دستورات ورودی و خروجی در زبان ++C
صفحه اصلی / دوره‌های آموزشی / آموزش سی پلاس پلاس (++c) / دستورات ورودی و خروجی در زبان ++C(بخش اول)

دستورات ورودی و خروجی در زبان ++C(بخش اول)

دستورات ورودی و خروجی در زبان ++C
0 تومان
براي خريد اين درس نياز است وارد سايت شويد. در صورت نداشتن حساب کاربري عضو شويد.

دستورات ورودی و خروجی در زبان برنامه نویسی ++C:


در این جلسه، می خواهیم در مورد قالب یک برنامه و دستورات ورودی و خروجی در زبان ++C صحبت کنیم. جلسه قبل مفاهیم تئوری زبان ++C را توضیح دادیم و بخش های مختلف آن را معرفی کردیم.
امروز می خواهیم برنامه نویسی را به صورت عملی و کاربردی شروع کنیم. ما در این آموزش از نرم افزار ++Dec-c استفاده می کنیم و شما می توانید از هر نرم افزار دیگری که محیط  کامپایلری ++C را داشته باشد استفاده کنید.
برای ایجاد یک فایل در برنامه می توانید از منوی file⇒new⇒source ،file را انتخاب کنید یا از گزینه new مانند عکس زیر یک فایل جدید اضافه کنید.

دستورات ورودی و خروجی در ++C

 

همینطور برای ذخیره کردن برنامه از منوی file⇒save as را انتخاب کنید و یا از کلیدهای میانبر ctrl+s استفاده کنید.

 

قالب کلی برنامه به صورت زیر می باشد:

قالب کلی برنامه ++C

 

دستورات include و using را همیشه در قسمت بالای برنامه قرار می دهیم و در قسمت int main کدهای برنامه را استفاده می کنیم و در اخر دستور return 0 را می نویسیم.

 

دستور چاپ اطلاعات :

 •  cout

برای اجرا برنامه ها ابتدا برنامه  را با کلید Compile یا F9، کامپایل یا ترجمه می کنیم، کامپایل برنامه را به یک فایل قابل اجرا تبدیل می کند و با کلید Run یا F10 برنامه را اجرا می کنیم. می توانیم برای این کار از دکمه compile & Run یا F11 استفاده می کنیم. از دستور cout مانند تصویر زیر استفاده می شود، در این مثال عدد 12 را چاپ می کند.

 

دستور چاپ اطلاعات
 

مثال هایی از دستور cout:

cout<<3.14;
cout<<”ali”;
cout<<’$’


در ++C، رشته ها (string) را در دابل کوتیشن " " قرار می دهیم. به چند کاراکتر در کنار هم یک رشته یا string می گویند. برای نشان دادن یک کاراکتر، آن را در سینگل کوتیشن ‘ ’ قرار می دهیم. برای اینکه مکان نما را به خط بعد انتقال دهیم از کلمه کلیدی endl استفاده می کنیم.

cout<<endl;

 


برای استفاده از چند دستور cout می توانیم آن را به صورت زنجیره ایی بنویسیم، مانند مثال زیر:

cout<<12<<endl<<3.14<<endl<<”ali”<<endl<<’$’;

 

برای کامنت یا بی اثر کردن چند خط در برنامه، در ابتدای خط از */  و در انتهای خط از /* استفاده می کنیم و همچنین می توانیم تمام خطوط را انتخاب و کلید میانبر /+ ctrl استفاده می کنیم و برای کامنت کردن یک خط در ابتدای آن // قرار می دهیم.

 

تعریف متغیر از نوع عدد صحیح:


int number;
number=500;
cout<<number;

 


تعریف متغیر از نوع اعشاری (float):
متغیر ها را می توان در لحظه تعریف مقدار دهی کرد.

float pi=3.1415;
cout<<pi;

 


تعریف متغیر از نوع char:


char ch=’Q’;
cout<<ch;

 

دریافت انواع داده ها از ورودی:

 • دستور cin: برای دریافت اعداد، رشته ها، اعداد اعشاری، کاراکترها و حتی داده های منطقی استفاده می شود. برای دریافت ورودی از کاربر باید ابتدا یک متغیر تعریف کنیم.

int num;
cin>>num;
cout<<num;

 

 

مثال: دو عدد از ورودی دریافت کنید و حاصل جمع اعداد را چاپ کند. در این مثال ابتدا سه متغیر از نوع صحیح تعریف می کنیم، می توان چند متغیر از یک نوع داده را در یک خط تعریف کرد. یک پیغام چاپ می کنیم که از کاربر 2 عدد دریافت می کند و متغیر های num1 و num2 را باهم جمع می کند و حاصل جمع آن ها را در متغیری به نام sum می ریزد و سپس آن را در خروجی چاپ می کند.

 

Int num1,num2,sum;
Cout<<”Enter 2 number :”;
Cin>>num1>>num2;
Sum=num1+num2;
cout<<”sum is :”<<sum;


خروجی:

 

تصویر خروجی

 

برای در یافت یک کاراکتر از ورودی بهتر است از تابع ()getch استفاده کنیم. در این مثال متغیری به نام ch از نوع char تعریف کرده ایم و با استفاده از تابع ()getch یک کاراکتر از ورودی دریافت می کنیم و مقدار آن را با دستور cout چاپ می شود.

char ch;
ch=getch();
cout<<”char is :”<<ch;

 


خروجی:

char is : p


تابع ()getch کاراکتر را به کاربر نشان نمی دهد تنها ذخیره می کند و با دستور cout چاپ می شود. توابع  ()getche و ()getcher مانند ()getch عمل می کنند با این تفاوت که در تابع ()getche مقدار وارد شده را هم نشان می دهد و هم ذخیره می کند و تابع ()getchar بعد از وارد کردن ورودی تا زمانی که کاربر enter نزند مقدار را نه نشان می دهد و نه ذخیره می کند.

