صفحه اصلی / دوره‌های آموزشی / آموزش ویندوز فرم سی شارپ، مقدماتی / ساخت منو

ساخت منو

ساخت منو
براي خريد اين درس نياز است وارد سايت شويد. در صورت نداشتن حساب کاربري عضو شويد.
رایگان

جلسات دوره


     
22 دقیقه
رایگان
      
مهدی احمدی
مدرس:

مهدی احمدی

از سال 1380 برنامه نویسی را شروع کرده و از سال 90 در این زمینه تدریس میکنم .با زبانهای سی پلاس پلاس ، سی ،پاسکال ،VB ، سی شارپ ،اسمبلی، جاوا و .... کار کرده و آنها را تدریس کرده ام.هم اکنون نیز مشغول تدریس در دانشگاه هستم و مدتی است با سایت درسمن همکاری میکنم مشاهده رزومه

ممکن است که برنامه ما کارهای متعددی برای کاربر انجام دهد، به کمک منو می‌توان این کارها را دسته بندی کرد تا کاربر دسترسی آسانتری به آنها داشته باشد. نمونه این نوع منوها را می‌توانیم در نرم‌افزار Notepan مشاهده کنیم.

یکی دیگر از کاربردهای منو این است که مانع از زیاد شدن تعداد دکمه‌ها روی صفحه می‌شود، زیرا اگر منو نباشد کاربر برای دسترسی به هر ویژگی بایر روی یک دکمه کلیک کند.

از پنجره ToolBox بر روی گزینه MenuStrip دابل کلیک کنید تا یک منو برای شما ساخته شود. درحالت عادی منو ما خالی است اما یک کادر متن برای ورود داده‌ها توسط ما قرار دارد. اگر پس از پرکردن کادر متن، کادر متن پایین را پر کنیم، مقدار کادر متن پایینی زیر منو کادر متن بالایی خواهد شد در غیر این صورت دو مجموعه جداگانه می‌شوند. همچنین می‌توانیم برای این زیر منوها چند زیر منو دیگر نیز بسازیم.

اگر درون یکی از این کادر متن‌ها کاراکتر «-» را قرار دهیم، یک خط جدا کنند ایجاد می‌شود.

TextDirection

در ویژگی TextDirection می‌توانیم عموری یا افقی بودن گزینه‌های منو را تنظیم کنیم.

Image و DisplayStyle

بعضی از گزینه‌های منو نیاز دارند که علاوه بر متن، تصویر نیز داشته باشند. اگر در ویژگی DisplayStyle گزینه ImageAndText را انتخاب کنیم می‌توانیم با کمک ویژگی Image یک تصویر برای گزینه‌های منو انتخاب کنیم.

ImageScaling

در ویژگی ImageScaling می‌توانیم تنظیم کنیم تصویری که برای گزینه‌های منو انتخاب کرده‌ایم با اندازه خودشان نمایش داده شود یا اندازه استاندارد.

ShortcutKeys

در ویژگی ShortcutKeys می‌توانیم کلیدهای میانبر برای گزینه‌های منو انتخاب کنیم.

ShowShortcutKeys

در ویژگی ShowShortcutKeys می‌توانیم تنظیم کنیم که کلید میانبر هر گزینه، درون آن گزینه نمایش داده شود یا نه.

توجه داشته باشید که گزینه‌های منو مانند دیگر عناصر فرم، رویدادهای متفاوتی دادند و ما می‌توانیم  از آنها استفاده کنیم. برای مثال اگر قصر داشته باشیم با کلیک بر روی یکی از گزینه‌های منو از برنامه خارج شویم، باید در رویداد کلیک این گزینه کد زیر را بنویسیم.

private void exitToolStripMenuItem_Click(object sender, EventArgs e)
{
  Application.Exit(); //برنامه از خروج
}

 

نظرات دانشجویان

نظر شما در تصمیم دیگران اثرگذار است.

لطفا برای همراهان درسمن و بهتر شدن دوره نظر خود را بنویسید.

برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.
ثبت نام

57