الفبای هوش مصنوعی، اصول و مبانی برای شروع به یادگیری
صفحه اصلی / دوره‌های آموزشی / آموزش هوش مصنوعی، دانش پیشرو در آینده (آپدیت شد) / الفبای هوش مصنوعی، اصول و مبانی برای شروع به یادگیری (بخش اول)

الفبای هوش مصنوعی، اصول و مبانی برای شروع به یادگیری (بخش اول)

آشنایی با الفبای هوش مصنوعی
0 تومان
براي خريد اين درس نياز است وارد سايت شويد. در صورت نداشتن حساب کاربري عضو شويد.

برای خیلی از علاقه مندان به فعالیت در دنیای هوش مصنوعی، آشنایی با الفبای هوش مصنوعی اهمیت زیادی دارد. آشنایی با این الفبا می تواند پروسه ورود به دنیای هوش مصنوعی را تحت تاثیر خود قرار دهد. شروع هر تکنولوژی جدیدی می تواند برای افراد ترسناک باشد!

امروزه هم که هوش مصنوعی توانسته سر و صدای زیادی به پا کند. خیلی از توسعه دهندگان نگران شغل خود هستند و خیلی ها هم مشتاق پیشرفت های بیشتر در این حوزه! حتی زمان ورود اینترنت هم افرادی نگران استفاده های منفی آن بودند. اگر ما بتوانیم به درستی هوش مصنوعی را به کار گیریم، به بازدهی مطلوبی می رسیم. 

آشنایی با نقطه شروع با الفبای هوش مصنوعی

هوش مصنوعی چیست؟ 

در اولین مرحله از الفبای هوش مصنوعی بیایید به چیستی آن بپردازیم. هر الگوریتم، پترن، ابزار یا سیستم کامپیوتری که بتواند بدون دخالت انسان ها تصمیم گیری کند، هوش مصنوعی نامیده می شود. مدل های هوش مصنوعی داده و الگوریتم را دریافت کرده و به صورت کاملا هوشمند و خودکار تصمیم گیری نمایند. در خیلی از مواقع این تصمیم گیری ها و تشخیص ها از انسان هم سریعتر می باشد. به عبارت دیگر، هوش مصنوعی به ماشینی گفته می شود که قابلیت تصمیم گیری داشته و تقریبا شبیه به انسان عمل می کند. 

آشنایی با دنیای هوش مصنوعی فقط برای کاربران حرفه ای ضروری نمی باشد! حتی کاربران عادی و افراد غیر متخصص هم باید نحوه کار با این مدل ها را فرا گیرند. طی چند سال اخیر اهمیت هوش مصنوعی چند برابر شده است. یادگیری هوش مصنوعی به شما کمک می کند تا از تجهیزات و ابزار های مختلف استفاده نمایید. این ابزار برای کسب درآمد هم مفید بوده و می تواند فرصت های شغلی گسترده ای را در اختیارتان بگذارد. 

تفاوت اپراتور و توسعه دهنده در الفبای هوش مصنوعی

افرادی که در این زمینه فعالیت می کنند، دو دسته بندی اصلی دارند: اپراتور هوش مصنوعی و توسعه دهنده هوش مصنوعی. امروزه مدل های زیادی از انواع هوش مصنوعی در بازار موجود است که یکی از محبوب ترین آنها به چت جی پی تی اشاره دارد. اگر شما بتوانید به خوبی با این ابزار ها کار کنید، اپراتور هستید.

همه افراد باید تلاش کنند تا اپراتور خوبی برای هوش مصنوعی باشند. پزشکان، روانشناسان و دیزاینر ها الزاما باید مدل های جدید هوش مصنوعی را به کار گیرند. بیش از 99 درصد مردم می توانند به عنوان اپراتور هوش مصنوعی فعالیت نمایند. 

توسعه دهنده هوش مصنوعی به افرادی گفته می شود که با کمک مدل های جدید و الگوریتم های ریاضی، می توانند نسبت به ایجاد ابزار های جدید اقدام نمایند. قطعا کار با یک مدل هوش مصنوعی به کلاس های سنگین و پیچیده نیاز نخواهد داشت! این در حالی است که برای توسعه یا ایجاد مدل های جدید هوش مصنوعی شما باید به ابزار های قدرتمند و کاربردی دسترسی داشته باشید. 

