روشهای نمایش اطلاعات در خروجی در زبان جاوا اسکریپت


روشهای نمایش اطلاعات در خروجی در زبان جاوا اسکریپت
برای خرید این درس نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

دستورات ورودی و خروجی در زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت

انواع روش‌های نمایش اطلاعات در خروجی

همان طور که می‌دانیم تا کنون ما از دستود alert برای نمایش اطلاعات در خروجی استفاده می‌کردیم. این دستور یا تابع از کلاس window بوده که شکل صحیح استفاده از آن به این روش است که ابتدا نام کلاس را نوشته و سپس نام تابع را می‌نویسیم. البته دستور alert بدرون نوشتن نام کلاس نیز کار می‌کند.
window.alert("darsman.com");
alert("darsman.com");

دستور log

اگر نیاز باشد که در روند برنامه یک مقدار را به تعداد زیادی در خروجی نمایش دهیم، دیگر دستور alert گزینه مناسبی نخواهد بود. زیرا برنامه چندین بار پنجره حاصل از دستود alert را نمایش می‌دهد و این اتفاق خوبی نیست.
اگر از دستور log که از کلاس console است استفاده کنیم، خروجی را در قسمت Console مرورگر خواهیم دید. برای باز کردن قسمت Console مرورگر وب باید روی صفحه مرورگر کلیک راست کرده و گزینه Inspect Element را انتخاب کنیم و در پنجره باز شده، زبانه Console را انتخاب کنیم.
console.log("darsman.com");

 

این دستور می‌تواند رشته‌ها، اعداد و حتی مقادیر منطقی را در خروجی نمایش دهد.
\n_h4 و \t 

 

در هنگام نمایش اطلاعات در خروجی، همه کاراکترهایی که درون "" نوشته می‌شوند نمایش داده می‌شود، اما بخی عبارات محدود وجود دارد که نمایش داده نمی‌شود و در عوض عملیاتی را انجام می‌دهد. برای مثال اگر درون "" و در بین رشته یا متن از \n استفاده کنیم، مارا به خط بعدی می‌برد.
 
alert("darsman\n.com");

 

یکی دیگر از این عبارات \t بوده که در بین کاراکترهای قبل و بعد خود فاصله ایجاد می‌کند.
 
alert("darsman\t.com");

 

دستور write

دستور یا تابع write که از کلاس document است یکی دیگر از راه‌های نمایش اطلاعات در خروجی به شمار می‌رود. توجه داشته باشید که این دستور اطلاعات را درون صفحه نمایش می‌دهد و همچنین از عباراتی مانند \n و \t پشتیبانی نمی‌کند. برای اعمال عملیات‌هایی مانند رفتن به خط بعد یا ایجاد فاصله، باید از دستورات html استفاده کنید.
 
document.write("darsman<br>.com");

 

مانند دستور log و alert، این دستور نیز قادر به نمایش رشته‌ها، اعداد و مقادیر منطقی می‌باشد.

دستور getElementById

به کمک دستود getElementById که یکی از تابع‌های کلاس document است، می‌توانیم به عناصر و تگهای درون صفحه دسترسی پیدا کنیم. برای انجام این کار باید مقدار آی دی تگ مورد نظر را درون پرانتز دستور getElementById بنویسیم.
<p id="ID">
darsman.com
</p>
<script>
document.getElementById('ID');
</script>

دستور innerText

حال که به تگهای درون صفحه دسترسی داریم، میتوانیم درون آنها تغییراتی را اعمال کنیم. با استفاده از دستور innerText می‌توانیم متن تگ مورد نظر را تغییر دهیم.
<p id="ID">
darsman.com
</p>
<script>
document.getElementById('ID').innerText="MehdiAbbasi";
</script>
 

دستور innerHTML

دستور بعدی که برای تغییر بر روی تگهای html استفاده می‌شود، دستور innerHTML است. تنها تفاوتی که این دستود با دستود innerText دارد این است که اگر درون آن در کنار متن، از تگها html نیز استفاده شود، این دستور آنها را اجرا کرده و مانند متن با آن برخورد نمی‌کند.
<p id="ID">
darsman.com
</p>
<script>
document.getElementById('ID').innerHTML="MehdiAbbasi<hr>";
</script>
 

دستور value

به کمک دستور value می‌توان محتوای همه‌ی تگهایی که صفت value دارند را تغییر داد.
<input type="text" id="TXT" value="1398">
<script>
document.getElementById('TXT').value=0;
 

نظرات


طاها موسوی
رضا سلام من دوره اچ تی ام ال را ندیدم و خریدنی هست و رایگان نیست و ندیدم ولی جاوا تا حدودی بلدم تا قسم قبلی بجز var کلمه های alert و... چیز دیگه ای جدید نبود برام می تونم بدون دوره اچ تی ام ال این دوره را ببینم

برای پاسخ باید وارد شوید

پشتیبانی 1
پشتیبانی 1

سلام دوست عزیز، اگر html را بلد هستید که نیازی نیست ولی اگر حس می کنید که نیاز دارید حسابی مسلط بشید و بتونید یک کارو از صفر خودتون انجام بدید پیشنهاد می کنم که دوره html هم تهیه کنید، نگران قیمت دوره هم نباشید چندین برابر قیمتی که داره می تونه اطلاعات بهتون منتقل کنه.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.


مشخصات دوره


مدرس دوره : مهدی عباسی
تعداد جلسات 17 جلسه
مدت زمان 470 دقیقه
حجم دوره 1/21 گیگابایت
سطح مهارت مقدماتی تا متوسط
وضعیت دوره پایان یافته
: میانگین امتیاز

رایگان
برای دسترسی به این دوره وارد یا عضو شوید.
مهدی عباسی
مهدی عباسی

درباره مدرس :

مدیر‌ عامل‌ شرکت آریا‌ نرم‌‌ افزار دارنده مدرک کارشناسی‌ ارشد مهندسی کامپیوتر 12‌ سال سابقه تدریس دروس کامپیوتر را در دانشگاههای دولتی، آزاد، پیام‌نور ملایر، شهیدشمسی‌پور تهران و تدریس برنامه‌نویسی در ... ر انیستیتو ایزایران، مجتمع فنی و موسسه راه‌آینده تهران دارا میباشد و تا به حال راهنمایی انجمنهای علمی دانشگاه و صدها پروژه دانشجویی را برعهده داشته است. تخصص اصلی: با داشتن گواهی‌نامه‌های معتبر تدریس از انیستیتو‌ ایزایران، راه آینده‌تهران و سازمان‌فنی‌حرفه‌ای، تدریس و آموزش‌ دروس کامپیوتر، ‌برنامه‌نویسی کامپیوتر و کلاسهای کنکور کارشناسی و کارشناسی‌ارشد میباشد.همچنین تجربه داوری و نظارت مسابقات برنامه‌نویسی کشوری‌ACM را در سالهای متعدد داشته و تیم مورد رهبری ایشان در 3سال متوالی مقام اول مسابقات کشوری را از آن خود کرده است.ایشان مقالاتی در زمینه شبکه‌های کامپیوتری، تکنیک‌های وزارت دفاع و ... به ثبت رسانده و مشاور و کارشناس در طراحی و برنامه نویسی بیش از 50‌برنامه کاربردی تحت وب و ویندوز و موبایل میباشد. افتخارات دیگر:کسب مقام دوم ایده‌های برتر در مسابقات استارت‌آپ و بکند کشوری را نام برد.بیشتر بدانید