10+10 مورد از بهترین کتابخانه های پایتون که باید بشناسید

معرفی بهترین کتابخانه های پایتون
تاریخ بروزرسانی : 12 آذر 1401 | تعداد بازدید : 3447 | زمان خواندن مقاله : 20
پایتون،

20 مورد از کاربردی ترین کتابخانه‌های پایتون

زبان برنامه نویسی پایتون اقیانوسی از کتابخانه ‌ها است که هر کدام اهداف مختلفی را دنبال می‌کنند و به عنوان یک توسعه‌دهنده پایتون، باید دانش کاملی از بهترین و پرکاربرد ترین آن ها داشته باشید تا بتوانید از بهترین ها استفاده کنید. تعداد کتابخانه های پایتون خیلی خیلی زیاد هست که توضیح همه آن ها هزاران ساعت زمان می برد. پس تصمیم گرفتیم که در اینجا مهم ترین کتابخانه ها را کاملا شُسته رُفته معرفی و بررسی کنیم تا هر موقع که به این کتابخانه های پایتونی احتیاج داشتید فی الفور بروید سراغش و از آن ها استفاده کنید.

کتابخانه های پایتون مجموعه ای از توابع مفید هستند که نیاز به نوشتن کد های اضافی را حذف می کنند و همین ویژگی ها هستند که پایتون را جذاب تر می کنند. همانطور که گفتیم تعداد کتابخانه های پایتون بسیار بسیار زیاد است؛ اما اگر بخواهیم دقیقِ دقیق بگوییم بیش از 137000 کتابخانه پایتون وجود دارد. کتابخانه ها نقش حیاتی در توسعه یادگیری ماشین، علم داده، برنامه های کاربردی نظیر پردازش تصویر و داده و موارد دیگر ایفا می کنند. در ادامه سیر تا پیاز کتابخانه های پایتون را به شما می گوییم تا به یک علامه دهر پایتون تبدیل شوید.

کتابخانه چیست؟

همین اول کار باید بگوییم این کتابخانه با آن کتابخانه ای که می شناسید فرق دارد و در عین حال نیز تشابهاتی دارد. کتابخانه مجموعه ای از کد ها است که از قبل آماده شده است و برای صرفه جویی در زمان برنامه نویسی مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از توابع هیچ محدودیتی ندارد و می‌توان بارها و بارها از یک تابع در برنامه استفاده کرد. کتابخانه های پایتون نیز مشابه کتابخانه های فیزیکی است. منظور از مشابه بودن نیز این است که همه این کتابخانه ها منابعی با قابلیت استفاده مجدد هستند.

کتابخانه پایتون چیست؟

نوبتی هم باشد نوبت کتابخانه های پایتون است. کتابخانه پایتون مجموعه ای از ماژول ها است که شامل توابع و کلاس هایی است که می تواند توسط برنامه های دیگر برای انجام وظایف مختلف استفاده شوند. اگر بخواهیم ماژول را خیلی ساده تعریف کنیم، باید بگوییم ماژول مجموعه کدی است که برای ساخت یک ساختار پیچیده مورد استفاده قرار می گیرد. از ماژول ها می توان در برنامه های مختلف استفاده کرد و آن برنامه را حرفه ای تر کرد. کتابخانه های پایتون را می توان در سه گروه دسته بندی کرد.

گروه اول: کتابخانه هایی که به صورت پیش فرض در پایتون وجود دارند.
گروه دوم: کتابخانه هایی که شما آن ها را ایجاد کرده اید.
گروه سوم: کتابخانه هایی مانند PyPI که توسط منابع خارجی یا سایر افراد ایجاد شده است.