انواع مدل های هوش مصنوعی

برای آشنایی با دنیای هوش مصنوعی، شما باید با انواع مدل های مطرح شده در این زمینه هم کار کنید. کارشناسان مدل های مختلف هوش مصنوعی را در سه دسته بندی اصلی یعنی مدل های Narrow AI، General AI و Super AI تقسیم نموده است.

انواع مدل های هوش مصنوعی

قاعدتا مدل Super AI پیشرفته تر از سایر موارد بوده و از انسان باهوش تر می باشد. در حال حاضر پیشرفت در حوزه مصنوعی به مدل اولیه یعنی Narrow AI محدود شده است. همه ابزار های موجود در بازار یک کاربرد واضح دارند و در دامنه ای محدود فعالیت می نمایند. شاید طی چند سال آینده بتوان به مدل های General AI دسترسی پیدا نمود. این مدل ها می توانند دقیقا همچون انسان فعالیت داشته باشند. 

آیا هوش مصنوعی جایگزین انسان می شود؟ 

مدل های جدید هوش مصنوعی تنها جایگزین افرادی می شوند که تخصص ندارند! اگر شما یک گرافیست یا یک برنامه نویس عادی یا ضعیف هستید، باید نگران وضعیت شغلی خود باشید. این در حالی است که افراد متخصص و حرفه ای و توانمند، هیچ نگرانی در مورد مدل های جدید هوش مصنوعی نخواهند داشت. 

اصطلاحات مهم در الفبای هوش مصنوعی

یک سری اصطلاحات مهم در دنیای هوش مصنوعی وجود دارند که شما باید به آنها توجه کنید: 

 • علم داده: Data Science یا علم داده به ابزاری گفته می شود که برای آنالیز مورد استفاده قرار می گیرد. 
 • داده کاوی: Data Mining یا داده کاوی برای استخراج اطلاعات از داده ها مورد استفاده قرار می گیرد.
 • یادگیری ماشین: Machine Learning یا یادگیری ماشین برای آموزش یک مدل هوش مصنوعی به کار می رود. 
 • یادگیری عمیق: Deep Learning یا یادگیری عمیق ترکیبی از یادگیری ماشین و شبکه های عصبی می باشد. 

فرصت های شغلی در هوش مصنوعی

در الفبای هوش مصنوعی کارشناسان یک سری فرصت های شغلی خاص را در نظر گرفته اند. یک سری از مشاغل فقط با پیدا کردن تخصص در حوزه هوش مصنوعی می توانند بازدهی مطلوبی را به همراه داشته باشند. 

 • Data Scientist 
 • Machine learning Engineer 
 • AI Researcher 
 • Robotic Engineers 
 • Computer Vision Engineer 
 • Ai Ethicist
 • AI Product Manager
 • Data Engineer
 • AI Architect
 • NLP Engineer

زبان برنامه نویسی در هوش مصنوعی

برای آشنایی با انواع مدل های هوش مصنوعی، شما باید با زبان های برنامه نویسی مختلف و ریاضیات به خوبی آشنا شوید. شما می توانید زبان های برنامه نویسی زیادی را برای مدل های جدید و نوین هوش مصنوعی به کار گیرید. خیلی از افراد فکر می کنند بهترین زبان پایتون است! این تفکر اشتباه نمی باشد ولی امکان شروع هوش مصنوعی با زبان های سی شارپ، سی پلاس پلاس و جاوا هم وجود دارد! 

زبان برنامه نویسی در هوش مصنوعی

خوشبختانه پایتون کتابخانه ها و ابزار های زیادی را برای این حوزه در خود جای داده است. جدا از این مسئله، شما باید به ریاضیات هم توجه ویژه ای داشته باشید. ریاضیات در دنیای هوش مصنوعی اهمیت زیادی دارد. شما نیازی به انجام محاسبات دستی برای فعالیت در حوزه هوش مصنوعی ندارید! کتابخانه ها و زبان های برنامه نویسی این پروسه را برای شما دنبال می نمایند. اساتید مطرح در این زمینه با نحوه محاسبات شما را آشنا می کنند چرا که این مسئله اهمیت زیادی دارد. 

