دستورات کنترلی در زبان جاوا اسکریپت


دستورات کنترلی در زبان جاوا اسکریپت
برای خرید این درس نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

دستورات شرطی و حلقه‌های تکرار در زبان جاوا اسکریپت

دستورات کنترلی در زبان جاوا اسکریپت

هرگاه در برنامه نیاز داشته باشیم که بر اساس اتفاقات متفاوت، تصمیم‌های متفاوتی بگیریم و کارهای متفاوتی انجام دهیم، از دستورات شرطی استفاده می‌کنیم.

دستور if و else-if در زبان جاوا اسکریپت

دستور شرطی یا کنترلی یک دستور پر کاربرد در محیط‌های واقعی کد نویسی بوده و معمولا در همه برنامه‌هایی که در پیرامون خود می‌بینیم، مورد استفاده قرار گرفته است.

دستور if

برای استفاده از دستور شرطی، از کلمه کلیدی if استفاده می‌کنیم و شرط مورد نظر را در مقابل آن می‌نویسیم. ساختار کلی این دستور به شکل زیر است.
if (شرط)
{
     دستوراتی که در صورت درست بودن شرط اجرا می‌شوند
}
قصد داریم تابعی بنویسیم که یک عدد به عنوان ورودی دریافت کرده و اگر آن عدد کمتر از ده بود، کلمه NO را بازگرداند.
function fun1(number)
{
if(number<10)
{
return "NO";
}
}

دستور else

همان طور که مشاهده می‌کنید، ما برای کمتر بودن مقدار ورودی از ده دستوراتی را نوشته‌ایم اما اگر مقدار ورودی از ده بیشتر باشد، دیگر برنامه‌ای برای آن نداریم.
دستور else به ما کمک می‌کند که درست نبودن شرط را کنترل کرده و در این صورت، دستوراتی را اجرا کنیم. حال می‌خواهیم تابع‌ای را که نوشته‌ایم توسعه دهیم و اگر مقدار ورودی تابع از ده بیشتر بود، کلمه YES را بازگردانیم.
if(number<10)
{
return "NO";
}
else
{
return "YES";
}
 

دستور else-if

به کمک دستور if و else توانستیم مقدار ورودی یک تابع را در دو حالت کنترل کنیم. اما گاهی اوقات پیش می‌آید که ما نیاز داریم چند حالت را کنترل کنیم. برای مثال می‌خواهیم تابعی بنویسیم که یک عدد به عنوان ورودی دیافت کرده و اگر این عدد بین 0 و 10 بود کلمه Little را بازگردانیم، اگر بین 11 و 20 بود کلمه big را بازگردانیم ، اگر بین 21 و 30 بود Very big و اگر هر مقدار دیگری بود کلمه Error را بازگرداند. برای این کار از دستور else-if استفاده می‌کنیم.
function fun1(number)
{
if(number>=0 && number<=10)
{
return "Little";
}
else if(number>=11 && number<=20)
{
return "big";
}
else if(number>=21 && number<=30)
{
return "Very big";
}
else
{
return "Error";
}
}

دستور switch-case در زبان جاوا اسکریپت

دستور switch-case شبیه به دستور else-if عمل می‌کند اما کنترل کننده مقادیر ثابت است و نمی‌تواند یک بازه از اعداد را کنترل کند. برای مثال ما در برنامه قبلی توانستیم یک بازه از اعداد مانند اعداد بین 0 تا 10 را کنترل کنیم اما در دستور switch-case چنین امکانی وجود ندارد. ساختار کلی این دستور به شکل زیر است.
switch(نام متغیر)
{
     Case مقدار شرط1:
        دستور در صورت درست بودن شرط1
    Break;
Case مقدار شرط2:
        دستور در صورت درست بودن شرط2
    Break;
    Default:
          دستور در صورت غلط بودن همه شرط‌ها
}
برای مثال می‌خواهیم تابعی بنویسیم که یک عدد به عنوان ورودی دیافت کرده و اگر این عدد برابر 10 بود کلمه Little را بازگردانیم، اگر برابر 20 بود کلمه big را بازگردانیم ، اگر برابر 30 بود Very big و اگر هر مقدار دیگری بود کلمه Error را بازگرداند.
function fun1(number)
{
switch(number)
{
case 10:
return "Little";
break;
case 20:
return "big";
break;
case 30:
return "Very big";
break;
default:
return "Error";
}
}
 
این نکته قابل توجه است که اگر بعد از هر شرط کلمه break را نگذاریم، آن شرط با شرط بعدی یکی می‌شود و به کار خود ادامه می‌دهد تا به break بعدی برسد.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.


مشخصات دوره


مدرس دوره : مهدی عباسی
تعداد جلسات 17 جلسه
مدت زمان 470 دقیقه
حجم دوره 1/21 گیگابایت
سطح مهارت مقدماتی تا متوسط
وضعیت دوره پایان یافته
: میانگین امتیاز

رایگان
برای دسترسی به این دوره وارد یا عضو شوید.
مهدی عباسی
مهدی عباسی

درباره مدرس :

مدیر‌ عامل‌ شرکت آریا‌ نرم‌‌ افزار دارنده مدرک کارشناسی‌ ارشد مهندسی کامپیوتر 12‌ سال سابقه تدریس دروس کامپیوتر را در دانشگاههای دولتی، آزاد، پیام‌نور ملایر، شهیدشمسی‌پور تهران و تدریس برنامه‌نویسی در ... ر انیستیتو ایزایران، مجتمع فنی و موسسه راه‌آینده تهران دارا میباشد و تا به حال راهنمایی انجمنهای علمی دانشگاه و صدها پروژه دانشجویی را برعهده داشته است. تخصص اصلی: با داشتن گواهی‌نامه‌های معتبر تدریس از انیستیتو‌ ایزایران، راه آینده‌تهران و سازمان‌فنی‌حرفه‌ای، تدریس و آموزش‌ دروس کامپیوتر، ‌برنامه‌نویسی کامپیوتر و کلاسهای کنکور کارشناسی و کارشناسی‌ارشد میباشد.همچنین تجربه داوری و نظارت مسابقات برنامه‌نویسی کشوری‌ACM را در سالهای متعدد داشته و تیم مورد رهبری ایشان در 3سال متوالی مقام اول مسابقات کشوری را از آن خود کرده است.ایشان مقالاتی در زمینه شبکه‌های کامپیوتری، تکنیک‌های وزارت دفاع و ... به ثبت رسانده و مشاور و کارشناس در طراحی و برنامه نویسی بیش از 50‌برنامه کاربردی تحت وب و ویندوز و موبایل میباشد. افتخارات دیگر:کسب مقام دوم ایده‌های برتر در مسابقات استارت‌آپ و بکند کشوری را نام برد.بیشتر بدانید