 

آموزش پایتون

 

لیست بهترین کتابخانه های پایتون در یک نگاه

 1. TensorFlow
 2. Bob
 3. PyTorch
 4. Scikit- learn
 5. Ramp
 6. NumPy
 7. PyBrain
 8. Milk
 9. Keras
 10. Chainer
 11. Hebel
 12. OpenCV Python
 13. Theano
 14. NLTK
 15. SQLAlchemy
 16. Dash
 17. Pandas
 18. Scipy
 19. Matplotlib
 20. LightGBM

 

معرفی کتابخانه های پایتون

TensorFlow

معرفی بهترین کتابخانه پایتون تنسورفلو

رتبه اول محبوب ترین کتابخانه پایتون  می رسد به TensorFlow. این کتابخانه علاوه بر پایتون در دیپ لرنینگ و ماشین لرنینگ هم استفاده می شود. این کتابخانه یک نرم افزار منبع باز برای محاسبات عددی با دقت و کارایی بالا است. TensorFlow توسط تیم Google Brain در سازمان هوش مصنوعی گوگل توسعه داده شد و امروزه توسط محققان برای الگوریتم های یادگیری ماشین استفاده می شود. از جمله سیستم عامل هایی که از این کتابخانه استفاده می کنند؛ می توان به macOS 10.12.6، اوبونتو، ویندوز 7 و Raspbian 9.0 اشاره کرد.

Bob

دومین مورد از کتابخانه های پایتون که به بررسی آن می پردازیم؛ Bob است. کتابخانه Bob در موسسه Idiap توسعه یافته است و یک جعبه ابزار کاملا رایگان است و وظیفه پردازش سیگنال و یادگیری ماشین را بر عهده دارد. این کتابخانه با ترکیب دو زبان برنامه نویسی قدرتمند؛ یعنی زبان های برنامه نویسی  Python و C++ نوشته شده است. از تشخیص تصویر گرفته تا پردازش تصویر و ویدئو، همه این موارد را می توان با استفاده از این کتابخانه انجام داد.

PyTorch

آشنایی با pytorch بهترین کتابخانه پایتون

کتابخانه بعدی از لیست کتابخانه های پایتون؛ کتابخانه  PyTorch است. این کتابخانه در سال 2017 توسط شرکت فیسبوک به بازار عرضه شد. PyTorch دو ویژگی قدرتمند را در اختیار کاربران قرار می دهد. اولین مورد توسعه شبکه های عصبی عمیق بر روی یک سیستم خودکار مبتنی بر نوار، و دومین مورد محاسبات تانسور با شتاب قوی GPU است. PyTorch یک کتابخانه بسیار کارآمد برای اجرای مدل های یادگیری عمیق با انعطاف پذیری و سرعت افزایش یافته با پایتون است.

Scikit- learn

کتابخانه پایتونی scikit learn

اگر عاشق کار های پیچیده هستید؛ این کتابخانه خوراک شماست. Scikit- learn یک کتابخانه پایتونی است و با ماشین لرنینگ در ارتباط است. این کتابخانه به صورت کاملا رایگان در اختیار برنامه نویسان پایتون قرار دارد. Scikit- learn به عنوان یکی از بهترین کتابخانه های پایتون برای انجام کار های پیچیده است. این کتابخانه می تواند در برنامه های مختلفی چون طبقه بندی، رگرسیون، خوشه بندی، انتخاب مدل، K-means و پیش پردازش استفاده می شود. این کتابخانه پایتون با کتابخانه های دیگری چون NumPy و SciPy مرتبط است و بهترین گزینه برای کار با داده های پیچیده است.

Ramp

اون دسته از عشق سرعت ها که می خواهند در برنامه نویسی هم عملکرد سریعی داشته باشند را نیز فراموش نکرده ایم. این کتابخانه مثل یک سرسره به شما کمک می کند تا به سرعت مدل سازی کنید. اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم؛ Ramp یکی از کتابخانه های پایتون است که برای نمونه سازی سریع مدل ها در ماشین لرنینگ استفاده می شود. Ramp یک نحو ساده دارد و برای جستجو و پیمایش در الگوریتم ها، ویژگی ها و تبدیل ها ارائه می شود. این کتابخانه کاربردی در حوزه ماشین لرنینگ مورد استفاده قرار می گیرد و می‌تواند به‌طور یکپارچه با ابزار های آماری و یادگیری ماشین پایتون استفاده شود.