آمار احتمال و جبر در دنیای هوش مصنوعی

همانطور که در قسمت های قبل تر هم گفته شد، یکی از مهم ترین مفاهیم مطرح شده در الفبای هوش مصنوعی به آمار و احتمال یا ریاضیات اشاره دارد. پس از فرا گرفتن برنامه نویسی، مباحث پایه ای ریاضیات و کار با داده، شما باید به سراغ آمار و احتمال بروید. زمانی که ما از منابع مختلف داده را دریافت می کنیم، باید با استفاده از علم آمار اطلاعات مختلفی را استخراج نماییم. این مسئله روند انجام فعالیت های مختلف را تا حد قابل توجهی تحت تاثیر خود قرار می دهد. 

اجزای مختلف توسعه هوش مصنوعی

هنگام توسعه هوش مصنوعی شما باید به اجزای آن توجه ویژه ای داشته باشید. یک مدل مخصوص هوش مصنوعی می تواند اجزا و قسمت های مختلفی داشته باشد. سنسور ها، محیط، عامل هوشمند و افکتور ها از جمله مهم ترین اجزای این مدل ها به حساب می آیند. 

مثالی از توسعه هوش مصنوعی

بیایید مثالی از روند توسعه هوش مصنوعی را زیر ذره بین ببریم. فرض کنیم که ما قصد طراحی یک ماشین ساده برای محاسبه قیمت ملک در تهران را داریم. ما داده های اولیه همچون تعداد اتاق خواب، محل، ابعاد و غیره را در اختیار ماشین قرار می دهیم. ماشین با استفاده از الگوریتم هایی که شما طراحی کرده اید، اطلاعات را دریافت کرده و آنها را فرا می گیرد. پس از آن، شما می توانید از ماشین سوال بپرسید. یعنی ویژگی های خانه مد نظر را در اختیار ماشین قرار دهید و او برای شما قیمت خانه را محاسبه نماید. 

مزایای شرکت در دوره های استادی هوش مصنوعی درسمن

علاقه مندان به فعالیت در حوزه هوش مصنوعی، می توانند با خیال راحت دوره استادی هوش مصنوعی مجموعه درسمن را مورد استفاده قرار دهند. این دوره آموزشی طی چند سال، شما را از یک فرد عادی به یک توسعه دهنده خبره و حرفه ای در دنیای هوش مصنوعی تبدیل می نماید. این دوره کیفیت ساخت مطلوبی دارد و همراه با تعرفه ای معقولانه در اختیار مشتریان قرار می گیرد. جالب است بدانید که این دوره در حال ضبط بوده و علاقه مندان به شرکت در آن می توانند هم اکنون خدماتش را مورد استفاده قرار دهند. 

افراد مشتاق به توسعه هوش مصنوعی می توانند هم اکنون و با خیال راحت خدمات دوره استادی این مجموعه را به کار گیرند. این دوره با تمرکز روی کتابخانه ها، زبان های برنامه نویسی و مباحث پایه ای مخصوص هوش مصنوعی توانسته متخصصان زیادی را تربیت و آنها را آماده ورود به بازار کار کند. 

ورود به بازار کار با هوش مصنوعی

ورود به بازار کار با الفبای هوش مصنوعی

برای آشنایی با دنیای هوش مصنوعی افراد و علاقه مندان باید سطح دانش بالایی از مباحث مختلف در اختیار داشته باشند. مدرسین حرفه ای این دوره آموزشی همواره روی کیفیت این دوره ها حساسیت زیادی نشان می دهند. پس از پایان ترم شش در این دوره آموزشی شما می توانید به عنوان یک دانشمند داده وارد بازار کار شوید. اگر شما تا ترم هفت همراه مجموعه درسمن باشید، می توانید در هر حوزه ای از هوش مصنوعی فعالیت داشته باشید. پس استفاده از این مدل ها در موقعیت های مختلف اهمیت زیادی دارد.
 

جلسات دوره


       
مهدی عباسی
مدرس :

مهدی عباسی

مهدی عباسی هستم، مسلط به حداقل ۲۰ زبان مطرح برنامه نویسی به صورت پیشرفته، مدیر عامل شرکت آریا نرم افزار و بنیانگذار آکادمی درسمن، مسلط به تدریس دروس تخصصی کاردانی و کارشناسی کامپیوتر، پایگاه داده ها، برنامه نویسی پیشرفته، مبانی برنامه نویسی، مباحث ویژه طراحی وب و .... مطالعه بیشتر رزومه

نظر شما در تصمیم دیگران اثرگذار است.

لطفا برای همراهان درسمن و بهتر شدن دوره نظر خود را بنویسید.

برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

نظرات دانشجویان

آموزش هوش مصنوعی

1156