کاراکتر ها نوع عددی خاصی هستند و هر کاراکتری یک کد اسکی دارد، این کدها اعدادی بین 0 تا 255  می باشند. ما می توانیم با استفاده از دکمه alt و اعدادی بین 0 تا 255  کد اسکی هر کاراکتری را بدست بیاوریم.


مثال: دکمه alt و عدد 3 را کلیک و سپس رها کنیم کاراکتر قلب را چاپ می کند. پس الان متوجه شدیم کد اسکی کاراکتر قلب، 3 می باشد.

 

alt +3=♥
alt+1=☺
alt+65=A

 

کاراکتر کد اسکی
فاصله 32
enter 13
0 48
A 65
a 97

 

مثال: در این مثال متغیر x را از نوع char تعریف کرده ایم و در آن مقدار A را قرار داده ایم که با دستور A ،cout را چاپ می کند. در خط بعدی متغیر n را از نوع عدد صحیح تعریف کرده ایم و مقدار x که A می باشد را در متغیر n قرار داده ایم حالا با دستور cout مقدار n را چاپ می کند و چون از نوع عدد صحیح می باشد عدد معادل کاراکتر A را که 65 است را چاپ می کند.

 

char x=’A’;
cout<<x<<endl;
int n;
n=x;
cout<<n;

 

خروجی:

A
65


 

مثال:

char ch=’b’;
int n=ch;
cout<<ch<<” : ”<<n;

 

خروجی:

b : 98

 


دوست درسمنی عزیز، امیدواریم از این آموزش رایگان لذت برده باشید. برای یادگیری این مبحث می توانید این درس را دانلود کنید و از فایل ها و ویدئو این بخش استفاده کنید. شما عزیزان می توانید سوالات خود را در بخش انجمن پرسش و پاسخ مطرح کنید و همچنین منتظر انتقادات و پیشنهادات مفید شما در بخش نظرات هستیم تا ما را در کیفیت بهتر آموزش هایمان یاری کنید.


 با امید موفقیت و شادی برای شما دوست درسمنی عزیزsmiley

انجمن برنامه نویسان ++C

جلسات دوره


          
مهدی عباسی
مدرس :

مهدی عباسی

مهدی عباسی هستم، مسلط به حداقل ۲۰ زبان مطرح برنامه نویسی به صورت پیشرفته، مدیر عامل شرکت آریا نرم افزار و بنیانگذار آکادمی درسمن، مسلط به تدریس دروس تخصصی کاردانی و کارشناسی کامپیوتر، پایگاه داده ها، برنامه نویسی پیشرفته، مبانی برنامه نویسی، مباحث ویژه طراحی وب و .... مطالعه بیشتر رزومه

نظر شما در تصمیم دیگران اثرگذار است.

لطفا برای همراهان درسمن و بهتر شدن دوره نظر خود را بنویسید.

برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

نظرات دانشجویان

کاربر درسمن
00

سلام . ببخشید این آموزش ها با فرمت کمتر هم موجود هست؟

پشتیبانی 1
پشتیبانی 1

سلام وقتتون بخیر، منظورتان با حجم کمتر هست؟

کاربر درسمن
محمدرضا

سلام خدمت استاد عزیز استاد من با لپ تاپ اموزش های شمارو دنبال و به عمل میرسونم.اما شما در اخر این جلسه از کاراکتر های ویژه ای استفاده کردید با کمک دکمه alt که برای من انجام نمیشه.ممکنه بفرمایید چکار بکنم؟چون فرمودید توی جلسات بعد هم با این روش کار داریم که من ناتوان هستم ممنون میشم جواب بدید

پشتیبانی 1
پشتیبانی 1

سلام وقتتون بخیر، نیازی نیست آن کاراکتر ها را حتما خودتان ایجاد کنید میتوانید آن ها را در گوگل سرچ کنید و بعد کپی کنید و استفاده کنید.

کاربر درسمن
محسن

با سلام به نظر شما من برنامه نویسی را با پایتون شروع کنم یا با++ C

پشتیبانی 1
پشتیبانی 1

سلام محسن جان، هر دو زبان برنامه نویسی که نام برده اید بسیار کارآمد و قوی هستند، بستگی به هدف خودتان دارد که با چه زبانی می خواهید شروع کنید.

کاربر درسمن
مرتضی

سلام و عرض ادب و احترام خدمت استاد گرامی. بنده از بزنامه نویسی هیچی نمیدونم ولی وقتی فیلم های آموزشی شما استاد عزیز رو که دیدم یک حس خوبی بهم سلام کرد. بدون تعارف خیلی خیلی ممنونم منم میتونم یاد بگیرم(البته به لطف شما )

پشتیبانی 1
پشتیبانی 1

سلام مرتضی جان، حس خوب یعنی داشتن کاربرهایی مثل شما، ما هم خیلی خوش حال هستیم که توانسته ایم شما را در این راه پر از هیجان هدایت کنیم، به امید موفقیت های بیشتر.

کاربر درسمن
علی اکبر پیری شیخی

سلام استاد وقتی عضو شدم میشه فیلم تمام جلسه های ++Cرا یک جادانلود کنم

پشتیبانی 1
پشتیبانی 1

سلام علی اکبر جان، متاسفانه به دلیل سرعت پایین اینترنت ایران و اینکه بالا رفتن حجم کل ویدئو ها فعلا این امکان را نداریم که دروس به صورت یک جا دانلود شود.

نمایش بیشتر
آموزش سی پلاس پلاس

349