تاریخ بروزرسانی : 02 مهر 1399 | تعداد بازدید : 488 | زمان خواندن مقاله : 10دقیقه

دانستی های برنامه نویسی تحت ویندوز

امروز قرار است در مورد یک برنامه نویسی صحبت کنیم، می خواهیم دانستنی هایی در مورد برنامه نویسی تحت ویندوز را در این صفحه با شما به اشتراک بگذاریم. شما با برنامه نویسی تحت ویندوز آشنایی دارید؟ می دانید چه کار بردهایی دارد؟

 

برنامه نویسی تحت ویندوز چیست؟

برنامه نویسی تحت ویندوز، برنامه نویسی است که برای تولید نرم افزار های تحت ویندوز استفاده می شوند.
برای تولید نرم افزار های تحت ویندوز می توان از زبان های مختلفی استفاده کرد که چند نمونه از این زبان ها را به شما معرفی می کنیم: سی شارپ، سی پلاس پلاس، جاوا

یکی از تخصصی ترین این زبان ها سی شارپ است که کاربرد زیادی در تولید نرم افزار تحت ویندوز دارد. با استفاده کردن از سی شارپ می توانید انواع نرم افزارها را برای ویندوز تولید کنید. بازار کار این زبان برنامه نویسی خوب است و در ایران بیش از 90 درصد برنامه های ویندوزی با سی شارپ ساخته شده است. پس اگر قصد یادگیری این زبان را دارید می توانید از دوره آموزش سی شارپ مقدماتی و پیشرفته در سایت استفاده کنید.

حال که دانستیم برنامه نویسی تحت ویندوز چیست، می خواهیم بدانیم از برنامه نویسی تحت ویندوز چه مزیت هایی دارد؟

 

مزیت های برنامه نویسی تحت ویندوز

 1. برنامه های تحت ویندوز برنامه هایی هستند که نیاز دارند به سرعت به در خواست کاربر جواب دهند، مثل برنامه هایی که در فروشگاه ها اجرا می شوند.

 2. مهم ترین مزایای برنامه نویسی تحت ویندوز داشتن اعتبار است، این نوع برنامه می تواند به ریجستری دسترسی پیدا کند.

 3. تحت ویندوز به برنامه های سمت کلاینت کنترل کامل دارد به همین خاطر می توان یک برنامه قدرتمند و با رابط گرافیکی خوب طراحی کرد.

 4. یکی دیگر از مزایای برنامه های تحت ویندوز سرعت عمل آنها می باشد. پردازش در سمت کلاینت انجام می شود و نیاز نیست تبادل اطلاعات و داده با سرور انجام شود.

 5. برنامه هایی هستند که پردازش های زیادی از پردازشگر درخواست می کنند مثل بازی های کامپیوتری

 

با توضیحات داده شده در مورد برنامه نویسی تحت ویندوز متوجه شدید که این برنامه نویسی چیست و استفاده کردن از آن چه فایده هایی دارد. حال می خواهیم این زبان برنامه را با یک زبان برنامه نویسی دیگر مقایسه کنیم به نام برنامه نویسی تحت وب.

 

 تفاوت برنامه نویسی تحت ویندوز با تحت وب

 • یکی از مهم ترین تفاوت های این دو در رابط کاربری و نحوه توزیع آنها می باشد. نرم افزار های تحت ویندوز رابط کاربری بهتری و کنترل های گسترده تری نسبت به تحت وب دارند.

 • قابلیت های دیگری که تحت ویندوز دارد منوها، کلید های میانبر، دکمه ها و کنترل های مختلف، که با سرعت پاسخگوی کاربر می باشد و نرم افزار تحت وب از این قابلیت ها کمتر بهره می برد.

 • استفاده کردن از برخی تکنیک های برنامه نویسی تحت ویندوز در برنامه نویسی تحت وب امکان پذیر نمی باشند.

 • مورد مهم بعدی سرعت پردازش اطلاعات و پاسخگویی به کاربران سیستم است. در نرم افزار های تحت وب به دلیل چند کاربره بودن و همچنین داشتن ماهیت شبکه ای و به علت ترافیک سرعت پردازش و پاسخ به کاربران کندتر است نسبت به تحت ویندوز.

 • نرم افزار تحت وب روی شبکه جهانی وب قرار دارد و ممکن است امکان دسترسی همیشگی به آن نداشته باشیم و شاید سرعت اینترنت پایین باشد و قابل دسترس نباشد، این موارد روی کارایی نرم افزار تحت وب تاثیر گذار خواهد بود.

 • تفاوت دیگری که بین این دو نرم افزار وجود دارد مسئله توزیع (Deployment) می باشد.

 • تولیدکنندگان نرم افزار های تحت ویندوز، محصولات خود را در بسته های قابل نصب بر روی سیستم در دسترس کاربران قرار داده و این بسته ها به صورت یک برنامه کاربردی است.

 • اما در نرم افزار های تحت وب یک بار برای همیشه برنامه بر روی سرویس دهنده نصب می شود و کاربران بدون هیچ مشکلی و با به کار گیری از یک مرورگر از آن استفاده می کنند.

 • مسئله دیگری که برای این دو نرم افزار وجود دارد این است که باید برای تحت ویندوز آخرین نسخه نرم افزار را کنترل کرد و ممکن است کاربران از نسخه های مختلف یک محصول استفاده کنند که این کار می تواند مشکلاتی چون عدم سازگاری و به روز نبودن نرم افزار را داشته باشد.

 • تولید کنندگان نرم افزار های تحت ویندوز محصولات خود را در بسته های قابل نصب بر روی سیستم در دسترس کاربران قرار داده است، این بسته ها به صورت یک برنامه کاربردی است. اما در نرم افزارهای تحت وب یک بار برای همیشه برنامه بر روی سرویس دهند نصب می شود و کاربران بدون هیچ مشکلی و با به کارگیری از یک مرورگر از آن استفاده می کنند.

 • مسئله دیگری که برای این دو نرم افزار وجود دارد این است که باید برای تحت ویندوز آخرین نسخه نرم افزار را کنترل کرد.

 • کاربران ممکن است از نسخه های مختلف یک محصول استفاده کنند و این کار می تواند مشکلاتی چون عدم ناسازگاری و به روز نبودن نرم افزار را داشته باشد. اما اگر این محصول به صورت تحت وب باشد، همیشه مطمئن هستیم که کاربران از آخرین نسخه محصول استفاده می کند.

 • اگر مشکلی در سیستم به وجود آید به روزرسانی آن آسان است.

 
حتما بخوانید:

wpf چیست؟

 

مزیت نرم افزار تحت وب

 1. مستقل از پلتفرم می باشد و اهمیتی ندارد که کاربر از چه نوع سیستم کامپیوتری استفاده می کند.

 2. یکی از مهم ترین مزیت های نرم افزارهای تحت وب سادگی توزیع برنامه ها بین کاربران است.

 3. در نرم افزار های تحت وب آخرین نسخه آن کنترل می شود و آخرین نسخه از برنامه روی سرور قرار می گیرد.

 

نتیجه گیری:

این دو نوع برنامه نویسی هر کدام مزایا و معایبی نسبت به همدیگر دارند و شما بر اساس سلیقه و نیاز خود می توانید، انتخاب کنید که به دنبال کدام بروید.


توضیحاتی در مورد نویسنده این مقاله :
زهرا چگینی زهرا چگینی

کارشناس علوم کامپیوتر گرایش نرم افزار...متخصص تولید محتوا... من مثل یک نابغه فکر می کنم..مثل نویسنده ای ممتاز می نویسم و مثل کودکی سخن می گویم


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.