NumPy

معرفی numpy یکی از بهترین کتابخانه های پایتون

نوبتی هم باشه؛ نوبت دوستان فول استک کار و معرفی یک کتابخانه به این افراد هست. این کتابخانه خفن؛ یعنی NumPy یکی از آن کتابخانه های خیلی محبوب در پایتون است که در ماشین لرنینگ هم کاربرد دارد و برای توسعه دهندگان فول استک نیز بسیار حائز اهمیت است. مهم ترین ویژگی Numpy رابط آرایه ای بودن آن است. کارایی اصلی  NumPy در محاسبات جبر خطی است و به BLAS و LAPACK متکی است. NumPy کتابخانه ای تعاملی است و می تواند پیاده سازی های پیچیده ریاضی را بسیار آسان کند. همین ویژگی باعث می شود درک مفاهیم مسئله آسان تر شود و در نتیجه کد نویسی نیز آسان تر می شود.

از دیگر کاربرد های دیگر این کتابخانه می توان به جریان های خام باینری اشاره کرد که به عنوان آرایه ای از اعداد واقعی در ابعاد متغیر استفاده می شود. برای پیاده سازی این کتابخانه پر کاربرد پایتونی باید دانش خود را در زمینه ماشین لرنینگ بسیار قوی کنید تا احیانا در حین کار به مشکل نخورید.

PyBrain

pybrain بهترین کتابخانه پایتونی

کتابخانه بعدی مصداق واژه سهل ممتنع است. PyBrain شامل الگوریتم‌ هایی برای شبکه ‌های عصبی است که هم دانش آموزان سطح ابتدایی می توانند از آن استفاده کنند، هم در تحقیقات پیشرفته استفاده شود. هدف از ارائه الگوریتم‌های ساده، انعطاف‌پذیر و در عین حال پیچیده و قدرتمند؛ یادگیری ماشین است که به وسیله آن می توانید بسیاری از محیط‌ های از پیش تعیین‌ شده برای آزمایش و مقایسه الگوریتم‌ ها را پیاده سازی کنید. محققان، دانشجویان، توسعه دهندگان، مدرسان، من و شما می توانیم از PyBrain استفاده کنیم و چه چیزی از این بهتر.

Milk   

کتابخانه بعدی از لیست کتابخانه های پایتونی؛ یک جعبه ابزار برای یادگیری ماشین در پایتون است و در طبقه ‌بندی با نظارت با طیفی از طبقه ‌بندی‌کننده‌ های موجود تمرکز دارد. مجموعه ای از این طبقه بندی کننده ها سیستم های طبقه بندی متفاوتی را تشکیل می دهد. برای یادگیری بدون نظارت، می توان از k-means خوشه بندی و انتشار قرابت استفاده کرد. این کتابخانه پایتونی در مورد ورودی های خود نیز منعطف عمل می کند. این کتابخانه اغلب می تواند هر چیزی را مدیریت کند. علاوه بر این موارد نیز تاکید بسیار زیادی بر بهینه بودن برنامه دارد.

Keras

قدرتمند ترین کتابخانه پایتون، keras

Keras یک کتابخانه از کتابخانه های پایتونی است که شامل شبکه عصبی منبع باز است. این کتابخانه به زبان پایتون نوشته شده است تا آزمایش سریع با شبکه های عصبی عمیق را امکان پذیر کند. با فراگیر شدن یادگیری دیپ لرنینگ و وابسته شدن بیش از پیش تکنولوژی و صنعت به آن، Keras به یک انتخاب ایده‌آل تبدیل می‌شود، زیرا API برای انسان‌ها طراحی شده است نه ماشین‌ها. Keras با بیش از 200000 کاربر تا نوامبر 2017، هم در صنعت و هم در جامعه تحقیقاتی حتی بیش از TensorFlow یا Theano مقبولیتش را نشان داده است. قبل از نصب Keras، توصیه می شود موتور Backend TensorFlow را نصب کنید.

