش می یابد.

 

آیا جاوا اسکریپت آینده دارد؟

چندین علت نشان می دهد که جاوا اسکریپت یک آینده روشن دارد:

 1. زبان به طور پیوسته در حال تکامل است؛ ECMAScript 6 به نظر، زبان خوبی می رسد.

 2. نوآوری مربوط به جاوا اسکریپت بسیار زیاد است.(مانند موارد ذکر شده asm.js و ParallelJS، TypeScript در مایکروسافت و موارد دیگر).

 3. پلت فرم وب که بخش جاذبه برنامه نویسان به جاوا اسکریپت است، به سرعت در حال رشد و کامل شدن است.

 4. جاوا اسکریپت توسط گروه گستردهای پشتیبانی می شود و یک شخص یا شرکت واحد آن را کنترل نمی کند.

 

نتیجه

با توجه به هفت هدف بررسی هر زبان می توان گفت که این زبان جذابیت و کارایی های لازم را برای جذب شدن برنامه نویسان را دارد. هرچند این زبان کامل نیست ولی سخت در تلاش هستند که به همه ی جنبه های آن رسیدگی کنند.
برای یادگیری این زبان ارزشمند می توانید دوره آموزش جاوا اسکریپت را از مقدماتی تا متوسط فرا بگیرید.


اشتراک گذاری

کلمات کلیدی :
جاوااسکریپت

توضیحاتی در مورد نویسنده این مقاله :
فائزه نادعلی فائزه نادعلی

تحصیلات در رشته کامپیوتر


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

گروه مقالات


آموزشی
51
علمی
29
تحقیقاتی
47
به مقاله امتیاز دهید.
لطفا برای امتیازدهی وارد شوید.
: میانگین امتیاز دوره


به دنبال هر آموزشی هستید در اینجا به دنبال آن باشید .