Chainer

chainer یکی از بهترین کتابخانه های پایتون

یک خسته نباشید جانانه بگم به شما دوست عزیز تا اینجا همراهی کردید و به میانه راه رسیدید. به قول سعدی که می فرماید: « رهرو آن نيست كه گه تند و گهي خسته رود ... رهرو آنست كه آهسته و پيوسته رود»، توانستیم آهسته و پیوسته 10 مورد از کتابخانه های پایتونی معروف و پرکاربرد را یاد بگیریم. البته همانطور که گفتیم اینجا ایستگاه بین راهی هست و هنوز کلی مطلب برای یاد گرفتن هست. پس وقت رو تلف نکنیم و بریم سر اصل مطلب.

Chainer یکی دیگر از کتابخانه های پایتون است که رقیب جدی Hebel نیز به حساب می آید. این کتابخانه با هدف افزایش انعطاف‌پذیری مدل‌های یادگیری عمیق استفاده می شود. سه حوزه اصلی تمرکز Chainer عبارتند از:

 1. صنعت و تولید: از تشخیص اشیا تا بهینه سازی فرآیند ها را می توان با این کتابخانه انجام داد. Chainer به طور موثر برای رباتیک و چندین ابزار یادگیری ماشین استفاده شده و نتایج خوبی را نیز از خود نشان داده است.
 2. سیستم حمل و نقل: سازندگان Chainer به طور مداوم تمایل خود را برای فعالیت در سیستم های حمل و نقل و به طور ویژه به اتومبیل های رانندگی خودکار نشان داده اند و در پیرامون همین موضوع با یکی از بزرگ ترین غول های خودرو سازی در دنیا یعنی؛ Toyota Motors مذاکره کرده اند.
 3. مراقبت های پزشکی و درمانی: سازندگان Chainer برای مقابله با شدت سرطان، روی تحقیقات تصاویر پزشکی مختلف برای تشخیص زودهنگام سلول های سرطانی نیز سرمایه گذاری کرده اند.

(نیمه اول آشنایی با کتابخانه های پایتون به اتمام رسید. یک استراحت کوچیک بین دو نیمه داشته باشیم تا بریم سراغ نیمه دوم بازی، تو این حین هم برای این که خستگیمون در بره آهنگ love myself از Hailee Steinfeld را پیشنهاد می کنم گوش کنید)

Hebel

سوت شروع نیمه دوم را همین جا به صدا در میاریم. Hebel یازدهمین کتابخانه از لیست کتابخانه های پایتونی هست. همانطور که قبلا گفتیم این کتابخانه یک رقیب سرسخت هم دارد. اگر یادتون هست که کدوم کتابخانه بوده که امتیاز این مرحله رو گرفتید. اگر نه که یه کوچولو اسکرول کن و برو عقب تر تا یادت بیاد.

این کتابخانه پایتون ابزاری است که در یادگیری عمیق شبکه با شبکه های عصبی با استفاده می شود. در حال حاضر، Hebel شبکه‌های عصبی پیش ‌خور را برای طبقه‌ بندی و رگرسیون پیاده‌سازی می‌کند. مدل‌های دیگری مانند Autoencoder، شبکه‌های عصبی Convolutional و ماشین‌های محدود بولتزمن نیز برای آینده برنامه ‌ریزی شده‌اند.

 

قدرت پايتون

بيشتر بخوانيد:

همه چيز درباره قدرت پايتون که بايد بدانيد.

OpenCV Python

open cv یکی از کاربردی ترین کتابخانه های پایتون

مورد بعدی از کتابخانه های پایتونی که می خواهیم معرفی کنیم OpenCV Python است. Open Source Computer Visionl یا OpenCV با هدف پردازش تصویر مورد استفاده قرار می گیرد. این کتابخانه یک بسته پایتون محسوب می شود که عملکردهای کلی متمرکز بر بینایی ماشین فوری را نظارت می کند. OpenCV چندین عملکرد داخلی دیگر را نیز ارائه می دهد که با کمک آن می توانید به راحتی Computer Vision را یاد بگیرید.

در نهایت OpenCV Python امکان خواندن و نوشتن تصاویر را به طور همزمان فراهم می کند. با کمک این کتابخانه می توان اجسام عمومی تر مانند صورت، درختان، خطوط عابر پیاده را در هر ویدیو یا تصویری تشخیص داد. این کتابخانه مفید و کاربردی با ویندوز، OS-X و سایر سیستم عامل ها سازگار است و مشکلی ایجاد نمی کند.

Theano

آشنایی با پر تکرار ترین کتابخانه پایتون theano

کتابخانه بعدی یکی از خفن ترین کتابخانه های پایتون است. علت این خفن بودن نیز این است که Theano علاوه بر اینکه یک کتابخانه پایتون است، یک کامپایلر بهینه سازی نیز هست. این کتابخانه برای تجزیه و تحلیل، توصیف و بهینه سازی اعلان های مختلف ریاضی به طور همزمان استفاده می کند. Theano از آرایه ‌های چند بعدی نیز استفاده کرده و تضمین می‌کند که نیازی نیست نگران کامل نبودن پروژه‌های خود باشیم.

Theano به خوبی با پردازنده‌های گرافیکی کار می‌کند و رابط کاربری یکسان با Numpy دارد. این کتابخانه محاسبات را 140 برابر سریع ‌تر انجام می دهد و یکی از گزینه های مناسب برای علاقه مندان به محاسبات با سرعت بالا است. با استفاده از این کتابخانه می توان در شناسایی و تجزیه و تحلیل هر گونه اشکال مضر اقدامات لازم را انجام داد.

NLTK

هر چقدر از محبوبیت پایتون و کتابخانه هایش بگوییم باز هم کم است. گفته می شود که جعبه ابزار زبان طبیعی(Natural Language toolkit) یا NLTK یکی از کتابخانه های محبوب Python NLP است. این کتابخانه شامل مجموعه ای از کتابخانه های پردازش است که راه حل های پردازشی را برای پردازش زبان عددی و نمادین ارائه می دهد. البته نکته ای که وجود دارد این است که این پردازش ها فقط به زبان انگلیسی انجام می شود.

SQLAlchemy

خفن ترین کتابخانه پایتون SQLalchemy

کتابخانه بعدی از لیست بلند بالای کتابخانه های پایتونی مناسب انجام کارهای مرتبط با پایگاه داده در پایتون است. SQLAcademy یک کتابخانه انتزاعی پایگاه داده برای پایتون است که با پشتیبانی خیره کننده از طیف وسیعی از پایگاه داده ها و طرح بندی ها ارائه می شود و می تواند هر نوع نیاز کاربرانش را مرتفع سازد.

این کتابخانه الگو های سازگار را ارائه می دهد که به راحتی قابل درک هستند و حتی افراد مبتدی نیز می توانند به راحتی از آن استفاده کنند. اگر می خواهید سرعت ارتباط بین زبان پایتون و پایگاه های داده را بهبود ببخشید باید به سراغ این کتابخانه بروید. نکته بسیار مهم درباره این کتابخانه این است که تقریبا همه ورژن های پایتون را ساپورت می کند.

Dash

دیگه آروم آروم داریم به لحظات پایانی نزدیک می شویم. تا اینجای کار کلی کتابخانه مفید و کاربردی را شناختیم. اما چند مورد از مهم ترین ها را هنوز نمیشناسیم. پس بیا تا آخر با هم پیش بریم و اطلاعاتمون را تکمیل کنیم. کتابخانه پایتونی بعدی Dash نام دارد. اگر بخواهیم خیلی شُسته رُفته درباره کاربرد این کتابخانه بگوییم؛ باید گفت این کتابخانه از پیمایش داده‌ ها گرفته تا نظارت بر آزمایش‌ ها را مانند قسمت ظاهری تا باطن تحلیلی پایتون، همه را به راحتی انجام می دهد. این کتابخانه پایتون برای برنامه‌ های تجسم داده‌ گزینه بسیار مناسبی است.

Panda

panda شناخته شده ترین کتابخانه پایتون

Panda یک کتابخانه منبع باز و دارای مجوز BSD است. Pandas امکان ارائه ساختار داده آسان و تجزیه و تحلیل سریع تر داده ها را فراهم می کند. برای عملیاتی مانند تجزیه و تحلیل داده‌ ها یا مدل ‌سازی، Pandas بدون نیاز به جابجایی به زبان دامنه‌ای خاص مانند R، آن را انجام می دهد. بهترین راه برای نصب Pandas نیز نصب Conda است.

Scipy

scipy کتابخانه پایتونی با عملکرد بالا

Scipy کتابخانه پایتونی دیگری از کتابخانه های پایتون است که به صورت نرم افزارهای منبع باز است و برای محاسبات علمی در پایتون استفاده می شود. جدای از آن، Scipy همچنین برای محاسبه داده، بهره وری، محاسبات با عملکرد بالا و تضمین کیفیت استفاده می شود.

این کتابخانه ماشین لرنینگ، برای توسعه دهندگان و مهندسان این حوزه کاربرد دارد. ویژگی اصلی کتابخانه SciPy این است که با استفاده از NumPy توسعه یافته است. علاوه بر این، SciPy تمام روال ‌های عددی کارآمد مانند بهینه ‌سازی را با استفاده از زیر ماژول ‌های خاص خود انجام می دهد. وظایفی از جمله جبر خطی، ادغام، حل معادلات دیفرانسیل معمولی و پردازش سیگنال را می توان به راحتی توسط SciPy اجرا کرد.

Matplotlib

matplotlib بهترین کتابخانه پایتونی برای ترسیم ابعاد

همه کتابخانه ‌هایی که مورد بحث قرار دادیم، قادر به انجام طیف وسیعی از عملیات عددی هستند، اما وقتی نوبت به ترسیم ابعاد می‌رسد، Matplotlib بازی را به دست می گیرد. این کتابخانه یک جایگزین منبع باز مناسب برای MATLAB ارائه می دهد. توسعه دهندگان همچنین می توانند از API های matplotlib برای جاسازی نمودار ها در برنامه های رابط کاربری گرافیکی استفاده کنند. شما می توانید انواع نمودار دایره ای، نمودار پراکندگی، هیستوگرام، نمودار خطا و موارد دیگر را تنها با استفاده از این کتابخانه طراحی کنید.

LightGBM

;

Gradient Boosting یکی از بهترین و محبوب ‌ترین کتابخانه ‌های ماشین لرنینگ است که به توسعه‌ دهندگان در ساخت الگوریتم‌ های جدید و درخت‌ های تصمیم کمک می‌کند. از این رو یکی از کتابخانه های خاص برای اجرای سریع و کارآمد به شمار می آید. کتابخانه ها LightGBM، XGBoost و CatBoost همگی کتابخانه ها رقیبی هستند که به حل یک مشکل مشترک کمک می کنند و می توانند تقریباً به روشی مشابه از آنها استفاده کنند.

این کتابخانه پیاده‌سازی ‌های مقیاس‌پذیر، بهینه ‌شده و سریع گرادیان را می توان مشاهده کرد که باعث محبوبیت آن در بین توسعه‌دهندگان یادگیری ماشین نیز شده است. اما نکته ای که در ادامه می خواهیم بگوییم بزرگ ترین راز فول استک کاران است که با دانستن و پیاده سازی آن به موفقیت های زیادی دست پیدا کرده اند. توجه کنید که این یک راز بسیار مهم است که هر کسی نباید از آن آگاه شود. این راز مگوی این است که اکثر توسعه دهندگان فول استک ماشین لرنینگ با استفاده از این الگوریتم برنده مسابقات یادگیری ماشین شدند.

نتیجه گیری

بر طبلِ شادانه بکوب؛ پیروز و مردانه، بکوب! برخیز و پرچم را ببر؛ بر سر درِ خانه بکوب! خانم ها و آقایون، بالاخره لیست بهترین کتابخانه های پایتونی به پایان رسید. تو این لیست 20 کتابخانه معروف و پرکاربرد پایتونی را معرفی کردیم تا برنامه نویسی را برای شما عزیزان آسان تر و سریع تر کنیم. امیدواریم از این لیست نهایت استفاده را ببرید. اگر شما نیز کتابخانه های دیگری را می شناسید آن را به ما معرفی کنید.